Sayfa 1/2 12 SonSon
32 sonuçtan 1 ile 20 arası

Konu: Kamber açısı

cantekin keçeli
    cantekin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Malatya
    Rengi
    Granit Gri
    Edilen teşekkür: 7

Standart Kamber açısı

kamber ayarı rot ayarından farklımı?aracım ön terlekleri dıştan fazla aşındı servis rot ayarı yaptı sadece ama araç hala sol çekiyo gibi soru kamber açısından mı? bu ayarı yaptırmak kolay bir işmi?

Arda BULUT
    ABNEW - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 4298

Aracın sola ya da sağa çekmesiyle kamber açısının bir ilgisi olamaz bence.Rot ayarı düzgün yapılmamıştır muhtemelen.Kamber açısı için servise başvurmalısın...

cantekin keçeli
    Nereden
    Malatya
    Rengi
    Granit Gri

kamber ayarı rot ayarıylamı düzeliyor? yoksa kamber ayarı rot ayarından bağımsız mı yapılıyor?

Arda BULUT
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok

Sonuçta ikisi de yürüyen aksam (Ön düzen) parçaları ama bunu servise belirtmeniz gerekiyor bence.Zaten lastikleri görünce hemen anlamalılar durumu...

cantekin keçeli
    Nereden
    Malatya
    Rengi
    Granit Gri

bu gün servisi aradım kamber açısı gp lerde sabitmiş yani öyle bir ayarlama yapılmıyormuş arabanın sola çekmesi tekerlekten diyor lastiklerin yerlerini değiştir düzelir dediler.şaside eğilme olabilirmi acaba büyük kaza yapmadım lakalara düşmek haricinde

Ali ÖZTÜRK
    bahcelili_ali - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 263

cantekin abi benim sağ tekerin kamber açısı darbeden dolayı açıldığı için benimkide sola çekio bu yüzden amortisor ve taşıyıcıların düzelmesi gerekmiş bu işlemide şaseci yapıo eğer aşırı değilse bi zararı olmaz kullan derim öyle

Emre @
    ekorkut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 437

Başta rot ayarı olmak üzere, Kamber ayarı da, Kaster ayarı da, lastik taban bozuklukları da arabada çekme yapar. Rot ayarı, hemen hemen her serviste bulunan tezgahlarda iki vida sıkıp gevşetmek kadar basit ayarlanır biter. Kamber ve Kaster ayarı normal şartlarda bozulmamasına karşın, sert çukurlara düşmekten, arabayı kaldırıma çıkarmaktan, ön düzene darbe etkisi yaratacak her türlü olayla bozulabilir. Kamber veya Kaster ayarı serviste düzeltilmez. Genelde servislerin anlaşmalı olduğu bir Şaseci vardır. Oraya gönderirler ve arabanın tekerlekleri kamber için, içeri veya dışarı, kaster için ise ileri veya geri hidrolik aparatlarla tabiri caizse kanırta kanırta alınır. Bu şekilde her durumda lastikler arasında simetri sağlanır. Bu iş bittikten sonra rot ayarı yapılır ve işlem tamamlanır.
    Arabada çekme varsa zaten adam gibi rotçu arabanın şase ayarı yapılacak kadar ayarlarının bozuk olduğunu anlar ve müşteriye bunu söyler. Git kardeşim önce tekerini içeri aldır dışarı büktür vs sonra gel rotunu ayarlayim der.
    Bu işi bugüne kadar hiç yapmadıysam 10 kere yaptırmışımdır. Arabada çekme sorunu bir kere baş gösterdim mi valla öyle rot ayarıyla düzelecek gibi kolay olmuyor bu işler.

8. Bu mesajı için 5 kişi ekorkut'ye teşekkür etti:

cantekin keçeli
    Nereden
    Malatya
    Rengi
    Granit Gri

peki bu şaseciye götürme kamberi düzeltme işleminin arabaya bir zararı var mı?

cantekin keçeli
    Nereden
    Malatya
    Rengi
    Granit Gri

benim aracımın ön tekerleği sadece tek taraflı dıştan aşındı.acaba problem sadece rottamı yoksa kamberdemi anlayamadım.rot ayarı yaptırdım serviste bişeyde demediler bu işlem yeterlimi acaba cevaplarınız için teşekkürler.

Arda BULUT
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok

Alıntı cantekin Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    peki bu şaseciye götürme kamberi düzeltme işleminin arabaya bir zararı var mı?
    Servis garantisi altında yapılmalı kesinlikle.Bu yüzden servisle irtibatta olmalısınız.Kamber açısını ayarlıyoruz derken şasiye-aksa zarar vermemek gerekli...

cantekin keçeli
    Nereden
    Malatya
    Rengi
    Granit Gri

benim aracımın ön tekerleği sadece tek taraflı dıştan aşındı.acaba problem sadece rottamı yoksa kamberdemi anlayamadım.rot ayarı yaptırdım serviste bişeyde demediler bu işlem yeterlimi acaba cevaplarınız için teşekkürler.

yusuf şenol çetin
    Yalın - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 737

- Camber açısı nedir?

Camber açısı, tekerlek düşey düzleminin yatay düzlemle, yani tekerleğin bastığı yerle yaptığı açı ya da kabaca "tekerleğin eğim açısı"dır. Camber açıları pozitif ve negatif olmak üzere 2 grup altında incelenir. Bu açılar için sınırlar [-6, 0, +6] derece aralığındadır ve genellikle bu sınırların dışına çıkılmaz. Pozitif camber dediğimiz kısım [0, +6] aralığını kapsarken, negatif camber ise doğal olarak [-6, 0] aralığını kapsar.

Camber açısı ne işe yarar?

Camber açısı ayarları otomobilin temel ayarlarında çok önemli bir rol oynar. Takımlar bundan dolayı camber-toe gibi süspansiyon geometrisi ayarlarını piste vardıklarıi günün ertesi günü, yani genelde Çarsamba günleri yaparlar ve bu ayarlar aksi bir sorun çıkmadığı sürece tüm yarış boyunca korunur. Süspansiyon geometrisi ayarı otomobilin en temel ayarıdır ve burada yapılan en küçük hata bile pilotların sürekli yakındığı denge problemine neden olur. Bundan dolayı bu ayarlarıi seçerken çok iyi araştırma yapılmalı ve ayar sırasında çok hassas çalışılmalıdır.

Negatif açı aralığında tekerleğin alt kısmı dışa, üst kısmı içe (yani arabaya doğru) dönüktür. Pozitif aralık ise bunun tam tersidir.

Negatif açı özellikle ön tekerlerde kullanıldığında bu otomobile ekstradan bir dönme kuvveti kazandırır, ancak dezavantaj olarak tekerlekler dengesiz bir biçimde ve çok çabuk yıpranır. Çünkü negatif aralıkta tekerleğin iç kısmına yani arabaya doğru olan kısma) daha fazla yük biner. Negatif açı arka tekerlerde kullanıldığı zaman ise yüksek süratlerde daha fazla denge sağlanır. Ancak dezavantajı ön tekerlerin negatif açıdan dolayı sahip olduğu marjdan daha büyüktür. Bunun nedeni arka tekerlerin F1'de tahrik tekerleri olarak kullanılmasıdır. Yani güç sürekli bu tekerlere iletildiğinden aşınma ve yıpranma daha büyük derecede olur.

Pozitif açı aralığında ise durum biraz daha farklıdır. [+1, +3] derece aralığında otomobil net bir viraj dönme gücünden ziyade yere daha iyi basan lastiklere sahiptir ve bu sayede belki biraz daha yavaş ancak kaymadan viraj dönebilir. Negatif aralıkta ise otomobil belki daha yüksek süratle viraja girer ancak oversteer ya da understeer meydana gelir. Eğer açı çok arttırılırsa, otomobil fazlasıyla zorlanır, ve doğal olarak yerden yüksekliği artacağı için daha kötü yol tutar ve bunları takiben, lastiğin yere basma simetrisi bozulur ve kesinlikle otomobilden çok sey götürür.

Bir F1 otomobilinde 240 km/s'lik bir viraja 260 ile girebilirsiniz.. [+4, +6] aralığındaysanız bu spin atmanıza bile neden olabilirken, [-4, -6] aralığı ise kayarak ve zaman kaybederek o virajı tamamlamanızı sağlar. Bundan dolayı her zaman için en iyisi açıları [-3, +3] aralığında kullanmaktır.

