Sayfa 1/2 12 SonSon
23 sonuçtan 1 ile 20 arası

Konu: Akü-amper değeri

İbrahim ÖZHAN
    bebe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bayburt
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 6

Arkadaşlar merhaba;

GP'lermize fabrika çıkışı olarak kaç amperlik AKÜ konulduğu konusunda bilgi sahibi olan var mı?(45 olduğunu tahmin ediyorum)

Soğuk kış koşullarının yaşandığı şu günlerde bulunduğum bölgede hava sıcaklığı geceleri eksi 30 dereceye ulaşıyor ve yaklasık 2 gundur aracımı calıstırmıyordum bu sabah calıştırdım (calıstırdıgım esnada hava sıcaklıgı eksı 18 ıdı) ve akünün boşalamaya yakın oldugunu farkettım..aracım 2 defa marşa basmak suretıyle calıstı... bu durum normal mi sizce..akü 2 yıllık..

Ayrıca akü almam gerekirse 60 amperlik akü almamın herhangi bir sakıncası olur mu elektrik aksamına...

Tavsiye edebileceğiniz hesaplı ve uzun ömürlü akü markalar nelerdir..

Çok tesekkür ederım sımdıden ıyı forumlar...

Ayrıca son bir ilave daha..Söz konusu akü ömrünü mümkün olduğunca uzatmak ve akünün güm içerisinde boşalmasını kısmen de olsa engellemek için servisten aldığım tavsiye doğrultusunda, aracım kullanmadığım 2-3 gunluk surelerde, akü kutup basını cıkarıyorum..bu sekılde akünün boşalması engellenmiş oluyor..bu konuda yorumlarınız nedır arkadaslar..
    Konu ABNEW tarafından (29/12/2008 Saat 01:24 ) değiştirilmiştir.

Engin DURUER
    Fire in the hole ! Genius - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 674

Yaşlanmış akünün en büyük düşmanı soğuktur. Soğuk havalarda ekonomik ömrünü tamamlayan aküler kendini daha da iyi belli eder. Bir akünün sağlıklı ömrü ortalama 3 yıldır, ben önceki paliomda müzik sistemi de kullandığımdan dolayı 45 amper olan akümü 60 amper ile değiştirmiştim ve 2.5 sene kadar bu şekilde kullandım, bir sorunla karşılaşmadım. Tek sorun 60 amper akü, boyut olarak daha hacimli olduğundan sığdırabilmek için tadilat yapmak zorunda kalmıştık. Mutlu akü kullanmıştım. İlk aldığım Mutlu aküde sorun yaşamıştım ve bölge bayisinde ücretsiz değişim yapmışlardı.
    GP in mirror is faster than they appear !

İbrahim ÖZHAN
    Nereden
    Bayburt
    Rengi
    Egzotik Kırmızı

60 amperlik aküyü puntoya sığıdırmakta zorluk yaşarmıyız ayrıca yukarıda bahsettiğim gibi 2-3 gunluk surelerde, akü kutup basını çıkarmanın herhangi bir zararı olur mu??

tesekkurler ıyı forumlar...

Engin DURUER
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Beyaz

Alıntı bebe Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    60 amperlik aküyü puntoya sığıdırmakta zorluk yaşarmıyız ayrıca yukarıda bahsettiğim gibi 2-3 gunluk surelerde, akü kutup basını çıkarmanın herhangi bir zararı olur mu??

tesekkurler ıyı forumlar...
    15 gün kadar kutup başı sökük bırakmıştım bir sorun yaşamadım. Hatta Ağrı'da bulunduğumuz yıllarda aşırı soğuktan aküleri korumak için araçlardan söker garajda yada evde muhafaza ederdik

İbrahim ÖZHAN
    Nereden
    Bayburt
    Rengi
    Egzotik Kırmızı

Engin Bey özür dileyerek son soru...
    60 amperlık akuyu GP uydurabılırmıyız herhangi bir tadılata gerek kalmadan

ugur ozer
    ugurozer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 630

araclarımızın bilgisayar sistemi icin aku kutup başlarını sok tak yapmak hic faydalı bir islem diğildir, çalışan bilgisayarınızın fişini takıp çıkarttıgınızı dusunun. Zaten harcanan elektrigin akunun dura dura bosalacak enerjisinden neredeyse hicbir farkı olmayacaktır, hatta siz sok tak yaptıkca kutup baslarını yaglamıyorsanız oksitlenmeye meğillendirerek daha fazla zarar bile vermiş olursunuz. Akunuzu musait olursanız muzik dinleyerek vs. bitmeye yakın konuma getirip ve uzun yolda tam şarj olmasını saglamak omrunu uzatır, onceki aracımda 8 sene bu aracımda 6 senedir aynı akuyu kullanıyodum muzik sistemim icn degistirdim babam kızdı ) ayrıca akulerin amper degerlerinin onemini, hondanın 45 likten daha farklı aku takılmaması icin ters kutup baslı aku gelistirmesi ve gecen gun bunu ogrendikten sonra mecburen 45 lik aku takmamdan sonra ogrendim. Amper degeri arttıkca starterin daha yuksek devirle donecegini belkide aktarma sisteminin mukavemetinin bunu kaldıramayacağı hesaplanmıştır. Yani orjinal amper siddeti ne tavsiye edildiyse onu almakta fayda var. Japon bunu enggellediyse muhakkak bu veya buna yakın bir sebebi vardır diye dusunuyorum.

