12 sonuçtan 1 ile 12 arası

Konu: Dualogic vites sıkıntısı

cem ersoy
    cersoy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Adana
    Rengi
    Rock Siyah
    Plaka
    01 zs 365
    Edilen teşekkür: 0

Araştırma İnceleme Dualogic vites sıkıntısı

Merhabalar,
    2009, 90 hp dizel dualogic vites aracımda son dönemde seyir halinde iken vitesten boşa geçme problemi çıkmaya başladı.İşin komiği en son aracı çekici ile servise getirdim.Ve mekanik ustası bindiğinde vitesler tekrar düzeldi...
    Servis kontrollerden sonra arızaya ait birşey görünmüyor diyerek aracı teslim etti fakat şehir içinde 4. viteste 2-3 defa kavramayı bırakıp birkaç saniye sonra tekrar vitese tutunduğunu fark ettiğim sürüşler yapmaya başladım..
    Akıcı trafikte çok sıkıntılı bir durum...bu problemi çözebilen oldu mu ? yardım ricası ile..

Oğuz Salur
    Karbon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Eskişehir
    Rengi
    Yok

Standart Cevap: dualogic vites sıkıntısı

hocam merhaba, sorunu çözebildin mi?

cem ersoy
    cersoy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Adana
    Rengi
    Rock Siyah
    Plaka
    01 zs 365

Merhaba,

yetkili servis bilgisayara bağlayarak bir kez daha kontrol etti ve sıkıntı olmadığını söyledi.. neden olduğuna dair bir bilgi yok..yarı otomatik bu araçlarda robottan kaynaklı olabileceği söylendi sadece ..problemsiz kullanıyorum.

Mesut Deniz
    ayaman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 273

Sorun yüksek ihtimal volandan kaynaklanıyor. Eğer yakın bir zamanda volan değiştiyseniz o zamn da robotla ilgili sıkıntı vardır. Başka bir şeyden yapmaz. Ama yüksek ihtimalle volandır. Ömrünü dolduran volanın yapacağı bir sorundur.
    Konu ayaman tarafından (06/01/2019 Saat 05:57 ) değiştirilmiştir.

Emrah Ozal
    ypsilon2013 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 11

Standart Cevap: Dualogic vites sıkıntısı

Herkese merhaba. Başıma gelenleri yazmak istedim. Çünkü buna benzer bir sorunu uğraşarak kolayca çözdüm.

Aracım Twinair Dualogic. 3 yıl önce kış mevsiminde araç ilk soğuk çalıştırmadan yaklaşık yarım saat içinde 5 veya 4üncü vitesten boşa atıp vites arıza ışığını yakmaya başladı. Kenara çekip kontağı kapatıp açınca çalışıyordu. Ancak son defa bu işlem işe yaramadı. Aracı yetkili servise çektirdim (Aslında çektirmeye gerek yokmuş. Akü kutup başını söküp beş dakika bekleyince ve sonra tekrar takınca şanzıman çalışıyor). Aktüatör garantiden değişti. Aradan 3 yıl geçti aynı arıza tekrarlamaya başladı. Özel servise götürdüm. Debriyaja kalibrasyon yaptı. Sorunun çözülür dedi. Bir gün sonra aynı sorun tekrarladı. Bilgisayarda 2916, 2917 kodlu arızaları veriyordu. Benim aracım Lancia olduğu için Fiat araçlarda farklı bir kod verebilir. Arızanın açıklaması Alt vites sistemi sorunu diye geçiyor bilgisayarda. Bu kodlarla internette araştırma yaptığımda İngiltere'de bu şanzımanı kullananların aynı sorunla uğraştığını ve deneme yanılmayla sorunu çözdüklerini gördüm. Sorun aktüatörün en altında çalışan pistonda zamanla yağ ve aluminyum çapak birikmesi. 3 somunla tutan bu kapak açılıp fren balatası temizleyicisiyle temizlenip tekrar greslenip kapatılması gerekiyor. Yaklaşık yarım saatlik bir işlem. Bu kapak kırmızıyla işaretlenmiş fotoğrafta. Diğer fotoğrafta üçgen siyah olarak görülüyor. Üzerinde bu şanzımanların üreticisi Magneti Marelli yazıyor. Ustaya bu bilgilerle gittim. Çözümü anlattım. Kapağı elinde olan bir çıkma aktüatör üzerinde gösterdim. Bak dedim benim aracımda bunu çıkarıp içini temizleyip gresleyip kapatacaksın. Bana verdiği cevap: Bu dediğinle olamaz. Debriyaj baskı balata değiştireceğiz. Sorunun çözülmezse robotu sökeceğiz dedi. Aracın kilometresi 50 binde. Ben de önce 3000 liralık bu işlem ve sorunun çözüleceğini garanti etmemesi sonucu teşekkür ederek ayrıldım. Beşiktaşta Bünyamin Ustaya gittim. Sorunu anlattım. İkna oldu. Onda da mevcut aktüatör üzerinde anlattım. İşlemi yaptım. Sorunum çözüldü. Fiat yetkili servisleri hemen aktüatör değişimi demekte ve bu parça oldukça maliyetli. Gerekirse bu yarım saatlik işlemi 2-3 yılda bir tekrarlatmakla sorun çözülebilir.

