15 sonuçtan 1 ile 15 arası

Konu: p1172 zengin karışım hatası

cenk cenk
    acemi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 22

Standart p1172 zengin karışım hatası

arkadaşlar merhaba,
    lpg'de kullandıktan 2-3 gün sonra hep bu hata çıkıyor, benzinde kullanınca sorun yok ama lpg'ye kızıyor.
    arabanın çekişi falan çok iyi ama her çalıştırmada "motoru kontrol ettirin" uyarısı can sıkmaya başladı elm327 aldım kendim siliyorum.
    2 gün sonra yine hata.

bunun başka bir çözümü yok mudur? lpg ayarı yapan kişiye soruyorum pek bir fikri yok. ayarı yapınca da hemen çıkmadığı için deneyerek bulamıyoruz.
    lpg filtresi yeni değişti, hava filtresi değişti.
    map sensörü sanırım bu hatayı yakalayan, çıkarıp temizlemedim hiç. araba 80binde.

araç starjet fun, lpg kiti landirenzo.

ucuza lpg kablosu ve programı biliyorsanız onu da alabilirim, landirenzo servislerini zengin etmekten sıkıldım.

bir de ilk çalıştırmada egzozdan lpg kokusu geliyor, sonra bir daha gelmiyor. bu bir sorun mudur? camlar açıksa içeri doluyor koku.
    Konu acemi tarafından (04/09/2018 Saat 02:11 ) değiştirilmiştir.

cenk cenk
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok

Standart Cevap: p1172 zengin karışım hatası

bir de antenin en altındaki lastik kısım(kaportaya değen yer) çürümüş onu ne diye aratıp bulabilirim.

KEMAL ÇAPOĞLU
    kemalcapoglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Gümüşhane
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 12

Alıntı acemi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bir de antenin en altındaki lastik kısım(kaportaya değen yer) çürümüş onu ne diye aratıp bulabilirim.
    Anten contası veya anten dibi diye aratırsanız çıkıyor. Aracınızın modeline uygun olanı siz seçebilirsiniz.

kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

4. Bu mesaj için teşekkür edenler:

cenk cenk
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok

hazır konu açmışken, fiat'ın bir yazılımı vardı adım adım neyi sökeceğimizi gösteriyordu, teknik servisler için yapılmıştı herhalde.
    forumda aradım ama bulamadım adı neydi?

Naklov Deniz
    PUNTOCU volkan1065 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bartın
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 1081

Peki aracın AFR ayarı düzgün yapıldımı bu şekilde sürekli arıza lambası yakan aracı ahreketli halde iken tüm değerleri alıp AFR ayarının yapılması sorunu çözecektir. Bunuda yapacak iyi bir LPG ustası bulmanız lazım. Çünkü çoğu LPG montajcısı sistem kendini otomatik ayarlıyor der ve olduğu yerde kalibrasyon yapıp sizi gönderir.

Hür General
    feyzullah - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 653

Alıntı volkan1065 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Peki aracın AFR ayarı düzgün yapıldımı bu şekilde sürekli arıza lambası yakan aracı ahreketli halde iken tüm değerleri alıp AFR ayarının yapılması sorunu çözecektir. Bunuda yapacak iyi bir LPG ustası bulmanız lazım. Çünkü çoğu LPG montajcısı sistem kendini otomatik ayarlıyor der ve olduğu yerde kalibrasyon yapıp sizi gönderir.
    Volkan hocam afr ayarının çok lüzumlu olmadığı yönünde yorumlar var. Uzunca bir süre önce donanımhaberde üçel otogazdan bir yetkiliydi yanlış hatırlamıyorsam neden afr ayarı yaptırılmamalı konusu üzerine uzun uzadıya gerekçelerini sıralamıştı. Sonradan konuyu takip etmedim. Lpg kalibrasyonu düzgün yapılmış bir araca afr ayarı yeni ne katabilir? Sorun yaşamayan kimselerin de yaptırması gerekir mi? Arkadaşın sorununa gelince, %90 ihtimalle ayarların düzgün olmamasından kaynaklanıyor. İyi bir lpg ustası bulup, lisanslı proagrama sahip bir bilgisayarda kalibrasyon yaptıtabildiği takdirde sorunu çözülecektir.
    Konu feyzullah tarafından (04/09/2018 Saat 23:11 ) değiştirilmiştir.

