7 sonuçtan 1 ile 7 arası

Konu: Komple paslı olan soğutma sistemini nasıl düzeltebilirim?

YUNUS KAYA
    ykaya1983 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Gaziantep
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 719

Standart Komple paslı olan soğutma sistemini nasıl düzeltebilirim?

Arkadaşlar fotoğraflarda gördüğünüz gibi egr'nin cıvatasının birini sökerken sıyırma yaparak çıkmadı.Ben de üzerine somun kaynaklayıp çıkarayaım dedim ama ne kadar kaynak yaptıysam kaynak tutmadı.Fotoğrafta görülen saplama 10 cm uzunluğunda tork 40 cıvata.Acaba bu vida aliminyum olabilir mi?Tornacı cıvatayı görmeden kaynak olur demişti.

Arkadaşlar bir de aracın soğutma sistemi bayağı paslı.Aracın suyunu kaç defa komple değiştirdim fakat yeni antifiriz koyunca su kısa süre sonra çamurlu tortu halini alıyor.Paslanmış boruların resimlerini aşağı ekliyorum arkadaşlar.1 ay önce motor bölümünden kalorifer hattına giden iki metal boru pas sonucu delindiği için değişti.Şimdi de egr'nin üzerindeki boru çürümüş.Egr'yi onun için sökmek istedim.Aracın içerisindeki kalorifer peteği söktüğümd epey paslı çıktı.Sizce bu aracın soğutma suyunu pastan temizlemek için kalorifer peteğini değiştirmek yeterli mi?

Millet düğün salonunda kızlara bakarken ben dışarıda arabalara bakarım.

Naklov Deniz
    PUNTOCU volkan1065 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bartın
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 1081

Standart Cevap: Komple paslı olan soğutma sistemini nasıl düzeltebilirim?

Soğutma sistemini temizlemek için kullanılan çözücü temizleyicler var. Ancak bunu yaptıktan sonra hortumu yedek su kabına sokup tamamen acıp en son dönüş hortumunu söküp süreklü su tertemiz olasıya kadar yapmak gerekir. Bu temizleme işlemi 1 ay içinde her hafta yaparak ancak sonuç alınabilir.

Vidaya sizin atacağınız kaynak tutmaz. Normal elektrot kaynak ile olmaz. Tornacı halleder bu işi.

3. Bu mesaj için teşekkür edenler:

YUNUS KAYA
    Nereden
    Gaziantep
    Rengi
    Rock Siyah

Alıntı volkan1065 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Soğutma sistemini temizlemek için kullanılan çözücü temizleyicler var. Ancak bunu yaptıktan sonra hortumu yedek su kabına sokup tamamen acıp en son dönüş hortumunu söküp süreklü su tertemiz olasıya kadar yapmak gerekir. Bu temizleme işlemi 1 ay içinde her hafta yaparak ancak sonuç alınabilir.

Vidaya sizin atacağınız kaynak tutmaz. Normal elektrot kaynak ile olmaz. Tornacı halleder bu işi.
    Aslında tornacıda yaptıracaktım ama araç çalışır durumda olmadığı içi aracın yanına gelip yapmasını söyledim.Bir sokak öteye gelmemişti.Neyse artık tamirciye götüreyim bari.Volkan bey daha önce radyatör temizliyici ile aynen dediğiniz işlemi uyguladım fakat çare olmamıştı.Temizlense bile antifiriz devirdaim yaptığında paslı bölgeyi çözüyor ki tekrar su çamurlaşıyor.

Naklov Deniz
    PUNTOCU volkan1065 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bartın
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 1081

Alıntı ykaya1983 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Aslında tornacıda yaptıracaktım ama araç çalışır durumda olmadığı içi aracın yanına gelip yapmasını söyledim.Bir sokak öteye gelmemişti.Neyse artık tamirciye götüreyim bari.Volkan bey daha önce radyatör temizliyici ile aynen dediğiniz işlemi uyguladım fakat çare olmamıştı.Temizlense bile antifiriz devirdaim yaptığında paslı bölgeyi çözüyor ki tekrar su çamurlaşıyor.
    Siz alttan motor kısmında hortumu sökmediğiniz için sıkıntı olabilir. Ayrıca radyatörün ve geçiş hortumlarınında sökülüp temizlenmesi gerekebilir. Belkide radyatör değişimi gerekecek. Ayrıca suya yağ karışıyor olabilirmi. Yağ soğutucusunda kaçırma olabilirmi. Araç yağınızı kontrol ediyormusunuz sürekli.

