13 sonuçtan 1 ile 13 arası

Konu: Ön amortisör tavsiyesi ? ve bir takım sorularım ? ??

PUNTO MANİA
    flexflex - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Vişne Kırmızı
    Edilen teşekkür: 2

Standart Ön amortisör tavsiyesi ? ve bir takım sorularım ? ??

Merhaba arkadaşlar tekrar dan . Daha öncede forumda yazmıştım direksiyonum sert direksiyonun city motoru ve direksyon mili değiştirildi diye.

şimdi yaptığım araştırma ve aracımı inceletme sonucunda ortaya çıkan sonucu yazıyorum..

orjinal yetkili servis bulamadı bu hatayı 2 kere götürdüm sorun yok dendi . fakat daha sonra başka bir servise götürdüm yine yetkili bir servis ..
    rot ayarı vs yaptırmak için ..

aracı dün götürdük ve ortaya çıkan sonuç beni şaşırttı açıkçası gerçi doğrmumu ondan da emin değilim açıkçası kimseye güvenim kalmadı bu konularda..

neyse olaya dönüyorum . araç rot ayarı yapmak için makineye bağlandı tekrar dan usta ayarları yapmaya başladı ve yaparken bende izliyordum yanında ne yapıyor diye ..

rot yapmam daki şikayetim ise aracın hafif sola çekmesi ve direksiyonu toplarkan tam olarak toplamaması ve direksiyonun hala sert olmasıydı city modu açıkken bile..

usta yanıma geldi dediki sizin arabanın sol ön amartisörü yamukmuş diye söyledi bende dedim yapılması gerekir diye oda dedi amortisörün değişmesi lazım bir fiyat alalım dedi aracın ruhsati ile yedek parça odasına gitik 580 600 tl gibi fiyat çıktı peki dedim tamir olmazmı diye olmuyor dedi.. .

peki dedim benim şikyetlerimin kaynağı bumudur diye evet dedi beni yanına çağırdı su terazisi ile gösterdi sağ ön taafa dik olarak su terazini dayadı ortada olduğunu gösterdi sonra sola dayadı ve su terazisi ortada değil yukarı da olduğunu gösterdi .ve aracı böyle uzun yolda kullanmayın dedi lasitiği içerden yer sıkıntı yaşatır dedi .. şehir içi sorun olamz dedi ve yuksek sürat yapma dedi bu halde..

peki dedim amortisörüm değişirse direksiyonum yumşarmı dedim yumusar dedi olması gerektiği kadar. peki dediğim çekmesi düzelirmi düzelir dedi sorunun kaynağı bu dedi ve usta suriyeliydi fakat biliyordu işi ..

benim kafama takılan 3 şey var sorunun gerçekten amortisör den kaynaklandığını anlayabilirmi rot yaparak .başka bir şey olma ihtimali yokmudur ? kesin amartisörün yamukluğumudur yani değiştikten sonra başka bir şey çıkarmı sonra pişman olmayalım ?

2. kafama takılan konuda orjinal amartisör çok pahalı bunun yerine monero refleks gibi amortisör taksak ön tarafa komple daha iyi bir komfor elde edebilirmiyim mesela kasislerden geçerken zıplamak istemiyorum konforlu şekilde yumusak bir geçiş istiyorum özeliikle ve yol tutuşuda iyi olsun istiyorum ..

kafama takılan 3. soru da ilk gittiğim servistede rot vs ayarı yapıldı sorun yok dendi peki bu adamlar salak mıydı amartisörün yamuk olduğunu anlayamadı iki kere götürmeme ragmen sorun yok diyip durdular direksiyon sertliği içinde amortisör takozunu değiştirirsem direksiyonun yumaşayacağını söylediler.
    ben amortisörün yamuk olduğunu nasıl kesin olarak emin olabilirim . başka bir ön düzen parçasından olma ihtimali yokmudur ?

bu arada bizim aracın orjinal Macpherson gibi bir markaydı tam yazamadım galiba kitapçığında önceden görmüştüm şimdi servis oparmı takıyor onun yerine orjinal olarak .?

son olarak araç .1.3 75 hp 2012 easy model dir . .

biraz uzun oldu kusuruma bakmayın arkadaşlar
    Konu flexflex tarafından (13/05/2018 Saat 15:20 ) değiştirilmiştir.

süleyman Ş
    General edll - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Evo Gri
    Plaka
    TR
    Edilen teşekkür: 834

Standart Cevap: Ön amortisör tavsiyesi ? ve bir takım sorularım ? ??

