Sayfa 1/2 12 SonSon
33 sonuçtan 1 ile 20 arası

Konu: G.Punto 1.4 Fire motor titremesi

Muharrem AYTÜRK
    fraust - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yakut Kırmızı
    Edilen teşekkür: 162

Standart G.Punto 1.4 Fire motor titremesi

Merhaba arkadaşlar,

10-15 gündür aracımda değişik bi sarsıntı var.

Rölantideyken olan sarsıntı ve motor sesi gün geçtikçe sinizlerimi bozuyor.

2009 model, 1.4, Benzin+LPG li
    Bujiler değişti (Bujiler değişmeden önce de sarsıntı vardı), buji kablolarında sorun yok yani ateşleme sistemi ile ilgili sorun olmadığını söylediler.

Tahminler silindir ile ilgili bi problem olabileceği yönünde.

Aşağıda sarsıntının videosu var.
    Araç içinde bile hissedilen bi sarsıntı.

Araç rölantideyken hisediliyor, hararet vb gibi bi durum yok.
    Sadece sarsıntı ve sanki Dizel motor sesi var.
    Genel olarak başka bir sıkıntı yok araçta.

Punto Motor Titreme | İzlesene.com Video

Yardımlarınızı acil bekliyorum.
    Şimdiden teşekkürler.
    Ya kendine bir yol seçmelisin, ya da kendi çizdiğin yoldan gitmelisin!..

A. Beşkazalı
    wmaster - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Antalya
    Rengi
    Granit Gri
    Edilen teşekkür: 11

Buna benzer bir sarsıntı benim aracımda da var. Özellikle sabahları ilk çalıştırmamda baya hissediliyor ama ısınınca düşüyor hatta bazen hissedilmeyecek kadar oluyor. İlk zamanlar çok takmıştım bu duruma ama artık takmıyorum çünkü bakımlarının tamamı yapıldı 3-4 farklı ustaya gösterildi hepside normaldir dediler. Bazen oluyor bazen hiç olmuyor anlamadım yani.

Benimde 1 ay önce bujiler, motor içi temizleme (yağ söktürücü), yağ değişimi, yağ filtresi, hava filtresi, v kayışı değişti.

M.Furkan Çelenli
    celenlee - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 617

Bu sarsıntı asla normal değil ama

Bir de sarsıntıyla ilintili metalik bir ses te var.
    Eğer Şanzıman kulağı ve diğer motor kulağı sağlamsa, yakıt ve ateşleme sisteminden başlayarak baktırmak gerekir..

A. Beşkazalı
    wmaster - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Antalya
    Rengi
    Granit Gri
    Edilen teşekkür: 11

Alıntı celenlee Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bu sarsıntı asla normal değil ama

Bir de sarsıntıyla ilintili metalik bir ses te var.
    Eğer Şanzıman kulağı ve diğer motor kulağı sağlamsa, yakıt ve ateşleme sisteminden başlayarak baktırmak gerekir..
    Evet ses hiç normal değil. Ama ne hikmetse bu sesten daha beteri bende de vardı nedense yağ bakımlarını yaptırdıktan sonra geçti. Özellikle motor içi yağ söktürücü ve akabinde filtreyle birlikte orjinal selena yağ koyulması o traktör gibi çıkan sesi tamamen kesti.

rifat erenler
    fluminense - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Muğla
    Rengi
    Işıltılı Siyah
    Edilen teşekkür: 53

Aynısı benim araçta da vardı,stop edecek gibi oluyor egsozdan duyulan patırtılı çalışma yapıyordu...Hatta forumda bununla ilgili konu da açmıştım.lpg den sandım ama benzinde de yapınca lpg'yi eledik.Buji kablolarına ve bobine baktık onlarda da sorun çıkmadı..Sonra Bosch serviste subap ayarı yaptırdık ve orijinal buji taktık..Şu an çalıştığı bile belli olmuyor o derece sessiz oldu makine,çekiş arttı daha atak oldu yakıt %15-20 düştü.

Taha Soylu
    tenceredibi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Samsun
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 1

şanzıman takozuna baktırmanızı öneririm. Ayrıca yakıt sistemi sanki verimli yanma gerçekleşmiyor gibi bir durum var. inşallah büyük bişey çıkmaz...

M.Furkan Çelenli
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok

Alıntı fluminense Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Aynısı benim araçta da vardı,stop edecek gibi oluyor egsozdan duyulan patırtılı çalışma yapıyordu...Hatta forumda bununla ilgili konu da açmıştım.lpg den sandım ama benzinde de yapınca lpg'yi eledik.Buji kablolarına ve bobine baktık onlarda da sorun çıkmadı..Sonra Bosch serviste subap ayarı yaptırdık ve orijinal buji taktık..Şu an çalıştığı bile belli olmuyor o derece sessiz oldu makine,çekiş arttı daha atak oldu yakıt %15-20 düştü.
    Bizim araçlara (1.4 Fire) sübap ayarı oluyor muydu? Başka bir ayar olmasın?

Muharrem AYTÜRK
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yakut Kırmızı

Bujileri Bosch da taktırmıştım 2 hafta önce.
    LPG de sarsıntı daha az oluyor gibi...

Subap ayarı dediğiniz tam olarak nedir? Maliyeti ne kadar olur?

rifat erenler
    fluminense - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Muğla
    Rengi
    Işıltılı Siyah
    Edilen teşekkür: 53

Alıntı celenlee Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bizim araçlara (1.4 Fire) sübap ayarı oluyor muydu? Başka bir ayar olmasın?
    yetkili servise gittiğimde benim problemi çözemediler,yönlendirme üzerine kahretsin deyip bosch servise gittim.oradaki usta titremeyi subaplardan yapar,silindir başına 2 şerden olmak üzere 8 tane bi parça adı söyledi basit bşeymiş o değişecek dedi. 30-40 liralık malzeme dedi.tamam dedim,4 tane de orijinal buji takıldı (+80 lira) ve 70 lira da işçilik yazmışlar.190 lira gibi bir fiyata çıktım.Problem çözüldü,arabadan soğumuştum,stop edecek kadar sarsıntılı çalışıyordu,şimdi mışıl mışıl uyuyan bebeler gibi,tık ses yok.
    ha ben sonra tekrar yetkili servise gittim,problemi çözdüm dedim.nasıl falan dediler.subap ayarı yaptık oldu dedim,oradaki usta da bunlarda subap ayarı olmaz açıklığı otomatik kendi ayarlar dedi.Mekaniker değilim,motordan teorik orta düzeyde anlarım.İkisinden biri doğru söylüyor ama problemimi çözen usta benim gözümde daha inandırıcıdır.

murat bildir
    MURAT_41_41 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kocaeli
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 118

aracınızın bujilerinin kısa değil uzun olması lazım,eğer uzun ise subap ayarı yaptırmanız gerekli bunları kontrol ettirdikten sonra aracınızı benzinde çalıstırın eğer benzinde sorun yok ise lpg sisteminde problem var benzindede aynısını yapıyorsa subap ayarı ve uzun buji takarak sorunu çözmüş olursunuz

M.Furkan Çelenli
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok

yetkili servise gittiğimde benim problemi çözemediler,yönlendirme üzerine kahretsin deyip bosch servise gittim.oradaki usta titremeyi subaplardan yapar,silindir başına 2 şerden olmak üzere 8 tane bi parça adı söyledi basit bşeymiş o değişecek dedi. 30-40 liralık malzeme dedi.tamam dedim,4 tane de orijinal buji takıldı (+80 lira) ve 70 lira da işçilik yazmışlar.190 lira gibi bir fiyata çıktım.Problem çözüldü,arabadan soğumuştum,stop edecek kadar sarsıntılı çalışıyordu,şimdi mışıl mışıl uyuyan bebeler gibi,tık ses yok.
    ha ben sonra tekrar yetkili servise gittim,problemi çözdüm dedim.nasıl falan dediler.subap ayarı yaptık oldu dedim,oradaki usta da bunlarda subap ayarı olmaz açıklığı otomatik kendi ayarlar dedi.Mekaniker değilim,motordan teorik orta düzeyde anlarım.İkisinden biri doğru söylüyor ama problemimi çözen usta benim gözümde daha inandırıcıdır.
    Dediği doğru mekanik sübap olduğu için ayar olmaz diye biliyordum ben de.
    Muhtemel birşeyler değişmiş ve o değişen şeyler iyi gelmiş

Muharrem AYTÜRK
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yakut Kırmızı

Alıntı MURAT_41_41 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    aracınızın bujilerinin kısa değil uzun olması lazım,eğer uzun ise subap ayarı yaptırmanız gerekli bunları kontrol ettirdikten sonra aracınızı benzinde çalıstırın eğer benzinde sorun yok ise lpg sisteminde problem var benzindede aynısını yapıyorsa subap ayarı ve uzun buji takarak sorunu çözmüş olursunuz

bosch un LPG uyumlu bujilerinden taktırmıştım.
    daha öncesinde titreme ve sarsıntı vardı ama videodaki gibi değildi.
    Takılan buji sanırım Iridium olanlardandı. Çekişi ve yakıtı iyileştirir demişlerdi.

