Sayfa 1/3 123 SonSon
52 sonuçtan 1 ile 20 arası

Konu: Geç marş alma problemi.

YUNUS KAYA
    ykaya1983 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Gaziantep
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 719

Standart Geç marş alma problemi.

Arkadaşlar punto aracımda aldığım günden beri bir geç marş alma problemi var.Sorunu çözme adına akü değiştirip denedim.Mazot filtresini değiştirdim ama problem aynen devam ediyor.Kızdırma bujilerinde herhangi bir sorun yok.Cihaza bağladığımda da bir arıza kaydı gözükmüyor.Araç ilk marşta kesinlikle çalışmıyor fakat ikinci kez marşa bastığımda kolaylıkla çalışıyor.Tek marşta 30 saniye belki çalışmıyor ama 5 saniye sonra ikinci marşa basarsam hemen çalışıyor.Mesela kontağı kapatttığımda tekrar marş yaparsam tek marşta çalışıyor ama yarım saat sonra marşa basarsam yine tak marşta çalışmıyor.Mazot pompasında veya borularda bir mazot kaçağı yok.Sorun sizce neyden kaynaklanıyor arkadaşlar?
    Millet düğün salonunda kızlara bakarken ben dışarıda arabalara bakarım.

Ayhan Hızarcı
    Han - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Granit Gri
    Edilen teşekkür: 123

Standart Cevap: Geç marş alma problemi.

geriye tek bir seçenek kalmış ki bence en birinci seçenek marş dinamosu mutlaka kontrol edilmeli.

Cemil Şen
    fotobelit - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 859

Alıntı Han Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    geriye tek bir seçenek kalmış ki bence en birinci seçenek marş dinamosu mutlaka kontrol edilmeli.
    +1 evet marş motoru gibi görünüyor...''Marş motoru, akümülatörden aldığı elektrik enerjisiyle çalışan ve motordaki ilk hareketi sağlayan sistemdir.''

Naklov Deniz
    PUNTOCU volkan1065 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bartın
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 1081

Akla ilk gelen marş motoru. Ancak yakıt deposundaki pompadada sıkıntı olabilir. Elektirikçiye marş motorunu kontrol ettirin. Eğer marş motoru sağlam ise yakıt deposundaki pompada sıkıntı olabilir. Araç dizel ise yakıt filtresinide değiştirip test etmek gerekir.

YUNUS KAYA
    Nereden
    Gaziantep
    Rengi
    Rock Siyah

Arkadaşlar araçtaki problem gerçekten son derece sinir bozucu.Bu arıza bana öğretti ki sıkıntılı bir arızayı türkiyede hiçbir tamirci nokta atışı kullanıcıyı yıpratmadan masraf yaptırmadan çözemiyor.Tamircilerin bu altyapıya ulaşması için bir 50 yıl geçmesi lazım herhalde.Aslında kabahatte bulamıyorum tamircilere çünkü uygulandıkları yöntemlerle sorunun tek müdahalede çözülmesi mümkün değil.Bir dizel aracın geç çalışmasının bir sürü sebebi var.Ve hepsininde sorunu çözme yöntemi deneme yanılma yöntemine dayanıyor.Yani usta neden kaynaklandığını çözmek için ortaya bir teşhis atacak ve parçayı değiştirecek ya da tamir ettirecek.Sorun çözülmezse bir sonraki seçeneğe geçecek,çözülmezse bir başkasına ve çözene kadar belki de çözemeyene kadar parça değiştirecek.Ama kendisine bir zararı yok bunun olan aracın sahibine olacak.Çünkü cebinden zaman içinde epey bir meblağ çıkacak.Tabi bazı ustaların hakkını yemeyelim çünkü bu ustalar arızanın sebebi şundan olabilir mi şuna baksak mı dediğiniz de sizinle fikir alışverişi içerisinde bulunup olabilir ya da olmaz diyor.Ama lanet olsun ki şu antepte ustaların %99'u usta şu yöntemleri denedim şu yöntemlere de baksak mı dediğimizde adamın anasına küfretmiş gibi tepki veriyor.Sen bize güvenmiyorsun aracı bize teslim edip biz hangi parçaları değiştireceksek değiştireceğiz.Bize işimizi öğretme diyorlar.Bu hafta sürekli gittiğim ustayla bayağı münakaşa yaşadık bu yüzden.Size bırakalım da milyarlarca masraf ettirip anamızı ağlatın.Geç çalışma problemi yüzünden opel veya fıat 1.3 multijet sahibi bir sürü masraf yapıp parça değiştiren var..Doğru düzgün bir yer bulsam kapısına uğramam bir daha.Aracım motor soğukken genelde sabahları 2-3 marşta çalışıyor.Bir buçuk aydır bu problemi çözmeye çalışıyorum.Bu zamana kadar;

-Enjektörler sökülüp revizyon yapıldı.
    -Mazot pompası basıncına bakıldı,dirsekleri değişti.
    -Akü zayıf diye yeni aküyle denendi.
    -Şarz dinamosu gergi rulmanı kitlenmişti.Dönmeyi zorlaştıracağını düşünerek değişince düzelir dedik olmadı.
    -Marş dinamosu kömürler ve selenoid değişti.
    -Mazot filtresi değişti.
    -Depodaki pompa başka bir araçtan sökülüp denendi.

Tüm bunlara rağmen sorun hala devam ediyor.Sadece motor soğukken ve sabahları 2-3 marşta çalışıyor ve marş yapmadan 3-4 kez kontak aç kapa yaptığımda tek marşta alıyor.Sorunu bir türlü çözemiyorum.Isıtma bujileri ve mazot pompasını söküp bosch servise mi versem acaba diyorum.

Hür General
    feyzullah - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 653

Isıtma bujilerinde sorun olabilir.

7. Bu mesaj için teşekkür edenler:

süleyman Yaşacan
    Cellat45 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    35hb7335
    Edilen teşekkür: 11

mazot borularını da kontrol edin ufak bir çatlak falan varsa sızdırmasa bile sabah kadar mazotu geri kaçırıyor olabilir.

9. Bu mesaj için teşekkür edenler:

mert inan
    whobrave - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 6

Usta selam. Bunca masraf yapmışsın son olarak birde bujilerini uzun zaman oldu ise değiştirsene. Şuna dayanarak söylüyorum benim araçta tek marşta çalışıyordu. Bujileri değiştirdim iridyumdan olan modelden taktım tek marş şuan yarım marşa düştü diyebilirim. Araç akşamdan yatsın sabah motor soğukken tek marşta alıyor. Ama gün içerisinde kullanayim motor sıcak durumda olsun gene tek marşa düşüyor. Ben bunuda bi göz önünde bulundur. Çünkü dinamo,akü,pompa varıncaya kadar değiştirmişsin bunlar sağlam ise son olarak birde ateşlemeyi dene derim.

11. Bu mesaj için teşekkür edenler:

YUNUS KAYA
    Nereden
    Gaziantep
    Rengi
    Rock Siyah

Alıntı whobrave Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Usta selam. Bunca masraf yapmışsın son olarak birde bujilerini uzun zaman oldu ise değiştirsene. Şuna dayanarak söylüyorum benim araçta tek marşta çalışıyordu. Bujileri değiştirdim iridyumdan olan modelden taktım tek marş şuan yarım marşa düştü diyebilirim. Araç akşamdan yatsın sabah motor soğukken tek marşta alıyor. Ama gün içerisinde kullanayim motor sıcak durumda olsun gene tek marşa düşüyor. Ben bunuda bi göz önünde bulundur. Çünkü dinamo,akü,pompa varıncaya kadar değiştirmişsin bunlar sağlam ise son olarak birde ateşlemeyi dene derim.
    Valla ustam ilk onu kontrol edeceğim artık.Götürdüğüm usta multijet ısıtma bujisi hiç olmasa da çalışır diye iddialı konuşuyor ama ben yine de deneyeceğim.

YUNUS KAYA
    Nereden
    Gaziantep
    Rengi
    Rock Siyah

Bir de arkadaşlar çok merak ettiğim bir soru var.Bilen arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim.1.3 multijetlerde motor bölümündeki parçalar ortak mı? Mazot pompası basınç valfi ısı sensörü devir sensörü gibi parçalar 1.3 motoru kullanan araçlarda aynı mı

mert inan
    whobrave - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 6

Alıntı ykaya1983 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bir de arkadaşlar çok merak ettiğim bir soru var.Bilen arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim.1.3 multijetlerde motor bölümündeki parçalar ortak mı? Mazot pompası basınç valfi ısı sensörü devir sensörü gibi parçalar 1.3 motoru kullanan araçlarda aynı mı
    Hocam eğer aynı tip motor ise (euro 4 veya euro5) parçalar tutuyor diye biliyorum. Mesele benim araç 1.4 8v 77 bg modelinden fiat grubunda 1.4 8 valflik albea,linea,idea,punto çoğu parçalar birebir uyumlu aynı tip motor olduğundan dolayı. Ama daha tecrübeli birinin yorumu illaki gelecektir.

15. Bu mesaj için teşekkür edenler:

YUNUS KAYA
    Nereden
    Gaziantep
    Rengi
    Rock Siyah

Alıntı whobrave Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hocam eğer aynı tip motor ise (euro 4 veya euro5) parçalar tutuyor diye biliyorum. Mesele benim araç 1.4 8v 77 bg modelinden fiat grubunda 1.4 8 valflik albea,linea,idea,punto çoğu parçalar birebir uyumlu aynı tip motor olduğundan dolayı. Ama daha tecrübeli birinin yorumu illaki gelecektir.
    Şu an deneyeceğim 2 üç parça kaldı.Elearn servis kataloğuna baktığımda geç çalışma probleminin basınç müşürü,devir sensörü ve su sıcaklık sensöründen olabileceği yazıyor.Babamın arabası 1.3 multijet fiorino olduğu için bu parçaları onun aracından söküp benim araçta deneyeceğim.

