Arkadaşlar selamlar,

Yaklaşık 2 aydır aracımda şöyle bir sorunla karşı karşıyayım. 1500-3000 devir arasında, gaza bir anda yüklendiğimde araç tekleme yaparak hız artırıyor, 3000 devrin üzerinde ise tekleme yapmadan tam gücünü alarak hızlanıyor. Bu durum ben gaza kademeli olarak yüklendiğimde hiç olmuyor.

Eğer gaza ani yüklenme sonrasında, 5 saniyeden uzun hızlanmadan araç teklemeye devam ederse, bu sefer motor ışığı bir süre yanıp sönmeye başlıyor, sonrasında ise sönüyor ve araç normal seyrine devam ediyor. Arada sırada ise bir geri tepme sesi alıyorum motor bölümünden (egzoz kısmından gelen Pat sesine benzer). Motor ışığının emisyon sisteminde bir problem olabileceğini göstermekteymiş kitapçığa göre, ancak aracın egzoz sistemini yeni değiştirdim. Sistemin son parçalarını değiştirdikten sonra ise servis tarafından triger kayış seti ve su pompası konusunda teklif ve değişim önerisi aldım, en son 4 yıl önce arabayı aldığımda eski sahibi tarafından değiştirildiği için.

Bu noktada iki sorum olacak:
1- kayış değişimi zamanı geldiğinde motor tekleme yapar mı?
2- herhangi bir koku almadığım durumda(bozuk yumurta kokusu gelirmiş normalde), ama tekleme sorunu bu şekilde devam ettiğinde, sorumlusu katalizatör müdür?
3- Bunların dışında başka ne bu sorunu yaratabilir?

Yakın zamanda zaten servise gideceğim; ancak çok güvenemiyorum Romenlere bunu nasıl anlatacağımı sorayım dedim gitmeden.

Teşekkürler şimdiden

Sent from my iPhone using