Sayfa 1/2 12 SonSon
21 sonuçtan 1 ile 20 arası

Konu: 9,8 lt Yakıt Problemi

Gp gp
    Ya Hep Ya Hiç. KaGaN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 819

Standart 9,8 lt Yakıt Problemi

Arkadaşlar öncelikle aranıza yeni üye oldum...Problemim ise şöyle...
    Bende 2006 Model 1,4 FİRE ACT 77HP LİK var... Kmsi yaklaşık 11600 de.
    Paneldeki ufak km falan bilgisini gösteren yerde ben tüketimi 1/100km de 9,8 olarak gösterio...

yani benim anladığım 100 km de 9,8 litre benzin tüketiyo demek oluo bu

sizce bu rakam çok abartı değilmi bu nasıl olabilir..yardımlarınızı alabilirmiyim..teşekkürler

EKLEME: Öncelikle yorum yapıp fikirlerini sunan herkeze çok teşekkür ediyorum.Anladığım Kadarıyla Problem sadece 5,000 devirlerde kullanmamdan kaynaklanıyomus.Yaklaşık 100-150km 2000-2500 arası kullanıcam işalalh düzeldir.Başka bi problemi yoktur.
    Tekrardan hepinize Teşekkür ederim...
    Konu KaGaN tarafından (24/11/2008 Saat 09:54 ) değiştirilmiştir.

Emre @
    ekorkut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 437

öncelikle sistemin ayarı km/litre mi yoksa litre/100 km mi gösteriyor onu kontrol et. İki türlü gösterim şekli var çünkü. Normal olarak litre/100 km üzerinden konuşuyorsak o senin dediğin rakam çok fazla. En iyisi sıfırla ve bir kere daha izle bakalım kaç gösterecek.

Gp gp
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok

1/100km yanlıs hatırlamıyosam eğer böyleyse çok yüksek dimi...
    sıfırladığımda 9,0 altına hiç inemedim bi türlü hep9,0 da kaldım bunun nedeni ne olabilir neden bukadar yüksek

şimdi üşenmedim 6 kat aşağıya indim baktım geldim o bilgisayara 1/100 km de 9,8 litre gösterio
    Konu anvil tarafından (24/11/2008 Saat 12:21 ) değiştirilmiştir. Sebep: Flood

Ziyaretçi047
    Ziyaretçi Ziyaretçi047 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

active de o ayar yok zaten. evet fazla yakıyorsun.

Gp gp
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok

peki nasıl düşürebilirim bunu canımı cok sıkıyo bu konu

Emre S
    emresan87 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 23

bence depoyu fulle, kilometreni sıfırla, biraz zaman sonra tekrar fulle ve ne kadar yaktığına bak. Ama deponu en az bi 150 km kullandıktan sonra ikinci kez fulle fulle. Yol bilgisayarında bir yanlışlık olabilir... Eğer değerler çok yakın çıkıyorsa abartılı seri kullanıyorsun demektir. Gerçi benim aracımda da şehir içi ortalamam yaklaşık olarak 8-8,1 civarında... Çokta seri kullanmamama rağmen...

Gp gp
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok

ya aslında baya devirli kullanıorum 11,000 den sora iice basmaya başladım artık eskden cinnah yokusunda 3 de zor cıkarken şimdi nerdeyse 5. vitese at dio araba...
    ortalama devir 4,500-5,500 arası diyebilirim ama o rakımı gördükçe tüylerim ürperiyo 9,8 ne demek ya 1400 motor araba için

Can Danışman
    danismentus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Eskişehir
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 14

bazı şartlar altında o yakıt çok fazla olmayabilir. benim genellikle kullandığım iş-ev arası yaklaşık 7 km ve 13 adet trafik ışığı olduğundan dolayı ortalama hızım 18 km/h. bu sebepten dolayı benimde harcamam bu parkurda 9.2 l/100 km civarında. Yol bilgisayarında 27-28 km ortalama hıza ulaştığımda bu harcama 8 litrenin de altına düşüyor. Bence sen birde ortalama hıza bak ayrıca eğer benim gibi 7 km git-gel yapıyorsan bu da benzin tüketimini olumsuz etkileyecektir. bunun sebebi ise özellikle soğuk havalarda motorun ilk çalıştırma ve sonrasında takip eden 5-10 dakikada inanılmaz benzin harcamasıdır. fakat eğer ortalama hızın 25 km ve üstüyse ve halen ortalama 9 ve üstü değerlerde yakıt yakıyorsan bir sıkıntı var demektir.

Hüseyin Koyak
    h k - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kocaeli
    Rengi
    Granit Gri
    Edilen teşekkür: 205

kullanım şekline göre normal.

daha uygun vites/devir oranlarında kullanırsan düşük yakacaktır.

küçük motoru zorlarsan 2000 cc motor gibi yakar hiç acımaz , zorlamadan sakince kullanacaksın onu.
    Granit Gri F.I.R.E Dynamic KP + SP + AJ

ONUR HAN
    ritimsiz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Adana
    Rengi
    Titanyum Gri
    Plaka
    CBV
    Edilen teşekkür: 20

kardeşim 4000 devirde kullanıyorum diyorsan bence çokta değil!
    yakıt tasarufunun anlatıldığı bir sayfa var bilen biri linki atar sana! onu okumanı tavsiye ederim.. bende işe yarıyor! arabayı abimle beraber kullanmıor olsak, ben fabrika değerlerine getirceğime bile inanıorum=)

Gp gp
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok

galiba problem fazla devirde kullanmam...
    sabah sıfırlıcam ve 3,000 devirin üstüne çıkmamaya çalısıcam bakalım ozaman normale dönücekmi işalalh döner bu arabanın sıkıntılarından dolayı bıktım artık :s

