11 sonuçtan 1 ile 11 arası

Konu: Usta usta dolaşmaktan usandım!

Kemal Caner Can
    Puntocu3545 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Manisa
    Rengi
    Evo Beyaz
    Edilen teşekkür: 0

Standart Usta usta dolaşmaktan usandım!

Arkadaşlar merhaba,

2011 Fiat Punto Evo 1.4 Benzinli bir aracım var. Kafamı kurcalayan ve rahatsız eden bir çok sorun var ama maalesef nedenini bulabilen bir usta ile rastlamadım. Sorunlarım şu şekilde.

1- Direksiyonu çevirirken(dururken veya seyir halinde) ince bir yay gerilme sesi geliyor.
    Ustaların Dedikleri ve benim uyguladıklarım.

- Elektrikli direksiyonda gelir o ses kafaya takma.
    - Airbag Sargısından yapıyor.
    - Mafsaldan yapıyor.

3 ustanın görüşü bu şekilde. Ben ise direksiyonun altından geldiğini hissederek bir şey sürtüyor diyerek airbag sargısını değiştirttim maalesef sorun çözülmedi. Bu konu ile ilgili bilgisi olan arkadaşım varsa çok memnun olurum.

2- En ufak bir çukurta gelen lok lok sesler. Tümsekte esnerken gıcırtı sesi. Yön değiştirirken tam sol veya tam sağ yaptığımda özellikle yokuş aşağıya dönüşlerde arabanın altından gelen tak tak tak sesler oluyor ve beni çok rahatsız ediyor.

1- Amartisör takozlarından olabilir.
    2- Z rootları

3 usta amartisör kafası dedi ve onları değiştirttim. Hatta Opel Corsa D takozu ile maalesef sorun düzelmedi. z rotlar değişti. Maalesef sorun hala devam etmekte.

Ben artık ustalardan bıktım usandım. Fiat Punto araçların tamiri ile ünlü İzmir Buca'da bir usta bile ilk defa bu sesleri duydum diyerek yetkili servise yönlendirdi.

Bu konuda bilgisi olan veya fikir verebilecek arkadaşım varsa çok memnun olurum.
    Konu Puntocu3545 tarafından (20/03/2019 Saat 13:35 ) değiştirilmiştir. Sebep: yanlış parça

berk baran
    bb41bb - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok

Standart Cevap: Usta usta dolaşmaktan usandım!

Büyük bir ihtimalle Amortisör takozu denen parçadan geliyo gibi ses. Benim aracımda da dururken direksiyonu çevirince sanki yay kasılıp bi an boşalınca çarpma sesi ve lokurtu vardı çiftini değiştirince ses düzelmişti. Bi baktırmanızda yarar var sorun direk o demiyorum malesef. Benzer sorun bende bu şekilde çözüldü.

onur bazarbaşı
    OnurBazarbasi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Kar Beyaz
    Plaka
    34KK0856
    Edilen teşekkür: 20

merhaba ,

direksiyondan gelen sürtünme sesi lastiğin davlunbaza sürtüyor olmasın kontrol et bi istersen , ayrıca direksiyon kutunu kontrol ettir.

lok lok sesler salıncaktan da yapabilir amortisor takozundan da yapabılır hatta motor kulakcıgını da kontrol ettir ondan da yapabilir.

amortisör gıcırtısına gelirsek eğer , daha önce buna benzer bir konu açılmıştı diye hatırlıyorum . yanlış hatırlamıyorsam eğer amortisör körüğü yırtıldığından dolayı orayı plastik kelepçe ile sıkıyorlardı ve ses gidiyordu buna benzer olması gerekiyordu araştırmanı öneririrm.

iyi forumlar.

kadir s
    Kadyr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Tekno Gri
    Edilen teşekkür: 85

Lok lok sesi direksiyon altından geliyorsa mafsalda ses yapabiliyor. biri direksiyonu çevirsin siz lastiğin üstüne yaya bakın ses ordan geliyor olabilir. ordan ise kirleniyor falan ses yapabiliyor

Ali Keskin
    Alikeskin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Plaka
    06 de3154
    Edilen teşekkür: 5

Alıntı alicansofu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar merhaba,

2011 Fiat Punto Evo 1.4 Benzinli bir aracım var. Kafamı kurcalayan ve rahatsız eden bir çok sorun var ama maalesef nedenini bulabilen bir usta ile rastlamadım. Sorunlarım şu şekilde.

1- Direksiyonu çevirirken(dururken veya seyir halinde) ince bir yay gerilme sesi geliyor.
    Ustaların Dedikleri ve benim uyguladıklarım.

- Elektrikli direksiyonda gelir o ses kafaya takma.
    - Airbag Sargısından yapıyor.
    - Mafsaldan yapıyor.

3 ustanın görüşü bu şekilde. Ben ise direksiyonun altından geldiğini hissederek bir şey sürtüyor diyerek airbag sargısını değiştirttim maalesef sorun çözülmedi. Bu konu ile ilgili bilgisi olan arkadaşım varsa çok memnun olurum.

2- En ufak bir çukurta gelen lok lok sesler. Tümsekte esnerken gıcırtı sesi. Yön değiştirirken tam sol veya tam sağ yaptığımda özellikle yokuş aşağıya dönüşlerde arabanın altından gelen tak tak tak sesler oluyor ve beni çok rahatsız ediyor.