Bu arada sorun ısıtma bujilerinden de kaynaklanmıyormuş.3-4 saat önce ısıtma bujilerinin soketlerini söküp aküden çektiğim kabloyu değdirdim.Hepsinde de ışık yanıyor.Isıtma bujisinin birini çıkarıp soket takılı iken aküden eksi ucu değdirdip kontağı açtığımda nar gibi kızarıyor.Dört sokette de aynı şekilde bujiler kızarıyor.Artık sensörleri denemek kalıyor geriye.

YUNUS KAYA
    Nereden
    Gaziantep
    Rengi
    Rock Siyah

Arkadaşlar onca uğraştan sonra problemin kaynağı kafamda netleşti gibi.Araca yapılanlar konu içinde yazıyor.En son ısıtma bujilerini kontrol etmek kalmıştı ki bujileri söküp dışarıda denediğimde kıpkırmızı kızarıyor.Ne yazık ki aracın problemi kompresyon düşüklüğünden kaynaklanıyor gibi.Çünkü aracım sadece motor soğukken tek marşta çalışmıyor.Motor sıcakken gayet kolay çalışıyor.Motor soğukken 3-4 defa aç kapa yaptığımda araç tek marşta alıyor.Bunun sebebi de yakıt kaynaklı değil çünkü bugün depodaki pompanın sigortasını çıkardım.3-4 kez kontak aç kapa yapıp sigortayı takınca araç tek marşta aldı.Bunu denemeden önce aç kapa yaptığımda yakıt basıncı dengeleniyor diye düşünüyordum ama aracın kolay çalışmasının tek sebebi bir ustanın dediği gibi aç kapa yaptığımda piston yatağının çok fazla ısınarak kompresyonu düzeltmesi.Şimdi opel corsalardaki geç çalışma sorununu çözen 1.8 kw lik güçlü marş dinamosu alsam aracın kompresyon açığını kapatıp sorunu çözer mi arkadaşlar?

kadir s
    Kadyr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Tekno Gri
    Edilen teşekkür: 85

Çok ilginç sorun ve epey uğraşmışsınız umarım çözersiniz. Benimde bazen sıcak soğuk farketmiyor marş süresi uzuyor

kadir s
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Tekno Gri

Var mı gelişme

YUNUS KAYA
    Nereden
    Gaziantep
    Rengi
    Rock Siyah

Alıntı Kadyr Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Var mı gelişme
    Aracın kompresyon sorunu olduğu kesin gibi çünkü sadece soğuk motorda problem oluyor ve 3-4 defa a. kapa yapınca kızdırma etkisiyle marş alıyor.Pazartesi tamirciye götürüp kompresyon ölçümü yaptıracağım.Eğer üst kapak sökülürse bagağı masraf çıkar herhalde.

kadir s
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Tekno Gri

İnşallah kompresyon normal çıkar. Üst kapak sokulunce sanirim revizyon gerekiyor hic bir şey yapılmasa bile.
    Bu arada bende dün dikkat et bendeki geç marş alma olayi bazen olan. Soğuk iken hiç geç çalışmıyor neredeyse sıcakken daha çok denk geliyor. Ara sıra olduğu için önemsemiyorum.

YUNUS KAYA
    Nereden
    Gaziantep
    Rengi
    Rock Siyah

Alıntı Kadyr Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    İnşallah kompresyon normal çıkar. Üst kapak sokulunce sanirim revizyon gerekiyor hic bir şey yapılmasa bile.
    Bu arada bende dün dikkat et bendeki geç marş alma olayi bazen olan. Soğuk iken hiç geç çalışmıyor neredeyse sıcakken daha çok denk geliyor. Ara sıra olduğu için önemsemiyorum.
    Bugün öğleden sonra aracı fıat servisine bıraktım.İki üç gün orda kalacakmış.Enjektör ile mazot pompasını söküp ankaraya göndereceklermiş.Artık bakalım yapabilecekler mi yoksa boş yere masraf mı edeceğim bilemiyorum.Ama en azından servis kurumsal bir yer olduğu için sanayide kafam rahat bırakamadığım aracı servise rahat bir şekilde bırakabiliyorum.

23. Bu mesaj için teşekkür edenler:

süleyman Ş
    General edll - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Evo Gri
    Plaka
    TR
    Edilen teşekkür: 834

Alıntı ykaya1983 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bugün öğleden sonra aracı fıat servisine bıraktım.İki üç gün orda kalacakmış.Enjektör ile mazot pompasını söküp ankaraya göndereceklermiş.Artık bakalım yapabilecekler mi yoksa boş yere masraf mı edeceğim bilemiyorum.Ama en azından servis kurumsal bir yer olduğu için sanayide kafam rahat bırakamadığım aracı servise rahat bir şekilde bırakabiliyorum.
    geçmiş olsun. inş çektiğin zahmete değer.

YUNUS KAYA
    Nereden
    Gaziantep
    Rengi
    Rock Siyah

Alıntı edll Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    geçmiş olsun. inş çektiğin zahmete değer.
    Eyvallah süleyman kardeşim.

Sayfa 1/3 123 SonSon