Sayfa 2/3 İlkİlk 123 SonSon
52 sonuçtan 21 ile 40 arası

Konu: Benzinli G.Punto'yu, dizel devirlerinde kullanırsak ne olur?

Ziyaretçi047
    Ziyaretçi Ziyaretçi047 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Haklısınız boyut değiştirdiysem kusura bakmayın. Ama ufak bir müdahale ; dizelle değer tutturmak zor diye bişe yok. Zira biz fabrika değerlerinin altına bile iniyoruz. Benzini bilemiyorum. Bi de dizelin verdiği ataklık ve tork benzine kıyasla yaktığı yakıt hesapla hangisi ekonomik. Evet t-jet daha çabuk hızlanıp daha hızlı gidebilir. Ama diyorum. İkimiz yan yana gidelim 200km/h dayanıp. Ekonomi orda çıkar açığa.

ugur ozer
    ugurozer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 630

kesinlikle Arda

ozan akgül
    pascal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 25

Alıntı ABNEW Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Emre, bana göre T-Jet hala ekonomik bir motor

Yukarıdaki yazımda, dediğin gibi karma tüketimi dikkate aldım.Hep 5.5lt/100km lik mjtd tüketimimi örnek veriyorum.Bu değere bakılarak çok kolay karşılaştırma yapılabilir.Gidip geldiğim yerler, güzergahlarım neredeyse aynı.Yani şehir içiyse şehir içi, dışıysa dışı.Dizelle 5.5lt ile geziyordum. (Şehir içi veri 5.9lt/100km) Aynı yerleri T-Jet ile 6.5-6.7lt ile geziyorum.(Şehir içi veri 8.7lt/100km))Bu çerçevede düşünerek sonuca çok kolay ulaşabiliriz.Yine tekrar edersek dizelle ortalamayı yakalamak benzinliye göre çok daha zor.

Tüketimde sürücü faktörü de çok önemli.Bunu da hep belirtirim.Aynı araç, aynı trafikte farklı tüketim değerlerine de ulaşabilir.

Benim bahsettiğim değer sürekli dur-kalk yapılarak oluşan bir değer değil tabi.Trafik durumuna göre tüketim bir miktar daha artar ...

Mjtd kullanan arkadaşlar yanlış anlamasın.2 sene boyunca hiçbir sıkıntı yaşamadım.Hiçbir şikayetim de olmadı.Mükemmel bir motor...
    dediğin doğru abi, çoğu 1,6 atmosferik motordan daha az yakar.tabii kullanıma çok bağlı, gazlarsan jeep kadar da yakarsın. ama sen de dizel kadar yaktırıyosun abi arabayı nasıl başarıyorsun
    ESKİ GP' Lİ

Ziyaretçi047

turbo kendi klasmanında yakıt ekonomisi sağlayan bir unsurdur. tabi çok zorlarsan bir anlamı kalmaz. turbosuz la turbolu aynı hızda gitsin turbolu daha az yakacaktır düşüncesindeyim.

ugur ozer
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah

sabit bir hıza ulaştıktan sonra turbo türibinlerinin egsoz yonlu basıncı dusuk devirlerde aynı motorun belki daha fazla yakmasına sebep verebilir ancak, aynı sureler yakalanacak sekilde turbolu ve turbosuz aynı motor ivmelendirilecekse ve ruzgara karsı direncli bir sekilde sabit hızda gidilecekse (90 ın ustunde hızlar) turbolu motor kesinlikle bu asamalarda daha ekonomik olacaktır.

Emre @
    ekorkut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 437

GP T-JET ler, 1.4 16V 95 HP lik Starjet motorların turbolu versiyonları. Başka bir blok tasarımı falan yok ortada. Piston çapxstrok 72x84, sadece sıkıştırma oranları farklı haliyle turbo olunca. Hangi disiplinde T-JET Starjetten daha az yakacaktır bana bunu kimse izah edebilir mi acaba?

ugur ozer
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah

Emre, 2 aracıda aynı anda kaldırıp turbosuz aracın verecegi max. perf. nedir bilemiyorum, atıyorum 11. saniye diyelim, 11 saniyede 100 km hıza ulaştırdıgında yapılacak olcumlerde turbosuz arac daha cok benzin yakmış olacaktır. 2 aracı sabit hızlı 180 km yolu bir saatte aldırdıgında yine turbosuz olan arac daha fazla benzin yakmış olacaktır.

Emre @
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Titanyum Gri

Ben ise hiçbir koşulda daha az yakacağına inanmıyorum. Turbonun etkili boost üretmediği kalkış devirleri hariç (ki t-JET de kalkışta oldukça dinamik, turbo lag hiç yok), turbo araba her koşulda motoru daha fazla hava ve bununla orantılı olarak daha fazla yakıtla dolduracaktır. Starjet li arkadaşlarımızdan rica edelim madem. 120 ile giderken 150 ile giderken baksınlar anlık tüketime. Ben de T-Jet in kine bakar söylerim olmaz mı?
    Konu ekorkut tarafından (30/07/2008 Saat 11:29 ) değiştirilmiştir.

ugur ozer
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah

turboda mantık daha fazla sıkıştırma yapmak, yakıt miktarına soguk hava (birim hacme daha fazla oksijen) ile yanma kalitesini artırmaktır, yakıt miktarları aynı oldugunda turbo devrede ve devre dışı oldugunda devredeki turbolu motor daha guclu olacaktır, aynı gucu almak icin turbolu motora daha az yakıt girmelidir. Karşılaştırmayı ben iki aracıda zıplata zıplata kullanayım şoyle zevk alayım diyipte yapacak olursanız tabiki turbolu arac totalde daha fazla yakmış olacak.

Emre @
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Titanyum Gri

Uğur, güç hava ile alınmaz. O havayı benzinle karıştırabildiğin sürece güç alırsın. Senin yazdığın gibi aynı miktar yakıta daha fazla hava basmak diye bir olay yoktur. Ne kadar hava varsa o kadar yakıt vardır ve olmak zorundadır. Havayı gerekli miktarda yakıt ile besleyebilmektir prensip olan. Turbo arabada yakıtla besleyemediğin hava ancak sana kırılmış motor olarak geri döner.

"yakıt miktarları aynı oldugunda turbo devrede ve devre dışı oldugunda devredeki turbolu motor daha guclu olacaktır, aynı gucu almak icin turbolu motora daha az yakıt girmelidir." demişsin.

Yani iki motor var, bunlardan atmosferik olan x birim yakıtı y birim hava karıştırıyor, turbo olan 2y hava ile karıştırıyor diye birşey mümkün değil. Turbo 2y hava kullanıyorsa, atıyorum 2x de yakıt kullnıyordur. Kullacağı yakıt miktarına da 4000 rpm değerlerine kadar lambda, bu devirden sonra da MAP karar verir. Turbonun bu güçlü beslemeyi sağlayabilmesi için de enjektörleri çok daha fazla akışı destekleyecek düzeydedir.

GP dizel, benim 3 uncu turbo arabam 2 defa da motor kırdım bu sebepten ötürü ve az çok biliyorum turbo arabanın ne prensiple işlediğini.

Bundan önce aynı motorun atmosferik ve turbo beslemeli türevi olan 2 arabam oldu peşi sıra. Alfa q4 ve tempra 16V. İkisinin de motorları çapxstrok blok aynıydı. Turbo Alfa her koşulda temizzzz %50 fazla yakıyordu.

Bu arada öğlen servise beni abim götürdü. Araba 1884 km olmuş ve hiç sıfırlamadığımız ve alındığı günden beri geçerli olan ortalama 10,6 lt/100 km. Starjet le bu değere çıkabilecek bir arkadaş var mı acaba?
    Konu ekorkut tarafından (30/07/2008 Saat 14:48 ) değiştirilmiştir.

ozan akgül
    pascal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 25

Alıntı ekorkut Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Uğur, güç hava ile alınmaz. O havayı benzinle karıştırabildiğin sürece güç alırsın. Senin yazdığın gibi aynı miktar yakıta daha fazla hava basmak diye bir olay yoktur. Ne kadar hava varsa o kadar yakıt vardır ve olmak zorundadır. Havayı gerekli miktarda yakıt ile besleyebilmektir prensip olan. Turbo arabada yakıtla besleyemediğin hava ancak sana kırılmış motor olarak geri döner.

