Sayfa 1/3 123 SonSon
54 sonuçtan 1 ile 20 arası

Konu: Gösterge panelindeki Airbag Uyarısı Hk.

ahmet ç.
    cakirbey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 3

Gülen Yüz Gösterge panelindeki Airbag Uyarısı Hk.

Merhabalar Arkadaslar,

Benim 2012 model 1.4 benzinli 77hp motora sahip otomatik vites punto yaklaşık bir aydır airbag hatası veriyor. Gosterge panelinde airbag simgesi gozukuyor, kitapcıga bakınız diye bir yazı geciyor ve sesli olarak da uyarı veriyor. Forumda ve bazı yerlerde okudugum kadarıyla direksiyon simidinin icinde tel sargı varmış ordaki bağlantılar kopmuş olabilirmiş ya da koltugun altındaki soketler oynamış olabilir vs diyenler olmuş. Bir de uc gundur artik kornam da çalmıyor. Bazen de sinyal kolu gec tepki veriyor.. Sizce nedendir ve tamiri icin nasıl bir yontem izleyebiliriz? Onemli olaraktan da önerebileceginiz İstanbul (Avrupa yakası daha makbul) ici bir usta paylaşabilir misiniz?

Tesekkurler simdiden yardımlarınız ve ilginiz için..

Hayırlı gunler kolay gelsin guvenli keyifli surusler...

Resul Demir
    resume - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Burdur
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 1

Standart Cevap: Gosterge panelindeki Airbag Uyarısı Hk.

Merhaba bendede 2008 model 1,3 multijet punto var. Benimde 1 hafta önce aırbag lambası yandı iki gün öncede direksiyonu çevirirken çıtlama sesi geldi sonrasında kornaya bastığımda çalışmadı. Tuş takımları korna çalışmıyor. Sinyal kolu değişmesi gerektiği gibi bir çok konu var ama sanayide fiyatlar uçuk ve kimse garanti vermiyor. Ne yapmak gerekiyor bu konu için foruma üye oldum. Maddi durumda sıkışık biraz. Nasıl bir çözüm yolu bulunabilir.

süleyman Ş
    General edll - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Evo Gri
    Plaka
    TR
    Edilen teşekkür: 834

Her ikinizede geçmiş olsun. Her ikinizinde sorunu aynı. Airbag sargısının kopması.
    Ya kolu değişeceksiniz yada tamir yoluna gideceksiniz. Yenisini alayım deseniz 500 ila 1500 arasında fiyatları var. Geçtiğimiz gün volkan başol kardeşimiz bu sargı tamiri ile alakalı tüm detayları burada yüklemişti. Tamiri titiz ve düzgün yapılırsa senelerce gider. Buda 300 ila 350 arasında değişiyor. Konuları bir inceleyin bilgi edinin ve sonrasında bir karar verin. Şunuda yanlış anlayanlar var, sıfırını alır takarım ve bu hatayı birdaha vermez gibi. Bu çok yanlış. Üretilen tüm parçalar aynı. 10 yıl kullanıp arızanyapmayanda var, 1-2 yaşındaki araçtada var. Sıfır takılanında ne kadar süre gideceği belli değil. Bu kararda size kalmış. Bede mesala tamir yoluna gittim ve 1 aydır kullanıyorum hiç bir sorun yok. Dediğim gibi tamir işinde ustalık beceri önemli. Tekrar geçmiş olsun.

4. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Naklov Deniz
    PUNTOCU volkan1065 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bartın
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 1081

Ben aşağıdaki konuda aırbag sargı tamiri ile ilgili bilgler verdim. Sargı değişiminde yapılan bir kaç hata var. Bu hatalar yapılmadığında sargının yeni sinyal unıtesinden bir farkı olmaz. Ancak sargıyı bulmak mesele çindeki fiyatı tek alımlarda bile 115 tl gibi bir rakam. Tabiki bunu toptan alarak daha ucuza getiren bu işi yapan kişiler var. Tamir işinide iyi yapabilirse ve yağda kullanılırsa çok uzun ömürlü olur.

Ancak dediğim gibi sargı tek alındığında bile pahalı. Sökme takma+ Sargı + sargı tamiri derken tamir ücreti 200-300 arası gibi rakamlar alınıyormuş. Cruise control olmayan kol ünitesi için pek cazip değil ama cruise controllü ünitenin fiyatı 1000 tl gibi bir rakam olduğu için düşünülebilir. Birde bu işi 150-200 arasında yapanlar var ama onlarda renault yada başka araçların sargılarını kullanıyorlar ama o sargılarda orjinal ebatlarda olmadığı için kısa zamanda tekrar arıza yapıyor.

Ben bu konuyu yazdığımdan beri soranlar var ben bu işi yapmıyorum sadece yakın bir kaç arkadaşım için sargı temin edip bir iki deneme yaptık yapmak isteyenler olur diyede bir yol gösterelim dedik. Kendine güvenen yapabilirim diyen konuya bakar yapar.

https://forum.grandepuntotr.com/maka...gi-tamiri.html
    "Bir MACAR Atasözü derki; Sarhoş er geç ayılır ama cahil Aslaa"

6. Bu mesajı için 2 kişi volkan1065'ye teşekkür etti:

ahmet ç.
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Egzotik Kırmızı

tesekkurler bilgiler ve gecmis olsun dilekelriniz icin..
    @edll, nerde yaptırmıştınız acaba? umarım istanbuldur:=)
    @volkan paylaşımınızı okudum elinize saglık cok guzel ve faydalı bir yazı olmuş..
    Cruise controllü üniteden kastınız hız sabitleme ise, benim Punto Lounge versiyon ve bu ozellik bulunmakta; sormak istedigim siz olsanız benim yerimde sargı alımı ile tamir mi ettirirsiniz yoksa sıfır yeni unite alımına mı yonelirsiniz? (1000Tl gibi fiyatlar da gercekten de cokmus )

Eli yatkın olmayan benim gibiler icin onerebileceginiz tanıdıgınız bir usta var mı acaba istanbul icin?

Naklov Deniz
    Nereden
    Bartın
    Rengi
    Egzotik Kırmızı

Alıntı cakirbey Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    tesekkurler bilgiler ve gecmis olsun dilekelriniz icin..
    @edll, nerde yaptırmıştınız acaba? umarım istanbuldur:=)
    @volkan paylaşımınızı okudum elinize saglık cok guzel ve faydalı bir yazı olmuş..
    Cruise controllü üniteden kastınız hız sabitleme ise, benim Punto Lounge versiyon ve bu ozellik bulunmakta; sormak istedigim siz olsanız benim yerimde sargı alımı ile tamir mi ettirirsiniz yoksa sıfır yeni unite alımına mı yonelirsiniz? (1000Tl gibi fiyatlar da gercekten de cokmus )

Eli yatkın olmayan benim gibiler icin onerebileceginiz tanıdıgınız bir usta var mı acaba istanbul icin?
    İstanbulda illaki sargı tamiri yapan yer vardır ama dediğim gibi orjinal sargı ve soketlerde yapacakları lehimlemelerde bahsettiğim püf noktalara dikkat etmeleri lazım. Eğer soketlerin sargıyı tutan noktlarını keserler soğuk ve sıcağa karşı yapışma ve sertleşme yapmayan yağ kullanılırsa orjinali gibi olur. Ama buna dikkat eden çok az yer var. Cruise controllü kol gerçekten şu ara çok pahalı. 150-200 TL ye yapabilen bir yer varsa denenebilir. Yakınımda olsaydınız sargıyı tedarik ettiğinizde ben size onu orjinaline yakın yapardım. Cebinizden sadece sargı ücreti çıkmış olurdu. Ama uzaktayız maalesef.

9. Bu mesaj için teşekkür edenler:

volkan bozkuş
    xzvolkanzx - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Tekirdağ
    Rengi
    Vals Mavi
    Plaka
    34hg0769
    Edilen teşekkür: 11

sıfır ünite 525 lira daha uygunu yok ben haftaya alıcam beyinci flexi kablosuyla tamirine 150 liraya yaparım dedi yeni sanayide
    başka bir elektirikçide 250 olur dedi garanti dedim tamir sonuçta dedi komik adam
    hele bir çıkmacı sadece sargıya 300 dedi aynı yerde komedi eğitimi alıyolar galiba sıfırı komple ünite 525 zaten
    Konu xzvolkanzx tarafından (08/01/2019 Saat 20:55 ) değiştirilmiştir.

Enver Burakcan BAŞ
    Brkcn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Yağmur Gri
    Edilen teşekkür: 4

Herkese iyi akşamlar.Bende hata gostermiyor ama sadece sinyal kolu gec yaniyor bazen ama yaniyor 2-3 sn sonra.Diger kollarda ve kornada birsey.Acaba yavastan sorun sinyalmi veriyor.Bi gostermelimiyim sizce

süleyman Ş
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Evo Gri
    Plaka
    TR

Alıntı Brkcn Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Herkese iyi akşamlar.Bende hata gostermiyor ama sadece sinyal kolu gec yaniyor bazen ama yaniyor 2-3 sn sonra.Diger kollarda ve kornada birsey.Acaba yavastan sorun sinyalmi veriyor.Bi gostermelimiyim sizce
    sizin röledendir bununla alakalı değil. sinyal, silecek, farlar normal işlevini görüyor. sorun çıktığında ses düğmeleri ve korna gidiyor.

13. Bu mesaj için teşekkür edenler:

süleyman Ş
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Evo Gri
    Plaka
    TR

Alıntı xzvolkanzx Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    sıfır ünite 525 lira daha uygunu yok ben haftaya alıcam beyinci flexi kablosuyla tamirine 150 liraya yaparım dedi yeni sanayide
    başka bir elektirikçide 250 olur dedi garanti dedim tamir sonuçta dedi komik adam
    hele bir çıkmacı sadece sargıya 300 dedi aynı yerde komedi eğitimi alıyolar galiba sıfırı komple ünite 525 zaten
    okadar hassas bir arızaki bunun garantisini verene inanmayın bence. verende 3 ay veriyor zaten. bildiğiniz güvendiğiniz bir yere yaptırırsanız 6 ay sonrada oluruna bakabilir ama volkan kardeşimizinde dediği gibi tamir aşamasında bahsettiği incelikler uygulanırsa uzunca birsüre gider diye tahmin ediyorum.

Resul Demir
    resume - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Burdur
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 1

Teşekkürler . Yeni kol alıcaz artık.

ahmet ç.
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Egzotik Kırmızı

Alıntı volkan1065 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    İstanbulda illaki sargı tamiri yapan yer vardır ama dediğim gibi orjinal sargı ve soketlerde yapacakları lehimlemelerde bahsettiğim püf noktalara dikkat etmeleri lazım. Eğer soketlerin sargıyı tutan noktlarını keserler soğuk ve sıcağa karşı yapışma ve sertleşme yapmayan yağ kullanılırsa orjinali gibi olur. Ama buna dikkat eden çok az yer var. Cruise controllü kol gerçekten şu ara çok pahalı. 150-200 TL ye yapabilen bir yer varsa denenebilir. Yakınımda olsaydınız sargıyı tedarik ettiğinizde ben size onu orjinaline yakın yapardım. Cebinizden sadece sargı ücreti çıkmış olurdu. Ama uzaktayız maalesef.
    ince dusunceniz karşılıksız yardım teklifiniz icin inanın cok tesekkurler.. Ve eminimki masallah cok da guzel saglam yapardınız, Kismet arada sehirler var İstanbuldan bir ihtiyacınız, bir isteginiz olursa, mesaj atın, kargolarım:=) tesekkurler tekrardan tamir etmiş gibi oldunuz..
    Dediginiz gibi dikkat eden bahsettiginiz hassasiyeti gosteren cok az usta vardır, onalrı da bulması mesele.. Bir tane bulduk o da bartında cıktı:=)

@xzvolkanzx, 525 TL dediginiz cruise kontrollu unite mi? bazı kişiler opebildikleri kadar opebilmek istiyorlar sanırım, farklı farklı tamir fiyatları cıkıyor

volkan bozkuş
    Nereden
    Tekirdağ
    Rengi
    Vals Mavi
    Plaka
    34hg0769

yok düz cruise yok sadece sinyal far kolu aha atim bak istersen bu

https://parcadenizi.com/katalog/urun...ande-punto-evo
    güncel fiyatına 525 LİRA dedi adam bahçelievlerde

https://www.aktasotoyedekparca.com/u...EaAhxKEALw_wcB
    ha buda ankaradaymış 525 gene 700 lü yada 800 lü cruise kontrollu görmüştüm yanılmıyorsam ama hem 200 300 fazla vericem hemde aktif etmeyede para vericem diye boşverdim bana gereksiz geldi

Ekrem Esiroğlu
    ekremesiroglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Eskişehir
    Rengi
    Yok
    Plaka
    EGEA - 26 AAP 336
    Edilen teşekkür: 77

Alıntı xzvolkanzx Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    sıfırını 500 liraya ücretsiz kargo gönderebilirim

19. Bu mesaj için teşekkür edenler:

volkan bozkuş
    Nereden
    Tekirdağ
    Rengi
    Vals Mavi
    Plaka
    34hg0769

iyi fiyat ama mecbur karta taksit alıcam

Fatih Özyolu
    FIAT CEO - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 21

Volkan1065 saçma sapan düşüncelerinizi burda mahdur olan kişilere sunmak zorundamısınız adam sorununu burda belirtiyor o kişiye yardımcı olmak yerine olmayacak işler adama sunuyorsunuz ben şu an en az 1000 2000 araba yapmışımdır Punto Evo ve Grande Punto aırbag sargılarının tamiri olmaz istediğin lehimi yap randıman alamazsın bu gibi düşünceler burdaki işi bilmeyen arkadaşlarımıza bir kötülüktür...

Naklov Deniz
    Nereden
    Bartın
    Rengi
    Egzotik Kırmızı

Hayırdır ne zoruna gitti senin. senin olmaz dediğin şeyi yaptık diyemi yoksa yarım saatte takarım dediğin kolu takamayacaın icinmi.

Saçma sapan konuşan sensin sen ilk nasıl konuşacağını öğren ondan sonra ustalıktan bahset.

Fatih Özyolu
    FIAT CEO - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 21

FIAT CEO

süleyman Ş
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Evo Gri
    Plaka
    TR

Alıntı FIAT CEO Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Volkan1065 saçma sapan düşüncelerinizi burda mahdur olan kişilere sunmak zorundamısınız adam sorununu burda belirtiyor o kişiye yardımcı olmak yerine olmayacak işler adama sunuyorsunuz ben şu an en az 1000 2000 araba yapmışımdır Punto Evo ve Grande Punto aırbag sargılarının tamiri olmaz istediğin lehimi yap randıman alamazsın bu gibi düşünceler burdaki işi bilmeyen arkadaşlarımıza bir kötülüktür...
    adam burda sorununu anlatmış doğru, diğer adamda dediğin gibi yardımcı olmak için bu seçenekler var demiş. 2bin sargı yamiri yaptım dediğiniz kişilerede yaparken tamiri olmaz ünite alın dedinizde onlarmı illa yap dedi, yada 2bin kişinin parasını geri ödedinizmi olmayacağına kannat getirdikten sonra.

bu nasıl bir forum olduki böyle, yardımlaşmadan çıktıda sıfır malzeme satış dükkanına döndü. güzel kardeşim bizler buraya yaşadığımız sorunları en ucuz ve sağlam nasıl yaparız diye gelioruz. sıfır malzemeye gücümüz yetecek olsa buraya değilde parçacıya gider sıfırını alırız. ayrıca bende tamir yoluna gittim airbag sargısını. 2 aydırda sıkıtısız kullanıyorum. bununda bana maliyeti 100 lira. şimdi şunu sormak lazım, 100 liraya yapılacak şeye 500-700 verip sağlam olan ünitenin sargısı koptu diye değişim neden yapayım.
    şimdi dersinki kaç gün gidecek, gittiği yere kadar gidecek. sıfır aldığımın garantisi ne kadar var.

25. Bu mesajı için 2 kişi edll'ye teşekkür etti:

ahmet ç.
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Egzotik Kırmızı

Alıntı FIAT CEO Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    @Volkan1065 yardımcı olma amacıyla forumdaki cogu kullanıcı gibi dusuncelerini sunmuş ve sargı kolu tamiriyle ilgili cok guzel bir çalışmasını da ayrıntılı şekilde paylaşmış. Sizin dusunceniz tamir olamayacağı yonundedir saygı duyulur, onun da dusuncesi tamir olacagı yonundedir ve bunu da yapmış oldugu çalışma ile anlatma yoluna gitmiştir, ona da saygı duyulur. İnşallah saglıklı da olmuştur aylarca sorunsuz şekilde kullanılır. @edll ye katılıyorum, gittigi yere kadar gider nekadar gider garanti ne olur bilinmez, satın alınan ve takılan sıfır sargının ne kadar gidecegi ve garantisi de keza belirsiz.. Herkes burdan birşeyler ogrenmeye, tamir etmeye, sorununu cozume kavusturmaya çalışıyor. Bunu da minimum maliyetle halledebilmek emininm hepimizin ortak dusuncesi. Neyse uzattım, tesekkurler herkese, birbirimize de saygıda kusur etmemek dilegiyle..
    NOT: Ben arastıracağım bir sure daha, usta bir ustaya tamir ilk onceligim ama baktık olmuyor sıfır alımına yonelecegim.

27. Bu mesajı için 3 kişi cakirbey'ye teşekkür etti:

Sayfa 1/3 123 SonSon