Sayfa 1/3 123 SonSon
43 sonuçtan 1 ile 20 arası

Konu: Rölanti Sorunu

İbrahim ÖZHAN
    bebe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bayburt
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 6

Standart Rölanti Sorunu

Tüm GP dostlarına Merhaba ,

Aranıza yeni katılmış bulunmaktayım ancak ne yazık ki benim icin kocaman bir sorunla aranıza giriş yapıyorum..

Umarım hep birlkte çözüm üretebilir veya çözüme katkıda bulunabılırız..

2006 1.4 Fire Active Dynamic 77 HP 3K düz vites kullanıcısıyım.Yaklaşık 1 ay önce aracımda şu şekilde bir sorun yaşamıştım.
    Aracı ilk çalıştırdığım zaman arabanın ısınmasını müteakip, aracın durduğu yerde rölantide çalışması gerekirken araç gaz yiyip gaz kesmeye başladı. bu gaz kesme/gaz yeme olayı 800-1000 devir arasında meydana geliyor ve park halinde iken her 30 sanıye de bır bu olay oluyordu.

Servise götürdüm ilk etapta gaz kelebeği temizlendi ve sorun düzeldi. Bu olay öncesine kadar yaklaşık 1.5 yıldır sürekli OPET'ten benzin alıyordum. Gaz kelebegi temizlendikten ve sorun çözüldükten sonra OPET yerine PO'dan benzin aldım ve ne yazık kı sorun yeniden başladı. 10 GÜN ÖNCE yeniden sevise gittim arac makinaya baglandı adaptasyonu yapıldı ancak sorun duzelmedi.

Merkez ile irtibata geçildi ve beynin değiştirilmesi yönünde mutabakata varıldı. Söylenilene göre beyim değiştiği takdirde sorun çözümlenecekmiş.

Aracım 11.000 KM'de..

FİAT merkez stoklarında su an ıtıbarıyla beyın bulunmadığından dolayı halen beklemedeyım.. umarım en kısa zaman beyin ünitesi servisime ulaşır tamir yapılır ve sorunu çözülür.

Konu hakkında bilgi edinimleriniz var isepaylaşırsanız çok memnun olurum..

Kolaylıklar...

İyi forumlar..

Bilgehan AYKUL
    biloGP - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 54

Öncelikle hoşgeldiniz.. Umarım sorununuz en kısa zamanda çözülür..
    Palio Speedgear 1.2 16v

Şakir Yalçın
    makineman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Konya
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 92

Evet bizde önceden Palio da aynı sorun oldu.4-5 kere servise gitti. En son beynin değişmesi gerekiyor dediler ve garantisi dolduğundan dolayı da 2500 YTL gibi bir rakam çıkardılar. Biz de bir süre daha kullandık ve elden çıkardık.

Mehmet Özcan
    Basın-Yayın Sorumlusu femoli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    YMS
    Edilen teşekkür: 7336

Alıntı biloGP Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Öncelikle hoşgeldiniz.. Umarım sorununuz en kısa zamanda çözülür..

Öncelikle sevgili arkadaşlar bir üyemiz topic açıyor vede sorununu dile getiriyor ve bizlerden yardım talep ediyor . eğer sorun kaynağını biliyorsanız yada yardımcı olabileceğinize inanıyorsanız o konuya msj yazın aksi taktirde umarım sorununuz düzelir umarım iyileşir umarım olur gibi topici doldurucu msjlar yazmayalımki arkadaşın yazdığı konu kaynayıp gitmesin yeni arkadşlar için hoşgeldiniz msjları haric .
    Lütfen dikkate alın bu şekilde olabilecek bütün yazılar silinecektir..

Şimdi sevgili arkadaşım öncelikle hoş geldin keşke önce bir tanışma topici açsaydın gelelim konuya..

Senin büyük ihtimalle sorunun beyinin yakıt karışımını ayarlayamaması bu sebepten dolayı hem aracın düzgün çalışmaz hem çekmez hemde çok yakar bu sebepten dolayıda kelebekte kurumlaşma meydana getirir . servis bunu en kısa zamanda çözecektir servis raporundan itibaren 30 günlük tamir sürecin var dikkat et bu süreyi geçmesinler..

İbrahim ÖZHAN
    Nereden
    Bayburt
    Rengi
    Egzotik Kırmızı

İlk etapta gaz kelebegı temızlenmıs ve sonuc almış olmamız ragmen sorun yenıden gundeme geldı.. Beyın degısımı sizce de kesın çözüm olur mu?

Ayrıca sevis raporu ve 30 günlük süre ile ilgili olan kısmı anlayamadım.
    Aracın beynı değişimi yapıldıktan sonraki 30 gunluk sürec mi?
    yoksa
    beyin siparisi verildikten sonraki 30 günük surec mi?
    sanırım her halükarda tüm bu süreçler tüketici olarak benim lehıme ışleyecektir öyle değil mi?
    beyin ünite sipari verileli yaklaşık 10 gün oldu ancak FİAT stoklarında kalmamış servıs su an parcanın elıne ulaşmasını beklıyormus..
    bu konuda sizce Müşteri Hizmetlerini aramam gerekir mi?

Arda BULUT
    ABNEW - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 4298

Hoşgeldiniz, sahip olduğum benzinli puntomda da aynı problemi yaşamıştım nemlenen ve kirlenen gaz kelebeği temizlendikten sonra sorun çözülmüştü.(Araç ısındıktan sonra rolanti düzensizliği vardı) Sizin aracınız ilk müdahalede düzelmişse beyinde bir sorun olmaması gerekiyor.İkinci seferde de gaz kelebeğine bakılmıştır umarım, geçmiş olsun...

Aslı KILINÇ
    quixotic2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Orleans Mavi
    Plaka
    34 NLP 37
    Edilen teşekkür: 100

öncelikle hoşgeldiniz ibrahim bey. bende Ardaya katılıyorum eğer bu sorun ilk seferinde gaz kelebeğinin temizlenmesiyle çözülmüşse yine sorun burdadır diye düşünüyorum. ama diğer yandan beyin gerçekten yakıt karışımını ayarlama yapamıyorsa gaz kelebeğinin sürekli değiştirilmeside bir fayda göstermiycektir.

Tüketici haklarınız gereği sipariş ettiğiniz bir ürünü firma 30 gün içerisinde sağlamak zorunda. ama bununla ilgili olarak ürün yurtdışından geliyorsa bununla ilgili bir kanun varsa onu bilemiyorum. elinizdeki raporun tarihine bunun için dikkat etmelisiniz. umarım sorununuz en kısa zamanda çözülür.
    Daihatsu Copen

8. Bu mesaj için teşekkür edenler:

İbrahim ÖZHAN
    Nereden
    Bayburt
    Rengi
    Egzotik Kırmızı

araba cıhaza baglandığı zaman GAZ KELEBEĞİ problemı olup olmadığı gorunuyormudur ?

arac 2.kez cıhaza baglandı ve sonrasında bana gaz kelebegı sorunu olmadığı ve sorunuun FIAT merkezle gorsulduğu, tek çözümün BEYIN UNITE degısımı olduğunu soyledıler..
    dolayısıyla bu asamada hersey genel merkezde bıtıyor..Gnel merkez beyın degısır ve sorun cozulur demıs umarım oyledır...:=))
    Ayrıca beyın degısımınden sonra her halukarda gaz kelebegı kontorulu ve gerekırse degısmesı yonunde servıse bıldırımde bulunacağım..
    Tsekkurler..

Arda BULUT
    ABNEW - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 4298

Parça değişiminden sonra bence benzin istasyonunuzu da değiştirin...

Hüseyin Koyak
    h k - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kocaeli
    Rengi
    Granit Gri
    Edilen teşekkür: 205

beyin arızası bana çok çok mantıksız geliyor.

ülkemizde çoğu benzinli araçta bu rölanti sorunu çıkar , benim puntomda da çıktı . eski paliomda da gaz kelebeğini kendim temizleyecek kadar alışmıştım bu olaya.

beyinden ziyade gaz kelebeği denilen kısımda arıza çıkar. bu kısımda kelebeği açıp kapatan ufak bir step motor (kimi yerde rölanti step motoru diye geçer) kelebeğin pozisyonunu kontrol eden geri bildirim potansiyometresi bulunur. bu parçalardan en çok bozulanı rölanti step motorudur. bunun arızası servis bilgisayarında da gözükmez zaten. temizlik ve adaptasyon ile sorun çözülemediyse denenmesi gereken gaz kelebeğindeki parçaların değimesi olmalıydı , inşallah sizi uzun süre bekletipte beyini değiştirince aaa olmadı pardon demezler.

benim araç 40 bin küsürde iken kelebek temizliği geçirdi , hatta sonrasında adaptasyonunu tam yapamadılar rölanti dalgalanması devam etti ama kısa bir kullanımdan sonra kendi kendine düzeldi rölanti dalgalanması
    Granit Gri F.I.R.E Dynamic KP + SP + AJ

İbrahim ÖZHAN
    Nereden
    Bayburt
    Rengi
    Egzotik Kırmızı

soylenene gore bu araclarde rolantı step motoru yokmuuş.

ayrıca beyın degısır ve de sonuc alınmassa tek yapılması gereken gaz kelebegının degısmesı kalıyor,, zaten bunu da garantı kapsamında degıstırmek zorundalar oyle degıl mı?

