6 sonuçtan 1 ile 6 arası

Konu: Motorda tekleme ve silkeleme sorunu

Eyüp AYDEMİR
    eyupaydemir78 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 1

Standart Motorda tekleme ve silkeleme sorunu

Arkadaşlar merhaba;

Yaklaşık 3 ay kadar önce 140.000 km 1.3 multijet grande punto aldım. Araca ekspertiz yapan firma Egr valfi ile yakıt sisteminin kontrol ettirilmesi gerektiğini söyledi. Araç şimdi 143.000 kmde ve son zamanlarda 1. viteste hafiften gaza basmaya başladığımda biraz hızlanıyor sonra öne doğru fren yapar gibi yığılıyor sonra tekrardan hızlanmaya başlıyor. Gaza fazla basarsam böyle bir sorun olmuyor.

Araba 2. Ve 3. Vitesteyken gazdan birden ayağımı çekersemde motorda vuruntu gibi bir durum oluyor. Bir yerden tak diye hafif bir ses geliyor.

Birde vites küçültürken araç yine bir kaç defa tekliyor motor silkleniyor gibi oluyor ve sonrasında gaz yemeye başlıyor. Burada da devriyaja biraz basılı tutarsam sorun ortadan kalkıyor.

İlk zamanlar araca alışamadığımı ve devirsiz kullandığımı düşünüyordum ama araca alışmama rağmen bir türlü bu sorun düzelmedi. İki gündürde sabahları gaza basmadan aracı çalıştıramıyorum.

Yakıt konusundada bana çok yakıyor gibi geliyor havalar sıcakken ortalama 7.2/100 km şimdi ise 7.8/100 km şehir dışında ise 4.8/100 km bu değerlerde normal mi?

Bu konular hakkında ne yapılabilir ya da usta tavsiye edebilecek olan var mıdır?

Herkese iyi akşamlar.

kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

süleyman Ş
    General edll - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Evo Gri
    Plaka
    TR
    Edilen teşekkür: 834

Standart Cevap: Motorda tekleme ve silkeleme sorunu

Araç yakıtı gayet iyi onu hiç dert etmeyin. Araç yığılma olayıyla alakalı arkadaşlar nelerden kaynaklı olabilirle alakalı gerekli yardımı yapacaktır. Gruptan bir kardeşimiz var ikitelli de olması lazım. Kamil aslan. Kendi aracı gibi itina gösterip hakkından fazlasını istemeyen biridir. Numarada verebilirim görüşmek istersen. Geçmiş olsun.

3. Bu mesaj için teşekkür edenler:

zeyit tepeyurt
    zytpyrt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Bolero Kırmızı
    Plaka
    34YB8238
    Edilen teşekkür: 13

Bir arkadaşımın puntosundada aynı anlattıklarınız vardı tamirciye gittiğimizde MOTOR un kulaklarından ORTA motor kulagı kopmuş bu yuzden oluyor dedı ve değişimini yaptırdı sorun düzelmişti. bir kontrol ettirin isterseniz

5. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Eyüp AYDEMİR
    eyupaydemir78 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 1

Yakıt konusunda verdiğiniz bilgi için ve usta tavsiyeniz için Süleyman bey size teşekkür ederim. Zeyit bey sizede teşekkür ederim sizin dediğiniz gibi motor kulakları ile alakalı çıktı sorun. Anadolu yakasında çamlıca oturduğum için ümraniye sanayide bir usta arıyordum bir yakınımın tavsiyesi üstüne Yakup ustaya gittim.

Usta ilk marşa bastığında motordaki sarsıntının normal olmadığını söyledi. Sonra motor kulaklarını inceledi sağ motor kulağı ve şanzuman kulağından kaynaklı bir sorun olduğunu tespit etti. Bu sabah gerekli değişim işlemini yaklaşık 30 dakika içerisinde halleti ve sorunum çözülmüş oldu.

Ben motor kulaklarının aracı bu kadar etkileyeceğini gücünü bu kadar emeceğini hiç ama hiç tahmin etmezdim. Önemsiz gördüğümüz bir parça aracın tüm performansını etkiliyormuş meğerse ve çok şaşırdım bu duruma. Araç şimdi keçi gibi oldu önceden gaz versem de geç hızlanıyordu şimdi pedala dokunmaya gelmiyor.

İlgilenene arkadaşlara teşekkür ederim. Belki bu sorunu yaşayan arkadaşlara da bir faydası olur konunun.

yusuf unat
    albea63 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kocaeli
    Rengi
    Yağmur Gri
    Edilen teşekkür: 0

aynı tekleme sorunu bende var düşük devirlerde hafif gaz verirken hoplayıp zıplıyo kesiyo bırakıyo kendı kendine enjektörlerden olacagını düşünmüyorum çünkü motor normal çalısıyo sarsıntı ve rolentide aptallasma yok sanırım şanzıman takozundan kaynaklanıyo sabah ustama baktıracam 3,4 defa yakıt katkısı petrol felan degistim fayda etmedi bide ustama baktırım bilgi veririm sizlerede

Adem ÖZKAN
    elektrotman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Samsun
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 5

Arkadaşlar size para ile satın alamayacağınız bir tecrübemden bahsedeceğim özellikle euro4 motora sahip veya tüm dizel araçları olan herkesi ilgilendiriyor benim aracımda şöyle bir problem vardı kalkışta veya seyir halinle düşük hızlarda giderken sanki ayağını gaza basıp çekiyor musun gibi ani gaz kesilmeleri oluyordu yüksek hızlarda giderken de sanki birisi seni arkadan tutup bırakıyordu hissi veriyordu malumunuz sitede herkes bilen bilmeyen bir yorum yapıyor tabii bir arızadan muzdarip olunca ister istemez hepsini deniyorsunuz hava akış metreden diyen oldu map sensöründen diyen oldu enjektörlerden diyen oldu yakıt pompasından diyen oldu en çok da debriyaj müşüründen diyen oldu EGR ve manifold kurum dolmuştur onu temizlet diyen oldu fakat sorun hiçbirinden cikmadi hepsi tek tek denendi sonuç alınamadı benim paylaşımımı okuyan bir arkadaş Facebook'tan bana yazdı dedi ki egrinin motoru var motor zamanla sapıtıyor düzgün çalışmıyor yani egrinin açılma olması gereken zamanda açmıyor doğru çalışmıyor dolayısıyla tam görevini yapmadığı için EGR nin konumu motordan dolayı hatalı açıldığından devreye zamanında girip çıkmıyor egrinin motorunun 3 tane vidası var fişini çıkarmadan onu sök de ne dedi tabii onu sökülecek yere el bile girmiyor sökemedim az önce saydığım işlemleri yapan ustama dedim ki bir arkadaşım böyle bir şey tavsiye etti bunu yapalım egrinin motorunu söktük fişi takılı halde arıza lambası yanmasın diye benim arabamda hiçbir sorun kalmadı araba oldu fişek anladık ki egr motoru arızalı çıkmacı dan bir tane bulduk motorunu değiştirdik hiçbir problem kalmadı benim bu tecrübem sizlerinde muzdarip olduğu bir arızaya merhem olduysa ne mutlu bana Allah'a emanet olun

9. Bu mesaj için teşekkür edenler: