Sayfa 2/2 İlkİlk 12
35 sonuçtan 21 ile 35 arası

Konu: kalorifer+klima kullanımı

mustafa özkan
    şehitler aslaaa ölmez baycep - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Elazığ
    Rengi
    Rock Siyah
    Plaka
    23DR000
    Edilen teşekkür: 108

Alıntı civcivx Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bi ara uzaktan motoru çalıştıran alarmlar vardı. Vites boşta olacak tabi. Evden basıyorsun kumandaya, inmeden 10 dakika önce arabayı çalıştırıyor, sen inene kadar araba sıcak oluyor. Hala vardır bunlardan belki.
    bizim arabalar immobilizer ve beyinli olduğu için servis ona kesinlikle izin vermiyor araç bozulur ve garantiden çıkar diyorr, yoksa bende taktırmayı düşünüyordum

grande elmus
    grandelmus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 4

Alıntı Linos Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kesinlikle haklısın! Arabada 4 kişiydik, performansı bayaa düştü! Sanıyorum ki ağırlıktan kaynaklanıyor! Klimayı kapatınca her şey süt liman oldu! 8O
    Hayır ağırlıktan değil, klima düğmesi ile birlikte klima kompresörü devreye giriyor, tıpkı soğutucuyu çalıştırdığımızda olduğu gibi...

EVREN ÖZMERMER
    ozmermer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Antalya
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    07 LA 148
    Edilen teşekkür: 18

Araç sogukken klima açılıp sıcak çalıştırılırsa motor soguk olsun olmasın arabanın ıçıne sıcak hava uflenır yanı ısıtma ve sogurma işlemi klimanın özel gazı sayesinde olur. bu acıdan motor sogukda olsa araba ısınabılır anlamında klima arabayı daha cabuk ısıtır dıyebılırız.soguk motor klima acık sarfiyat artar ama üsümekten iidir.

Ziyaretçi047
    Ziyaretçi Ziyaretçi047 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

vay be klima gazı ısıtma sağlıyor muymuş. bunu da yeni öğrendim valla.

EVREN ÖZMERMER
    Nereden
    Antalya
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    07 LA 148

Evet bi dostum iklimlendirme ve sogutmayı bitirmişti oradan.Çok çabuk soğuyan ve aynı zamanda çok çabuk ısınan bi gaz. Aracın içinde soğuk istersen gaz aracın içinde ısınırken dışarıdan aldığı soguğu arabaya bırakır,içeride sıcak istersen tam tersi oluyor.

Alper dağdemiR
    Auto engineeR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Rock Siyah
    Plaka
    06AD9158
    Edilen teşekkür: 504

motor soğukken klimanın araç içini nasıl ısıtabildiğini anlamadım..

motor soğukken klimayı açıp en soğuk konumda çalıştırsak motorun daha çabuk ısınmasına yardımcı olup içeriyi daha erken ısıtmaya başlayabiliriz ama bu mantıksız olur,başta klima açıkken iyice üşürüz senin bahsettiğin şey bu değil anladım ama nası olduğunu anlamadım

EVREN ÖZMERMER
    Nereden
    Antalya
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    07 LA 148

Klima gazı bir nevi taşıyıcıdır,yani senin isteğine bağlı olarak kendi radyatöründe (tam olarak radyatör değil ama radyatörün arkasında olan ikinci) gazı ısıtır veya soğutur, sen içeride soğuk istersen sistem çalışıp arabanın içindeki havayı süzerken ıcerının ısısıyla gaz ısınır,daha sonra dışarıdaki ''kendi kompresör radyatöründe'' ortamın soğuk havasını süzer gaz soğur ve bunu tekrar içeri taşır,soğuk gaz içerinin havasını süzerken ısınır ve dışarıdan aldığı soğuğu içeriye bırakır,ısınan gaz tekrar dışarda soğur ve böylece sürüp gider, içeride sıcak ayarlandığı zaman tam tersi bi taşıma olayı meydana gelir.

8. Bu mesajı için 2 kişi ozmermer'ye teşekkür etti:

hikmet şekerlioğlu
    şekerlioğlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Tokat
    Rengi
    Vals Mavi
    Plaka
    07kg993
    Edilen teşekkür: 662

valla benim kalorifer pas tutacak yakında,iyimi ısıtır kötümü ısıtır,hiç bilmiyorum.bir iki dakika çalıştırınca içerisi hamam gibi oluyor, antalyada böyle.sizlere allah kolaylık versin

VOLKAN UĞUR
    suvari06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Tekno Gri
    Plaka
    06 BH 1653
    Edilen teşekkür: 7

camların buğulanma problemi var. yan camların buğulanmasını nasıl önlüyorsunuz? kloriferi cama verdiğimde önceki arabamda (unu s) böyle bir sorunla karşılaşmıyordum. punto ile ilk kışım ve on canım buğusunu çözüyorum, yan camları silmem gerekiyor. başka bir çözüm? teşekkürler.

Muhip Kazım Aksoyer
    Fire Active 1.4 8V 77Bg. mkaksoyer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Arizona Bej
    Edilen teşekkür: 23

Alıntı ozmermer Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Araç sogukken klima açılıp sıcak çalıştırılırsa motor soguk olsun olmasın arabanın ıçıne sıcak hava uflenır yanı ısıtma ve sogurma işlemi klimanın özel gazı sayesinde olur. bu acıdan motor sogukda olsa araba ısınabılır anlamında klima arabayı daha cabuk ısıtır dıyebılırız.soguk motor klima acık sarfiyat artar ama üsümekten iidir.
    maalesef klimalarımızda heat pump özelliği yok arkadaşlar ısıtma yapmaz . klima sadece yağmurlu havalarda buharı çiyleştirmek adına iş yapabilir.
    Fire Active 1.4 8V 77Bg.

12. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Serdar PALA
    May the force be with you masteryoda - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 59

Alıntı mkaksoyer Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    maalesef klimalarımızda heat pump özelliği yok arkadaşlar ısıtma yapmaz . klima sadece yağmurlu havalarda buharı çiyleştirmek adına iş yapabilir.
    Dediğin gibi heat pump özelliği olmadığı için ısıtma yapmaz ancak havadaki nemide alamaz. Klimanın nem alabilmesi için soğutma konumunda olması gerekir. 25-30 dereceye ayarlı bir klima nem alamaz çünkü nem alma olayı klimada şöyle olur ; klimanın soğutma yüzeyinden (evaporator ) geçen hava soğur ve bu esnada nemini de ,tıpkı soğuk camlarda buğu oluştuğu gibi, evaporator yüzeyine bırakır.

Zaten fazlasıyla ısı üreten motor varken ısıtma için klimayı kullanmak da mantıksız olurdu. Bir yandan motoru soğutmak için soğutma suyu kullanıyosunuz sonra bu enerjiyi radyatorden dışarı atıp kalorifer için ayrıca enerji gerektiren klima kullanıyorsunuz.

Kalorifer sistemi motor soğutma suyundan aldığı enerjiyle aracın içini istediğiniz kadar ısıtabilir. Ayrıca camların iç yüzeyi yeterince ısındığından ve de sıcak havanın bağıl nemi çok düşük olacağından buğu problemide yaşamazsınız.

Aslı KILINÇ
    quixotic2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Orleans Mavi
    Plaka
    34 NLP 37
    Edilen teşekkür: 100

Alıntı suvari06 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    camların buğulanma problemi var. yan camların buğulanmasını nasıl önlüyorsunuz? kloriferi cama verdiğimde önceki arabamda (unu s) böyle bir sorunla karşılaşmıyordum. punto ile ilk kışım ve on canım buğusunu çözüyorum, yan camları silmem gerekiyor. başka bir çözüm? teşekkürler.
    Volkan bey aynı sorun bendede vardı. aracın içinin ısısıyla alakalı bir durum. eğer ısıtıyıcı en sıcak pozisyonda çalıştırıyorsanız yan camların buğusunu çözemezsiniz. fakat orta sıcaklıkta ılık gibi çalıştırırsanız yan camlardaki buğu çözülmeye başlıyor. birde çok sıcak çalıştırdığınız zaman araca ilk bindiğinizde buğuyu çözersiniz fakat 5 dakika sonra aracın içi daha fazla ısındığı için camlarınız 3 sn içinde tekrar buğu yapabilir. benim başıma geldi az kalsın kaza yapıyordum. aracın içinin ısısıyla dışarının ısınının arasında fazla fark olmaması gerekiyor yani yan camların buğusunun çözülmesi için. deneyin göreceksiniz
    Daihatsu Copen

Gökhan C.
    Congo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 12

Otomatik klimalı araçlarda buğu giderici bir özellik var. Tuşa bastığınızda aracın kliması "HI" konumda devreye giriyor sadece kalorifer özelliği değil.Aynı zamanda arka cam ve aynaların buğusunu gideren resistansı da devreye alıyor. Çalışma prensibi de dış ve iç ortam ısılarını mümkün olan en kısa sürede dengelemek. Bunun içinde sanırım dış ortam sıcaklığında bir hava girişi sağlıyor.Ne çok soğuk ne çok sıcak hissetmiyorsunuz.(tuşa bastığınızda kapalı devre de çalışıyor olabilir hatırlamıyorum) Bu özelliği kullanabilmeniz için klimanın "mono" seçeneğinde olmaması gerekiyor. Eğer mono konumunda ise fun hızını artıramıyor ve bir işe yaramıyor,fun hızını el ile artırmanız gerekiyor ve devre dışı bıraktığınızda da normalde kullandığınız fun hızı değerine düşmüyor tabiki. Kısaca bu özelliği kullanabilmek için klimayı mono dan çıkarmalısınız.

Muhip Kazım Aksoyer
    Fire Active 1.4 8V 77Bg. mkaksoyer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Arizona Bej
    Edilen teşekkür: 23

Alıntı masteryoda Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Dediğin gibi heat pump özelliği olmadığı için ısıtma yapmaz ancak havadaki nemide alamaz. Klimanın nem alabilmesi için soğutma konumunda olması gerekir. 25-30 dereceye ayarlı bir klima nem alamaz çünkü nem alma olayı klimada şöyle olur ; klimanın soğutma yüzeyinden (evaporator ) geçen hava soğur ve bu esnada nemini de ,tıpkı soğuk camlarda buğu oluştuğu gibi, evaporator yüzeyine bırakır.

Zaten fazlasıyla ısı üreten motor varken ısıtma için klimayı kullanmak da mantıksız olurdu. Bir yandan motoru soğutmak için soğutma suyu kullanıyosunuz sonra bu enerjiyi radyatorden dışarı atıp kalorifer için ayrıca enerji gerektiren klima kullanıyorsunuz.

Kalorifer sistemi motor soğutma suyundan aldığı enerjiyle aracın içini istediğiniz kadar ısıtabilir. Ayrıca camların iç yüzeyi yeterince ısındığından ve de sıcak havanın bağıl nemi çok düşük olacağından buğu problemide yaşamazsınız.
    hava önce soğutma evoparatöründen daha sonra kalorifer peteği yüzeyinden geçtiği için çiğleştirme yapılıyor. yağmurlu havada camlar buharlıyken klimayı açıp kumandayı sıcağa (manuel klimadan bahsediyorum) ayarlayıp kaputu açarak kalorifer su tahliyesine bakarsan su aktığını gözlemleyebilirsin.
    Fire Active 1.4 8V 77Bg.

Serdar PALA
    May the force be with you masteryoda - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 59

Alıntı mkaksoyer Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    hava önce soğutma evoparatöründen daha sonra kalorifer peteği yüzeyinden geçtiği için çiğleştirme yapılıyor. yağmurlu havada camlar buharlıyken klimayı açıp kumandayı sıcağa (manuel klimadan bahsediyorum) ayarlayıp kaputu açarak kalorifer su tahliyesine bakarsan su aktığını gözlemleyebilirsin.
    Bu şekilde aracın ısıtma yapması mümkün değil. Klima sisteminden geçen ve yoğuşma sıcaklığına düşen havanın tekrar ısıtma eşanjöründen geçerek ısınması ve araç içine verilmesi için çok düşük fan hızı ve geniş eşanjör yüzeyi gerekir ancak araç kalorifer-klima sistemine bakarsanız bunun mümkün olmadığını görürsünüz.
    Ayrıca en basit klimada dahi olan sıcaklık ayarı pek tabi ki GPlerde de mevcuttur. Demek istediğim siz araç içi sıcaklığını dış ortam sıcaklığından yüksek bir değere ayarladığınızda klima zaten devreye girmeyecektir çünkü set değeri istenen sıcaklıktan düşük olacaktır. Manuel sistem için ise belirli bir sıcaklık değerini net olarak set edemeseniz bile sıcaklık kumanda düğmesini kullanarak klima kumanda beynide tanımlı olan belirli aralıklardaki sıcaklık değerlerini ayarlayabilirsiniz. Kaldı ki kumanda düğmesini kırmızı bölgeye getirdiğinizde klima hava yönlendirme klepesini kapatacağınızdan klima çalışmayacaktır. Havalandırma su tahliye borusundan akan suya gelirsek ısıtma sistemlerinde sistem kapatıldıktan sonra sistemde kalan havanın soğuması sonucunda (düşük hava sıcaklıklarında) yoğuşma olması normaldir bu kesinlikle klimanın nem almasıyla bir ilgisi yoktur.

Otomatik klima sistemlerinde ve bazı manuel sistemlerde hızlı buğu giderme fonksiyonu vardır. Fonksiyonu aktif hale getirdiğinizde klima dış ortam sıcaklığına bağlı olmaksızın devreye girer, fan hızını max yapar iç hava sirkülasyonunu kapatır bir müddet çalışır ve durur. manuel sistemlerde kumanda düğmesi bu seçeneğe getirilir, fan hızı max seviyeyte ayarlanır, hava akışı camlara verilir ve klima çalıştırılır bir süre sonra klima otomatik olarak devreden çıkacaktır. Zaten klimanın dış ortam sıcaklığı düşükken uzun süre çalışması evoparatör yüzeyinde buzlanma olmasına neden olacaktır.

Fan hızını yüksek tutup iç hava sirkülasyonunu kapatırsanız ve sıcaklığı yüksek bir seviyede tutarsanız camlarda buğu olması söz konusu olmaz. Hepsini yapıyorum ama buğuyu gideremiyorum diyorsanız dahili sirkülasyon sisteminizde muhtemelen bir problem vardır ve taze dış hava sisteme alınamıyordur.

Sayfa 2/2 İlkİlk 12