öncelikle geçmiş olsun. değişim yapılacaksa yan sanayiden her ikisinide değiştirin bence. geçenlerde arkadaşlardan biride monreo yu önerdi, kullanıyorum 2 yıl oldu memnunum dedi. diğer konuya gelince, iyi bir ustaya denk gelene kadar herkes birşeyler söyler, ki bizimde aslında burda yaptığımız aynı şey. sadece fikir yürütmek. 1 yıldır benimde gelen akis sesi gibi bir ses ne mersinde nede sivasta bulunamadı. herkes ayrı bir şey söyledi. 2 yıl olmadı akisleri değiştireli ona bile değişmesi lazım dendi. en son amortisör üst takozunda karar kıldım. o takılıca farkına varıldıki tampon sağlamlaştırmak için atılan bir uzun çubuk parça ileri geri hareket esnasında aynı sesi çıkartıyor. usta çok önemli. birazda şansına kalmış.
    herçektende amortisör yamulmuşsa bu önemli bir sorundur. zaten değişim yapılması gerektiği için değiştirin bir bakın derim. tekrar geçmiş olsun kazasız belasız sıkıntısız.

şimdi biryerde gözüme çarptı. monreo takımı 540 liraya almışlar. bir araştırın drim.
    Konu edll tarafından (13/05/2018 Saat 15:40 ) değiştirilmiştir.

PUNTO MANİA
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Vişne Kırmızı

hirde kyb amortisör nasıldır sert deniyor kullanan varmı ? veya sol ön orjinal amortisör ü olan varsa temiz talip olabilirim ?

Naklov Deniz
    PUNTOCU volkan1065 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bartın
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 1081

Amortisör yamukluğu nu usta tespit edebildiyse ne mutlu size. Yalnız direksiyonun yumuşaklığı amortisörden değil takozlardan kaynaklanır. Siz takozları yağlayığ denedinizmi.

Monreo refleks sert amortisördür. Yol tutuşuna faydası çoktur ama çukur ve engellerde küt küt vurur . Genel anlamda kullanılacak bir amortisör değil. Monroe nun normal amortisörü lazım size. Monreo ithal ürünlerinde uygulanan vergiler nedeni ile fiyatı yüksektir.

Yerli olarak Maysan mandoyada bakabilirsiniz. Yada oparında iki çeşiti vardır. Yerli ve ithal ürünleri. Ankaradan Ünlü otoyu arayıp fiyat konusunda bilgi alabilirsiniz.

BU arada ön amortisörleri takım olarak değiştirin takozlar dahil . Çünkü birisi yıpranmış birisi sıfır tat vermez. Takozlarında değişmesi gerekiyor.

Amortisör eğriliği içinde bulunduğunuz yerde şase düzelten profesyonel bir yer varsa birde oraya gösterin. Ayrıca çıkma amortisör işine girerek cebinizdeki parayıda heba etmeyin.

mesut nmlky
    gpmesud - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Granit Gri
    Edilen teşekkür: 65

ön amortisörleri değistircekeseniz ön ikisini değistirin tekini değistirip diğerini değistirmemezlik yapmayın ben aracı aldığımda patlaktı bir tanesi ikisini değistirdim. monro almıstım ozaman (2017) 650 tl ye isçilik dahil yaptırmıstım.

PUNTO MANİA
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Vişne Kırmızı

Alıntı volkan1065 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Amortisör yamukluğu nu usta tespit edebildiyse ne mutlu size. Yalnız direksiyonun yumuşaklığı amortisörden değil takozlardan kaynaklanır. Siz takozları yağlayığ denedinizmi.

Monreo refleks sert amortisördür. Yol tutuşuna faydası çoktur ama çukur ve engellerde küt küt vurur . Genel anlamda kullanılacak bir amortisör değil. Monroe nun normal amortisörü lazım size. Monreo ithal ürünlerinde uygulanan vergiler nedeni ile fiyatı yüksektir.

Yerli olarak Maysan mandoyada bakabilirsiniz. Yada oparında iki çeşiti vardır. Yerli ve ithal ürünleri. Ankaradan Ünlü otoyu arayıp fiyat konusunda bilgi alabilirsiniz.

BU arada ön amortisörleri takım olarak değiştirin takozlar dahil . Çünkü birisi yıpranmış birisi sıfır tat vermez. Takozlarında değişmesi gerekiyor.

Amortisör eğriliği içinde bulunduğunuz yerde şase düzelten profesyonel bir yer varsa birde oraya gösterin. Ayrıca çıkma amortisör işine girerek cebinizdeki parayıda heba etmeyin.
    Merhaba onu yaptim ama tam yapamadim galiba fisfisin hortumu yoktu ustten parfum gibi fisfisladik .oraya pek bisey anlayamadim . En yumusak konforlu amortisor hangisidir peki bu onemli eve gelene kadar 20 25 kasis ten geciyorum.cunku.

Yamuk olup olmadigini kesin nasil anlarim peki ?

Orjinal cok pahali servis tek sol amortisore 580 tl dedi . Iscilik dahil olarak
    .

PUNTO MANİA
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Vişne Kırmızı

Alıntı gpmesud Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ön amortisörleri değistircekeseniz ön ikisini değistirin tekini değistirip diğerini değistirmemezlik yapmayın ben aracı aldığımda patlaktı bir tanesi ikisini değistirdim. monro almıstım ozaman (2017) 650 tl ye isçilik dahil yaptırmıstım.
    aynen bende oyle yapacam ama cok pahaliya geliyor cift olarak heleki orjinali ozellikle .

Naklov Deniz
    PUNTOCU volkan1065 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bartın
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 1081

Alıntı flexflex Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhaba onu yaptim ama tam yapamadim galiba fisfisin hortumu yoktu ustten parfum gibi fisfisladik .oraya pek bisey anlayamadim . En yumusak konforlu amortisor hangisidir peki bu onemli eve gelene kadar 20 25 kasis ten geciyorum.cunku.

Yamuk olup olmadigini kesin nasil anlarim peki ?

Orjinal cok pahali servis tek sol amortisore 580 tl dedi . Iscilik dahil olarak
    .
    Uzatma ucu olmadan yağlama yapılmaz.

Amortisör ne çok yumuşak nede çok sert olmuyacak. Yani aracın kilo ve yapısına uygun amortisör olmaldır. Sert amortisör virajlarda yol tutuşunda iyi olur ama konfor yönünden en ufak cukurda vurma ve içeri sesi fazla alır. Amortisör çok yumuşak olursa bu sefer virazjda salınım frenen bastığınızda yaylanma olur yüksek hızda savurma gibi reaksiyonlara daha fazla girer.

Orjinali hariç dediğim gibi en iyisi monreo yerli olarak maysan mando takabilirsiniz. Bunların haricinde dikkat etmeniz gereken aldığınız amortisörler birebir değişimli olsun. Bazen sorun çıkabiliyor en azından birebir değişimde kafanız rahat olur.

tab tab
    tab - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Kar Beyaz
    Edilen teşekkür: 52

Eğrilik iç ve dış şeklinde olursa hatırladığım kadarıyla bazı kaportocular bu açığı duzeltiyordu. Çevrendeki kaportacılara sorun.

PUNTO MANİA
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Vişne Kırmızı

Alıntı volkan1065 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Uzatma ucu olmadan yağlama yapılmaz.

Amortisör ne çok yumuşak nede çok sert olmuyacak. Yani aracın kilo ve yapısına uygun amortisör olmaldır. Sert amortisör virajlarda yol tutuşunda iyi olur ama konfor yönünden en ufak cukurda vurma ve içeri sesi fazla alır. Amortisör çok yumuşak olursa bu sefer virazjda salınım frenen bastığınızda yaylanma olur yüksek hızda savurma gibi reaksiyonlara daha fazla girer.

Orjinali hariç dediğim gibi en iyisi monreo yerli olarak maysan mando takabilirsiniz. Bunların haricinde dikkat etmeniz gereken aldığınız amortisörler birebir değişimli olsun. Bazen sorun çıkabiliyor en azından birebir değişimde kafanız rahat olur.
    hmm guzel oldu soylemeniz peki. hangi monreo modelini almaliyim .birde bu monreo aracin ustundekine gore nasil kalir yanindq ?

YUNUS KAYA
    ykaya1983 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Gaziantep
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 719

Forumda bir arkadaş ikinci el çıkma amortisör satıyordu.İlanı da yeni aratırsanız bulursunuz.
    Millet düğün salonunda kızlara bakarken ben dışarıda arabalara bakarım.

YUNUS KAYA
    ykaya1983 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Gaziantep
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 719

Hazır amortisör konusu açılmışken sorayım arkadaşlar;Şu aşağıda linkte yer alan amortisör hakkında bilgisi olan var mı arkadaşlar.Körüklü amortisörde yaylara gerek mi kalmıyor?

https://www.sahibinden.com/ilan/yede...47438354/detay
    Millet düğün salonunda kızlara bakarken ben dışarıda arabalara bakarım.

PUNTO MANİA
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Vişne Kırmızı

Peki sorumu soyle soriyim birde . Amortisor gercekten yamulurmu