Sayfa 1/2 12 SonSon
40 sonuçtan 1 ile 20 arası

Konu: Şamandıra arızası mı?

Ziya ziya
    arenas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Tekno Gri
    Edilen teşekkür: 346

Standart Şamandıra arızası mı?

Selamlar,arkadaşlar.Şöyle bir sıkıntı var son 4-5 mazot almamda.Depoyu her zaman pompa atana kadar doldurtturuyorum ancak ibre eskiden olduğu gibi tam full göstermiyor ayrıca menzil eskiden fullediğimde-ort tüketimden bağımsız-her zaman 945km gösterirken şimdi daha az -869km-gösteriyor.Ayrıca normalde tam çeyreğe düşünce ışık yanar,mazot alırdım.Bu sefer deneme amaçlı çeyreğinde yarısına,kırmızı çizgiye kadar kullandım,mazot ışığı da yanmadı.

Uzun zamandır da depodan uğuldama sesi geliyor,marş aldıktan sonra da devam eden.Bununla ilgili aküyü değiştim ama çözüm olmadı,depodaki pompa da baya maliyetli.Üstte yazdığım sorun da şamandıradansa belki de komple bu pompayı mı değiştirmem mantıklı olur acaba?

kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

süleyman Ş
    General edll - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Evo Gri
    Plaka
    TR
    Edilen teşekkür: 834

Standart Cevap: Şamandıra arızası mı?

bendede fulleyince 945 gösteriyor anca 1050 km yaptı. ekranda ne yazdığının çok önemi yok. ibrenin full iken eksik göstermesi şamandıra alakalıdır ancak bilgim yok.

https://forum.grandepuntotr.com/gene...egerlerim.html

3. Bu mesaj için teşekkür edenler:

tab tab
    tab - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Kar Beyaz
    Edilen teşekkür: 52

Aynı sorun bende de olmuştu. Yetkili serviste garanti bitmeye 1 ay kala değişti. Aralık 2017 de 950 tl diyorlardı. Bir servis depoyu boşalt ışık yanında depoyu doldur ne kadar aldığını öğreneceklermiş. Ankarada ankara oto başlıca yolundaki yetkili servis 2 saat inceledi. Değişim dedi parça yurtdışında geldi 2 hafta sonra değişti. Ilk önce test cihazı ile ekran doğru gösteriyor mu diye bakılıyor daha sonra depo şamandırasına.

5. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Ziya ziya
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Tekno Gri

Alıntı edll Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bendede fulleyince 945 gösteriyor anca 1050 km yaptı. ekranda ne yazdığının çok önemi yok. ibrenin full iken eksik göstermesi şamandıra alakalıdır ancak bilgim yok.

https://forum.grandepuntotr.com/gene...egerlerim.html
    Benim de 1142 km yaptığım oldu bir depoyla,80-90 hızla,945 değerine şundan dolayı takıldım.Araba yaklaşık 6 yıldır,70bin km dir bende ve her doldurduğumda 945 menzil değerini verirdi,soz zamanlarda daha az verince işkillendirdi beni.

YUNUS KAYA
    ykaya1983 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Gaziantep
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 719

Ben daha dün aracımın geç çalışma problemi yüzünden depodaki şamandırasını söktüm.Basıncı düşük diye motor falan vs parça değişir mi diye düşünüyordum ama adamlar öyle yapmış ki depo plastik birbirine kaynamalı tek parçadan oluşuyor.Sadece üst kapak kısmı ve üzerindeki iki hortum değişir.Bir de motor ve şamandıra lehimleri kırıldıysa lehim yapılır.Onun dışında motor ve şamandıra bozulduğu an tek parça olduğu için değişim yapılmıyor.Şamandıranın arızalı olup olmadığını koltuk altındaki kapağı tornavida ile kastırıp çıkararak depo kapak sökücü aparatla sökerek anlayabilirsiniz.Gidiş dönüş hortumu,elektrik soketini söktükten sonra şamandıra içinde yarım litre mazotla depodan çıkıyor.Komple çıktıktan sonra yan tarafta şamandıranın yakıtı ölçen tel parçadan olan daldırma kolu var.Onu kontak açık soket takılıyken elinizle en yukarıya kaldırırsanız ibrede deponun en sona gelip gelmediğini görebilirsiniz.O kol belki bir yere takılı kalmış da olabilir.Eğer ekrandaki kalan yakıt miktarı doğruysa gösterge sökülerek yakıt ibresi ileri alınarak da ayarlanabilir.Hiç olmazsa çıkmacılarda aynısı var.Yenisi 1150 tl yazık o para verilmez.Dün bir çıkmacıya sordum 400 dedi.
    Millet düğün salonunda kızlara bakarken ben dışarıda arabalara bakarım.

8. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Ziya ziya
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Tekno Gri

Facebook grubunda bi yorumda görmüştüm,benim gibi totalden shell e geçen bi arkadaşın da başına gelmiş,tekrar totale geçince düzelmiş.
    Ben de bu yoruma istinaden tekrar ikidir totalden dolduruyorum hatta bu sefer ışık yanmasını da bekledim, normalde çeyrek depoya düşünce alırım.Biraz düzelme var gibi,menzil 916ya geldi,bi sonraki depo daha da geç alıcam.Belki de şamandıradaki seviyeyi ölçen kol normale dönüyor bu şekilde.

süleyman Ş
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Evo Gri
    Plaka
    TR

depo dolduğunda gidecek denilen değer bir önceki depoyu baz alarak ortalama bir değer gösteriyor.
    mesela uzun yol yaptın ve 1200 km götürdü. depoyu fullediğinde aynı hızda aynı şekillerde kullanırsan 1200 km götürürüm diyor. ancak ikinci depoyu şehir içinde kullanınca 840km götürüyor. ve yeni doldurduğum depoda bu sefer 840km götürürüm diyor. bunu son uzun yol deneyimimde gördüm.

Ziya ziya
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Tekno Gri

depo dolduğunda gidecek denilen değer bir önceki depoyu baz alarak ortalama bir değer gösteriyor.
    mesela uzun yol yaptın ve 1200 km götürdü. depoyu fullediğinde aynı hızda aynı şekillerde kullanırsan 1200 km götürürüm diyor. ancak ikinci depoyu şehir içinde kullanınca 840km götürüyor. ve yeni doldurduğum depoda bu sefer 840km götürürüm diyor. bunu son uzun yol deneyimimde gördüm.
    Haklısınız,uzun yolda ben de dediğiniz gibi gördüm birkaç kere.İstanbul şehiriçi kullanımımda yani yılın 11 ayı,6 senedir,945 km menzil verir ve ibre tam fullün üzerinde olurdu.Buraya resim eklemedim ama geçen ayki fullememde nerdeyse 3/4 çizgisindeydi ibre.Bu ay baya düzeldi.Bakalım bi dahakine daha da dibe dayatıp,yolda kalma riski alıp,öyle mazot alıcam.Cesaret edebilsem şamandıraya elle müdahale edesim var ama elimde kalır şimdi..
    Bi de derler ki dizel araçta ışık yanmadan mazot almayın.Çeyrek depo kala mazot ala ala,şamandırayı bozduk iyi mi

süleyman Ş
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Evo Gri
    Plaka
    TR

Alıntı arenas Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Haklısınız,uzun yolda ben de dediğiniz gibi gördüm birkaç kere.İstanbul şehiriçi kullanımımda yani yılın 11 ayı,6 senedir,945 km menzil verir ve ibre tam fullün üzerinde olurdu.Buraya resim eklemedim ama geçen ayki fullememde nerdeyse 3/4 çizgisindeydi ibre.Bu ay baya düzeldi.Bakalım bi dahakine daha da dibe dayatıp,yolda kalma riski alıp,öyle mazot alıcam.Cesaret edebilsem şamandıraya elle müdahale edesim var ama elimde kalır şimdi..
    Bi de derler ki dizel araçta ışık yanmadan mazot almayın.Çeyrek depo kala mazot ala ala,şamandırayı bozduk iyi mi

bu konuyu açtığın iyi oldu aslında: ışık yanmadan mazot almayın konusu.
    bu benzin içinde geçerlimi? geçerliyse 8 sene tempraya bindim hep lpg kullandım benzin sıfırda idi. hadi o yeni nesil araç değildi diyelim, şimdiki yeni nesil araç kullananlarda lpgli araç larında benzin yok direk lpg ile çalıştırıyorlar ve ne şamandıra bozuluyor nede yakıt pompası yanıyor yada arızalanıyor. buna bir anlam veremedim.
    bu çeyrek depo olayı sadece dizel araçlar içinmi geçerli. sadece dizel için geçerliyse taksiciler de sürekli sarı lamba yanık vaziyette ve onlarda neden bu arızalar sık olmuyor

