14 sonuçtan 1 ile 14 arası

Konu: Araba ile gelen ses sisteminde hoparlörden gelen ses?

Onur Mll
    omll - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 2

Teknik Konu Araba ile gelen ses sisteminde hoparlörden gelen ses?

Arkadaşlar öncelikle şunu sormak istiyorum. Müzik dinlerken ortalama ses seviyeniz nedir?

Ben ortalama 15 - 20 arasında dinliyorum.

Basslı bir müzik dinlerken sesi 20li seviyelere getirdiğim zaman kapıda bulunan hoparlörden rahatsız edici bir ses (hoparlörden zırıltı sesi gibi) geliyor. Böyle birşey sizin arabalarınızda da var mı acaba? Ses sisteminin gücü ile mi alakalıdır. Yoksa bu bir problem midir? Servise gidip göstermek gerekir mi? Arabayı 1 ay oldu alalı, o yüzden soruyorum bunları...

Bu arada bir sorum daha olucak.

Tek bir kapıda 2 hoparlör var sanırım di mi? Ufak bir tane üstte ve altta daha büyük bir tane olmak üzere...

Şimdiden ilgilenen arkaşlara teşekkürler.
    Konu omll tarafından (25/12/2008 Saat 10:03 ) değiştirilmiştir.

anvil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 1348

Ekolayzer ayarları ile oynarsan belki bir nebze düzelir.

Mustafa FIRINCI
    mustafaf - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 1569

Faıh Abı'nın de dedıgı gıbı ekolayzer ayarlarında, tız degerlerını + degerlere, bass degerlerınıde maxımum +3 sevılerıne cıkarırsan seste bır mıktar verım alırsın.dıger yandan, on ıkı kapıda 1 hoparlor + 1 tweeter, arka kapılarda ıse sadece 1 hoparlor var.yanı toplamda 4 hoparlor + 2 tweeter 'lı bır ses sıstemı var standartta...
    Punto Forum | Bizi; Ege'de Komşuya, Kosova'da Sırplara, Kıbrıs'ta Rumlara Sorun...

Onur Mll
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Rock Siyah

Ayarlar ile oynadım esasında... hani sanki hoparlör kapının içinde sabitlenmemişte... bass sesinin etkisiyle içerde dar bir alanda hareket ederken sağa sola çarparmış gibi bir ses çıkıyor... hoparlör patlamış olsa en ufak bir sesde o zırıltı olurdu heralde değil mi... sanırım bu sistemin gücü ile alakalı...

sadece diğer arabalarda da böyle mi onu merak ettim esasında... böle bir sesi fark eden hiç olmadı mı acaba aramızda?

_ _
    Muhendis06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 215

Benim aracta sag arka kapida var bu problem. Kapinin icinde bulunan parca(lar) ile hoparlorun rezonansa girmesinden kaynaklanan bir durum. Bu sorunu cozmek icin kapi ic trimlerini soktum ve kilitleme mekanizmasini calistiran halatin kapinin icinde ser olarak durdugunu gordum. Halati bant vs gibi birseyle kaportaya yapistirarak kendi basina sallanmasini onlemek mumkun. [ziriltinin kaynagi gercekten halat midir degil midir belli degil] . Tekrar kapi trimini dikkatlice yerine monte ettim. Montaj sirasinda baglanti elemani olarak kullanilan bir duzine kadar plastik klips var. Bunlar cok kolay kiriliyor. Takarken bir tanesini kirdim. Ancak bir duzine kadar oldugundan 1 tanesinin kirilmasi pek onemli degil. Kapiyi toplayinca hoparlorun yol actigi ziriltilar hemen hemen kesilmis oldu. Cok fazla kafaya takiyorsaniz denemeye deger.
    1.3 MJ Act 75 HP, 5 lt/100km

6. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Onur Mll
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Rock Siyah

Alıntı Muhendis06 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Benim aracta sag arka kapida var bu problem. Kapinin icinde bulunan parca(lar) ile hoparlorun rezonansa girmesinden kaynaklanan bir durum. Bu sorunu cozmek icin kapi ic trimlerini soktum ve kilitleme mekanizmasini calistiran halatin kapinin icinde ser olarak durdugunu gordum. Halati bant vs gibi birseyle kaportaya yapistirarak kendi basina sallanmasini onlemek mumkun. [ziriltinin kaynagi gercekten halat midir degil midir belli degil] . Tekrar kapi trimini dikkatlice yerine monte ettim. Montaj sirasinda baglanti elemani olarak kullanilan bir duzine kadar plastik klips var. Bunlar cok kolay kiriliyor. Takarken bir tanesini kirdim. Ancak bir duzine kadar oldugundan 1 tanesinin kirilmasi pek onemli degil. Kapiyi toplayinca hoparlorun yol actigi ziriltilar hemen hemen kesilmis oldu. Cok fazla kafaya takiyorsaniz denemeye deger.

