6 sonuçtan 1 ile 6 arası

Konu: Airbag arızası???

veli ercan
    vek66 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    06 vek31
    Edilen teşekkür: 117

Standart Airbag arızası???

merhabalar arkdaşlar. bir kaç haftadır arka cam rezistansı çalışmıyordu. bügun sanayiye götürdüğümde bagajla sağ stop üstündeki geçen kablonun koptuğunu gördük. neyse ki usta 5 dakikada yaptı. yola çıktığımda birden öngöstergeler birden çalışmamaya başladı geri döndüğüm sigortasının atmış tekrar yola çıktım yine göstergeler aynı şekilde çalışmama başladı. yine sigortası atmıştı. tekrar arka cam rezistansının kablonun olduğu yeri sökerek ince birkaç kablonun daha soyulmuş halde olduğunu gördük. sonra sorun bir daha tekrarlamadı ve öğlen iş yerime gelerek arbayı park ettim . akşam eve gitmek için aracıma bindim ve biraz yol aldıktan sonra airbag arızasını verdi. bir müddet sonra geçti. fakat sonra yine yanmaya uyarı vermeye başlayıp bir döngü halinde ariza verip tekrar normale dönüp sonra tekrar arıza vermesi şeklinde devam etti. arıza var iken elm ile bağlandığımda herhangi bir hata çıkmıyor işin ilginç yanı. sizce sorun ne olabilir. forumda genelde sargıdan bahsedilmiş ama sabah ki sanayide yaptırdığım işlemden sonra olması yenilenip ek yapılıp kablolardan dolayı olabilir mi?

süleyman Ş
    General edll - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Evo Gri
    Plaka
    TR
    Edilen teşekkür: 834

Standart Cevap: airbag arızası???

Alıntı vek66 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    merhabalar arkdaşlar. bir kaç haftadır arka cam rezistansı çalışmıyordu. bügun sanayiye götürdüğümde bagajla sağ stop üstündeki geçen kablonun koptuğunu gördük. neyse ki usta 5 dakikada yaptı. yola çıktığımda birden öngöstergeler birden çalışmamaya başladı geri döndüğüm sigortasının atmış tekrar yola çıktım yine göstergeler aynı şekilde çalışmama başladı. yine sigortası atmıştı. tekrar arka cam rezistansının kablonun olduğu yeri sökerek ince birkaç kablonun daha soyulmuş halde olduğunu gördük. sonra sorun bir daha tekrarlamadı ve öğlen iş yerime gelerek arbayı park ettim . akşam eve gitmek için aracıma bindim ve biraz yol aldıktan sonra airbag arızasını verdi. bir müddet sonra geçti. fakat sonra yine yanmaya uyarı vermeye başlayıp bir döngü halinde ariza verip tekrar normale dönüp sonra tekrar arıza vermesi şeklinde devam etti. arıza var iken elm ile bağlandığımda herhangi bir hata çıkmıyor işin ilginç yanı. sizce sorun ne olabilir. forumda genelde sargıdan bahsedilmiş ama sabah ki sanayide yaptırdığım işlemden sonra olması yenilenip ek yapılıp kablolardan dolayı olabilir mi?
    Yapılan işlemle alakalı birşey değildir. Akünüzde sorun yoksa airbag yavaş yavaş bozuluyor demektir. Bu 10 15 güne kadar çoğalıp direksiyon tuşları ve kornanın iptal olacağı anlamına gelir. Geçmiş olsun.

3. Bu mesaj için teşekkür edenler:

veli ercan
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    06 vek31

Zaten şuan sürekli uyarı vermeye başladı artık. Şimdi hiç gitmiyor uyarı.

veli ercan
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    06 vek31

cumartesi günü tekrar sanayiye gittim. bagaj girşindeki tüm kabloları yeniledi. yine aynı uyarıyı vermeye devam etti. test cihazına bağladıktan sonra b0103 arıza vermiş. sürücü hava yastığı resiztans mevcut diye. beni bir elektronikçiye gönderdiler orda aynı hatayı verince airbag sargısından olduğu söylendi. parça sinyal ve silecek kollarıyla bir olduğundan orjinal sıfırına 830 tl fiyat verdiler. bende 250 tl ye tamirini yaptırdım. çok şükür bu sıkıntıdan kurtuldum. punto ilk aldığımdan bu yana direksiyonu sağa yada sola tam çevirişimde çıt çıt diye ses gelirdi o seste gitti.

ertugrul demirbas
    eeertugrul - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kırklareli
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 0

Standart Cevap: Airbag arızası???

selam bende dun 2009 grande punto sahibi oldum ve ayni sorun bendede var experi otorapor bulgurluda yaptirdim oradaki arkadaslar airbaglerin saglam oldugunu ve sensorlerde sknti olabilecegini soylediler. tamir ettirdim diye belirtmissiniz ne sekilde kime tamir ettirdiniz herngi bir elektrikcinin yapabilecegi bir ismi yoksa komple sensorlrrimi degistirmek icab eder sizce?

SM-A510F cihazımdan gönderildi

Fatih Özyolu
    FIAT CEO - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 21

Standart Cevap: Airbag arızası???

İlk önce şunu bir kere unutmamak gerekli Grande Punto ve Punto Evo larda kronik sorun olan Aırbag Lambası ve Korna sorunun veya Direksiyon üzerindeki kontrol tuşlarının çalışmama problemi Aırbag sargısından oldugu için bu malzemenin tamiri imkansızdır burda önemli olan alt bölümdeki flex kablosu dediğimiz bantın alt bölümde lehim olmasıdır Türkiye de bunu yapacak usta yoktur hee yaptım oldu der en fazla gideceği 1 2 3 aydır sonrası hüsran bu gibi önemli malzemenin 100% yenisi takılmalıdır komple sinyal ve silecek koluyla birlikte değişiyor deselerde sadece Aırbag sargısı değisebilir Grande Punto larda 2 aırbag e takılan 1 de kumandaya giden soket vardır Punto Evo larda 1 aırbag e takılan 1 de kumandaya giden soket vardır o kadar hassas bir malzemele oldugu için aırbag e giden bir tane soket arızalı olsun araçta aırbag lambasını yakar ve daha sonra kornanın gitmesi ve daha sonra teyip üzerindeki tuşların basmaması gibi sonuçlar karşınıza çıkar bu mesaj size yardımcı olmak için yazılmıştır şimdi den herkese geçmiş olsun saygılar...

8. Bu mesaj için teşekkür edenler: