Sayfa 3/3 İlkİlk 123
60 sonuçtan 41 ile 60 arası

Konu: Grande punto 1.4 77 hp dualogic vites yakıt tüketimi

hayri öztürk
    opn21 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 15

benzin 3.25 iken full depo 47 lt ile 470 kmsi şehirler arası 130km istNBUL İÇİ 600 km yaptırdım. kmde 255000 tlye denk geliyor. çok fazla. bende lpg ye geçmeyi düşünüyorum ama benzinde 3 tlye düştü tekrardan ne yapacağımı bilemiyorum ama bu benzin zorluyor beni clioda depoyu fullerdeim 1000 km yi zorlardım istanbul içi dualogic çok yakıyor çooookk
    GP

erhan denizli
    erosistanbul - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Tekno Gri
    Edilen teşekkür: 351

benim araç 7000 e gelmek üzere.eco açıkken 100km sabit hızla 5.2 yi gördüm. bi ara dualogic robotum arızalandı, garantiden değişti. servisde şehir içinde eco tuşunu kullanma dediler. şehirlerarasında kullan dediler. bende sözünü tuttum ama bu sefer aynı yolda 7.7 den aşağı hiç düşmedim. gerçi düşük devir araç kullanmak trafikte bana biraz sakat geldi. sollamaya çıkamıyorsun, yokuşta tıkanıyorsun, büyük dert. olsun 2 kuruş fazla vereyim sıkıntılı sürüş olmasın diyorum. sonuçta yüksek devirde aracı kullanmak daha rahat.

zafer yılmaz
    zyilmaz90 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Evo Siyah
    Plaka
    34 EY 2476
    Edilen teşekkür: 71

Bütün Yorumları Tek Tek Okudum Cogunlukla Cok Yakmasından Şikayet Geliyor. Acaba Yeni Punto Evo larda Start & Stop Özelliği Düşürürmü Yakıtı ? Düşürmese bile 1.si Fiyatı ucuz 2.si ESP ASR standart 3.süde Otomatik Şanzuman Dizel Den Daha Cazip geliyor Ya Kararsız Kaldım Dizelmi yoksa Dualogic Benzinlimi ? dynamic tabi benzinli alırsak Cam Tavan Parası Da Cıkıyor ^^

Gp gp
    Ya Hep Ya Hiç. KaGaN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 819

Start-stop eğer yoğun trafikte kullanıyorsanız odlukça düşürücektir...Şöyle örnek veriyim arkadaşım işe gelirken 30 km yolu 35 dk falan geliyor..Otobanı kullandığı için ben 7,5 km yolu 50 dakıkada geliyorum siz varın hesap edin işte..Trafikte oldukça faydalı bu start stop..

Barış Yılmaz
    byak - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 8

Yorumları okuyunca cidden şaşırdım.Benim aracım 11 binde her gün işe git gel 34 km yol yapıyorum.Yokuş çıkışlar haricinde eco açık 7 lt yakıyor.Ancak her gün aynı yolu gittiğim için yokuş yukarı çıkarken harcadığım benzini inerken gaza basmayarak geri alıyorum.Eski arabam clio(rta 1,4 8v) idi ben eski aracımla çok kasmama rağmen 8 lt altına düşemedim.

Ar Guvan
    drguvan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Malatya
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 2

Konu hortlatmak gibi olacak ama bence problem araçta değil.Artan vergi de.Aracım km de şehiriçi 30 şehirdışı 10 kuruş yakıyor, ama km de 240 kuruş vergi ödüyor.ortalama 6.7lt/km.

mustafa özbey
    reddragon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Granit Gri
    Edilen teşekkür: 166

Şehir var şehircik var. Aynı şehir içinde bile güzergahlar arasında çook fark eder. Misal beşiktaş ortaköy arasında sahil yolundasınız. Yol akmadığı için çok yakarsınız. Ama tem üzerinden bir yolculuk yapıyorsanız doğal olarak daha az yakarsınız. O yüzden şehir içi rakamlar ölçü olamaz...
    Dualogic şehirler arası yolda 110-120 km gibi makul hızlarda giderken klima vs açık 4 kişi ortalama 6.0-6.2 civarı bir yakıt tüketiyor ki hakikaten ekonomik bir makine...Hızı 90-100 arası yaparsanız klima vs açmazsanız inanılmaz değerler elde edebilirsiniz...
    Konu reddragon tarafından (26/08/2012 Saat 10:48 ) değiştirilmiştir.

