14 sonuçtan 1 ile 14 arası

Konu: Soğuk sabahlarda zor marş alma

Hakan Yılmaz
    hakaniko - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 12

Standart Soğuk sabahlarda zor marş alma

Merhabalar. Bu haftaiçinde 0, -1 dereceleri gördük. Son 2 gündür havalar fena değil sorunsuz çalışıyor ancak 0 ve altına düşünce sabahları soğuk marşı alırken biraz nazlanıyor araç. Şöyle söyleyeyim; ilk marşta çalışıyor ancak hemen almıyor. Biraz geç almakla beraber, krankı olması gerektiği devire kadar çıkaramıyor da tam böyle ucundan yakalayıp çalışıyor gibi. Rölanti devrine marş motoru yardımı olmadan kendisi ulaşıyor.

Aracın bakımlarını düzenli yaparım. Yağım Mobil-1 ESP 5W30.
    Kızdırma bujilerim tam 1 senelik. Patlaması halinde lamba yakıyor. Herhangi bir hata yok.
    Aküm İnci akü 60A. Yaklaşık 1 yıl 8 ay önce satın aldım. 4 aya yakın garantisi mevcut.

Ölçüm yaptım;
    Araç çalışmazken 12,85V civarı gösteriyor.
    Çalışırken de 14,40V gösteriyor.

Ölçümlerde herşey sorunsuz olmasına rağmen sizce geç marştaki sorun nedir?

kadir s
    Kadyr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Tekno Gri
    Edilen teşekkür: 85

Standart Cevap: Soğuk sabahlarda zor marş alma

Çok soğuk iken iki kere kontak aç kapa yapar iseniz daha rahat çalışır.cok cok soğuk ise üç kere.yurtdisinda cold start videoları var.bakabilirsiniz youtube üzerinden

tayfun aydın
    tayfux - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 2123

hocam 3 ihtimal var. hata vermese de kızdırma bujileri,akü ve marş motoru. bu 3 ünden birisidir. baktırmak gerek..

YUNUS KAYA
    ykaya1983 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Gaziantep
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 719

Ben bu sorun için epey uğraştım.Forumda konusu mevcut.Araçta değiştirmediğim oynamadığım parça kalmadı.Umarım sizin sorununuz daha basit bir nedenden kaynaklanıyordur.

https://forum.grandepuntotr.com/tekn...E7+mar%FE+alma
    Millet düğün salonunda kızlara bakarken ben dışarıda arabalara bakarım.

Hakan Yılmaz
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok

Konuyu okudum. Bu durumda elden birşey gelmiyor. Çalışmayana kadar devam Aküyü aldığım yerde ölçtürdüm normal dedi. Kızdırma bujilerim yeni sayılır. Geçen kış başında değiştirmiştim. Tam 1 yıl oldu. 2 defa kontak açıp marş basacağım o halde.

kadir s
    Kadyr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Tekno Gri
    Edilen teşekkür: 85

2 kontak her arabada çok işe yarıyor.onun dışında benim araçta da bazen geç alma oluyor sıcak soğuk farketmiyor.ne durumlarda yapıyor onuda anlayamadığım için sorun etmiyorum.ustalar e5 lerde oluyor diyor

Ali Erkan
    alierkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Antalya
    Rengi
    Derin Mavi
    Edilen teşekkür: 14

Benim araçta Mar'da yakıt uyarı ışığı söner sönmez marşa basınca çalışıyor genelde, biraz bekleyince çalışma ihtimali düşüyor, sanki yakıtı kesmiş gibi motor boşa dönüyor bazen. Ben beyinle ilgili bir fabrikasyon ayarından olduğunu düşünüyorum. (Soğuk memleketlerde CCA değeri yüksek akü tercih edin)
    Konu alierkan tarafından (24/12/2018 Saat 16:34 ) değiştirilmiştir.

Atakan Y.
    pozitifdeger - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Plaka
    34 ED 0488
    Edilen teşekkür: 37

Alıntı alierkan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Benim araçta Mar'da yakıt uyarı ışığı söner sönmez marşa basınca çalışıyor genelde, biraz bekleyince çalışma ihtimali düşüyor, sanki yakıtı kesmiş gibi motor boşa dönüyor bazen. Ben beyinle ilgili bir fabrikasyon ayarından olduğunu düşünüyorum. (Soğuk memleketlerde CCA değeri yüksek akü tercih edin)
    Araç dizel ise ufak bir deneme yapabilirmisiniz ? (Belki yapmış olabilirsiniz daha önce)

Aracın kontağını 4 5 defa kapat aç yaptıktan sonra marş basın eğer bu şekilde sorunsuz marş alıyorsa ısıtma sisteminde problem olabilir.
    Vw passat b6 1.6 fsı comfortline gece mavisi.

emre can
    flood01 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Adana
    Rengi
    Evo Beyaz
    Edilen teşekkür: 18

