17 sonuçtan 1 ile 17 arası

Konu: Ariza Mi?

Volkan Varol
    VGV - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kocaeli
    Rengi
    Rock Siyah
    Plaka
    34 VGV 41
    Edilen teşekkür: 2

Standart Ariza Mi?

Arkadaşlar merhaba Cumartesi günü GP'mi aldım gerçekten büyük keyif. Geçmiş konular içinde muhabeeti geçmişti merak eden olursa diye söyleyeyim direksyon üzerindeki tuşlarda aydınlatma yok ama bilgi ekranı 3 satır. Bu gün servise gidince bu ışık işine değinirim ama çok abartı üstünde durmayı düşünmüyorum.
    Benim asıl konum bugün servise gitmeme sebep olan şey. Arabayı aldım 60km hızı geçince gösterge panelinde elfireni uyarı ışığının sağındaki turuncu ucu ok şeklinde biten daire içinde ünlem işareti (ekli dosyada görebilirsiniz) ve ASR off ledi yandi ve bu kontağı her açışımı takip eden 60km hızı geçişlerimde oldu ben ilk önce City fonksyonundan çiktığı için diye düşündüm ama eve gelip kitapçığı okuyunca servise gidilmesi gerektiğini gördüm. Bunu öğrendikten sonra bu olay olduğunda bilgi ekranına daha dikkatli bakınca ESP ve Hill Holder'ın devre dışı olduğunu belirten mesajıda farkettim. Pazar günü servis açık olmadığı için gösteremedim ve İstanbuldan İzmete geldim. Yolda bu sefer 80-85km hız civarında aynı şey olmaya başladı. Ve sonrasında 120km üzerinde bile olmaz hale geldi. Kısacası şu anda şehir içinde çıkabildiğim (max 130'u başarabildim) hiçbir hızda artık bu başıma gelmiyor yani kendi kendine düzeldi gibi. Sizlerden buna benzer birşey yaşayan varmı yada bunun neden olduğunu ve nasıl kendi kendine düzeldiği hakkında bir fikri olan varmı diye merak ettim. Bu akşam servise götürüreceğim aracı ama yinede servis bir açıklama yapana kadar içimde bir kurt beni huzursuz edip duruyor

3. Bu mesaj için teşekkür edenler:

VGV

Volkan Varol
    Nereden
    Kocaeli
    Rengi
    Rock Siyah
    Plaka
    34 VGV 41

anvil mesajın için teşekkür ederim ama tam olarak benim sorunumu yaşayan yok gibi yolladigin linklerden çıkardığım yorum ara sıra GP'ciğin kafası karışabiliyor, ve gereksiz yere uyarı mesajları verebiliyor şeklinde. Neyse akşam servise götürdüğümde tatmin edici bir cevap alabilirsem sizlerle paylaşırım.

Ziyaretçi047
    Ziyaretçi Ziyaretçi047 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

dostum arıza ışığın yanmadığı sürece sorun yoktur. yani sistemlerin çalışıyordur. fakat sanırım versiyon arızasından ötürü ki bu olay ileride ara sıra tekrar başına gelecektir. sana tavsiyem servise gidip bir ara versiyon yükletmen olacaktır. ama acelesi yok gibi

Volkan Varol
    Nereden
    Kocaeli
    Rengi
    Rock Siyah
    Plaka
    34 VGV 41

cihan sağol dediğim gibi bugün iş çıkışı servise bir uğrayacağım bakalım ne diyecekler

Arda BULUT
    ABNEW - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 4298

Bence de basit bir yazılım güncellemesi yapılır gibi, geçmiş olsun...

Volkan Varol
    Nereden
    Kocaeli
    Rengi
    Rock Siyah
    Plaka
    34 VGV 41

Arkadaşlar dün servise gittim. Bahsettiğim ışıklar yanmıyordu bir süredir ama servise dönmeden hemen önce 110 civarında giderken hafif frenleyince yandı bu sefer bende o haliyle görtürdüm servise adamlar baktı ve lastik basınçlarında dengesizlik varsa ESP butip bir problem çıkartabilir dediler lastikleri kontrol ettiler ve sağ ön lastik basıncının biraz düşük olduğunu söyleyip biraz hava bastılar. Akşam eve gelirken hiç sorun yaşamadım ama bu sabah işe giderken yine benzer bir fren olayında yine uyarı ışıkları yandı. cumartesiye kadar bekleyip olayın mekanizmasını birazdaha kavramaya çalışıcam bakalım cumarteside tekrar servise.

ufuk altaş
    grande26 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Eskişehir
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 56

lastik havalarından kesinlikle olacağını sanmıyorum.

bora turan
    PuNtOmAnİa !! tempesty - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    06 BE 8308
    Edilen teşekkür: 820

Bencede bir tuhaflık var ama benzin aldığınız yeri değiştirmelisiniz..

Volkan Varol
    Nereden
    Kocaeli
    Rengi
    Rock Siyah
    Plaka
    34 VGV 41

Benzin zaten daha ilk deposu ve Opetten almıştım
    Bu arada 2 gündür yapmıyor, birçok şey denedim ani hızlanma, ani fren, dönüş yaparken normalden daha sert fren gibi yani neredeyse bir kaza denemedim oda kalsın zaten ve hiç birinde tekrar etmedi sadece hızlı kalkışlarda gösterge panelindeki uyarı ışığı 1 saniye gibi bir süre yanım sönüyor oda ESP'nin devrede olduğunun işaretiymiş. Dolayısıyla sorun şimdilik kayboldu gibi.

Arda BULUT
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok

Volkan geçmiş olsun.Umarım tekrarlanmaz.Seri kalkışlarda tekerleklerin patinaja düşmesini önleyen asr sistemi (ESP ortak ıkaz ışığı) devreye girdiğinden ikaz verebilir.Dediğin gibi yanıp söndüğüne göre sistem çalışıyor demek...

E. Y.
    Kurallara uymadığı, reklam yaptığı için forumdan uzaklaştırılmıştır. edi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kocaeli
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 25

Bu ikaz esp veya asr devreye girdiğinde yanan bir lamba.

Lastiklerle alakası var neden derseniz basınclarında farklılık olan lastiklerde tutunma az olacağı için asr sisteminin devreye girmesine sebep oluyor bu yüzden asr devreye girdiğinde o ışık yanıyor. Bence şunu izlemelisin aracında o ışık yandığında hemen mi sönüyor yoksa uzun yanıyormu? çünkü o ışık sistem devreye girdiği zaman aynı dörtler gibi yanıp söner.

Bir gün İstanbul'da benimde başıma geldi yokuşta ışıklarda beklerken (hava yağmurluydu) bir bip sesi duydum ve hillholder devre dışı kaldı sonra sırası ile asr, esp v.s off olduğunu yazdı sonra sağa cekip stop ettim tekrar çalıştırdım düzeldi o günden sonra bu sorunu bir daha hiç yaşamadım. Sanırım sensörlerden birisine birşey olursa direk olarak sistem devre dışı kalıyor. Zaten tüm bu güvenlik sistemleri birbiri ile kombine calısıyor.Birisine birşey olması tümünün devre dışı kalmasına sebeb oluyor.

ABS olmadan asr,esp,msr,hillholder olmaz
    MSR olmadan esp olmaz
    ASR Olmadan ESP olmaz

Geçmiş olsun.
    Konu edi tarafından (22/03/2008 Saat 15:28 ) değiştirilmiştir.

Arda BULUT
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok

Haklısın Erdoğan.Zaten Esp: abs, asr, msr, hillholder gibi sistemlerle çalışan, etkileşimde bulunan ve bir nevi tüm bu güvenlik sistemlerine verilen bir ad.Esp olmazsa diğer sistemlerin birçoğu da olmaz ama örneğin hillholdersız esp olabilir...

Volkan Varol
    Nereden
    Kocaeli
    Rengi
    Rock Siyah
    Plaka
    34 VGV 41

Arkadaşlar bu konuyla ilgili son durumu yazmakta biraz geciktima ama her mudahalede şunu yaptılar böyle oldu demektense çözüme kavuşunca yazayım dedim. İlk başta lastik havalarından demişlerdi ve bir iki gün bu sorunu almadım sonra tekrar başgösterdi, zaten o hafta sonu servisle randevulaşmıştım ve cumartesi sabahı servise gittim. Bu arada yanlış anlamaları ortadan kaldırmak için bahsettiğim durum 'nin anlattığıyla aynı fakat bendeki yağmurlu kuru hava far etmeden hemen hemen aracı her kullanışımda oluyor, kontağı kapatıp açınca düzelip bir süre sonra tekrar oluyordu. Nese, serviste bu sefer baya detaylı tetkiklerden sonra benide arabaya alıp kucağıma bilgisayarı verip durumu göstererek izah ettiler. Aracın bilgisayarı lastikler düz olduğu halde küçük bir açı görüyordu yani lastik açısında bilgisayara bir ofset girilmişti dolayısıyla ben yolda düz giderken bilgisayar dönüyormuşum gibi hesap yapıyor hız biraz arttığındada yapılan hesapla gerçek arasında ki far büyüdüğü için alet saçmalayıp devre dışı kalıyordu. servisde bu ofseti sıfırladılar ve o günden bu yana yaklaşık 1,5 aydır gerek şehir içi gerek otoban yada şehirler arası yollarda bu sorun tekrarlanmadı

Arda BULUT
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok

Volkan geçmiş olsun, sorunun tespit edilip düzeltilmesi güzel...

E. Y.
    Kurallara uymadığı, reklam yaptığı için forumdan uzaklaştırılmıştır. edi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kocaeli
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 25

ROt balans yaptırdıgınızda mutlaka kalibrasyona girmeniz gerekiyor arkadaşlar bunuda burada belirtmek isterim. Peki senin aracında önceden rot v.s ayar yapıldımı ve kalibrasyona girdin mi?

Kalibrasyon: rot ayarları degistirilince aracımızdaki sistemde direksiyon acısını goren bolum var onu sıfırlıyorlar yoksa direksiyon motoru arızalanıyor bilginize.

Birde iyi tarafından bakın : ya sistem devre dısı kalmayıp sag arka tekere fren uygulasaydı yada sol on tekere ? allah korusun bazen kendi kendime diyorum neden emotion aldım

Grande Puntomu seviyorum ama FIAT gozumden dustu guvenemiyorum. Aracım emotion olmasına rağmen kolktuk kılıflarına kadar farklı olmasına rağmen kolçak olmadan ve elektrikli bel ayarı olmadan ayrıca arka 3. kafalık olmadan onlarca kalite kontrolunden gecebiliyorsa ve ben bunu gelir gelmez emotion canlı canlı gormememe rağmen fark edebiliyorsam zamanında çok düşündüm acaba esp hidrolik hortumlarını cam fiskiyelerine mi bağladılar diye ama sonra gidip bizzat tüm sistemi denedim ondan sonra yola cıkmıstım. Dua etsin FIAT arada koç çalışanı masum bir abim var yoksa sonuna kadar mahkemelere giderdik.Ayrıca tam ARalık 2006 tarihinde hic iyi olmazdı onlar icin. FIAT hakkını vermedi bu arabanın ayrıca kimse kızmasın ama benim yasadıklarımı cok az kisi yasamıstır. Kırmadıkları dokmedikleri yırtmadıkları yeri kalmadı aracın buna rağmen seviyorum arabamı ama servisler cok bilgisiz ve tamamen sallıyorlar. Aksini idda edene sunu diyebilirim.

Arabamın elektrikli bel ayarı yoktu.
    İstanbul bölge müd. aradılar ve durumu izah ediyorlar bana ;
    bey, aracınızın elektrik aksamıyla servislerimizin oynaması mumkun olmadıgı icin elektrikli bel ayarınızı sonsuza kadar unutunuz.Onun yerine size ozur ve sus parası verelim.

Cevabım: 38 bin ytl degerinde bir arabayı 34bin ytl degerinde dinamik model gibi getirebiliyorsanız zaten ben isteyecek olsam dinamik siparişi verirdim.Ben istemiyorum boyle bir araba.

Onların cevabı: Malesef yapabileceğimiz birşey yok ipe ipe kabul edeceksiniz.

İnanın elim ayagım bosaldı yanımda olsa ne yapardım bilmiyorum.

Neyse sonra 3. kafalık ve kolcak geldi takarken birde gordukku aracımın elektrik aksamı yerinde hatta deri ısıtma tesisatı bile var

İşte sonra birsürü faso fiso....

Bunun gibi onlarca farklı soylemler oldu sadece guldugum seylerde oldu.

Ornegin...

X bir serviste oranın en iyi ustasıyla teste cıktık tıkırtı burcu icin ondan sonra arabayı kaldıracaklar bekliyoruz baktım baska usta arabamın yanında nesi var dedi tıkırtı burcu dedim hemen kolları sıvadı ve direksiyonu tam tur yaptırdı sonra lastigi kucakladı sag sol yapıyor birseyler yapıyor ondan sonra diyorki bunda birsey yok biraz once diger usta o lokurtuleri onayladı ama 5 dk sonra tıkırtı burcu sorunum kalmadı ben gormeden acaba degistirmisler miydi ? sizce

ARABASININ ON TARAFINDAN KOTU YOLLARDA SES GELİYORSA BU %70 TIKIRTI BURCLARINDAN ARKADALAR.

Servislerde aksini idda eden varsa bunun onayını belgelesinler ve yan sanayide 15 ytl gibi bir fiyata taktırsınlar ondan sonra gidip suratına atabilirsiniz.

FİAT tıkırtı burclarını degistirmekten ve servislere işçilik odemekten sıkıldı sanırım paso bilgilendiriyor servisleri onlara okadar yazı yasacagına İtalya'daki muhendislere yazılar gondersinlerde bu kronik sorunları cozumlesinler.

Ayrıca benimde tavanım dalmacyalı oldu yakında bir degismeyen yeri orasıydı oda degisecek. KOrkuyorum perde hava yastıklarından olacagım diye
    Konu edi tarafından (27/03/2008 Saat 15:32 ) değiştirilmiştir.

Ender GÜVENAL
    Scorpex - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bolu
    Rengi
    Titanyum Gri
    Plaka
    14EN160
    Edilen teşekkür: 62

Alıntı Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ABS olmadan asr,esp,msr,hillholder olmaz
    MSR olmadan esp olmaz