Naklov Deniz
    Nereden
    Bartın
    Rengi
    Egzotik Kırmızı

Alıntı feyzullah Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Volkan hocam afr ayarının çok lüzumlu olmadığı yönünde yorumlar var. Uzunca bir süre önce donanımhaberde üçel otogazdan bir yetkiliydi yanlış hatırlamıyorsam neden afr ayarı yaptırılmamalı konusu üzerine uzun uzadıya gerekçelerini sıralamıştı. Sonradan konuyu takip etmedim. Lpg kalibrasyonu düzgün yapılmış bir araca afr ayarı yeni ne katabilir? Sorun yaşamayan kimselerin de yaptırması gerekir mi? Arkadaşın sorununa gelince, %90 ihtimalle ayarların düzgün olmamasından kaynaklanıyor. İyi bir lpg ustası bulup, lisanslı proagrama sahip bir bilgisayarda kalibrasyon yaptıtabildiği takdirde sorunu çözülecektir.
    LPG montaj yerleri genelde arac olduğu yerde rolantide yada belli devir vererek ayar yapıyorlar ama aracın gerçekte trafikte yapılan dip gaz ani fren yada belli yük devrinde oksijen ve yakıt karışım ihtiyacınna bakımıyorlar. Toyota ve Honda grupta bu konu ile ilgili bir çok kişinin çekiş ve arıza lambası sorunu trafikte test edilip ayar yapıldıktan sonra düzeldiğini belirtiyorlar. Bununla ilgili üçel otogaz karşıtı bir çok video ve makalede var. Ama bana mantıklı gelende aracın trafikteki benzin-oksijen haritasına göre LPG ayarının yapılmasıdır. Bu nedenle kalsik montajcılar hiç bir şey ile uğraşmıyorlar.

9. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Hür General
    Rengi
    Rock Siyah

LPG montaj yerleri genelde arac olduğu yerde rolantide yada belli devir vererek ayar yapıyorlar ama aracın gerçekte trafikte yapılan dip gaz ani fren yada belli yük devrinde oksijen ve yakıt karışım ihtiyacınna bakımıyorlar. Toyota ve Honda grupta bu konu ile ilgili bir çok kişinin çekiş ve arıza lambası sorunu trafikte test edilip ayar yapıldıktan sonra düzeldiğini belirtiyorlar. Bununla ilgili üçel otogaz karşıtı bir çok video ve makalede var. Ama bana mantıklı gelende aracın trafikteki benzin-oksijen haritasına göre LPG ayarının yapılmasıdır. Bu nedenle kalsik montajcılar hiç bir şey ile uğraşmıyorlar.
    Bilgilendirme için çok teşekkür ederim. İşini bilmeyen ve işine saygısı olmayan lpg montajcılarından uzak kaçmak lazım. Lpg tasarruflu olmakla birlikte, ciddi ölçüde dikkat ve tecrübeli usta ister. Ayarların yolda yapılması en ideal olanıdır.

Naklov Deniz
    Nereden
    Bartın
    Rengi
    Egzotik Kırmızı

AFR ayarını gereksiz görende var gerekli görende var. Üçel otogaz yüzde 10 luk bir bölge demiş ama aracın baştan aşağı incelemeden yapılan her ayar sıkıntı. LPG ayarında Regulatör basıncı -Nozzle çapı ve trafikte benzin-oksijen değerleri baz alınıp ayar yapılması gerekiyor. Üçel otogazın haklı olduğu yerlerde var haksız olduğu yerlerde var.

Bir çok takıntılı insanda bu arıza ışığını ancak yol testlerinde ayar yaparak çözdürmüş. Buna ister AFR ayarı diyelim ister LPG ayarı. Ama bir çok kişinin sorunu aracın durduğu yerde değil trafikte ölçülen değerlere göre yapılan ayarda ççözülüyor. Özellikle Toyota gurubunda bu konuda müzdarip olan çok ve bu şekilde çözüm sağlamışlar.

Birde üçel otogazın yorumu aracı sürekli yüksek devirde kullanmamak ve devir yükseltmmemek gibi bir yorum yapmış. Piyasada kullanılan bir çok benzinli atmosferik aracın motor gücü 70-90 bg arasında bu araçlarda bayır yukarı yada ani hızlanmada nasıl yüksek devire çıkmayacaksın. Punto ile bayır yukarı gidiyorsun 3 den 4 atacaksın nasıl deviri yükseltmeden bu araç kendisinitoplayacak.

Bu LPG ayar işi aslında çok ayrıntılı ve ölçüm cihazı da istiyor. Türkiyede gerçekten iyi ayar yapan yerbulmak çok zor. Arıza ışığı yanmayan ve tekleme yapmayan benim ayarım iyi diyor ama daha iyiside olabilir.

