Selam Millet, (14.03.2018)

2012 Punto Dualogic Dizel Otomatik aracımın otomatik şanzımanı durup dururken vitesi algılamamaya başladı. Gösterge panelinde "vites devre dışı" uyarı yandı ancak araç ilerleyen dakikalarda vitese geçti. Fakat ertesi gün araç çalışmasına rağmen hiç vitese geçmiyordu.

Araç hareket etmediği için İstanbul, Şişli deki bir Fiat servisine çekici ile çektiler aracı ve servis bir kaç saat sonra ; Debriyaj Seti + Debriyaj Seti Rulmanı + Hava Alma Robotu + Robot Kutusu + Robot Yağı + Robot Motor Onarımı için toplamda KDV dahil 3.046,-TL fiyat çıkarıldı. (Tabi ki bu kadar parçayı ben değiştirsem bende çözerdim arızayı)

Kendilerine Teşekkür ettim ve aracımı bu işlerden anlayana bir ustaya çekici ile götürdüm. (Çekici ücreti Şişli – (Merter) Güngören arası için 150,-TL fakat kaskonuz varsa senede 2 defa bedava çektirebilirsiniz ya da kredi kartınızın asistanlık hizmetlerinden de ücretsiz çektirebiliyorsunuz)

Öncelikle “Robot arızası” denilen olayın aslında hiçte hiç te büyütülecek bir olay olmadığını bilmenizi isterim. Robot kutusu akünün altında yer alan bir mekanizma.

2012 model aracım özelinde aktarmam gerekirse ; Aküyü kaldırdığınızda, hemen akünün altında sol tarafta bir depo göreceksiniz, bu yağ deposudur, robot pompası ve robot kutusu da zaten bağlantıları takip ettiğinizde görebileceğiniz üzere altındadır. Yağ kutusunun şurup kapağı büyüklüğünde bir kapağı var.

Benim aracımın kaputunu kaldırdığınızda akünün altındaki parçalar hep yağ içindeydi ve araç yere de yağ akıtıyordu. Robot arızası diye bahsedilen bu arıza aslında basit bir hortum delinmesinden kaynaklı olduğu ortaya çıktı. Sağ olsun ustam iyi olduğundan bu arızayı tespit etti. Hortumu söküp (ki çok zor söküldü) içine sigara dumanı üfleyerek kaçağını tespit etti.

Ardından hortumu onardı, yağ ekledi (Yağı Fiat servisinden de alabilirsiniz bu robot yağının markası “OPAR OLİO T Speed“ diye geçer ve 1 LT olarak satılır. Fiat serviste 1 LT ‘si 108,-TL)
Bu işin bana toplam maliyeti her şey dahil 800,-TL oldu. (Yağ + Hortum + 2 adet Buji + Çekici + Usta İşçiliği)

Hiç te büyütülecek bir olay değil herkese burada paylaştığı bilgilerden ötürü teşekkür ederim.

Saygılarımla…