7 sonuçtan 1 ile 7 arası

Konu: Antifriz Eklemesi Hk.

Veysel Aydoğdu
    parad0ox - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kırklareli
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 1

Standart Antifriz Eklemesi Hk.

Öncelikler herkese merhabalar,
    2012 model fiat punto pop model 1.2 lpg li aracımın bugün motor soğutma suyunun azaldığını fark ettim şimdi konuyu açmadan öncelikle mevcut açılmış konuları okudum fakat çok fazla bilgi içeriyor ve arabaların çalışma prensipleri olsun sistemleri olsun vs. konularında bilgisiz olduğum için kafa karışıklığı oldu.

konuyu fazla uzatmadan sormak istediğimi sorayım, kitapçıkta paraflu up antifriz koyun diye yazıyor ve baktığımda mevcut olan su turuncu renkte sanırım kırmızı olan oluyor ve bu antifrizin farklı değerde bir antifriz le karıştırılmaması gerektiği yazıyor benim bunu anlamam pek mümkün değil direkt olarak paraflu up kırmızı organik antifriz alıp bakkaldan aldığım hazır su ile karışımını yapıp koyabilir miyim ? yoksa illaki bir ustaya gidip içindeki suyu komple boşaltıp yenisini mi koydurmam gerekiyor ?

Alper Kılıç
    Alperkilic - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    33
    Edilen teşekkür: 8

Standart Cevap: Antifriz Eklemesi Hk.

Ben geçen aylarda o su haznesini söküp komple yıkamıştım içi pislenmişti (antifirz bozulmuştu ve kötü görünüyodu) sökmek çok kolay sökemiyorsanız hortumla içindeki suyu çekip %50 su %50 paraflu olarak koyabilirsiniz ben öyle yaptım kitapçıkda onu tavsiye ediyor zaten. su olarak hazır su kullandım bir sıkıntı yaşamadım. ama 3 bin km sonra o kab tekrar eski halini aldı yani radyatördeki suyuda komple değiştirmem gerekmiş artık uğraşmıyorum böyle bir sıkıntı olmaz dediler

Veysel Aydoğdu
    parad0ox - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kırklareli
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 1

Alıntı Alperkilic Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ben geçen aylarda o su haznesini söküp komple yıkamıştım içi pislenmişti (antifirz bozulmuştu ve kötü görünüyodu) sökmek çok kolay sökemiyorsanız hortumla içindeki suyu çekip %50 su %50 paraflu olarak koyabilirsiniz ben öyle yaptım kitapçıkda onu tavsiye ediyor zaten. su olarak hazır su kullandım bir sıkıntı yaşamadım. ama 3 bin km sonra o kab tekrar eski halini aldı yani radyatördeki suyuda komple değiştirmem gerekmiş artık uğraşmıyorum böyle bir sıkıntı olmaz dediler
    öncelikle geri dönüşünüz için teşekkür ederim, şimdi bir iki video da komple değişim aşamalarını izledim linea üzerinde bir kullanıcı detaylı bir anlatım yapmış link vermem sakıncalı olabilir diye link atamıyorum ama değişimi o kadar zor yada karışık bir iş değil ve sizinde dediğiniz gibi radyatörde ki suyuda boşaltarak yapılması gerekiyormuş sanırım öyle bir yol izleyerek yapıcam.

Ayrıca timbaz nick li arkadaş özelden detaylı yardımda bulundu ortak noktaya bakacak olursak ve benim gibi kafası karışan arkadaşlar için konuyu özetlersem

Antifriz direkt olarak üzerine ilave etmektense aracın kitapçıklarında ki yönergelere uygun olan antifriz seçilerek sistemin komple boşaltılıp temizlendikten sonra yine kitapçıkta ki yönergelere uygun olarak sıfırdan konulması en sağlıklı ve olması gereken yöntem.

Alper Kılıç
    Alperkilic - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    33
    Edilen teşekkür: 8

Alıntı parad0ox Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    öncelikle geri dönüşünüz için teşekkür ederim, şimdi bir iki video da komple değişim aşamalarını izledim linea üzerinde bir kullanıcı detaylı bir anlatım yapmış link vermem sakıncalı olabilir diye link atamıyorum ama değişimi o kadar zor yada karışık bir iş değil ve sizinde dediğiniz gibi radyatörde ki suyuda boşaltarak yapılması gerekiyormuş sanırım öyle bir yol izleyerek yapıcam.

Ayrıca timbaz nick li arkadaş özelden detaylı yardımda bulundu ortak noktaya bakacak olursak ve benim gibi kafası karışan arkadaşlar için konuyu özetlersem

Antifriz direkt olarak üzerine ilave etmektense aracın kitapçıklarında ki yönergelere uygun olan antifriz seçilerek sistemin komple boşaltılıp temizlendikten sonra yine kitapçıkta ki yönergelere uygun olarak sıfırdan konulması en sağlıklı ve olması gereken yöntem.
    Rica ederim. evet komple suyun yenilenmesi daha sağlıklı ve mantıklı. ben 2 kere o genleşme kabını söktüm temizledim uğraştım 3 bin km sonra eski halini aldı yani 2 kere boşa uğraşmışım. radyatör suyunuda kendim değiştiremiyeceğim için hiç ellemedim. ustalar böyle kalsın bir şey olmaz diyor gereksiz diyor genelde sadece görsel açıdan kötü görünüyor ona da alıştım. sanırım antifrizin zamanla bozulmasından kaynaklı renk değişimi olmuş.

kadir s
    Kadyr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Tekno Gri
    Edilen teşekkür: 85

araç 6-7 litre su alıyor. komple değişimi tek seferde zor. sürekli taze su verip aracın çalışması gerek. sonrada antifiriz 3 litre ekleyip mevzuyu kapatmak lazım

Hür General
    feyzullah - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 653

Antifriz değişim periyodu tam olarak ne kadar km. veya yıl olarak kırmızı antifriz ömrü ne kadar?

Berkcan Demir
    Berkcan525 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Rock Siyah
    Plaka
    16JHG77
    Edilen teşekkür: 24

%35-40 oranında antifriz koyun gerisinide kireçsiz su ekleyin. önemli olan kılavuzdaki standartları karşılasın, paraflu olmak zorunda değil. rengine çok takılmayın.
    G.Punto 2007 1.3Mjet