12. Bu mesaj için teşekkür edenler:

cenk cenk
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok

afr ayarını ben de internetten inceledim ama lpg ayarı yapan firma hiç bahsetmedi. yaptığını da sanmıyorum normal ayarı bile nazlanarak yapıyorlar markada tekel olmuşlar.

peki sabah lpg kokusu gelmesi normal midir?

Hür General
    Rengi
    Rock Siyah

AFR ayarını gereksiz görende var gerekli görende var. Üçel otogaz yüzde 10 luk bir bölge demiş ama aracın baştan aşağı incelemeden yapılan her ayar sıkıntı. LPG ayarında Regulatör basıncı -Nozzle çapı ve trafikte benzin-oksijen değerleri baz alınıp ayar yapılması gerekiyor. Üçel otogazın haklı olduğu yerlerde var haksız olduğu yerlerde var.

Bir çok takıntılı insanda bu arıza ışığını ancak yol testlerinde ayar yaparak çözdürmüş. Buna ister AFR ayarı diyelim ister LPG ayarı. Ama bir çok kişinin sorunu aracın durduğu yerde değil trafikte ölçülen değerlere göre yapılan ayarda ççözülüyor. Özellikle Toyota gurubunda bu konuda müzdarip olan çok ve bu şekilde çözüm sağlamışlar.

Birde üçel otogazın yorumu aracı sürekli yüksek devirde kullanmamak ve devir yükseltmmemek gibi bir yorum yapmış. Piyasada kullanılan bir çok benzinli atmosferik aracın motor gücü 70-90 bg arasında bu araçlarda bayır yukarı yada ani hızlanmada nasıl yüksek devire çıkmayacaksın. Punto ile bayır yukarı gidiyorsun 3 den 4 atacaksın nasıl deviri yükseltmeden bu araç kendisinitoplayacak.

Bu LPG ayar işi aslında çok ayrıntılı ve ölçüm cihazı da istiyor. Türkiyede gerçekten iyi ayar yapan yerbulmak çok zor. Arıza ışığı yanmayan ve tekleme yapmayan benim ayarım iyi diyor ama daha iyiside olabilir.
    Aslında ayarda ölçü belli. Araba benzinde gittiği gibi lpg'de de teklemeden yığılmadan gidiyorsa ayar noktasında çok fazla bir problem kalmamıştır benim açımdan. Elbette iyinin de daha iyisi olabilir ama en azından standart olan iyiyi yakalayabilsek o da yetecek. Ayrıntılı yorum için teşekkürler.

EVO fire 1.4 8V LPG
    ethemyigit - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 76

cevap veriyorum lpg enjektörün bozuk muhtemelen

daha önce aynı hatayı aynı kitle yaşadım yetkili servise git her enjektörü tek tek cihazla kontrol ediyorlar ve bozuk olan enjektörü değiştiriyorlar

landirenzoda şu an bi enjektör seviste 500 tl civarı olması lazım malum euro ile geliyor 4 enjektör var 2 si bozuksa 1000 tl

16. Bu mesaj için teşekkür edenler:

cenk cenk
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok

1000 tl isterlerse söker atarım zaten 3 yıldır para yedirmekten bıktım bu lanet lpg işine.
    her gittiğimde subap ayarın bozuk cok sarsıntılı calısıyor diyorlar, ustalara soruyorum 16v motorda subap ayarı yok diyor.
    bi usta da işten tam anlasın arkadas

geçensene enjektörün kablosu çıkmış, 3 tane yetkili servis dolaştım çözemedi. açıp bakmıyorlar bilgisayara bağlıyor "hmm enjektor hatası komple set değişecek" diyor.
    kutuyu bi kaldırdık fiş boşta sallanıyor.

cenk cenk
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok

MAF sensörü tam olarak nerede biliyor musunuz? map'ı yarın sökeceğim maf kolaysa onu da aradan çıkarayım.

ali saraç
    tasovalu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 1

ARKADAŞLAR BENİMDE ARACIMDA SÜREKLİ P1172 ARIZA KODU VERİYORDU YAKIT KARIŞIM HATASI ..LPG CİLERE GİDİP AYAR YAPTIRIYORDUM Bİ KAÇ GÜN ARIZA IŞIĞI YANMIYORDU SONRASINDA YİNE AYNI P1172 HATASI VERİYORDU...SONRASINDA YORUMLARA BAKARAK İYİ Bİ LPG CİDE SEYİR HALİNDE AFR AYARI YAPTIRDIM ÇOK ŞÜKÜR BİR DAHA AYNI SORUNLA KARŞILAŞMADIM..SORUNUMU KÖKTEN ÇÖZÜLDÜ DENEYEBİLİRSİNİZ.

20. Bu mesaj için teşekkür edenler: