17 sonuçtan 1 ile 17 arası

Konu: İlk çalıştırmada Mavi duman titreme ve rölantide oynama

Muhammed Ali Bilgin
    muhaammeddd - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 1

Standart İlk çalıştırmada Mavi duman titreme ve rölantide oynama

Merhabalar herkese hayırlı forumlar
    Arabam Grande punto 2011 Dizel. 130.000 km’de. 122.000de 10 bin bakımları yapıldı.sabahları arabayı ilk çalıştırdığımda bi koku geliyor egzosdan ve gri mavi karışımı bir duman atıyor. araba çok hafif titriyor. 1 2 km gidip durduğumda titreme durmuş oluyor.Rölantide sürekli hafif inip çıkmalar oluyor sanki küçük küçük gaz veriyormuşum gibi.Duman atma olayı yaklaşık 45 saniye falan sürüyor. Araba ısınınca kesiliyor. Tekrar kontağı kapatıp açtığımdada titreme kesilmiş oluyor. Uzun süre kullanmayınca ilk çalıştırmada bu olaylar oluyor. Trafikte durduğumda giderken ne titreme ne rölantide oynama nede duman atma var. Enjektörlere baktırmamı istediler. Bir dizelciye gittim. Adam enjektelere bakmak lazım dedi. Ama bundanda olmuyor olabilir dedi. Bundan olmazsa sırasıyla bakıcaz sesi garanti vermedi. Ve enjektörlüleri sökmesi bakımı kalibrasyon takması eğer bir arıza yoksa 300 tl ti bulur dedi. Kesin konulmadığı için içime sinmedi yaptırmadım. Bilgisayara bağladık bir arıza kodu çıkmadı ne yapmam gerekir nasıl bir yol izlemem gerekiyor fikri verirseniz çok sevinirim. Sağlam bir usta arıyorum. Varsa tavsiye edeceğiniz bu işi çözebilecek sevinirim. Bu yüzden son zamanlarda aşık olduğum arabamdan soğudum. Bilgilerini paylaşırsanız çok sevinirim

Ceyhun Ş.
    Ceyhun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Titanyum Gri
    Plaka
    KCT
    Edilen teşekkür: 73

Standart Cevap: İlk çalıştırmada Mavi duman titreme ve rölantide oynama

Euro-5 motor varsa partikül filtresi doluluk oranı artıyor olabilir. Aracı biraz sıkıştırırsanız duman olayı gözle rahat görülebilir. Uzun yol yapın yarım saat kadar 3000 devirlerde kullanın temizlenecektir. Ama o koku olayı bende de hep var hiç gitmiyor.

3. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Kaan TAŞ
    KaanTs - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Antalya
    Rengi
    Evo Granit Gri
    Edilen teşekkür: 32

Alıntı muhaammeddd Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhabalar herkese hayırlı forumlar
    Arabam Grande punto 2011 Dizel. 130.000 km’de. 122.000de 10 bin bakımları yapıldı.sabahları arabayı ilk çalıştırdığımda bi koku geliyor egzosdan ve gri mavi karışımı bir duman atıyor. araba çok hafif titriyor. 1 2 km gidip durduğumda titreme durmuş oluyor.Rölantide sürekli hafif inip çıkmalar oluyor sanki küçük küçük gaz veriyormuşum gibi.Duman atma olayı yaklaşık 45 saniye falan sürüyor. Araba ısınınca kesiliyor. Tekrar kontağı kapatıp açtığımdada titreme kesilmiş oluyor. Uzun süre kullanmayınca ilk çalıştırmada bu olaylar oluyor. Trafikte durduğumda giderken ne titreme ne rölantide oynama nede duman atma var. Enjektörlere baktırmamı istediler. Bir dizelciye gittim. Adam enjektelere bakmak lazım dedi. Ama bundanda olmuyor olabilir dedi. Bundan olmazsa sırasıyla bakıcaz sesi garanti vermedi. Ve enjektörlüleri sökmesi bakımı kalibrasyon takması eğer bir arıza yoksa 300 tl ti bulur dedi. Kesin konulmadığı için içime sinmedi yaptırmadım. Bilgisayara bağladık bir arıza kodu çıkmadı ne yapmam gerekir nasıl bir yol izlemem gerekiyor fikri verirseniz çok sevinirim. Sağlam bir usta arıyorum. Varsa tavsiye edeceğiniz bu işi çözebilecek sevinirim. Bu yüzden son zamanlarda aşık olduğum arabamdan soğudum. Bilgilerini paylaşırsanız çok sevinirim
    depo fulluyeceğiniz zaman wrüth enjektör temizleyici var onuda deponuza katın bir kaç kullanım sonrası farkı hissedersiniz . Euro 5 motorlarda DPF sistemi var o dolunca araç otomatik devir yükselte bilir belli bir sıcaklığa çıkana kadar devam edebilir bunun yanı sıra titreme olur ve araç fan açar . trafikte değilseniz çevre yoluna çıkıp aracı düşük viteste sıkıştırırsanız DPF daha hızlı temizleme yapar doluluk oranına göre duman farklılık göstere bilir . 2011 punto evo euro 5 araç sahibiyim az çok çözdüm aracın durumlarını . EĞER her sabah oluyorsa yanma odasına yağ alıyor olabilir .

