Sayfa 3/4 İlkİlk 1234 SonSon
75 sonuçtan 41 ile 60 arası

Konu: Klima devreye girerken çıkan ses

Emre @
    ekorkut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 437

Ben bu sabah çalıştırdım. Yaklaşık 30 sn olduğum yerde bekledikten sonra açtım. Yine kırrrkkkkk etti. Arabayı kış mevsiminde satın almıştım. Klimayı çok sık kullanmadım yaza girene dek. Acaba ilk aldığım zamanlarda da mı aynıydı diye merak ediyorum. İlgilenecek sıfır zamanım var yaa...Bir arkadaş çözse de kurtulsak.
    Şimdi kafa yoruyorum neden olur diye. Kompresörün kendisinden veya manyetik kavramasından olsa, her ikisi de klima çalıştığı sürede sürekli devreye giren çıkan elemanlar. Sorun bunlarda olsa, sadece ilk düğmeye basma anında gelmemesi, otomatik her devreye giriş çıkışta duyulması lazım diye düşünüyorum. Sadece sabah ve akşam, yani beklemiş arabada klimaya ilk basmamda gelmesinin sebebi, daha önce de bazı arkadaşların belirttiği gibi gaz basıncıyla alakalı olayları çağrıştırıyor bana. Bir ara bu gazı çektirme bastırma işini yaptırmayı düşünüyorum. 500 gr basılması uygun demişti sanırım bir arkadaş. Servisle bir konuşmak lazım.

Aykut Arslan
    aykuting - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Zonguldak
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    67 TR 482
    Edilen teşekkür: 35

Kilma çalışırken uhultu sesi normalmi arkdaşlar yaa servise uğrasakmı serviste yardımcı olmuyo bize ama tehlikeye yol acarmı bu ses

MEHMET NADİR DAYI
    DAYI - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 179

Arkadaşlar klima sistemi içerisinde gaz ile birikte özel bir yağda dolaşmaktadır.Uzun süre bekleyen ac kompresörü ilk çalıştırmada yağ dolaşımı başlamadığı için kasnak çekip kompresör devreye girince krak sesi yapıyor.Daha sonra sistem yağlandığı için ne kadar açıp kapatırsanız kapatın ses gelmez.Klima çalışırken gelen ıslık sesi expeyşın valf dediğimiz valften gelmektedir ses aşırı ıse valf değişimi ile sorun çözülecektir.Eğer kompresör devrede iken harıltı sesi varsa gaz miktarı fazla demektir vakum yapılarak yeni doğru miktarda gaz basılmasıyla sorun çözülecektir. Saygılarımla..

4. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Emre @
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Titanyum Gri

Alıntı DAYI Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar klima sistemi içerisinde gaz ile birikte özel bir yağda dolaşmaktadır.Uzun süre bekleyen ac kompresörü ilk çalıştırmada yağ dolaşımı başlamadığı için kasnak çekip kompresör devreye girince krak sesi yapıyor.Daha sonra sistem yağlandığı için ne kadar açıp kapatırsanız kapatın ses gelmez.Klima çalışırken gelen ıslık sesi expeyşın valf dediğimiz valften gelmektedir ses aşırı ıse valf değişimi ile sorun çözülecektir.Eğer kompresör devrede iken harıltı sesi varsa gaz miktarı fazla demektir vakum yapılarak yeni doğru miktarda gaz basılmasıyla sorun çözülecektir. Saygılarımla..
    Mehmet Bey cevabınız için teşekkürler. Fakat bu zamana kadar hiçbir arabada rastlamadım bu derece rahatsız edici bir devreye girme sesi. Devreye girme olayının sadece bir röle çıtlaması ve hafif bir birleşme sesi şeklinde oluşması lazım. Bu ses normal bir ses olsa bütün GP lerde olurdu ki burada bu sorunu yaşayan sadece birkaç kişiyiz. Kaldı ki bu ses arabayı ilk aldığım zamanlarda yoktu hiç duymadım. Şimdi son zamanlarda çıkan bir sıkıntı. Hadi bu yağsız kalma hadisesinden kaynaklanan ilk çalışma sesi 1 ay beklemeden kaynaklansa anlayacağım. Fakat 8-10 saat beklese araba bu durum meydana geliyor.
    Ayrıca en enterasan durumlardan biri de, eğer arabamın motor soğukken değil de, iyice ısınınca klimayı açarsam bu ses ya çok az geliyor ya da gelmiyor emin değilim. Yani sistemde yağ gaz vesaire olmasıyla da alakası olduğunu sanmıyorum.
    Konu ekorkut tarafından (16/07/2008 Saat 11:10 ) değiştirilmiştir.

Emre @
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Titanyum Gri

Arkadaşlar bugün 10.000 bakımında klima kompresörümün değişmesine karar verildi. Yeni ünite gelince arayıp takacaklar ve ben de test edeceğim. Eğer sıkıntı bundansa çözüm bulunmuş olacak, değilse artık bilemiyorum ne yapılacak. Zaten yeni kompresör gelince yağ ve gaz da yenilenmiş olacağından hem kompresör hem de yağ + gaz olasılıklarını silmiş olacağım. Gelişmelerden haberdar ederim.

Mehmet Ali ..
    makeles - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 240

aynı sıkıntıyı yaşayan biri olarak güzel haberlerini dört gözle bekliyorum..

Emre @
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Titanyum Gri

Alıntı les Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    aynı sıkıntıyı yaşayan biri olarak güzel haberlerini dört gözle bekliyorum..
    Valla Mehmet Ali arkadaşım ben aslında şu gaz ve yağ kombinasyonunu denemek isterdim. Ama servisten bunun yapılacağı bilgisini almama rağmen bu işlemi uygulamadan direk sipariş vermişler. Dolayısıyla bu sesi yağ + gaz dan yapıp yapmadığını öğrenemeyeceğim. Hayırlısı artık bekleyeceğiz. Değişim kararı da çok başarılı bir gelişme.

9. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Mehmet Ali ..
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok

polen filtresini değiştirirken sordum bir türlü çıkarmadı sesi dolaştık durduk olmadı.. 2 tür kompresor markası kullanıliyormuş fiat adlarını hatırlayamadım bunlardan birisinde sorun olabiliyor gibi bişiler söyledi.. sonra servise dönünce bendekinin hangi marka olduğunu sormayı unuttum.. değiştirmeden önce hangi marka olduğunu not alabilir misin?

Emre @
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Titanyum Gri

Elbette ki sorarım. Gelsin de görelim bakalım. Bu arada benim sorun sadece sabah soğukken oluyor. Gün içinde alet sıcakken istediğin gibi bas birşey yok. Neyse bakalım.

12. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Mehmet Ali ..
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok

Emre bey klima motoru değişti mi? Markayı sormayı unutmayın lütfen..

Emre @
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Titanyum Gri

Mehmet Ali Bey, 1 haftadır İstanbul' dayım. Sipariş verileli 2 hafta olmasına rağmen kimse aramayınca bugün servisi aradım. Kompresörün geldiğini söylediler. Ben aramasam da kimsenin bana haber vereceği yok nedendir bilinmez...
    Çarşamba' dan sonra Ankara' da olacağım ve servise gideceğim. Gelişmeleri burada yazarım.

15. Bu mesaj için teşekkür edenler:

onur kaya
    kara kız - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah
    Plaka
    34 DY 2468
    Edilen teşekkür: 303

arkaaşlar oncelikle su konuya bi açıklık gtirleim aracı açalıştırdığımızda ve klımayı açtığımızda kırrt diye gelen ses havalandırmA paletlerinin devreye gierken çıkrattığı sesdir dynemic modeller için yazıyorum....yani kulağmıza gelen kırtt sesi mevcut olan bi sorunu işaret etmiyo..aksi ne herseyin duzgun biçimde çalıştığının gostergesi..lutfen busesler yuzunden aracınız servise goturupte klımayo kurcalatmayın araçlarımız çok hassa zaten bunu sizde biliyorsunuz..ozellikle elektronik klimalar manuellere gore daha da hassaa byuzden bence gercekten bı sorun olduğunda klımalarımıza mudahale ettirelim..su anda benim klıma kompressorumde bı sorun var araç raolentide çalısırken ve klıma açıkken sır problem yok sadec arac boştayken gaz pedalını anlık olarak 2000 dvire çıkarttığımda devir saati aşşa inmeye başladığı anda bir uğultu sesi geliyordu.birmot zincirli kuyuya selçuk ustaya gosterdm klıma kopressorunun arızalı olduğunu soyledi ve siparışivardi bugun yarın gelir ..garantisi bitmek uzere olan arkadaşların dikkatıne yazıorum eger sizdede boyle bi sorun varsa ihmal etmeyin derim.parça fiyatı 1300 ytl kadar..yada garantisi bıtcek arkadaşlar varsa mutlaka uzatsın derim inanın faydasını çok goruceksinz..

onrky
    1.4 starjet 95hp

Emre @
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Titanyum Gri

Benim araba dynamic değil Active ve otomatik değil manuel klima mevcut. Sesin de kompresörden geldiği çok bariz. Zaten ilk seferden sonra arka arkaya 100 kere aç kapa ses yapmıyor. Sadece ilk seferde bu sesi çıkartıyor. Neyse değişsin görelim.