7. Bu mesaj için teşekkür edenler:

İbrahim ÖZHAN
    Nereden
    Bayburt
    Rengi
    Egzotik Kırmızı

Detaylı bılgı ıcın tesekkurler..
    ancak sunu sormak ısterım..netıcede arac calısır durumda olmadığı dolayısyıla herhangi bir elektrık akımının olmadığı durumlarda yapılan bir sök-tak işlemi oldugundan bu derecede zarar verebılcegını dusunmuyorumm..firmalar stoklarında bulundurdukları otomobilleri (özellkikle acık havada zor ıklım kosullarında duran arabala) bu sekılde kullanıyorlarmıss..aksı takdırde zaten arabalar satısa sunulmadan akulerı bosalırdı...

Arda BULUT
    ABNEW - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 4298

Detaylı bılgı ıcın tesekkurler..
    ancak sunu sormak ısterım..netıcede arac calısır durumda olmadığı dolayısyıla herhangi bir elektrık akımının olmadığı durumlarda yapılan bir sök-tak işlemi oldugundan bu derecede zarar verebılcegını dusunmuyorumm..firmalar stoklarında bulundurdukları otomobilleri (özellkikle acık havada zor ıklım kosullarında duran arabala) bu sekılde kullanıyorlarmıss..aksı takdırde zaten arabalar satısa sunulmadan akulerı bosalırdı...
    Ancak gelişen teknoloji sonucu araçlarda kullanılan elektronik sistemlerde sürekli artış olmakta.Dolayısıyla bu sistemler (müzik, alarm, yol bilgisayarı...) motor çalışmadığı zamanlarda da aküyü kullanabilmekte.Olası bir sökme-takma işlemi sonrasında en azından resetlenme gibi durumlar olmakta.Bu yüzden ben de akünün sökülmesi taraftarı değilim.

Akünün ömrünü uzatmak için aracın motor bölmesini ve akü çevresini yalıtmak ve motor çalışmıyorken hatta çalışırken bile aküyü kullanan-yoran sistemleri mümkün olduğunca az kullanmak en uygun yöntem bence...

Engin DURUER
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Beyaz

ECU'ların içinde birden çok EPROM bulunmaktadır ve bunlar kontak çevirdiğimizdeki güvenlik (CODE) kontrolü, yakıt sistemi kontrolu (EFI) gibi pek çok değişik sistemi kontrol eder. Kontak ilk çevrildiğinde CODE EPROM'u onay verene kadar diğer hiçbir sistem (müzik sistemi, silecek, far gibi sistemler hariç) harekete geçmez. EPROM'lar hafızalarındaki bilgiyi saklamak için enerjiye ihtiyaç duymazlar

EPROM Information on GlobalSpec

Technomotive Glossary
    Konu Genius tarafından (29/12/2008 Saat 20:54 ) değiştirilmiştir.

İbrahim ÖZHAN
    Nereden
    Bayburt
    Rengi
    Egzotik Kırmızı

bu durumda kutup bası takıp cıkarmak zarar getırmez dıyebılırmıyız engın bey??

Arda BULUT
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok

Alıntı Genius Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ECU'ların içinde birden çok EPROM bulunmaktadır ve bunlar kontak çevirdiğimizdeki güvenlik (CODE) kontrolü, yakıt sistemi kontrolu (EFI) gibi pek çok değişik sistemi kontrol eder. Kontak ilk çevrildiğinde CODE EPROM'u onay verene kadar diğer hiçbir sistem (müzik sistemi, silecek, far gibi sistemler hariç) harekete geçmez. EPROM'lar hafızalarındaki bilgiyi saklamak için enerjiye ihtiyaç duymazlar

EPROM Information on GlobalSpec

Technomotive Glossary
    Engin, 2YTL lik memory stickler bile elektriğe ihtiyaç duymazken milyarlık epromlar da hafızalarındaki bilgiyi saklamak için aküye ihtiyaç duymazlar tabi.Ancak akü kutup başları sökülmüş bir aracın müzik sistemi, saat, alarm hatta yol bilgisayarının motora değil de sürücüye yansıyan bilgilerinde sıfırlanmalar olabilmekte, tecrübeyle sabit.Yoksa aküsü biten-sökülen her modern aracın ecusuna yazılım yüklemek gerekirdi.

Tabi herkesin akü hakkındaki düşüncesi farklı olabilir ama ben akünün kutup başlarını sökmem yukarıda da belirtmiş oduğum nedenlerden dolayı...

bu durumda kutup bası takıp cıkarmak zarar getırmez dıyebılırmıyız engın bey??
    Maalesef diyemeyiz bence
    Konu ABNEW tarafından (29/12/2008 Saat 21:06 ) değiştirilmiştir.