Esasında arabayı aldıktan yaklaşık 1 hafta sonra bunu fark ettim fakat pek önemsemedim açıkcası... İşin ilginç tarafı şu aslında... Ses seviyesini 40a kadar getirebildiğin bir cihazın, sesi 20li seviyelere getirdiğiniz durumlarda hoparlörden gelen ses zırıltısı.... Madem hoparlörler bunu kaldırmıyor, ses sitemi neden 40'a kdr yükseltilebiliyor, ya da neden bunu kaldırabilecek bir hopörler sistemi yok arabada...Bir dengesizlik var bence...

Valla yaptığınız işlemleri tek başıma yapabileceğimi düşünmüyorum açıkcası... daha önceden de yazmış olduğum gibi bunun benim arabama özgü bir sorun mu olduğu, yoksa bütün punto arabaların ses sistemlerinde böyle bir sorun olduğu mudur...
    Konu omll tarafından (25/12/2008 Saat 16:01 ) değiştirilmiştir.

Mustafa FIRINCI
    mustafaf - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 1569

o bahsettıgınız olay bnm aracın sag on kapısındakı hoparlordede var.zırıltı seklınde ses yapıyor.sag on tarafa oturan arkadaslarım fark edıyor.kac kere soledıler bana bu hoparlorden zırıltı gelıyor dıye.5 yıl garantı olunca bıraz agırdan alıyorum galıba
    Punto Forum | Bizi; Ege'de Komşuya, Kosova'da Sırplara, Kıbrıs'ta Rumlara Sorun...

fahri tufan kınalıbaş
    fahritufan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Eskişehir
    Rengi
    Titanyum Gri
    Plaka
    26 TF 436
    Edilen teşekkür: 3

yakın zamanda araç hoparlörlerini değiştiren biri olarak standart hoparlörler çin malı ve ekolayzır ayarlarındaki seviyeleri zorladığın zaman kaldırmıyorlar normal olarak. sana tavsiyem 4 ünüde değiştir en azından 40 seviyesine gelemesende 30 maximum ses de temiz ve sağlıklı bir dinleme elde edebileceğine eminim.

Onur Mll
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Rock Siyah

İşte bu bir problemse, gitmeyi düşünüyorum servise. Yol yakınken gidiyim diyorum.

Alıntı fahritufan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    yakın zamanda araç hoparlörlerini değiştiren biri olarak standart hoparlörler çin malı ve ekolayzır ayarlarındaki seviyeleri zorladığın zaman kaldırmıyorlar normal olarak. sana tavsiyem 4 ünüde değiştir en azından 40 seviyesine gelemesende 30 maximum ses de temiz ve sağlıklı bir dinleme elde edebileceğine eminim.
    Şu anda kullanmış olduğunuz ses siteminin markasını ve maliyetini yazabilir misiniz? Bu arada komple ses sistemi mi değişti, yoksa hoparlörler mi sadece?

Bir de bu değiştirme işlemi, zahmetli ve zor bir işlem mi? Biz yapmıyoruz tabiki usta yapıyor ama merak ettim.
    Konu anvil tarafından (26/12/2008 Saat 09:58 ) değiştirilmiştir. Sebep: Flood

burak balcı
    buraktii - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Balıkesir
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    10 EK 343
    Edilen teşekkür: 5

selam aynı sorun benim sol arkada var ama bazen yapıyor malesefki ses düzeni o kadar iyi değil...

sadettin ayarcı
    lazuri - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Muğla
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 3

aynı sorun benim sağ ön kapıda var.bas ayarını düşürünce ses gelmiyor...

Onur Mll
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Rock Siyah

anladığım kadarıyla, bu birçok punto'da olan genel bir problem.

Mehmet Ali ..
    makeles - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 240

spor paketle gelen 100w hi-fi var.. sesi hiç bir zaman sona kadar açamadım.. 25 yaptığımda ses içinizden geçiyor gayet tatmin edici yalnız daha yüksek seviyelerde 30 gibi ses bozuluyor.. anfisi idare eder ama hoparlörler o kadar kaliteli değil..

ali t***k
    andy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Eskişehir
    Rengi
    Rock Siyah
    Plaka
    26*****
    Edilen teşekkür: 1

Teknik Konu

slm arkadaşlar bu ses bendede var sağ ön kapıda sesi biraz açınca pırt pırt dıye geliyor.ilk duyduğumda haprlörün patlak oldugunu düşünmüştüm ama incelediğimde sesi kapı cebinin yapğtını fark ettim.kapı cebini bastırdığınızda ses kesılıyor.deneyın sizde görüceksiniz.