Muhammed Ali Bilgin
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Beyaz

Yanma odasına yağ alıyorsa bunun ne gibi bir çözümü vardır peki nasıl halledebiliriz ?

Muhammed Ali Bilgin
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Beyaz

Alıntı KaanTs Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    depo fulluyeceğiniz zaman wrüth enjektör temizleyici var onuda deponuza katın bir kaç kullanım sonrası farkı hissedersiniz . Euro 5 motorlarda DPF sistemi var o dolunca araç otomatik devir yükselte bilir belli bir sıcaklığa çıkana kadar devam edebilir bunun yanı sıra titreme olur ve araç fan açar . trafikte değilseniz çevre yoluna çıkıp aracı düşük viteste sıkıştırırsanız DPF daha hızlı temizleme yapar doluluk oranına göre duman farklılık göstere bilir . 2011 punto evo euro 5 araç sahibiyim az çok çözdüm aracın durumlarını . EĞER her sabah oluyorsa yanma odasına yağ alıyor olabilir .
    evet her sabah oluyor hocam. peki bu dediğiniz durumda ne yapılmalıdır. Nerde sorun vardır ve çözümü nedir?

Muhammed Ali Bilgin
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Beyaz

video 1

https://www.youtube.com/watch?v=CbMxZGdxlaQ
    video 2 (aynı anda hiç yol gitmeden kapatıp yeniden çalıştırdığımda aracı)

Dumanın Videosu arkadaşlar.

Buda yağ seviyem takip ediyorum azalma yok
    Konu muhaammeddd tarafından (31/08/2018 Saat 04:58 ) değiştirilmiştir.

Kaan TAŞ
    KaanTs - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Antalya
    Rengi
    Evo Granit Gri
    Edilen teşekkür: 32

video 1

https://www.youtube.com/watch?v=CbMxZGdxlaQ
    video 2 (aynı anda hiç yol gitmeden kapatıp yeniden çalıştırdığımda aracı)

Dumanın Videosu arkadaşlar.

Buda yağ seviyem takip ediyorum azalma yok
    yağ değişiminde yağı fazla koşmuş olabilirler . bu yağ çubuğundaki yağ fazla gibi benim kendi aracımı kontrol ettiğimde hiç böyle bir seviyede değil idi . ilginç . videoları izledim 2 videoda bariz aracınızda bir titreme var hırıltı sesi de geliyor ve her sabah yapıyor demişssiniz büyük ihtimal enjektör . veya buji iyi bir ustaya gösterin

Ceyhun Ş.
    Ceyhun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Titanyum Gri
    Plaka
    KCT
    Edilen teşekkür: 73

Titremeyi falan bilemiyorum lakin bu yağ seviyesi çok fazla bana göre, pc'den girince resim büyük açıldı da fark ettim. Ben hiç böyle bir seviyeyle karşılaşmadım. Aracı bir saat düz bir zeminde bekletip tekrar kontrol edin yağ seviyesini. O tırtıklı alanın en üst seviyesi max. seviyesidir. Fikrimce bu araçta 0.5 litre falan fazla yağ var onu atıyor bile olabilir. Bu seviye çok yüksek.

Naklov Deniz
    PUNTOCU volkan1065 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bartın
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 1081

İlk olarak fazla yagı cektirin. Sonra aracı yüksek devirde 15-20 dk kullanın. Sonra yine aracı takip edin geri takip. Hemen ustalara kurcalat mayın.

YUNUS KAYA
    ykaya1983 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Gaziantep
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 719

Aracın kontağını kapattığınızda yağ seviyesini kontrol edin.Yağ kartere henüz süzülerek inmediği için yağ çubuğunuzu çektiğinizde üst seviyeden 1-2 mm aşağıda olması gerekiyor.Eğer kontağı kapatır kapatmaz ölçtüğünüzde yağ çubuğunun max çizgisinin üstünde bir yerlerde ise yağ fazladır.
    Millet düğün salonunda kızlara bakarken ben dışarıda arabalara bakarım.