Hakan Kayra
    cunsuz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 14

Yokuşlarda bayılma gibi bir durum yok aslında, dualogic olayını iyi kavramak lazım..Gaza ne kadar çok yüklenirsen o kadar geç atıyor sonraki vitese, eğer basıp çekersen gaza o zaman yüksek vitese geçiyor..İyi alışmak lazım aslında aracım 900 km'de, yakıt tüketimi 6 civarı..700 km civarı yapıyor 1 depoyla..[
    Konu Scottie tarafından (13/07/2011 Saat 00:08 ) değiştirilmiştir. Sebep: font

ismail sezer
    Taykel sezerism - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Çanakkale
    Rengi
    Evo Beyaz
    Plaka
    17 NH 501
    Edilen teşekkür: 94

Teknik Konu

Yeni puntolar yakıt konusunda baya iyi 1,4 105 hp multiaır 5,0 -5,5 gibi tüketiyor. Sakinde ve normal bir durumda , öyle şehir içinde pek arttırmıyor yakıtı. Geçenlerde 23/06/2011 tarihinde 135 km yol yaptım herşeyi sıfırladım şehirde 1,2 yere uğramam gerekti ort tüketim 4,8 dolaşıyordu şehirden çıkarken 4,9 oldu . Bir ara efam yaptım bu değerler doğrumu diye ama yolda gaza basınca tüketim arttı sanırım değerler doğru. Araçta yakıt konusunda konuşulacağı zaman araçın mutlaka ilk bakımı yapılmış olması lazım öyle 1000 km de 2000 km araçlar az falan yakmaz .Kimse gerçekleri görmezden gelmesin arkadaşlar .

Erdinç Erdinç
    erdncc - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 0

dualogic hayatımda gördüğüm en basarısız sanzıman sistemi, bazen gaza ne kadar az basarsan bas, 4000-4500 devire kadar bağırttırıyor arabayı, manuel büyütsen ztn tepkimesi cok gec, eco sistemi baslı basına bir felaket maalesef,en ufak yokusta en az iki vites düsürmek gerekiyor, kendi düsürene kadar araba iyice yavaslıyor,daha yok yaktığını düsünüyorum eco da bu yuzden, 8lt den assağı düsmüyor tüketim sehiriçi.
    dsg sanzımana cok fark istiyolar ama aldığı her kurusu hak ediyor, en az iki katı daha hızlı ve yerinde değiştiriyor vitesleri...

erman arabacıoğlu
    ermana - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kırklareli
    Rengi
    Evo Siyah
    Edilen teşekkür: 43

dsg şanzuman ile zaten hiç bir şanzumanı kıyaslıyamayız ancak dsg den sonra en başarılı sorunsuz şanzuman duallogic.
    uzun yolda 85 yapıcaksın şehir içinde de gazı ani değil yumuşak kullanacaksın fabrika değerlerini bile yakalarsın. tek sıkıntı vites geçişleri çok hissediliyor.