Engin DURUER
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Beyaz

Arda ben söylediğin kayıpları kabul edilebilir değerlerin içinde buluyorum. Ayrıca arabanın km bilgisi ve diğer bilgiler gösterge panelinin içindeki başka bir eprom'da saklanıyor, kendi km sayacımı ayarlattığımda bunu kendim gördüm ve evde diğeri yatıyor. Bu konu ile ilgili yapılacak şey km ve servis bilgisi gibi gösterge panelinde tutulan bilgilerin aracın ECU'suna Examiner cihazı ile tanıtılması kalıyor. Yıllarca gümrük garajında tutulan yada yedi emin depolarında yatan araçlarda da sorun yaşanmıyor zaten. Eğer teyibinizin code bilgiside mevcutsa bir sorun yaşamayacağınız düşünüyorum.

14. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Arda BULUT
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok

Alıntı Genius Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arda ben söylediğin kayıpları kabul edilebilir değerlerin içinde buluyorum. Ayrıca arabanın km bilgisi ve diğer bilgiler gösterge panelinin içindeki başka bir eprom'da saklanıyor, kendi km sayacımı ayarlattığımda bunu kendim gördüm ve evde diğeri yatıyor. Bu konu ile ilgili yapılacak şey km ve servis bilgisi gibi gösterge panelinde tutulan bilgilerin aracın ECU'suna Examiner cihazı ile tanıtılması kalıyor. Yıllarca gümrük garajında tutulan yada yedi emin depolarında yatan araçlarda da sorun yaşanmıyor zaten. Eğer teyibinizin code bilgiside mevcutsa bir sorun yaşamayacağınız düşünüyorum.
    Anladım Engin, yanlış anlaşılma olmuş o zaman.Çünkü ben akü sökülürse araç bozulur demedim.Geri dönüş vardır tabiki.Farklı markalarda, akünün boşalması neticesinde yol bilgisayar verileri sıfırlanan ya da saati sıfırlanan, müzik sisteminin tekrar tanıtılması gereken ya da alarmı bozulan araçlar gördüm.Bunlar olur ya da olmaz ya da sonucunda elektronik sistemler zarar görür ya da görmez ama ben yine söylüyorum aküm bitmedikçe araçtan dışarı çıkarmam

Engin DURUER
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Beyaz

Seninkisi double-check

ugur ozer
    ugurozer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 630

sonucta aku kutup başını aracta hicbir cihaz calismiyorken dahi çıkarıp taktığım zaman ince bir elektrik atlaması oluyorsa bu bazı kandansatorlerin elektrikle dolu tutuldugu anlamına geliyor. Ben bir aku ile 8 sene idare etmiş birisi olarak hiç gerek duymuyorum çıkarmaya ve risk almıyorum onu yapana kadar arac o kadar uzun sure bekleyecekse bir hydrometre ile ortam nemi arac icin ideal duruma getirilmeli 4 tekerlekde askıya alınmalı... arac duzenli olarak arada calistirilmalı, vs vs. bunlar kutup başı sokmekten cok daha once gelir.

salih bayzer denizhan
    bayzer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Orleans Mavi
    Plaka
    06 BF 7665
    Edilen teşekkür: 0

selam arkadaşlar bende 2006 Punto ile aranıza katılmış bulunuyorum. çok güzel bir forumunuz var.
    benim sorum şu
    1,3 mj 75 active orjinal akü değeri ne şu an araçta 12V 50 amperlik akü bulunuyo ve önceki dizel arabama göre marş süresi 1-2 saniye daha uzun 60 amperlik bir akü taksam bu düzelirmi yoksa sorunum marş motoru veya dinamosundamıdır

Doğan Can
    uLTRa GP - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 242

bende arttırdım ama çok fazla artırmak diyotları patlatıyormuş bir abim demişti
    Sen gti ını itekle biz gazlarız T-JET le

salih bayzer denizhan
    bayzer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Orleans Mavi
    Plaka
    06 BF 7665
    Edilen teşekkür: 0

peki bunun orjinal değeri nedir

Doğan Can
    uLTRa GP - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 242

benim arabada 60 amperdi ama 75 liklerde farklı olabilir benim 60 dı 72 amper yaptım ama çok arttırmak tehlikeliymiş ama sizde 50 ise 60 ı rahatlıkla takın bence ben 72 taktım çok rahatladı diyotlar patlamassa memnunum
    Sen gti ını itekle biz gazlarız T-JET le

Hkn Gp
    hkngp - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Vals Mavi
    Edilen teşekkür: 2

% 99.9 aküden ben daha önce diğer aracımda denedim ve gazyet güzel bi sonuç aldım. 60 amperlik iyi bir akü ile daha iyi sonuçlar elde edebilirsiniz 72 ampere gelince de o da fazla gelebilir şarj dinamosu yetmeyebilir kaş yaparken göz çıkarmayalım aman dikkat

Sayfa 1/2 12 SonSon