tayfun aydın
    tayfux - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 2123

yağ çubuğuna araba en az 2 saat yattıktan sonra bakın. motor çalışırken yada stoptan hemen sonra bakarsanız sağlıklı olmaz. Mavi duman atması ile ilgili bizim motorlarımızda kronik bir şekilde enjektör pulları gevşiyor ve yağ kaçırıyor en basit sebebi bu olabilir. En ağır sebebi de yanma odalarında oluşan çizikler yağ sızmasına neden olur ve araç ilk çalıştığında 1 dakika kadar mavi duman atar sonra yanma odasında oluşan genleşme ile sızıntı kesilir ve duman da kesilir doğal olarak. bu durumda da tavsiyem carbon clean işlemi yaptırmanızdır. O çizikleri doldurur..
    her iki durumda da tamirat yapıldıktan sonra bir süre daha duman atabilir çünkü egzoza yağ gelmiştir ve o yağ gidene kadar atar..

Muhammed Ali Bilgin
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Beyaz

Yağ ölçümünü 3 4 saat sonra düz bir zeminde bir kaç kez yaptım fakat sonuç halen aynı. Sadece yağdan mı kaynaklanır bu sorun bilemiyorum. Videodaki duman atmanın dışında ilk çalıştırmada rölantideyken oynama var küçük küçük ve arabada titreme oluyor söylediğim gibi. İnternetten araştırdığıma göre bujilerden veya enjektörlerden veya sübab lastiğinin erimisinden kaynaklanabilir diye okudum. İyi bir usta arıyorum bu iş için bir yere götürdüm adam enjekörlere bakmak lazım ama ondanda olmaya bilir dedi. Ve enjektörlerin sökme bakımını yapma takma işlemine 300 tl yi bulur dedi. Kesin birşey demediği için bende ısınamadım. Bayrampaşa Güngören civarındayım tavsiye edeceğiniz yer varsada sevinirim.

Naklov Deniz
    PUNTOCU volkan1065 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bartın
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 1081

İlk olarak fazla yağı aldırın. Yağdan yapıp yapmaması önemli değil. Şu an fazla yağ var bu yağ basınçla turbo intecolara sızar ve bulduğu ilk zayıf noktadanda atmaya başlar. Bu başlı başına bir sorun. Araçtan fazla yapı aldırdıktan sonrada aracı yüksek devirli kullanın depoyu fullediğinizde würth enjektör temizleyici kullanın. Bu sorun EGR tıkanıklığı Map sensörü kirliliği boğaz kelebeği kirliliği ve enjektörlerden yapabilir. Ama bizim sana ilk dediğimiz boşa para harcamadan işlemleri sırası ile yapmanı tavsiye ediyoruz.

Gaziosmanpaşada Kağan oto Hakan elmacı var Karabükten Volkan yönlendirdi dersen ayrıca ilgilenir. 05412031385

tayfun aydın
    tayfux - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 2123

Yağ ölçümünü 3 4 saat sonra düz bir zeminde bir kaç kez yaptım fakat sonuç halen aynı. Sadece yağdan mı kaynaklanır bu sorun bilemiyorum. Videodaki duman atmanın dışında ilk çalıştırmada rölantideyken oynama var küçük küçük ve arabada titreme oluyor söylediğim gibi. İnternetten araştırdığıma göre bujilerden veya enjektörlerden veya sübab lastiğinin erimisinden kaynaklanabilir diye okudum. İyi bir usta arıyorum bu iş için bir yere götürdüm adam enjekörlere bakmak lazım ama ondanda olmaya bilir dedi. Ve enjektörlerin sökme bakımını yapma takma işlemine 300 tl yi bulur dedi. Kesin birşey demediği için bende ısınamadım. Bayrampaşa Güngören civarındayım tavsiye edeceğiniz yer varsada sevinirim.
    ikitelli Atatürk oto sanayi de Şahin usta var Opel özel servis. bir gösterin derim yakınsanız..

Muhammed Ali Bilgin
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Beyaz

Teşekkür ederim hocam bu dediklerinizi uygulayacağım olmadı bu ustaya gideceğim hocam

Muhammed Ali Bilgin
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Beyaz

Biraz uzak ama sorunumu çözen biryer bulamazsam gideceğim hocam

Hayati Becerir
    hayatibc - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Tekno Gri
    Plaka
    06DF5121

Alıntı muhaamjmmeddd Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Biraz uzak ama sorunumu çözen biryer bulamazsam gideceğim hocam
    Arkadaşım bir çözüm bulabildinmi.Aynı sorun 2008 dizel puntomda var.Enjektör temizliği yaptırdım,egr ve katalizör temizliği yaptırdım, yağ eksiltme yok sabah ilk çalıştırma değil,daha sonra soğuyup çalıştığında,rölanti teklemedi ve gri duman atıyor.15,20 saniye sürmüyor.Ben Bayrampaşada yim.