Ziya ziya
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Tekno Gri

bu konuyu açtığın iyi oldu aslında: ışık yanmadan mazot almayın konusu.
    bu benzin içinde geçerlimi? geçerliyse 8 sene tempraya bindim hep lpg kullandım benzin sıfırda idi. hadi o yeni nesil araç değildi diyelim, şimdiki yeni nesil araç kullananlarda lpgli araç larında benzin yok direk lpg ile çalıştırıyorlar ve ne şamandıra bozuluyor nede yakıt pompası yanıyor yada arızalanıyor. buna bir anlam veremedim.
    bu çeyrek depo olayı sadece dizel araçlar içinmi geçerli. sadece dizel için geçerliyse taksiciler de sürekli sarı lamba yanık vaziyette ve onlarda neden bu arızalar sık olmuyor
    Benim okuduğum ikisi için de geçerli,bir miktar yakıt,pompanın fazla ısınmasını engelliyor diye okudum.Bu konuda bilgili arkadaşlar konuya yazacaktır muhtemelen.
    Ama dediğiniz gibi lpg li araçlar bu duruma tezat oluşturuyor..
    Benim anlamadığım millet arabaya eşek gibi biniyor,biz "aman yakıtı şurdan alalım,çeyreğin altına düşmeyelim,yağı motul koyalım,5binde bir yağ-filtre değişelim,iyi usta bulalım,takılan her parça (modifiye bile olsa) orjinal takalım derken,bu kadar masraf ederken , yine de arızalarla uğraşmak insanın canını sıkıyor.

Mahmut Karakaya
    artemes - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Evo Gri
    Edilen teşekkür: 4

Bu şamandıranın tam göstermeme hadisesi benim arabamda da başladı. 2-3 keredir mazot dışarı taşacak şekilde dolduruyorum depoyu, ibre yine de sona dayanmıyor. Mazotu da hep aynı shell istasyonundan alıyorum, artık onlarda mı bir dandiklik var yoksa şamandıra mı arızalandı bilmiyorum. Aynen ilk resimdeki gibi kalıyor gösterge. Mazot uyarı ışığı yine de yanması gereken seviyede yanıyor. Depoda ibrenin gösterdiğinden daha çok mazot olduğunu tahmin ediyorum ediyorum ama insan yine de korkuyor, ya biterse korkusuyla mazot almak zorunda kalıyorum. Bundan sonrakilerde başka Shell istasyonundan depoyu dolduracağım, bakalım sorun arabada mı yoksa mazotta mı. Her iki durum da can sıkıcı aslında, mazottaysa göz göre göre kazık yiyoruz demektir. Şamandıradaysa yine başımıza masraf açacak demektir.

Ziya ziya
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Tekno Gri

Ben de sizin gibi shellden taşırana kadar alıyodum.İlk fotodan sonraki doldurmalarımda ibre daha da şaşmaya başladı.Şöyle:

Her zaman çeyrek depo çizgisinde mazot alırım,ayda bire takabül eder,doldururum.Bir ay götürür beni.
    Son doldurmamda totale geçip doldurttum ama bu sefer ışık yanmasını bekledim.

Ve depo dolduğunda durum bu;

Bilmiyorum,belki shellden de ışık yandığında mazot alsaydım aynı düzelme olabilirdi.Denemek lazım.Bi de şu dikkatimi çekti,shelin pompasında depo sanki daha hızlı doluyor totale göre.Belki aralarında basınç farkı vardır pompalarda.Bu da belki şamandırada sıkıntıya sebep oluyodur.Varsayım tabi bunlar.

16. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Mahmut Karakaya
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Evo Gri

Demek ki Shell de bir sıkıntı var, bu kadar tesadüf fazla görünüyor. Sizin arabanın ibresi neredeyse 3 çeyrek depo gösteriyor. Benimki ise ilk resimdeki gibi şu anda. İşin garip tarafı arabamın menzili de düştü. Aracı ilk aldığımda yakıt aldığımda ibrenin sona yapıştığını, menzili 1100 km civarı gösterdiği zamanları da görmüştüm. Şimdi 700 km civarı menzil gösteriyor, canım sıkılıyor. Gerçekte de zar zor 900 km ye ulaşıyor. Shell den önce BP ve Opet ten alıyordum.

Bu kez farklı bir Shell den alıp deneyeceğim. Bakalım bir farklılık gösterecek mi?

Ziya ziya
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Tekno Gri

Her depo dolduruşta konuyu güncelliycem,sizdeki gelişmeleri de takip edicem.Bakalım tamirciye gitmeden,şamandırayı kurcalamadan bu sorun kendi kendine düzelicek mi..

19. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Utku EROL
    Zafer92 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Zonguldak
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 7

Selamün Aleyküm Ustalarım. Uzun bir zaman sonra tekrar aranıza katıldım. İlk üye olduğumda Afyonda idim son 2 yıldır zonguldakta yaşıyorum. Zonguldağı bilen bilir. Benim GP 1,4 77 HP 8 V Benzinli aracım var. Maalesef burda LPG doldurabilmek için 15 20 km gitmek zorunda kalıyorum. Son 7 8 aydır sadece şehir içinde kullandığımda 180 km'de depoyu bitiriyor. Ramazan ayından önce depoyu fullediğimde depoyu doldurmama rağmen göstergede kırmızı lamba yandı. LPG ustasına götürdüğümde bana Stefanelli marka malzemenin burada olmadığını ya İstanbul yada Ankara'ya gidip arızanı çözdürürsün dedi. Benim bu işe canım sıkıldıktan sonra karar verdim. Her ne kadar benzin pahalı olsada benzinle kullanacağıma karar verdim. Geçenlerde 100 Liralık benzin aldım. Çekişi olarak gerçekten beni tatmin etti. Şimdi sizlere sorum şudur arkadaşlar. Önümüzdeki haftalarda uzun yola çıkacağım. Bizim araçlar kaç litre benzin alır? Fullediğim zaman ne kadar KM yol yapar? Bu konuda beni aydınlatır mısınız? Sorumu yanlış yere sormuş olabilirim ama bu konuda çok özür diliyorum. Siz değerli ustalarımın değerli cevaplarını bekliyorum şimdiden çok teşekkür ederim.
    Konu Zafer92 tarafından (27/06/2018 Saat 10:40 ) değiştirilmiştir.
    Zafere giden yolda çekilen çile kutsaldır...
    1 3 5
    ╚╬╬╣
    2 4 R

Mahmut Karakaya
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Evo Gri

Her depo dolduruşta konuyu güncelliycem,sizdeki gelişmeleri de takip edicem.Bakalım tamirciye gitmeden,şamandırayı kurcalamadan bu sorun kendi kendine düzelicek mi..

Yakıt aldığım benzinliği değiştirdim
    başka bir Shellden aldım yakıtı, ibre sona kadar dayandı. Demek ki istasyonda bir sıkıntı var. Artık hava mı basıyorlar ne yapıyorlar anlamıyorum. Şikayet etmek lazım böyle istasyonları.

Ziya ziya
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Tekno Gri

Alıntı artemes Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yakıt aldığım benzinliği değiştirdim
    başka bir Shellden aldım yakıtı, ibre sona kadar dayandı. Demek ki istasyonda bir sıkıntı var. Artık hava mı basıyorlar ne yapıyorlar anlamıyorum. Şikayet etmek lazım böyle istasyonları.
    Kesinlikle istasyondan.Ben de geçen hafta balıkesirdeydim,orda yine shellden almak durumunda kaldım ,maalesef total anadoluda pek yaygn değil.İbre aynen sona dayandı.
    Şikayet olabilir ama sonuç verir mi bilinmez.En azından bu istasyonları buradan ifla etmek daha faydalı olur,o çevredeki arkadaşlar kullanmazlar..
    Benim sıkıntı yaşadığım istasyon:
    Shell istanbul/ümraniye/tepeüstü

Ziya ziya
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Tekno Gri

Bu seferki mazot alışımda ibre tamamen sona dayandı ve 945 menzile geri döndü.iyi ki açıp kurcalatmadım şamandırayı.Yine Totalden aldım,Do-Co yani kendi istasyonlarından,bunların daha sık denetlendiğini duymuştum.

süleyman Ş
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Evo Gri
    Plaka
    TR

Bu seferki mazot alışımda ibre tamamen sona dayandı ve 945 menzile geri döndü.iyi ki açıp kurcalatmadım şamandırayı.Yine Totalden aldım,Do-Co yani kendi istasyonlarından,bunların daha sık denetlendiğini duymuştum.

943 görünce keyfin yerine gelmiştir valla drpo full bile olsa gösterge arızalarında ha bitti ha bitecek sıkıntıya giriyor insan hadi geçmiş olsun.

Ziya ziya
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Tekno Gri

SağolasınAynen öyle,geçen sırf "ışık yanmadan mazot almıycam" diye çeyrek depo mazotla balıkesire yola çıktım,arabada misafir de vardı,anlatamıyosun da derdini kimseye,en son eve vardım menzil 40km diYusuf yusuf gittim yolu.inşallah düzelmiştir..

Sayfa 1/2 12 SonSon