Barış Cem Şal
    ftwda - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Rock Siyah
    Plaka
    35 BSL **
    Edilen teşekkür: 19

yahu gerçek değeri bilmem ama benim yol bilg. eğer geniş yollarda falan kullanıyorsam ve sakin gidiyorsam (Eskişehir Yolu gibi) 6lt. eğer trafiğe girmişsem ya da hafiften gaza yüklenmişsem 7~8lt. gibi gösteriyor. 10lt. daha hiç görmedim (sadece sıfırladıktan hemen sonra falan belki).
    (eksik olmasın: Ortalama'dan bahsediyorum anlıktan değil)

Benim aracın T-Jet 120bg. olduğunu düşünürsek kesinlikle çok yakıyorsunuz. Tavsiyem 3000'in hatta 2500ün üstüne gerekmedikçe çıkmamanız ve arabayı mümkün olduğunca ~2000 devirde sabit kullanmanızdır.

Emir A.
    Fuzuli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Balıkesir
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 352

4000 devir için normal hatta az harcamış bile diyebilirim....
    Anlık tüketim ekranında tutarsan harcamanı düzenlemen daha kolay olur...
    Aracı 3000 altında çok daha az harcadığını göreceksin...Düzlüklerde düşük yokuşlarda yüksek kullansan bile ortalaman şu ankinin 1-2 lt altına düşer..

tunc tt
    tunc35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Orleans Mavi
    Edilen teşekkür: 36

Alıntı ftwda Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    yahu gerçek değeri bilmem ama benim yol bilg. eğer geniş yollarda falan kullanıyorsam ve sakin gidiyorsam (Eskişehir Yolu gibi) 6lt. eğer trafiğe girmişsem ya da hafiften gaza yüklenmişsem 7~8lt. gibi gösteriyor. 10lt. daha hiç görmedim (sadece sıfırladıktan hemen sonra falan belki).
    (eksik olmasın: Ortalama'dan bahsediyorum anlıktan değil)

Benim aracın T-Jet 120bg. olduğunu düşünürsek kesinlikle çok yakıyorsunuz. Tavsiyem 3000'in hatta 2500ün üstüne gerekmedikçe çıkmamanız ve arabayı mümkün olduğunca ~2000 devirde sabit kullanmanızdır.
    T-Jet olmasına rağmen çok az yakıyo.Benimki starjet otobandan Aydın'a gittim çok sakin kullandım 100 ü geçmedim 5,6 ortalamaile gittim.Gelrken 120 ini altına fazla inmedim 6,5 ortalama.Şehir içinde ise 8-9 civarı.
    Benim araba 95 hp T-Jetten daha az yakması gerekirken T-Jet ile aynı yakıyor.

Ziyaretçi047

Arkadaşın kullanım şeklinden ötürü fazla yaktığı açıkça ortada. Ben palio da 13lt yakan biriydim. Bence normaldir sonuç. Sürüş karakteristiğinizi değiştirerek yakıtı azaltabilirsiniz. Size yardımı olması açısından hava filtrenizi, gerekiyorsa yağ ve yağ filtrenizi de değiştirmenizi önerebilirim.

A. Can Şahin
    95+ HP Punto_Can - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    06DA1234
    Edilen teşekkür: 779

bende iş-ev arası yaklaşık 20 km yol gidip geliyorum. Evim keklik pınarı'nda iş'de eskişehir yolu üzerinde. Giderken ortalama 5.0 lt ye kadar düşürüyorum yakıtı ancak çıkarken 6-6,5 lt buluyor. Haftalık ortalamaya baktığımda 6,5 lt geçmiyordum. 2 hafta önce kışlık lastikleri taktım, birde aracın bakımı yaklaştı. şu anda haftalık ortalamam 6,8 - 7,1 lt civarında birşeydi. dediğim o ki ciddi anlamda çok fazla yakıyorsun ya da elektrik kesmeden vites değştirmiyosun düşük devirlerde gitmekte çok zevkli mutrlaka dene (diyene bak )

recep volkan öner
    byrvo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Rock Siyah
    Plaka
    35 RV 755
    Edilen teşekkür: 71

kullanım şeklinden kaynaklandığı anlattıklarınızdan açıkça belli oluyor.. Normal devir aralıklarında kullanmanız durumunda her şey normale dönecektir..
    hmmmmmmmm......

Green

Emre S
    emresan87 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 23

Hocam sen naapmışsın ya 5000 devir falan ben 3000i geçmiyorum, araba yeni birazda ondan basmıyorum gerçi... Bu fire motorlar düşük devirli kullanımda oldukça ekonomik, ama sadece düşük devirli yani dikkatli kullanımda. Az yaksın istiyorsan malesef arkandan gelen korna seslerine alışacaksın biraz

Ziyaretçi047

ben olabildiğince sakin olarak 6.0 ın altına inmiyorum benim dizelle. benzinli kullansam ne olacağını siz hesaplayın. sizin araç bende olsa 9-10 altı göremem sanırım. bi de gitmiyor diye sinirlenirim

Gp gp
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok

Alıntı Cihan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ben olabildiğince sakin olarak 6.0 ın altına inmiyorum benim dizelle. benzinli kullansam ne olacağını siz hesaplayın. sizin araç bende olsa 9-10 altı göremem sanırım. bi de gitmiyor diye sinirlenirim
    aynen cihan işte gitmiyo die bas allah bas ama şimdi sakin kullanıyorum yapacak bişey yok sadece yokuslarda ışıklarda kalırsam ilk viteste 4000i görüyorum onun haricinde 2500-3000 arası deiştiriyorum..yakıt tüketimim düşücek işallah umut ediyorum

Sayfa 1/2 12 SonSon