Tornacılara iş yaptırmak zordur. Dükkanlarında pek çıkmazlar. O civata ile fazla uğraşmayın bu sefer kafası kırılır sonra işin içinden cıkılmaz bir hal alır. Çünkü siz kaynak yaparken ısınıyor ve zayıflıyor bu esneda yapacağınız yanlış bir güç uygulaması kafanın kopmasına sonra da dahada fazla uğraşılmasına cepten daha fazla para çıkmasına sebep olur.

Birde bu tip samun vidaları acarken gercekten kaliteli alet edevat olması lazım. Alman üretimi anahtarlar alet edevatlar genelde tam milimetrik oluyor ve sıyırma falan çok az oluyor.

6. Bu mesaj için teşekkür edenler:

YUNUS KAYA
    Nereden
    Gaziantep
    Rengi
    Rock Siyah

Alıntı volkan1065 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Siz alttan motor kısmında hortumu sökmediğiniz için sıkıntı olabilir. Ayrıca radyatörün ve geçiş hortumlarınında sökülüp temizlenmesi gerekebilir. Belkide radyatör değişimi gerekecek. Ayrıca suya yağ karışıyor olabilirmi. Yağ soğutucusunda kaçırma olabilirmi. Araç yağınızı kontrol ediyormusunuz sürekli.

Tornacılara iş yaptırmak zordur. Dükkanlarında pek çıkmazlar. O civata ile fazla uğraşmayın bu sefer kafası kırılır sonra işin içinden cıkılmaz bir hal alır. Çünkü siz kaynak yaparken ısınıyor ve zayıflıyor bu esneda yapacağınız yanlış bir güç uygulaması kafanın kopmasına sonra da dahada fazla uğraşılmasına cepten daha fazla para çıkmasına sebep olur.

Birde bu tip samun vidaları acarken gercekten kaliteli alet edevat olması lazım. Alman üretimi anahtarlar alet edevatlar genelde tam milimetrik oluyor ve sıyırma falan çok az oluyor.
    Bu tork ve alyan vidalardan çektiğimi birşeyden çekmedim.Nereyi söksem elimde kalıyor.Anahtarın kavradığı alan küçük olduğu için en ufak hatada hemen yuvası mahvoluyor.Daha önce de mazot pompasının vidasını sıyırmıştım.Aynen dediğiniz gibi kaliteli alyan anahtar olmalı.Adam akıllı lokma anahtar başı koysalar ne olur yani?Temizlerken radyatörün alt hortumunu söküp epey temizlemiştim ama araç çok az antifirizle bile pas üretiyor.Ancak soğutma suyunu biraz daha temizleyip bir yeri patlatmayacak derecede antifizi az koyarak sorunu çözmeye çalışacağım yoksa çok masraf çıkaracak bana bu gidiişle.

süleyman Ş
    General edll - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Evo Gri
    Plaka
    TR
    Edilen teşekkür: 834

Alıntı ykaya1983 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bu tork ve alyan vidalardan çektiğimi birşeyden çekmedim.Nereyi söksem elimde kalıyor.Anahtarın kavradığı alan küçük olduğu için en ufak hatada hemen yuvası mahvoluyor.Daha önce de mazot pompasının vidasını sıyırmıştım.Aynen dediğiniz gibi kaliteli alyan anahtar olmalı.Adam akıllı lokma anahtar başı koysalar ne olur yani?Temizlerken radyatörün alt hortumunu söküp epey temizlemiştim ama araç çok az antifirizle bile pas üretiyor.Ancak soğutma suyunu biraz daha temizleyip bir yeri patlatmayacak derecede antifizi az koyarak sorunu çözmeye çalışacağım yoksa çok masraf çıkaracak bana bu gidiişle.
    antep çokta soğuk olmayan yer. hiç antifiriz koymatıp bir müddette böyle kullan. hattta ara ara suyunu değiştir. paslı su iyice gidene kadarda devam edip sonra antifirizi deneyebilirsin.

9. Bu mesaj için teşekkür edenler:

YUNUS KAYA
    Nereden
    Gaziantep
    Rengi
    Rock Siyah

Alıntı edll Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    antep çokta soğuk olmayan yer. hiç antifiriz koymatıp bir müddette böyle kullan. hattta ara ara suyunu değiştir. paslı su iyice gidene kadarda devam edip sonra antifirizi deneyebilirsin.
    Valla abi öyle birşey yapacağım galiba.Bu arabaya artık daha fazla masraf etmek istemiyorum.