14 sonuçtan 1 ile 14 arası

Konu: NGK İridyum Buji Yardım

Hakan Arı
    onegrande - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 3

Standart NGK İridyum Buji Yardım

Arkadaşlar selam forumda yeniyim.
    Aracım grande punto 1.4 8v 115.00. km'de. Geçen ay aracımın bujisini değiştirdim ve iridyum buji taktırmak istedim. Parçacıda resimlerde belirttiğim bujileri aldım (230 tl) ve taktırdım. Araç marşı yarım marşta almaya başladı ve düşük devirlerde biraz daha canlı oldu. Fakar orjinal standart bujisini taktırmadım diye aklıma takılmıştı. Bugünde taktığım bujilerin araştırmasını yaptım bujiler fiat grubu T-jet motor tipleri için uygunmuş. Şimdi iyicene işgillendim. Bu buji aracıma sıkıntı yaratırmı? Ne yapmam gereklidir.

Buji: Ngk Laser İridyum buji IKR9J9 93311 kodlu

Teşekkürler.

gok ten
    timbaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Yurtdışı
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 503

Standart Cevap: NGK İridyum Buji Yardım

Isi degeri de bir faktordur..
    Yetkili servis daha soguk bir fiat/ngk bujisi kullanmisri bende.. ben ngk ya geriye donuk sormustum ama siz kullanmaya devam ederseniz ne olur, sorabilirsiniz..

Onerilen 7, sizin su anki 9...
    Isi degeri sartlara gore degistirilebilir ama yulsek mi dusuk mu ve ne kadar?? Buna da dikkat edilmeli.. degisim gerekli ise, sartlara gore daha iyi olacak ise 7 yerine belki 5-6 veya 8 ?!?

https://www.ngk.de/tr/ayrintilariyla...lik-davranisi/

Ngk nin veya baska markalarda , kaynaklarda cesitli, daha detayli bemzer aciklamalar var...

3. Bu mesajı için 2 kişi timbaz'ye teşekkür etti:

Murat Kavruk
    MKavruk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 253

Merhabalar Hakan Bey, aracınız için yanlış buji vermişler. NGK iridyum buji olarak bu modeli vermemekte, LPG 8 kodlu laserline serisi buji önermektedir.

https://www.ngk.de/fileadmin/Dokumen..._2017-2018.pdf (95. sayfa)
    https://www.otogazburada.com/ngk-lpg...i-lpg-8-pmu155

mevcut bujileriniz yüksek çalışma sıcaklığına uyumlu anladığım kadarıyla, tahminim bujiler motor sıcaklığında çabuk kurum tutabilir. Eğer ki aracınızda lpg varsa sorun da olmayabilir.
    Konu MKavruk tarafından (15/02/2018 Saat 21:59 ) değiştirilmiştir.

ozan mete
    izmirlee - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Orleans Mavi
    Plaka
    35 BSV 11
    Edilen teşekkür: 16

Alıntı MKavruk Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhabalar Hakan Bey, aracınız için yanlış buji vermişler. NGK iridyum buji olarak bu modeli vermemekte, LPG 8 kodlu laserline serisi buji önermektedir.

https://www.ngk.de/fileadmin/Dokumen..._2017-2018.pdf (95. sayfa)
    https://www.otogazburada.com/ngk-lpg...i-lpg-8-pmu155

mevcut bujileriniz yüksek çalışma sıcaklığına uyumlu anladığım kadarıyla, tahminim bujiler motor sıcaklığında çabuk kurum tutabilir. Eğer ki aracınızda lpg varsa sorun da olmayabilir.
    Bu bujilerin kullanim süreleri ne kadar acaba kac bin km de bir değişim istiyor

EVA-L09 cihazımdan gönderildi

Murat Kavruk
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok

Alıntı izmirlee Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bu bujilerin kullanim süreleri ne kadar acaba kac bin km de bir değişim istiyor

Rahatlıkla 80.000km boyunca kullanabilirsiniz (lpg ustamın cümlesidir). İridyum bujiler son derece uzun ömürlüdür (boschun (benim tabirimle çakma) iridyumlar hariç, utanmadan 35.000km gider yazıyorlar, normal buji de o kadar gidiyor bunu özellikle yazıyorum,fiyatını ucuz görüp kanmayın diye, düşük devirlerde canlılık falan da yapmıyor, denenmiştir). NGK iridyum bujileri astra j 1.4t lpg'li aracımda 75.000km kullandım, çıkarttığımda gayet iyi durumdaydı, yabancı forumlarda 100.000mil (evet, mil!!) kullanan pek çok insan var. Özetle aracınıza bir kere buji alırsınız, lpg performansının son derece yükseldiğini hissedersiniz ve kısmet olur da satarsanız yeni sahibine bir süre buji derdin olmayacak dersiniz

7. Bu mesaj için teşekkür edenler:

ozan mete
    izmirlee - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Orleans Mavi
    Plaka
    35 BSV 11
    Edilen teşekkür: 16

Rahatlıkla 80.000km boyunca kullanabilirsiniz (lpg ustamın cümlesidir). İridyum bujiler son derece uzun ömürlüdür (boschun (benim tabirimle çakma) iridyumlar hariç, utanmadan 35.000km gider yazıyorlar, normal buji de o kadar gidiyor bunu özellikle yazıyorum,fiyatını ucuz görüp kanmayın diye, düşük devirlerde canlılık falan da yapmıyor, denenmiştir). NGK iridyum bujileri astra j 1.4t lpg'li aracımda 75.000km kullandım, çıkarttığımda gayet iyi durumdaydı, yabancı forumlarda 100.000mil (evet, mil!!) kullanan pek çok insan var. Özetle aracınıza bir kere buji alırsınız, lpg performansının son derece yükseldiğini hissedersiniz ve kısmet olur da satarsanız yeni sahibine bir süre buji derdin olmayacak dersiniz
    Teşekkürler benimde yaklasik 30 bin km olmustu 1.4 lpg aracıma takali gerçekten cok uzun sure gidiyormus

hayrettin aydoğdu
    hayr16 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 20

arkadaşlar

benzinli araçlar içnde bu iridyum bujiyi kullansak nasıl olur. araca bi faydası olurmu?

standart bujide ngk ve bosch aynı kalitemidir diye bi soru daha sorsam..

Hür General
    feyzullah - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 653

60.000 km.dir bosch iridyum olmayan bujiyi kullanıyorum herhangi bir şikayetim yok. Buji seçiminde orijinalden yanayım araç benzin de olsa lpg de olsa farketmez. Çünkü bujinin değerleri değiştiğinde ateşleme sisteminin diğer ekipmanlarının değeri sabit kalıyor. Her ne kadar sorun çıkarmasa da orijinal buji en uygun değer aralığına sahip olduğundan tercihim orjinalden yana oluyor. Orjinal buji de zaten rahatlıkla 30.000 km. yapıyor yeterince iş görüyor. İridyum bujilerde alt devirlerde biraz canlanma olurken üst devirlerde normal bujiye göre biraz performans kaybı oluyor diye biliyorum.
    Konu feyzullah tarafından (16/02/2018 Saat 14:49 ) değiştirilmiştir.

Murat Kavruk
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok

Alıntı hayr16 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    arkadaşlar

benzinli araçlar içnde bu iridyum bujiyi kullansak nasıl olur. araca bi faydası olurmu?

standart bujide ngk ve bosch aynı kalitemidir diye bi soru daha sorsam..
    Merhabalar Hayrettin Bey, benzinli araçlarda da gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. Örnek Astra 1.4T 140bg araın orjinal bujisi NGK tarafından üretilmektedir ve iridyumdur. Yüksek devirlerdeki performans kaybının teknik bir açıklaması var mı bilmiyorum lakin ne yaşadım ne de yüksek devir ve performansa optimize bir araca yanlışlıkla koyduklarını zannetmiyorum. 3000devirden sonra acayip eğlenceli bir araç oluyor kendisi, bujiden yana bir sıkıntım hiç olmadı.

12. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Hür General
    feyzullah - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 653

Merhabalar Hayrettin Bey, benzinli araçlarda da gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. Örnek Astra 1.4T 140bg araın orjinal bujisi NGK tarafından üretilmektedir ve iridyumdur. Yüksek devirlerdeki performans kaybının teknik bir açıklaması var mı bilmiyorum lakin ne yaşadım ne de yüksek devir ve performansa optimize bir araca yanlışlıkla koyduklarını zannetmiyorum. 3000devirden sonra acayip eğlenceli bir araç oluyor kendisi, bujiden yana bir sıkıntım hiç olmadı.
    Astra j keyifli araç murat hocam kazasız belasız. Ara sıra kullanıyorum ben de astra j gerçekten araba akıp gidiyor sessizlik ve yalıtım da bir o kadar iyi. Yüksek devirde iridyum bujilerin performansıyla ilgili bişeyler okumuştum vakti zamanında hatırladığım kadarıyla bizim puntolarda alt devirlerde canlanma olurken üst devir bandı normal bujiye göre biraz zayıf kalıyor diye kalmış hatırımda.

gok ten
    timbaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Yurtdışı
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 503

Bu arada iridium fiat var ama kimde )))
    Bazi klavuzlarda NGK ZKR7A10 veya CHAMPION RA8MCX4 yazar... Onun haricinde eperde baska fiat nolar da var..
    Vin no daha saglikli ama.. liste bu
    1. 55190788 ngk zkr7a-10
    2. 55226083 champion RA8MCX4
    3. 55232360 ngk ZKR7AI-8 (iridium)
    4. 71769195 ngk lpg8
    Baska yillarda baska nolar da olabilir.. evo 09-11 e baktim.. 1.2 1.4,

Tablolarda motor kodu, model tarihi vs de bazen faktor.. ngk da detaylar var ama fiat kilavuzundan farkli gibi...
    350a1000 ve 199a7000 1.4 motorda euro4 te zkr7a-10, euro5 te zkr7ai-8 olmus vs.. tirnak 1.0 dan 0.8 e.... euro6 yok..
    Vline veya lpg serisinde uygun urunu onermis vs ..

Hangi punto aracta ve kilavuzlarinda var acaba bu zkr7ai-8, eper kime iridium 55232360 oneriyor ))))

Bosch gp 350a1000 motora baktigimda.. lpg icin iki urun oneriyor,
    iridium YR6KI333S ve YR6DES
    benzinliye de bu ikisi ve YR7DC+ 3 urunu de oneriyor..yil notu vs de var..

bosch bujilerin isi araligi 6-7,tabloya gore ngk da 6 ya denk geliyor ama fiat benzin cng lpg de tercihi ngk ve championda 7-8....
    Denso nun onerisinde de 22, ngk da 7 gibi..

ALİ ÇENBERCİ
    SARPKAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 0

Selam bilgisayara bağlatarak ateşleme oranını değiştirerek yapıtıran duymuştum bilginize..

Hakan Arı
    onegrande - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 3

Aracımda lpg var ve lpg harici kullanmıyorum. Bu bujiler sonuç olarak sıkıntı çıkarır mı?

Murat Kavruk
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok

Alıntı onegrande Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Aracımda lpg var ve lpg harici kullanmıyorum. Bu bujiler sonuç olarak sıkıntı çıkarır mı?
    Aracınıza uygun iridyum bujiyi alıp sıkıntısız kullanın hocam, bu bujiler zaten lpg için önerilmektedir.