Cüneyt T
    Oz Büyücüsü Luc - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 558

Alıntı ermana Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    dsg şanzuman ile zaten hiç bir şanzumanı kıyaslıyamayız ancak dsg den sonra en başarılı sorunsuz şanzuman duallogic.
    uzun yolda 85 yapıcaksın şehir içinde de gazı ani değil yumuşak kullanacaksın fabrika değerlerini bile yakalarsın. tek sıkıntı vites geçişleri çok hissediliyor.
    +1

Sent from my GT-I9100
    Oz Büyücüsü

mustafa özbey
    reddragon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Granit Gri
    Edilen teşekkür: 166

Konu hortlamış şu kadarını diyim. Eco modu kullanmayalı sene olacak yakında.Aracı resmen öldürüyor. Normal modda bile 3000 devirde vites atıyor zaten araç. Yani normal mod bile spor değil aslında...

erman arabacıoğlu
    ermana - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kırklareli
    Rengi
    Evo Siyah
    Edilen teşekkür: 43

Alıntı reddragon Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Konu hortlamış şu kadarını diyim. Eco modu kullanmayalı sene olacak yakında.Aracı resmen öldürüyor. Normal modda bile 3000 devirde vites atıyor zaten araç. Yani normal mod bile spor değil aslında...
    ama zaten adı üzerinde normal mod spor mod değil ki bu arabalarda spor mod yok zaten. adamlar ekstra eco mod koymuşlar. bu araçlar yarış arabası yada sert kullanımlık araçlar değil ekonomik kullanmak için üretilmiştir ve doğru kullanıldığında da üretim amacına uyar. amacınız sürüş keyfi ise zevk almak ise bu arabayı zaten tavsiye etmem. ben ekonomik olduğu için aldım ve ulaşım ihtiyacımı karşılasın yeter.

M.Furkan Çelenli
    celenlee - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 617

Valla baştan sona okuyunca görüyorzu ki herkesin derdi başka başka

Kimi cansızlıktan, kimi vites geçiş hızının yavaş olmasından, kimi vites geçişindekindeki sarsıntıdan, kimiyokuşlarda vites küçültmemesinden bahsetmiş.
    Kimi demiş 4000rpm gelmeden vites değiştirmiyo kimi 2000'i görmeden vites değiştiriyor demiş. Hepsi de doğrudur.Ben de bendeki durumu anlatayım.

2009 Model 44000KM'de 1.4 Dualogic araç aldım yeni.

30km dikkat ederek gittim,Eco açık E-5 6.7lt yaktı

Aynı yolu sıkışık trafikte döndüm, yol açık olunca bastım 7.4lt yaktı.

Motor ısınana kadar ortalama yakıt 10lt falan oluyor, km uzadıkça yukardaki değerlere iniyor.

ECO açıkken dendiği gibi 2000rpm'de vites büyütüyor.
    50kmh a geldiğinde 5. viteste oluyor.

ECO kapalıyken de gaza yüklenmenize göre vites geçişi yapıyor. Bende genelde 2500 civarı vites büyütüyor.

Sadece dipgaz yapınca 4000leri geçerek vites değiştiriyor.

Ben bu güne kadar sadece Toyoya MMT şanzıman test ettim bu klasmanda(DSG'yi de test ettim ama onu bunla kıyaslamak çok yersiz.) Bu araçta kesinlikle MMT'den daha sarsıntısız vites geçişleri var, ben çoğunu hissetmiyorum vites geçişlerinin.

Yoğun trafikte dur kalk yaptıktan sonra (Her araçta olduğu gibi-manuel tiptronik farketmez) baskı balata ısındığı için kalkışlarda titreme oluyor,ki bu çok normal.

Yokuşlarda ECO açıksa zaten çıkmıyor, dipgaz yapmadan da vites küçültmüyor. Benim en çok kızdığım nokta bu, dipgaza gerek kalmadan anlayıp vites küçlütmeliydi!!!
    Bu yüzden önceden müdehale edip manuel olarak vites küçültmek işe yarıyor.

Vites geçişi tabiki otomatik araçlara göre çok yavaş. Bir de motorun cansızlığı ile birleşince tam bir facia olabiliyor. Ama benim bu araçtan süper bir beklentim hiç olmadı zaten. Bu budur bunu böyle kabul ederek aldım İşimi fazlasıyla görüyor.
    Temde Düzlükte bir yüklendim rahat 140'ı gördü ama sonrasına "yol isteriiiiiiiim" dedi ben de eyvallah bu kadarı bana kafi dedim Ne sen YAK, ne de ben BASAYIM.