Hüseyin Koyak
    Nereden
    Kocaeli
    Rengi
    Granit Gri

step motor yoksa servo motor vardır, illa bişi vardır klepeyi pozisyonlu olarak hassas açmak için .

bence garantiden değişmesi gerekir ama topu yakıta atabilirler belki bilemiyorum. sorun beyindense zaten kesin garantiye girecektir.

ben kelebek temizliği ve adaptasyon için ücret ödememiştim ama başka bir arızadan dolayı zaten araç serviste yatıyordu arada bu işlemi ücretsiz yapmışlardı.

İbrahim ÖZHAN
    Nereden
    Bayburt
    Rengi
    Egzotik Kırmızı

çok şükür ki bugüne kadar sürekli OPET'ten aldım ama tabı bunu ıspat et derlerse o zaman kötü çünkü ispatı yok:=)))
    ayrıca halen daha beyın unıtesı gelıcek dıye beklıyoruz FİAT MERKEZ stoklarında yokmuşş..
    Müşterü hizmetlerini aradım dun biz size dönüş yapıp bılgı verıcez dedıler..
    beklıyoruz halen...

Hüseyin Koyak
    Nereden
    Kocaeli
    Rengi
    Granit Gri

keşke sürekli opetten almasaydınız

benim puntocan 52 bini devirdi , çok çok mecbur kalıp arada aldığım 10-15 litre dışında opetlerden benzin almışlığım yoktur

beyin beklerken aracı kullanıyor musunuz yoksa serviste yatıyor mu ?

İbrahim ÖZHAN
    Nereden
    Bayburt
    Rengi
    Egzotik Kırmızı

arabayı kullanıyorum evet
    su sorunları bir atlatıyım zaten servısın aynı zamanda benzın ıstayonu var PO ..artık ordan almaya baslıcam ..
    aslına bakarrsanız bende sızın gıbı dusunuyorum beyın konusunda ama servıs bu konuda cok ıddıalı..hatta teknık merkezle gorusmusler ve bu beyın degısımı konusundakı fıkrı ordan almıslar soyledıklerıne gore..dolayısıyla gaz kelebegı konusunda herhangı bır gırısım su asamada dusunmuyorlar...
    ama baktım beyın degıstı olmadı degıstırtıcem gaz kelebegını de sonucta..sonucta çözume ulaşan yolda dogru teşhıs koymakta servısın işi olmalı....

İbrahim ÖZHAN
    Nereden
    Bayburt
    Rengi
    Egzotik Kırmızı

Arkadaşlar tekrar merhaba ;
    15 günlük bir bekleyişin ardından nihayet beyin ünitesi bugun servisimize gönderildi ve parçanın montajı yapıldı. Çok şükür ki şu an itibariyla herhangi sorun yok ve problem düzelmiş gibi duruyor.Tabii ki bunu söylemek için biraz erken ama şimdilik herşey yolunda.
    Bu yeni gelişmeyi sizlerle paylaşmak istedim.
    Ayrıca Erzurum Çimenler Servisinin elinden geleni yapma çabası, müşteriye verdiği değer ve güven gerçekten bu sıkıntılı dönem içerisinde yaşadığım güzel olaylardı.Bu çerçevede başta servis müdürü Gürsoy bey olmak üzere tüm Erzurum Çimenler çalışanlarına teşekkürlerimi iletiyorum.

18. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Engin DURUER
    Fire in the hole ! Genius - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 674

Sizin adınıza çok sevindim, ancak ECU'nun bu kadar sorun çıkarmasıda sizin talihsizliğiniz olmuş. Umarım bundan sonrada sorunsuz ve keyifle binmek kısmet olur. Erzurum FIAT servisine teşekkür ederiz...
    GP in mirror is faster than they appear !

cantekin keçeli
    cantekin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Malatya
    Rengi
    Granit Gri
    Edilen teşekkür: 7

arkadaşlar benim araç rölantide çalışırken devir saati sabit oynamıyo ama yolda giderken debriyaja bastığımda önce 7 ye kadar düşüyor sonra tekrar eski halini normal rölanti devrini alıyor bu normal mi?teşekkürler

cantekin keçeli
    cantekin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Malatya
    Rengi
    Granit Gri
    Edilen teşekkür: 7

Standart rölanti

arkadaşlar benim araç rölantide çalışırken devir saati sabit oynamıyo ama yolda giderken debriyaja bastığımda önce 7 ye kadar düşüyor sonra tekrar eski halini normal rölanti devrini alıyor bu normal mi?teşekkürler

Ziyaretçi047
    Ziyaretçi Ziyaretçi047 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

2 yere yazmayalım lütfen.

Sayfa 1/3 123 SonSon