"yakıt miktarları aynı oldugunda turbo devrede ve devre dışı oldugunda devredeki turbolu motor daha guclu olacaktır, aynı gucu almak icin turbolu motora daha az yakıt girmelidir." demişsin.

Yani iki motor var, bunlardan atmosferik olan x birim yakıtı y birim hava karıştırıyor, turbo olan 2y hava ile karıştırıyor diye birşey mümkün değil. Turbo 2y hava kullanıyorsa, atıyorum 2x de yakıt kullnıyordur. Kullacağı yakıt miktarına da 4000 rpm değerlerine kadar lambda, bu devirden sonra da MAP karar verir. Turbonun bu güçlü beslemeyi sağlayabilmesi için de enjektörleri çok daha fazla akışı destekleyecek düzeydedir.

GP dizel, benim 3 uncu turbo arabam 2 defa da motor kırdım bu sebepten ötürü ve az çok biliyorum turbo arabanın ne prensiple işlediğini.

Bundan önce aynı motorun atmosferik ve turbo beslemeli türevi olan 2 arabam oldu peşi sıra. Alfa q4 ve tempra 16V. İkisinin de motorları çapxstrok blok aynıydı. Turbo Alfa her koşulda temizzzz %50 fazla yakıyordu.

Bu arada öğlen servise beni abim götürdü. Araba 1884 km olmuş ve hiç sıfırlamadığımız ve alındığı günden beri geçerli olan ortalama 10,6 lt/100 km. Starjet le bu değere çıkabilecek bir arkadaş var mı acaba?

yani demek istediğin şu mu, turbo motor ne olursa olsun her şartta daha fazla yakar ???
    ESKİ GP' Lİ

Emre @
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Titanyum Gri

T-JET motorunun içine daha fazla hava girdiği tüm anlarda daha fazla yakar. Bu da T-JET için tüm devir bantlarıdır diye düşünüyorum. Çünkü araçta etkili boost üretilmeyen ölü bir bant yok düşük devirlerde dahil olmak üzere. Haa şimdi oturup rölanti veya az üstü 1500 devire kadarki alanı işaret ederseniz o zaman bir ihtimal teorik olarak mümkündür. Çünkü boost daha henüz çok iyi hava basmaya müsade etmiyordur ve sıkıştırma oranı daha yüksek olan atmosferik bu devirlerde daha fazla benzin hava karıştırabiliyordur ve daha fazla yakıyordur vesaire. Ama yani pratikte yok böyle birşey yaa. Alet yakıyor yani köküke kadar.Yani Starjet le nasıl mukayese edeceksin. Hadi söyleyin bana starjet şu sürat sabit bir hızda şu kadar anlık tüketime sahip diye, ben de T-JET de bakayim size söyleleyim. Daha nasıl bu konunun sonunu getireceğiz ki??
    Turbo araba basınçla havayı doldurunca mis gibi uzayıp gidiyor da, basınç gelince gelen sadece hava mı? Aynı basınçla uyumlu olacak kadar yakıtı da kat kat katlıyor aynı anda...

Ortam yine tüketim konusuna geldi ve takıldı kaldı yaa...

ugur ozer
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah

verim motorun performansının harcadigi yakıta bolumunden çıkar, turbo verimi artıran bir aparat olarak bilinir, verim artarsa aynı yakıt degerlerinde performans artar, motor performansını sabit tutarsan verim artoyırsa yakıt dusmus demektir, fizik kuralları bunu gosterir, ancak turbonun verimi artıran bir aparat olup olmadığını tartışacaksak ve verimi artıran bir aparat degil diyorsanız ayrı mesele o zaman siz haklısınız.