Ama geçenlerde sanayideki bi servise kontrol ettirdim, ateşleme-buji gibi yerlerde sorun olmadığını söylemişlerdi.

Subap ayarı tam olarak nedir?

Muharrem AYTÜRK
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yakut Kırmızı

Bosch servisinde değişimi yapılan parçanın adını hatırlarsan süper olur...
    Oraya da baktırırım.

YUNUS KAYA
    ykaya1983 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Gaziantep
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 719

Ben de fire motorlu önceki aracımda bu tür sorunu bir türlü çözememiştim.Forumlarda araştırdığımda bujiler,bobin,motor kulağı vs gibi çözümler yazıyordu.Fakat bence de yukarıda bazı arkadaşların dediği gibi bu sorunu büyük ihtimalle lpg aşırı ısı veren bir yakıt olduğu için bildiğim kadarıyla subapların yapısını bozuyor.Fire motorlar 8 v olduğu için bildiğim kadarıyla hidrolik subap iticileri yok.
    Millet düğün salonunda kızlara bakarken ben dışarıda arabalara bakarım.

Muharrem AYTÜRK
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yakut Kırmızı

Arkadaşlar yeniden merhaba.

Araç ile ilgili,
    Yetkili serviste ateşleme ve elektrik sistemi kontrol edildi, Bosch bujileri yeni orjinal bujiler ile değişti, yakıttan kaynaklanan sıkıntı olabilir diye yakıtı tamamen bitirmem ve sonrasında güvenilir bir yerden yeniden yakıt alarak kullanmam tavsiye edildi..

Kontrollerde bi skınntı çıkmamasına ve tavsiyelere uymama rağman araçtaki sarsıntı halen devam ediyor.

Son tespitlerim;
    -Lpg li olan araç, LPG deyken sarsıntı az da olsa azalıyor ama benzindeykensarsıntı artarak devam ediyor(sarsıntı ile beraber garip bi ses var, videoda da anlaşılıyor)
    -Gösterge panelindeki benzin menzili artıp azalıyor seyir halindeyken(200 olarak gösteren gösterge bi anda 80 falan gösteriyor sonra 150 falan oluyor)
    -Aracın hem lpg de hem de benzinde çekişi düştü, yokuşlarda yığılıyor resmen...
    -Hararet ile ilgili bi sıkıntı yok, hem göstergede hem de göz ile kontrolde bi sıkıntı ile karşılaşmadım,
    -Kelebek temizliği 1 ay önce yapılmıştı,
    -Hava filitresinde sorun olmadğı söylendi,

Silindir kapagi ya da subap ayarlarından süphelenmeye başladım.

Ancak farklı çözüm önerileri de olabilir tabi...

Bunların maliyeti ne olur?

Yardımlarınızı bekliyorum.
    Teşekkürler.

Araç sarsıntı Videosu: Punto Motor Titreme | İzlesene.com Video

Muharrem AYTÜRK
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yakut Kırmızı

Arkasaşlar merhaba,
    Araç servisten çıktı, genel anlamda araçta bi arıza tespit edememişler hem bilgisayarda hem de gözlemlerde.
    Siboplardan süphelendiler ama ona da bişey yapmamışlar.
    Yağ ve filitrelerde sorun yokmuş.
    Carbon clean falan yapmışlar.
    Araçtaki sarsıntı azalmış ama inceden gelen ses devam ediyor. Sarsıntı araç içindeyken pek hissedilmiyor.

Sonuçta siboplara baktırmam gerekecek ayrıca 5 yıllık süre bitti(75,000 km de araç) kayışların falan da değişmesi gerekiyor.

1- Sibop ayarlarını nerede ve ne kadar bir ücretle yaptırabilirim? (Bendeki araçta sibop ayarı var mı onu da bilmiyorum)

2- Triger ve kayışların değişimi ne kadar bir ücretle yaptırabilirim?

3- Dışarıda bir yetlerde bunları yaptırmak istersem, değişimlerde kullanılacak ürünlerin orjinal parça kodları nelerdir? nereden bulabilirim?

4-Maslak taraflarında ya da Levent sanayi taraflarında bu işlemleri güvenle yaptırabileceğim bir yer öneriniz var mı?

Şimdiden yardımlarınız için teşekkürler.

CEM ŞAHİN
    sahincem2000 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Gaziantep
    Rengi
    Evo Gri
    Edilen teşekkür: 9

Fraust halledebildin mi sorunu kardeşim ?

adm pll
    admerll - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 0

Arkadaslar bende yeni punto evo 1.4 aldm ya aldigimda vardi farketmedim yada yeni oldu. Motor titremesi fazla geldi bana ustaya goturdum bakim vakti gelmsti bakimlarini yaptik buji degisti yag yag filtresi hava filtresi bujileri degisti hala ayni. Subap ayari yok bunda ust kapak acilacak daha kotu halde diilse 1000 lira tutar kotu haldeyse uzar gider dediler ne yapmaliyim yardimci olursaniz sevinirim .

Engin Pişkin
    comanchee - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Evo Metalik Beyaz
    Plaka
    34lüyüz biz
    Edilen teşekkür: 222

bizim firelerin emme sübabı egzost sübabına göre büyük 20-30.000 kmde bir sübap ayarı yaptırmak lazım.bunu servisler bunu ihmal ediyor.3-5 abidik gubidik ürün- katkıkoyup motor yağını değişip işte bakıp yaptık deyip milletin 300-500 tlsini söğüşlüyorlar.sübap ayarı basittir.iyi bir usta 30dk de halledip sizi gönderir araçta ciddi bir sorun yoksa.
    Konu comanchee tarafından (09/11/2014 Saat 21:49 ) değiştirilmiştir.
    YENİ HYUNDAİ İ20 1,25 STYLE+PAN 1,25
    PUNTO EVO 1.4 FIRE ENGINE DUALOGIC METALIC EVO WHITE SKYDOM GÜZEL ARAÇTI MAZİDE KALDI

eski puntocu yeni lineacı
    halils2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Tekirdağ
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 1276

Alıntı comanchee Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bizim firelerin emme sübabı egzost sübabına göre büyük 20-30.000 kmde bir sübap ayarı yaptırmak lazım.bunu servisler bunu ihmal ediyor.3-5 abidik gubidik ürün- katkıkoyup motor yağını değişip işte bakıp yaptık deyip milletin 300-500 tlsini söğüşlüyorlar.sübap ayarı basittir.iyi bir usta 30dk de halledip sizi gönderir araçta ciddi bir sorun yoksa.
    admerll: Arkadaslar bende yeni punto evo 1.4 aldm ya aldigimda vardi farketmedim yada yeni oldu. Motor titremesi fazla geldi bana ustaya goturdum bakim vakti gelmsti bakimlarini yaptik buji degisti yag yag filtresi hava filtresi bujileri degisti hala ayni. Subap ayari yok bunda ust kapak acilacak daha kotu halde diilse 1000 lira tutar kotu haldeyse uzar gider dediler ne yapmaliyim yardimci olursaniz sevinirim .

Her motor teknolojisinde olduğu gibi fire motorlarda da emme subabı değil egsoz subabı büyüktür!!! ve fire motorlara 20 30 bin kmde sübap ayarı yapılacak diye bir kaide de yoktur. Şahsen 43bin km nin 41bin km sini lpg ile kullanmış biri olarak hiç bir şekilde aracım subap ayarına ihtiyaç duymamıştır hala da duymamaktadır. Eğer aracınızda titreşim çok fazla ise (ki bunu görmediğimden net bişey diyemem video çekip koyarsanız daha sağlıklı yorum yapılır) ve bahsettiğiniz bakımlar yapılmış. Yağ olarak size tavsiyem castrol edge 5-40 yağ kullanmanız. titreşiminiz yine fazlaysa motor takozlarını kontrol ettirmenizdir. Motor iyice sallanıyorsa sıkıntı takozlardandır iyice kontrol ettirin, gittiğiniz usta baştan savma kontrol ediyorsa başka ustaya gösterin. Bu motorlar sanılanın aksine sağlam motorlardır bakımları düzgün yapıldığı sürece kolay kolay sorun çıkarmazlar.

Sayfa 1/2 12 SonSon