7 sonuçtan 1 ile 7 arası

Konu: 2015 Punto 1.4 fire S&S yavaşlarken stop etme sorunu

Berkin Anık
    bekoziro - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 0

Standart 2015 Punto 1.4 fire S&S yavaşlarken stop etme sorunu

Öncelikle iyi günler,
    Araç 2015 model Fiat Punto 1.4 (77hp) start stoplu ve tüplü. Landırenzo sistem takılı araç 40binde tüp 12binde takılmış. Bakımı 30binde yapılmış muayenelerini daha geçen ay sıkıntısız geçmiş. Aracı start stop kapalı kullanıyorum ama açtığımda da sıkıntısız çalışıyor.

Araçla seyahet ederken kasislere ve dönüşlere yaklaşırken başıma geliyor özellikle: Debriyaja basıp fren yaparken ya da vitesi boşa atıp yavaşlarken araç henüz daha durmadan 10 20km hızda stop ediyor. Uyarı sesi dışında farkedilmiyor da gürültüsüz sarsıntısız stop ediyor elektrik kesilmiyor, direksiyon fren kitlenmiyor, ekranda bir uyarı sesiyle beraber start stop devre dışı yazısı çıkıyor fakat sanırım o uyarı kitapçıktan anladığım kadarıyla motorun çalışmayacağını kontağın kapatılıp açılması gerektiğini bildirmek için.

Forumda konuyla alakalı başlıkları okudum çözümlerine de baktım fakat kendiminkini anlayamadım. Araçta bu sıkıntı olunca boğaz kelebeğini temizletmeye götürdüm beynine bağlanıp baktılar rolanti ayarları normalmiş. Sonra da gazcısına gittim ankaradaki olgun lpg landırenzo servisi. Gaz ayarlarını yaptılar sorunu anlattım yazılımsaldır gaz ayarlarındandır dediler yaptılar. Bu işlemlerden 2 gün sonra aynı olay tekrarlandı.

Araç start stoplu, start stop açıkken kendisi sorunsuz çalışıyor, olması gerektiği gibi araç dururken ve vites boştayken kapatıyor debriyaja dokununca açıyor motoru. Fakat bu sorunda arabada start stopu kapatsam da açık da olsa farketmeksizin araç daha yavaşlarken 15 20 kilometre hızdayken stop ediyor. Start stop sistemiyle alakalı olduğunu düşünmüyorum. Benzinde çok kullanmadım fakat bir süre denedim tekrarlandığı bir sırada bunu yapmadı benzinde.

Aracı yeni aldık. Eski sahibi bu sorundan dolayı 1 ay önce landırenzo servisinde 4 enjektörü de değiştirmiş garantili bir şekilde bunu yaşadığı için fakat sorun devam ediyor. Araç köyde kullanılmış kalitesiz yakıt gaz alınmış olabilir henüz içindeki gaz benzin bitmedi.

Rölantideyken ya da gidişinde, benzinde ya da tüpte herhangi bir devir düşme titreme yanlış bir ses olmuyor. Tüp de start stop da bu sorun haricinde sıkıntısız çalışıyor. Araç allahtan direksiyon freni kitlemiyor stop ettiğinde kontrollü bir şekilde durup ya da hızlıca tekrar çalıştırabiliyorum.

Tüple alakalı bir sorun olduğunu düşünüyorum bir de aracı biraz devirli kullanınca 4-5bin devirlerde vites değiştirdiğimde kısa süreli, tüp 15 20 saniye sonra devreden çıkıyor ve kısa aralıklarla ötüyor. Tüpü kapatıp açsam da ötmeye devam ediyor ve devreye girmiyor. Aracı durdurup kapatıp açtığımda düzeliyor. Bunlardan acaba bir tıkanıklık mı var tüp sisteminde yeterince gaz mı gitmiyor diye düşünüyorum ama henüz mekanik olarak bakmadılar tüp sistemine sadece bilgisayar ile gaz ayarına bakıldı. Çalıştırıp ilk tüpe geçirince rolantide düşme titreme yapmıyor 700 800 devirde seyrediyor. Fakat fren yaparken bazen devrin 500 600lere indiğini görüyorum sonra biraz yükseliyor ama bazen de stop ediyor öyle olunca daha durmadan aracç boşa geçtikten sonra.

Sorun ne ile alakalı olabilir? Bilgisi fikri olanlar paylaşabilirse sevinirim teşekkürler.

Hür General
    feyzullah - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 653

Standart Cevap: 2015 Punto 1.4 fire S&S yavaşlarken stop etme sorunu

Gaz ayarı gereğinden fazla açık olabilir. Devir düştüğünde araç fazla gazı yakamadığı için stop eder. Ayarların çok iyi bir usta tarafından gözden geçirilmesine fayda var. Lpg dönüşüm merkezinin mutlaka lisanslı program kullanması gerekiyor. Lisanlı program olmazsa kağıt üzerinde ayarlar yapılmış gibi görünse de esasında ayarsızlık problemi devam ediyor.

Ali Tandogan
    Castell - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    34
    Edilen teşekkür: 213

Öncelikle akünüze bir baktırın, yeni aküyle bir deneyin, yavaşlarken basınç yetersizliğinden de stop edebilir.... Bir de eğer seyir anında tüp devreden çıkıyorsa elektriksel sorundur, büyük ihtimalle akü bağlantı noktaları oksitlenmiştir.... akü ve elektrik bağlantılarını kontrol ettirin...

mehmet kurkcu
    rohan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Edirne
    Rengi
    Kar Beyaz
    Edilen teşekkür: 16

kardeşim aynı sorun bende de vardı... Buji değşşti olmadı, boğaz kelebeği temizlendi olmadı, gaz ayarı yapıldı olmadı en sonunda takan ustaya gittim son raddine gelmiştim sök al lpg kitini dedim son bir bakayım dedi... Bire baktı dedi ki regülatörün basınç ayarı düşük düzelteyim dene bir daha olursa geri alacağım... Hakikaten bir daha olmadı.. regülatör basınç ayarı ayarlanmıyorsa bile kesinlikle ondan.... Ayarla olmazsa değişmesi gerekir...
    Ben de çok çektim boğaz köprüsünde giderken stop etti bir kez hatta...

mehmet kurkcu
    Nereden
    Edirne
    Rengi
    Kar Beyaz

mehmet kurkcu
    Nereden
    Edirne
    Rengi
    Kar Beyaz

Ne elektrikçi kaldı, ne motorcu ne lpg ci en sonunda yine lpg takan usta buldu...
    %100 regülatör kaynaklı...

7. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Berkin Anık
    bekoziro - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 0

Alıntı rohan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    kardeşim aynı sorun bende de vardı... Buji değşşti olmadı, boğaz kelebeği temizlendi olmadı, gaz ayarı yapıldı olmadı en sonunda takan ustaya gittim son raddine gelmiştim sök al lpg kitini dedim son bir bakayım dedi... Bire baktı dedi ki regülatörün basınç ayarı düşük düzelteyim dene bir daha olursa geri alacağım... Hakikaten bir daha olmadı.. regülatör basınç ayarı ayarlanmıyorsa bile kesinlikle ondan.... Ayarla olmazsa değişmesi gerekir...
    Ben de çok çektim boğaz köprüsünde giderken stop etti bir kez hatta...
    Hocam aracı landırenzo servisine götürdüm tekrardan basınçla alakalı bir problem olmadığını söylediler beynin yazılımını sıfırlayıp güncellediler. Sorun devam ediyor enjektör testi yapılacak ama çözemediler hala. Yaklaşık 150 kilometre benzinde kullandım hiç yapmadı.