Emre @
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Titanyum Gri

Bizim T-JET fizik kurallarına uymuyor o zaman. Çünkü tüketimimiz 10 litreden de fazla son 1800 km ortalaması. Bence senin hesabın verim değil direk tüketim üzerine. Oysa ki verim olayı farklı tabir ediliyor içten yanmalı motorlar için.

Verim dediğin içten yanmalı motorlarda "volumetric efficiency" değeridir. Senin ne kadar az yaktığın değildir içten yanmalı motorlardaki verim kıstası. Birim hacime sığdırabildiğin hava ve bununla doğru orantılı olarak yakıttır. Fire olsun, starjet olsun, tjet olsun aynı motor bloğu üzerine imal edilmişlerdir. Fire daki verim (volumetric efficiency) silindir başına 2 süpab içeren kapağı ile birim zamanda sabit durumdaki silindir hacmine x birim hava ve yakıt sıkıştırıp iş yapabiliyorsa, starjet; silindir başına gelen ekstradan 1 emme ve 1 egzoz subaplarıyla daha fazla emme ve egzoz alanına sahiptir ve daha fazla verim (volumetric efficiency) e sahiptir. Verimi (Yine yazıyorum bıkmadan, sabit olan birim hacime doldurabildiğin hava yakıt miktarı) artırmanın en etkili yolu da aşırı beslemedir. Bu da günümüzde turbo veya supercharger dır. T_JET de volumetric efficiency, 1 barlık atmosfer basıncına ilave olarak turbonun da bastığı eksta 1 bara yakın basınça beraber, atmosferik kardeşlerine göre çok çok daha fazladır. 1 bar basınç demek aynı koşullardaki atmosferik türevine göre 2 kat civarı emme sağlar ama 2 kat hava emmek de tam 2 kat güç kazanmak anlamına gelmemektedir. Bunun makul endeksi, 1 barda atmoferik türevine göre %40 fazla çıkış sağlamasıdır.
    Şimdi eğer verimi yine tüketimle aynı tutuyorsan o zaman dediğim gibi bence çok verimsiz bir durumda T-JET tempolu kullanımda.
    Ama verim işi tüketim değil, silindirin hacmini olabildiğince iyi kullanabilmekte. O da turbo ile en iyi şekilde yapılıyor zaten.

Söylediklerinde turbonun verimi artıran bir ekipman olduğuna %100 katılıyorum. Ama bu verim tüketim olarak algılanmamalı yukarıda belirttiğim üzere.
    Konu ekorkut tarafından (30/07/2008 Saat 18:37 ) değiştirilmiştir.

Ziyaretçi047

ani hızlanmalarda hızlı sürüşlerde sürekli güç gerektiğinde t-jet her zaman starjetten fazla yakacaktır. hava girişi çoğalacak dolayısıyla yakıt isteği artacaktır. fakat sabit hızda veya sakin kullanımda eşit olabilir hatta daha az bile yakma olasılığı var bence.

Arda BULUT
    ABNEW - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 4298

Alıntı Cihan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Haklısınız boyut değiştirdiysem kusura bakmayın. Ama ufak bir müdahale ; dizelle değer tutturmak zor diye bişe yok. Zira biz fabrika değerlerinin altına bile iniyoruz. Benzini bilemiyorum. Bi de dizelin verdiği ataklık ve tork benzine kıyasla yaktığı yakıt hesapla hangisi ekonomik. Evet t-jet daha çabuk hızlanıp daha hızlı gidebilir. Ama diyorum. İkimiz yan yana gidelim 200km/h dayanıp. Ekonomi orda çıkar açığa.
    Var maalesef Cihan;

Dizelle fabrika ortalamasını tutturmak daha zor.Bu demek değil ki imkansız.Tabiki yakalanır ama dizeli benzinliye göre çok daha dikkatli kullanmak zorundasınız.

Belirli bir hıza hangi ivme ile ya da güç ile ulaşılacağı tüketimi etkiler.Yani bir araç dip gazla o sürate çıkmaya çalışıyorsa ve diğer araç da daha sakin bir şekilde o hıza ulaşmaya çalışıyorsa (Önde bile olabilir) 2. araç daha az yakar.Sabit hızda da yine daha güçlü bir araç , daha az yakabilir.Yani 200km lik örnek çok spesifik...

------

Turbo konusunda da şunları diyebilirim,

Turbo araçlarda silindir içindeki yanma çok daha şiddetli olmakta bunda asıl pay
    silindirlere giden ekstra hava.Ancak bununla birlikte yine bu ekstra havaya göre yakıt beslemek de gerekiyor.Yani sadece turbo farkı olan iki araçtan turbolusu bir miktar daha fazla yakabilir.Ancak bu da T-Jet Star-jetten çok yakar demek değildir.Kullanım tarzı ve yol tüketimi değiştirebilir.Örneğin starjet 140km/s e ulaşmak için T-Jetin yaktığından daha fazlasını da yakabilir.Her ikisi de aynı sürede aynı hıza geldiğini varsayarsak...
    Konu ABNEW tarafından (30/07/2008 Saat 20:33 ) değiştirilmiştir. Sebep: İmla

Ziyaretçi047

ya bu laf çok saçma geliyor bana. dizelle fabrika değeri tutturmak daha zor. fabrika değeri nedir. mühendis testidir. adamlar dikkatli sürüyor iki arabayı da ortalamaları yazıyorlar sonuç olarak. bu demek oluyor ki dizelin sürüş yelpazesi geniş. ve istenirse çok ekonomik olabilir. benzinde ne kadar istesen de çok ekonomik olmaz. yani mühendis dizelde az yaktı diye suç mu oldu şimdi

Arda BULUT
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok

ya bu laf çok saçma geliyor bana. dizelle fabrika değeri tutturmak daha zor. fabrika değeri nedir. mühendis testidir. adamlar dikkatli sürüyor iki arabayı da ortalamaları yazıyorlar sonuç olarak. bu demek oluyor ki dizelin sürüş yelpazesi geniş. ve istenirse çok ekonomik olabilir. benzinde ne kadar istesen de çok ekonomik olmaz. yani mühendis dizelde az yaktı diye suç mu oldu şimdi
    Dizelin sürüş yelpazesinden kastın devir bandı ise geniş değil Cihan.Dizelde devir bandı dikkatlice kullanılmalı.Zaten ortalamayı tutturmak için bu şart.Ben zaten dizel fazla yakar demedim.Dizel tabiki benzinliden daha ekonomik.Dizel motor çalışma prensibi gereği daha az yakıta ihtiyaç duyuyor ve yakıtın litre fiyatı da benzinden düşük.Dolayısıyla dizel benzinliden daha az yakar bu normal.Ancak dizelde tüketimi minimuma indirmek benzinliden daha zor.Tekrar belirteyim: dizel az yakar ama tüketimi minimuma indirmek benzinliden daha zordur...

Ziyaretçi047

yok devir bandını kastetmedim. ama görüşe hala pek katılmıyorum. yani şuna katılmıyorum. dizeli araba sürmekten en anlamayan adama da versen az yakmayı başarır. ama benzini en usta şoföre de versen az yakacam diye zorlanır. umarım anlatabildim.

Arda BULUT
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok

yok devir bandını kastetmedim. ama görüşe hala pek katılmıyorum. yani şuna katılmıyorum. dizeli araba sürmekten en anlamayan adama da versen az yakmayı başarır. ama benzini en usta şoföre de versen az yakacam diye zorlanır. umarım anlatabildim.
    Ben anladım ama ben de hala katılmıyorum.Dizelden anlamayan kişi dizeli kullanamaz ama benzinliyi az çok kullanabilir.Tabi sonuçta tüketim dizelde düşük çıkabilir bu ayrı ben bunu kastetmedim...

Sayfa 2/3 İlkİlk 123 SonSon