güven gültekin
    güvengültekin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 18

o bahsedilen ses benim aracımdada var ve benimkide sabahları klimayı ilk açtığımda gelio sadece servis herzman olduğu gibi normal diyor benim kindeki ses de 1000 km filan sonra gelmeye başladı yanlız ben o ilk açtığımda öne yığılmada yapıyor sonra seste tam olarak haşırrt şeklinde geliyor ama bende pek önemsemedim servise gittim bir iki kere normal diyince üstelemedim birde sadece ilk açlışta yaptığından düzeltilmeşansıoluyormuymuş? birde daha önce kullandım ve bindiğim hiçbir araçta yoktu böyle bir ses duymadım ama ?? servis normal diyor

ÖMER SERİM
    omerserim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 32

Arkaşlar önceki arabam 2007 mjet active di. Sabahları ilk klimayı çalıştırmada (araç uzun süreli beklemelerden sonra yapıyordu) bende de bu ses geliyordu. Daha sonrakilerde hiç problem yaşamıyordum ki servise gidince sorunu duyuramıyordum yetkiliye. Sattığımda 24.000 kmdeydi ve ses olayı azalmıştı. Servise müdahale ettirmediğime seviniyordum.

Emre @
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Titanyum Gri

Valla benim aracımda klima kompresörü değişimine karar verildi. Sanırım 2 haftadır falan da kompresör geldi ve bekliyor. Ama benim arabanın bu konudaki mazisini bilen serviste güvendiğim ustam hala izinde. Sanırım bir iki güne kadar gelir ve kompresör değişimi için arabamı teslim edebilirim. Şimdi o ses dışında sabah ilk çalıştırmada kompresörden bariz bir rulman sesi de alıyorum. Ayrıca genel olarak araba klima açık bir şekilde yürürken, klimasız duruma göre çok daha fazla vibrasyon ve uğultuyla çalışıyor. Bazı arkadaşlar ford transit diyor ya, tabiri caizse aha tam öyle. Klima kompresörü değişimini dört gözle bekliyorum.

ÖMER SERİM
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Beyaz

Sorunlar farklı olabilir. Serviste güvendiğin ustanın olması avantaj. şimdilik yeni arabamda yok umarım da da olmaz, seninki de biran önce halledilir insallah.

Emre @
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Titanyum Gri

Teşekkür ederim Ömer. Umarım sen de kazasız belasız arızasız uzun müddet binersin T-JET' ine. Ben açıkçası arabamdan nedense soğudum. Borcu bitince biletini kesmek istiyorum. Beni birşeyleri tatmin etmiyor ama bulamıyorum inan.

ÖMER SERİM
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Beyaz

İnsallah biran önce bitirsin borcunu ama her arabada mutlaka bişey cıkıyor.

Kaan Zaim
    zaimkaan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 65

Klimayla ilgili, çok arkadaştan şikayet var, çoğuda sesli çalıştığına dair. Benim klimamda çok şükür bir sorun yaşamadım, ama belirtmek istediğim bir kaç nokta var. En çok söylenen şikayetlerden bir tanesi, klimayı açınca sanki ikinci bir motor çalışıyormuş gibi ses, yaptığına dair. Eğer aracınız, uzun süre güneş altında beklediyse,ya da hava çok aşırı sıcaksa (öğlen saatlerinde) klimanızı açtığınızda, aracın iç sıcaklığını ayarlayabilmek için kompresör daha hızlı çalışıyor!. Bu da ses yapıyor. araç hareket ettikten sonra, motor kısmında da hava sürkülasyonu başladıktan sonra, klima daha rahat çalışmaya başlıyor. Diğer bir noktada arkadaşlar, aracınızla, seyahat ettikten sonra diyelim klimanız açık, 1 saatlik bir yolculuk ettiniz, aracı stop etmeden önce klimayı kapatıp, bir 15-20 saniye bekledikten sonra klimanızı kapatmanız önemli bir ayrıntı. çünkü kompresör hareket halindeyken, birden kontağı kapattığınızda zarar görme ihtimali çok yüksek! Otomatik klimalarda, başka arızalarda çıkarması kuvvetli bir ihtimal. diğer bir konuda, klima açıkken motora çok yüksek devir çevirttirmemek lazım, bu kitapçıkta da yazan bir ayrıntı Gene klima kompresörünün, arızalanmasına sebep olan bir nokta. Bunlar belki küçük ama, uzun vadede önemli ayrıntılar, çünkü şuan arabalarımız garantili, gittiğimizde servislere bir şekilde parçaları değiştirte biliyoruz. ama garanti eninde sonunda biticek!. Eğer uzun yıllar kullanmayı düşünüyorsanı bence bunlara dikkat etmekte fayda var.
    Konu zaimkaan tarafından (01/09/2008 Saat 10:22 ) değiştirilmiştir.

Sayfa 3/4 İlkİlk 1234 SonSon