Dualogic ile ilgili tavsiyem ustaların gelişigüzel garanti etmedikleri çözüm önerilerine karşı ihtiyatlı olmak. Öncelikle yapılması gereken arıza kodunu öğrenmek. Bu arıza koduyla internette arama yaparak sorunun çözümü kolaylıkla bulunabilir. Dualogic sorunları küçük tamirlerle çözülebilen şanzıman. Ancak bizde hem anlayan olmadığı için hem de kullanıcıları yolunacak kaz olarak gördükleri için 5 bin 10 bin liralık çözüm önerileri sunuyorlar.

-img_0603.jpg

-img_0618.jpg

6. Bu mesajı için 11 kişi ypsilon2013'ye teşekkür etti:

ismail alkan
    atlatma78 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 2

Bende 2.el 55000km de dualogic 1.4 fire bir araba almak için Orhangazi ilçesine gittim. Aracı ekspertize soktum. P2914 arızası verdi şanzıman. Araç sahibi 55.000km de aracım servis bakımlı servise gidip soralım dedi. Servise gittik. 15 dk kadar bekledik. Bu arıza kodunun robot arızası olduğunu belki yağ seviyesinin eksikliğinden olabileceğini yada başka bir sorundan kaynaklanabileceğini söylediler. En kötü olasılık dedim. Robot değişir maliyeti 10.000TL dediler. Bende arkama bakmadan kaçtım
    Bu arkadaşın verdiği bilgiler çok önemli. Üşenmeyip yazdığı için bu mesaj ile ona ayrıca teşekkür ederim.

Saygılarımla
    İsmail Fatih ALKAN

8. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Murat Kavruk
    MKavruk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 253

Herkese merhabalar, dualogic ile ilgili olarak geçmiş yıllarda önermiş olduğum İstanbul Şişli'deki Gürsoy Fiat Servisi kapanmış. Dualogic ustası Bünyamin Usta yeni bir yere geçmiş, işimize yarar diye bilgilerini paylaşıyorum:

Bünyamin Paksoy / 0533 257 06 45 / Genç Otomotiv, Teşvikiye İstanbul

10. Bu mesajı için 4 kişi MKavruk'ye teşekkür etti:

Fatih Özyolu
    FIAT CEO - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 21

FIAT GÜRSOY SERVİSİ UZMANI BÜNYAMİN USTA :0533 257 06 45
    FIAT FIRAT YETKİLİSİ SERVİSİ UZMANI AHMET USTA :0532 424 34 08

12. Bu mesajı için 2 kişi FIAT CEO'ye teşekkür etti:

ali yılmaz
    baylan1903 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Sakarya
    Rengi
    Tekno Gri

merhaba. sorun büyük ihtimalle şanzuman robotu ile alakalı. bende bu forumda yaşadığım sorunu yazmıştım. fiat yetkili servisleri aynı şeyi banada söylediler. zaten yetkili mi yetkisizmi ne olduğu belli olmayan evlere şenlik servisi var fiatın. ben nasip olursa arabayı değiştirmek istiyorum. bıktım bu fiatın robotundan bilmem neyinden... en son ankarada emci oto var. orası çıkma robot takıyor. sorun bir nebze olsun çözüldü. ama yarın bir gün bu robotların başka hata vermeyeceğinin garantisi yok. ben ilk değiştirdikten 1 ay sonra yine hata verdi. yine aynı yerden ücretsiz değiştirdim. 1500 tl civarı
    g.p 2009 fire active.. brc kit

Mehmet AKTÜRK
    mehmetcrl - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Tekirdağ
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 4

Bünyamin ustada robot tamiri yaptıran kişi 1 veya 2 yıl içinde tekrar arıza yapıcak ve robotun içindeki pistonu kıracak tavsiye etmiyorum yağ kaçağını keçe ile uyduruk birşeyle düzeltmeye çalışıyo ben şuan çıkma robot alıyorum 2 bin tl 1 yıl garantili.

hasan ayvat
    ayvatt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kocaeli
    Rengi
    Yok
    Plaka
    16aeh645
    Edilen teşekkür: 1

Fiat grande punto 1.4 fire dynamic dugnotic 2008 sahibiyim.

aracım otobanda 5 bin devirde 170-180 i görüyordu ve yakıt tüketimi de öyle çok fazla değildi. geçen ay 3 bin km lik bi uzun yol yaptım geri geldiğimde araçın devri nerdeyse 7 bine vuracak fakat km 140 ı geçmiyordu. sonunda sanayiye yolumuz düştü. bir kaç ustaya sorduk baskı balata değişecek dendi. fiyat olarak 1700 ün altına rakam söyleyen çıkmadı ( gebze oto sanayi). ayrıca duognotic vites olduğu için kimse de tam emin şekilde konuşup yaparım diyemedi. yaparım diyenler de araç en az 2 gün bizde kalacak şeklinde konuştu. bu arada fiat yetkili servisi de işçiliksiz sadece orjinal parçaya 1250 tl fiyat çekti. 650 tl de işçilik. gebzedeki ustalara güvenemeyerek kartal oto sanayiye gittim.

sanayinin girişine yakın bir yerde şen oto diye bir yer var. gittim adama derdimi anlattım. 1000 tlye tüm işlemini yaparım dedi. hazine bulmuş kadar sevindim .
    açıkçası iilk başta pek güvenemedim ama adam işin ehliymiş daha sonradan öğrendik. aracı çektik içeri ve 1 saat 40 dk da aracı tamir edip teslim etti. askı balataya orjinal valeo parça taktı. robot ve şanzımanda ufak tefek hataları da düzeltti ve aracı sorunsuz bir şekilde teslim etti. hizmetinden çok memnun kaldım. bu arada adam anlattığına göre 22 yıllık oto tamircisi ve 15 e yakın yıl fiat servisinde çalışmış. ayrıca robot tamir işinde de çok iyi olduğunu anlattı. bende onun yalancısıyım
    bundan sonra aracımda motor ve şanzıman arazası yaşarsam tereddütsüz o ustaya gideceğim.

kartal oto sanayi de şen oto. ustanın ismi tam emin olmamamla birlikte ŞENOL du galiba.
    reklam yapmış gibi oldum ama adam bu işte baya iyi herkes faydalansın diye yazıyorum buraya.

16. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Rüstem Byrk
    Rmah - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kocaeli
    Rengi
    Yok

Şenol ustaya ben de bir tanıdık vasıtası ile ulaştım memlekete gidiyormuş geldiğinde götürecektim aracımı bu mesajı okuduğum iyi oldu gönül rahatlığıyla giderim. Aracım 2009 model grande punto. Geçen sene aldım 1 yıldır sorun yaşamadım ama son zamanlarda sorun çıkarmaya başladı. Vitesi boşa aliyor ve vites geçişleri zorlanıyor sanki. Yarı otomatik aracım bu arada. Kartal ve gebzede kime gittiysem 2 gün araç bizde kalır ve 2binlira masraf çıkar dediler. Şenol ustaya ulaştım memlekete gidiyormuş şansımıza. Döndüğünde soluğu yanında alicam sanırım. Sizin araçta şenol usta gördükten sonra sıkıntı çıktı mi merak ediyorum