Takımlar elbette bunları ayarlarken tüm pist koşullarını simülasyonlarla inceleyip ona göre karar veriyorlar. Gerektiğinde bir teker için negatif öbür teker için pozitif açı kullanabiliyorlar. Bunun nedeni ise basitçe pistin yapısı, tümsekleri, belirli yöne doğru olan virajların sayısı vs'dir. Böylece tüm tekerleklerden maksimum verimi alıyorlar ve en az aşınma-en iyi yol tutunma arasındaki optimum noktayı bularak piste çıkıyorlar.

- Toe açısı nedir?
    Toe açısı (ki buna direksiyon geometrisi de denir), dönüş esnasında şasi ile ön tekerleklerin oluşturduğu açılar arasındaki farktır.

-Toe açısı ne işe yarar?
    Bir otomobil bir virajı alırken içte kalan tekerleğin daha büyük bir açıyla dönmesi gerekir, çünkü bu tekerlek dışta kalan tekerleğe oranla daha küçük bir yarıçap üzerinde hareket etmektedir.

Örneğin otomobil dönüş yaparken iç taraftaki tekerlek şasi ile 23 derecelik bir açı oluşturduğu halde, dış taraf 20 derecelik bir açı ile hareket eder. Böylece virajda iç tekerleğin dıştakine oranla daha küçük bir çapta dönüşü saglanmış olur. Ancak her iki tekerleğin dönme merkezi de aynı kalmaktadır.

Dönüşlerde her iki ön tekerlek arasındaki açı farkı direksiyon rotları ile ara rot ve pitman rotu arasındaki uygun bağıntıyı elde etmekle sağlanır. Sağa dönüş yapmak üzere ara rot sola doğru hareket ettirildiği zaman sol mafsal sola doğru sürülür ve böylece ara rot ile direksiyon rotu arasında hemen hemen dik açı meydana gelir. Rotun sağ tarafı ise yalnız sola doğru hareket etmekle kalmaz aynı zamanda ileri doğru itilir. Bunun neticesinde sağ ön teker sol tekere nazaran biraz daha fazla döndürülmüş olunur.

Basitçe toe açısı, direksiyon döndürüldüğü zaman otomobilin ne kadarlık bir yarıçapta döneceğini belirleyen açıdır. Yani bazen direksiyonu yarım tur döndürürsünüz otomobil çok fazla döner bazen de yarım turla çok az bir yön değiştirme elde edersiniz.

14. Bu mesajı için 7 kişi Yalın'ye teşekkür etti:

cantekin keçeli
    Nereden
    Malatya
    Rengi
    Granit Gri

bu bilgiler için teşekkürler peki benim problem camber açısınan mı? yoksa toe açısından mı? bu niye önemli çünki camberdense ya parça değiştirecem yada şasici eğrilik varsa düzeltme yapacak eğer toe açısından ie ozaman sadece rot ayarı yaptıracam onun için soruyorum camber mi yoksa toe mi?

Arda BULUT
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok

Sizin aracınızın lastikleri sadece dıştan aşındığına göre sorun pozitif kamber önceden de belirttiğim gibi, servisinize hatta 2 farklı servise danışmadan şasicilere kesinlikle gitmeyin derim...

17. Bu mesaj için teşekkür edenler:

cantekin keçeli
    Nereden
    Malatya
    Rengi
    Granit Gri

biraz önce servisi aradım 2 hafta önce rot ayarı yaptırmıştım.bizim araçlarda kamber ayarı yapılmadığını sadece rot ayarı yapıldığını rot ayarındada kamberde problem varsa belli olduğunu öyle bişey olursada bana söylerlermiş

Arda BULUT
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok

Alıntı cantekin Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    biraz önce servisi aradım 2 hafta önce rot ayarı yaptırmıştım.bizim araçlarda kamber ayarı yapılmadığını sadece rot ayarı yapıldığını rot ayarındada kamberde problem varsa belli olduğunu öyle bişey olursada bana söylerlermiş
    Söylemediklerine göre bir problem yok o zaman.Ancak siz lastiklerin sadece dıştan aşındığını gösterdiniz mi servise? Ona ne dediler?

cantekin keçeli
    Nereden
    Malatya
    Rengi
    Granit Gri

gösterdim ama sadece dıştan olduğunu söylemedim

cantekin keçeli
    Nereden
    Malatya