1- Amartisör takozlarından olabilir.
    2- Z rootları

3 usta amartisör kafası dedi ve onları değiştirttim. Hatta Opel Corsa D takozu ile maalesef sorun düzelmedi. z rotlar değişti. Maalesef sorun hala devam etmekte.

Ben artık ustalardan bıktım usandım. Fiat Punto araçların tamiri ile ünlü İzmir Buca'da bir usta bile ilk defa bu sesleri duydum diyerek yetkili servise yönlendirdi.

Bu konuda bilgisi olan veya fikir verebilecek arkadaşım varsa çok memnun olurum.
    Direksiyon kutusunu degistir düzelir

Kemal Caner Can
    Nereden
    Manisa
    Rengi
    Evo Beyaz

Alıntı bb41bb Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Büyük bir ihtimalle Amortisör takozu denen parçadan geliyo gibi ses. Benim aracımda da dururken direksiyonu çevirince sanki yay kasılıp bi an boşalınca çarpma sesi ve lokurtu vardı çiftini değiştirince ses düzelmişti. Bi baktırmanızda yarar var sorun direk o demiyorum malesef. Benzer sorun bende bu şekilde çözüldü.
    Merhaba,

3 kez değişti amartisör takozu en son corsa D takozu kullandım fakat maalesef sorunlarım çözülmedi.

Alıntı OnurBazarbasi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    merhaba ,

direksiyondan gelen sürtünme sesi lastiğin davlunbaza sürtüyor olmasın kontrol et bi istersen , ayrıca direksiyon kutunu kontrol ettir.

lok lok sesler salıncaktan da yapabilir amortisor takozundan da yapabılır hatta motor kulakcıgını da kontrol ettir ondan da yapabilir.

amortisör gıcırtısına gelirsek eğer , daha önce buna benzer bir konu açılmıştı diye hatırlıyorum . yanlış hatırlamıyorsam eğer amortisör körüğü yırtıldığından dolayı orayı plastik kelepçe ile sıkıyorlardı ve ses gidiyordu buna benzer olması gerekiyordu araştırmanı öneririrm.

iyi forumlar.
    Davlunbaza sürtmüyor kontrol etmiştim. Bir usta ise direksiyon kutusundan dedi ama hiç bakmadan söylediği için umursamadım. Amortisör gıcırtısı araba esnediği zaman yapıyor körük olayının o denli ses yapacağına ihtimal vermiyorum ama deneyeceğim en kısa zamanda.

Alıntı Kadyr Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Lok lok sesi direksiyon altından geliyorsa mafsalda ses yapabiliyor. biri direksiyonu çevirsin siz lastiğin üstüne yaya bakın ses ordan geliyor olabilir. ordan ise kirleniyor falan ses yapabiliyor
    En kısa zamanda deneyeceğim.

Kemal Caner Can
    Nereden
    Manisa
    Rengi
    Evo Beyaz

Alıntı Alikeskin Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Direksiyon kutusunu degistir düzelir

SM-J730F cihazımdan gönderildi
    Hocam direk en pahalısından açtınız sorunun çözümünü. Bilginiz veya tecrübeniz varsa paylaşır mısnız?

Ali Keskin
    Alikeskin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Plaka
    06 de3154
    Edilen teşekkür: 5

Alıntı alicansofu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hocam direk en pahalısından açtınız sorunun çözümünü. Bilginiz veya tecrübeniz varsa paylaşır mısnız?
    05070091239 arayin yardimci olayim

ümit AKYÜZ
    umitakyuz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    06ec7664
    Edilen teşekkür: 7

Öncelikli olarak geçmiş olsun

Direksiyona gelen ses için boşa masraf yapıp sargıyı degistirmissiniz. yıllardır aynı ses bende de var hiç bir çözüm bulamadım ve hiçbir sıkıntı da çıkarmadı şimdiye kadar

Diğer sıkıntınızı içinde şunu söyleyebilirim.

aks kafalarını bir kontrol ettirin Z rotlarda sıkıntı olacağını düşünmüyorum. ıstavroz dişlilerinde kırılma yada atlama yapıyor olabilir böyle bir durum var ise tam sağ yada sola dönüşlerde alttan küt küt vurma sesi yapar

GM 8 cihazımdan gönderildi

Muhammed hasan Becerikli
    Puntolayinbeni - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Batman
    Rengi
    Yok

Direksiyonu sağa sola çevirince ses geliyor ise sorun tamamiylen 'tıkırtı burcu'nda kaynaklanıyor demektir. Aynısı bende vardı değiştim sorun düzeldi.

Ramazan Demir
    Rmzn60 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Plaka
    67dr646

Yararı olur mu bilmiyorum ama benim araçta da buna benzer bir sorun vardı. Araç durur vaziyette veya çok yavaş ilerlerken direksiyonu sağ sol yaptığımda boşluk varmış gibi lok lok ses ve boşluk hissiyatı vardı. Bende ucuzdan başladım amortisör takozlarını değiştirdim ancak hiç birşey değişmedi. Daha sonra sanayiye giderek direkt usta başıyla görüştüm durumumu anlattım ve kontrol etmeye başladı. Çözüm: direksiyonun altına bakarak sesi dinledi ve iki çekiç darbesi bir fıs sprey ses mes kalmadı. Meğer sorun direksiyon derinlik ayarının yapılırken iç içe geçen borunun genişlemesiymiş.