Uzun yolda da 90-100km ile 6lt'nin altında yakacağını düşünmüyorum!!
    Yukarda da dendiği gibi 80km falan gidilmeli ki 5lt fala yaksın.

Hasılı: Bence bu araç ş.içi 10-15 km yol yapacaklar için,yolda sakin gitmeleri kaydıyla, çok ekonomik bir araç olacaktır.
    Ancak benim gibi yokuşları bol olan yerde, 2-3km mesafede kullanacaklar için pek doğru bir terich olmayacak. (( Gerçi bu şartlarda hangi araç az yakarki diyeceksiniz?? )) Evet mesela 1.3 multijet de 2-3km mesafede 8-10lt mazot yakıyor. Aklımda sadece Honda 1.4 idsi kaldı bu şartlarda iyi çalışabilecek(Onu da Allah bilir!)

Sonuç olarak yakıt tüketimim:
    Henüz doldur boşalt yapamadım ama yol bilgisayarını sıfırladığımdan bu yana, 100km falan yol yaptım,yol bilgisayarı 7.1lerde falan olsa gerek, yeniden bakıp tam olarak yazarın buraya.
    Konu celenlee tarafından (31/12/2011 Saat 19:46 ) değiştirilmiştir.

M.Furkan Çelenli
    celenlee - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok

196km yol yapmışım.
    Yol bilgisayarı verisi Ortalama:7.0lt

Bugün 2 farklı deneme yaptım:

Sıfırladım
    E-5 üzerinden 23.3km Eco açık çoook sakin 6.1lt ortalama verdi

Dönüşte yeniden sıfırladım:
    TEM üzerinden 33km Eco kapalı 100-130kmh arası 6.2lt ortalama verdi.

100kmh üstü Uzun yolda dediğim gibi 6'nın altına ineceğini düşünmüyorum.

Fatih Sevci
    Fsevci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Aydın
    Rengi
    Yok

Standart Cevap: Grande punto 1.4 77 hp dualogic vites yakıt tüketimi

Selamunlaleykum arkadaslar. Araniza yeni katildim. Esim icin 2008 1.4 77beygir 8 valf fire active dualojik vites punto aldim. Ama malesef yakit fena dokunuyor. Yol bilgisayari ortalama 16 litre gosterirken anlikta 26 34 50 litre gibi takamlar goruyorum. Bu e demek oluyor. 7 lirteye 8 litreye coktan razi oldum

Goktug Dogan
    dogangoktug - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 5

İstanbul üsküdar kadıköy ataşehir civarı gün içinde geziyorum genelde trafik oluyor bir depo 37lt dolduruyorum ışık yakana kadar 400 km yapıyorum
    Lastikler lassa greenways
    Eco tuşu kapalı
    Araç otomatikte
    Trafikten dolayı agresif kullanamıyorum
    Arada uzun yol yapınca hemen menzil uzuyor

kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Fatih Sevci
    Fsevci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Aydın
    Rengi
    Yok

Hocam senin de durum fena gibi ama biz bunu aydinda yapiyoruz. Yollar trafik uygun. Ve o kadar narin kullaniyorum ki kus gibi inanamazsin. 2. El aldigim icin cekiniyorum zorlamaya. 10 litre benzin 60 70 km de bitti. Arkadaslar lutfen yardim. Aracin neresine baktirmam lazim

Zafer Han
    Ezeldenberi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Adana
    Rengi
    Evo Granit Gri
    Plaka
    Evo 1.3 ss 75bg

Fatih bey, aracınızın genel bakımlarını yaptırdınız mı. Bujiler kabloları , hava filtreleri vs...Baskı balata değişimi de gerekebilir. Aracın bakımları hakkında detaylı bilgi verebilir misiniz.

Sayfa 3/3 İlkİlk 123