3 sonuçtan 1 ile 3 arası

Konu: Çekişten düşme ve bağırma problemi

Veysel Aydoğdu
    parad0ox - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kırklareli
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 1

Standart Çekişten düşme ve bağırma problemi

Merhaba arkadaşlar, daha önce de buna benzer bir konu açmıştım ve o zaman sorunlar çözülmüştü (konu linki) ama bir süre yoktum askerlik vs. nedeni ile arabayı eşim kullanıyor işe git gel yapıyor ve çekiş problemi olduğunu söyledi test ettim arabayı ve sorunları kağıt üzerine dökebildim

Araç Bilgileri: Fiat Punto 2012 Model 1.2 Benzin+Lpg 51kW 70HP Seri 199a
    Sorun :
    • Araba 1.2 benzin lpg 70hp ama emsallerine göre aşırı zayıf, çekiş git gide düşüyor, fazla yakıyor, çok bağırıyor.
    • 1 ve 2. vitesten sonra zayıflama başlıyor özellikle düz ve yukarı eğimli yollarda kamyon bile zor solluyor.
    • düz ve hafif yukarı eğimli yollarda araba 90 ı geçmiyor tam tersi durumda aşağı eğimli yolda gazı köklesem bile ağır hızlanıyor ve en dipte maximum zorlamayla 120 yi görüyorum.
    • motorda yoğun bir ses var sanki içerde bi güç üretiliyor ama dışarı vermiyor.
    • Benzinde ve lpg dede aynı performansı veriyor
    • Fazla yakıt tüketiyor

3 egzozcu gezdim biri katalizörden dedi ama pekte güvenmiyorum tabi mağlum sonra katalizör arızasını kontrol ettiğimde sorunumla aynı şey olduğunu gördüm.
    (balata kontrolü yaptım araba 3-4-5. viteslerde debriyaj ile kalkıyor elfrensiz olarak)

Yokuş yukarı çekiş videosu. En son 4. viteste 70 e sabitlendi ve çok dik bir bayır değil ayağım gazı köklemiş halde buda iyimser bi performans tabi aynısını düz yoldada yapıyor. Video Linki -> https://youtu.be/_wvz1CkC2ac
    buda motorun çalışma video su (yağlanmaların sebebi hafif ihmal ) -> https://youtu.be/7VnZQwSgGzo

Ayhan Hızarcı
    Han - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Granit Gri
    Edilen teşekkür: 123

Standart Cevap: Çekişten düşme ve bağırma problemi

öncelikle geçmiş olsun zamanında bu tarz sorunlar başından geçmiş biri olarak şunları söyleyebilirim debriyaj baskı ve balatasının bitmesi araç performansını ve hızlanmayı ciddi oranda negatif yönde etkiler ve yakıt tüketimini arttırır.zaten testi kendiniz yapmışsınız araba 5 viteste stop etmeden kalkıyorsa debriyaj bitmiştir anlamına gelir bu şekilde kullanmaya devam ettiğinizde volanta zarar verecektir başıma geldi.bir diğer sorun ateşleme elemanlarında olabilir bobin arızası buji ve kablosu arızaları bunlarda düzgün çalışmayı etkiler yakıt artar performans düşer araba sarsıntılı çalışır.motordan gelen yoğun sesin sebebi çok fazla şeyden kaynaklı olabilir mesela filtre tıkalı ise motor içeri gerektiği kadar oksijen alamadığından yanma işlemi düzgün yapılamaz ve performans düşer gürültülü çalışır.videoyu izlediğimde sanki dizel bir motor çalışıyormuş gibi ses geliyor.size önerim aracın motor yağını ve suyunu kontrol edin yağda su - suda yağ karışımı varmı diye,birde eliniz yatkınsa hava filtre kabını söküp boğazın olduğu kısma bi bakın beyaz köpüklenme tarzı şeyler varmı ?sabahları çalıştırmada soğukken ciddi sarsıntı oluyormu motor ısındığında tam anlamıyla geçmeyen bir sarsıntı,su eksiltme yapıyormu eğer bunlar var ise motor sübap-silindir-contalar yönünden incelenmeli.katalizör konusu biraz muamma aracınız kaç binde bilmiyorum ama hemen tıkanacak bir parça değil diye biliyorum öncelikle diğer konulara bakılmalı katalizör en son nokta
    ya devlet başa ya kuzgun leşe

Veysel Aydoğdu
    parad0ox - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kırklareli
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 1

Standart Cevap: Çekişten düşme ve bağırma problemi

Alıntı Han Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    öncelikle geçmiş olsun zamanında bu tarz sorunlar başından geçmiş biri olarak şunları söyleyebilirim debriyaj baskı ve balatasının bitmesi araç performansını ve hızlanmayı ciddi oranda negatif yönde etkiler ve yakıt tüketimini arttırır.zaten testi kendiniz yapmışsınız araba 5 viteste stop etmeden kalkıyorsa debriyaj bitmiştir anlamına gelir bu şekilde kullanmaya devam ettiğinizde volanta zarar verecektir başıma geldi.bir diğer sorun ateşleme elemanlarında olabilir bobin arızası buji ve kablosu arızaları bunlarda düzgün çalışmayı etkiler yakıt artar performans düşer araba sarsıntılı çalışır.motordan gelen yoğun sesin sebebi çok fazla şeyden kaynaklı olabilir mesela filtre tıkalı ise motor içeri gerektiği kadar oksijen alamadığından yanma işlemi düzgün yapılamaz ve performans düşer gürültülü çalışır.videoyu izlediğimde sanki dizel bir motor çalışıyormuş gibi ses geliyor.size önerim aracın motor yağını ve suyunu kontrol edin yağda su - suda yağ karışımı varmı diye,birde eliniz yatkınsa hava filtre kabını söküp boğazın olduğu kısma bi bakın beyaz köpüklenme tarzı şeyler varmı ?sabahları çalıştırmada soğukken ciddi sarsıntı oluyormu motor ısındığında tam anlamıyla geçmeyen bir sarsıntı,su eksiltme yapıyormu eğer bunlar var ise motor sübap-silindir-contalar yönünden incelenmeli.katalizör konusu biraz muamma aracınız kaç binde bilmiyorum ama hemen tıkanacak bir parça değil diye biliyorum öncelikle diğer konulara bakılmalı katalizör en son nokta
    Merhaba geri dönüşünüz için teşekkürler öncelikle,
    buji, buji kabloları ve ateşleme bobini kerkinme yapıyor diye bir süre önce değiştirildi, motor bakımını yeni yaptırdım hatta yağını suyunu sürekli kontrol ederim önce 10w 40 kullanıyordum bu sefer daha ince yağ denedim bi farklılık olacakmı diye pek bi farklılık olmadı. boğaz kelebeğinin giriş kısmı kirli kurumlar var ondan şüphe etmiştim bende ama bir türlü bi ustaya temizletemedim her temizletmek için gittiğimde farklı şeyler söylediler bana.
    motor ısındığında motorun standart bir sarsıntısı var oda arabanın yapısı kaynaklı olsa gerek ara ara boşta ufak sarsıntılar hissediyorum lpg yi kapatınca oda azaldığı için lpg den diyerek pek fazla üzerinde durmadım.
    araç 155.000 kmde bi usta katalizörün üstünü zar zorda olsa fotoğrafladı baktğımda %30 luk bir kısmı tıkalıydı çok aşırıda yoğun bir tıkanma yoktu. hatta oksijen sensörünü söktüğündede baktım sensör pek fazla kirli değildi.