Merhaba aynı sıkıntıları bende yaşıyorum özetleyeyim.Kışla birlikte araçta geç marş alma problemi yaşamaya başladım bakım sırasında durumu ustaya bildirdim araçta görünür bir arıza ikazı falan da yoktu marş motorundan olabileceğini düşündük ve temizlendi ve hafta sonu da İç Anadolu ya gittim sabah aracı çalıştırmayı denediğimde hava -2 derece gösteriyordu ilk marş 10-15 saniye arası sürdü 2. denememde 10 saniyede falan araç çalıştı bu kısmın videosunu almıştım ustama ve servisteki ustama gönderdim enjeksiyonlarda yakıt kaçırma olabilir bakılması lazım dediler. önce ustam kontrol etti kaçırma görünmüyor dedi ardından bosch dizel servisine gittik ölçüm yaptılar enjektörlerde sıkıntı görünmedi. mazot basınç pompasından kaynaklanıyor dedi bosch daki usta takalım dene eğer sorun devam ederse iade alırım parçayı sıkıntı olmaz dedi. bu parça değişimini dün yaptırdım sabah aracı çalıştırdığımda normal bir şekilde çalıştı. hafta sonu yine bir İç Anadolu yapabilirim o zaman tam anlamıyla test etmiş olacağım. bu durum hakkında daha sonra da bilgilendirme yapacağım umarım basınç sensörü sorunuma çare olur. umarım sizde sıkıntınızı aşarsınız.

yaşadığım sıkıntıya ait ve basınç sensörü değişimi sonrasına ait video linklerini ekledim.

https://www.youtube.com/watch?v=xYuhbP_Vxlg

https://www.youtube.com/watch?v=fBXozLyMI-Q
    Konu flood01 tarafından (27/12/2018 Saat 10:50 ) değiştirilmiştir.

Ali Erkan
    alierkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Antalya
    Rengi
    Derin Mavi
    Edilen teşekkür: 14

Alıntı pozitifdeger Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Araç dizel ise ufak bir deneme yapabilirmisiniz ? (Belki yapmış olabilirsiniz daha önce)

Aracın kontağını 4 5 defa kapat aç yaptıktan sonra marş basın eğer bu şekilde sorunsuz marş alıyorsa ısıtma sisteminde problem olabilir.
    Dediğiniz gibi yaptım ve ısıtmadan diye düşündüm ama ışık söner sönmez basınca kolay çalıştığını keşfedince üzerine düşmedim.

emre can
    flood01 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Adana
    Rengi
    Evo Beyaz
    Edilen teşekkür: 18

yukarıda mazot basınç pompası demişim düzelteyim basınç sensörü olacak.

YUNUS KAYA
    ykaya1983 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Gaziantep
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 719

Arkadaşlar ben bu sorunla linkteki yazımda da belirttiğim gibi epey bir uğraştım.Moral bozmak istemem ama benim araca o kadar yapılan tamirat ve parça değişiminden sonra üst kapağı yapan ustanın koyduğu teşhis;kompresyon düşüklüğü.Adama nerden bu teşhisi koyuyorsun arabanın çekişi iyi yağ eksiltme yok desem de ben bunca yıllık ustalığımdan edindiğim tecrübe ile bunu söylüyorum.İstersen inanmayabilirsin dedi.Bu sorunu 1.8 kw lik marş dinamosu ile telafi ediyorsunuz onu söyleyeyim.Bu kompresyon seviyesi benzinlilerde olsa hiçbir sıkıntı olmuyor ama bizim 1.3 ler gibi yüksek sıkıştırma ile patlama sağlayan dizel motorlarda çalışmaya etki ediyor.Motor yaptırmaya hiç gerek olmasa motor %70 dahi olsa bu sorun olabiliyor.1.3 lerin çoğunda zamanla km den dolayı bu sorunlar oluşuyor.Daha geçen gün bir lineaya sanayide güçlü marş dinamosu takılırken gördüm.Şu an benim araçta takılı ve sabah ilk marşa bastığımda eğer ısıtma bujisinin sönmesini beklersem basar basmaz alıyor ama beklemeden basarsam 10 saniyeye kadar gecikiyor.
    Millet düğün salonunda kızlara bakarken ben dışarıda arabalara bakarım.

Hakan Yılmaz
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok

Benim o kadar uzun değil. Normalde krank 2 tur dönünce çalışıyorsa benimki 5-6 da çalışıyor. Süre olarak da 2-2,5sn civarı. Son 1 hafta 10 gündür sorun yok.

Bu arada yanlış biliyorsam düzeltin lütfen; Kompresyon yüksek olan motoru çevirmek zor olur. Dediğiniz şekilde kompresyon düşse marş motoru zorlanmaz, haliyle yüksek motor koymaya gerek kalmaz.

Atakan Y.
    pozitifdeger - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Plaka
    34 ED 0488
    Edilen teşekkür: 37

Alıntı hakaniko Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Benim o kadar uzun değil. Normalde krank 2 tur dönünce çalışıyorsa benimki 5-6 da çalışıyor. Süre olarak da 2-2,5sn civarı. Son 1 hafta 10 gündür sorun yok.

Bu arada yanlış biliyorsam düzeltin lütfen; Kompresyon yüksek olan motoru çevirmek zor olur. Dediğiniz şekilde kompresyon düşse marş motoru zorlanmaz, haliyle yüksek motor koymaya gerek kalmaz.
    Teorik olarak mantıklı fakat iş çalışmaya gelince biraz farklılık oluyor... bir dizel motor ateşlemeyi sağlamak için yüksek seviyede iç basınç ister kaçak bu basıncın düşmesinde neden olur daha yüksek güç iletimi yapan bir motor takarsanız 1 çevirimi daha hızlı yaparak pistonun orjinal marş motoruna oranla daha çok aşağı yukarı yönde hareket yapmasını dolayısı ile daha çok basınç kazanmasını sağlar.

Daha basit anlatımı ise
    Marşa bastığınız anda eski marş motoru ile 10 sn de marş alıyorsa daha güçlü bir marş motoru ile hızlı çevirerek süreyi 5 sn ye indirebilirsiniz.
    Vw passat b6 1.6 fsı comfortline gece mavisi.

15. Bu mesaj için teşekkür edenler: