Sayfa 1/2 12 SonSon
23 sonuçtan 1 ile 20 arası

Konu: EGR valf arızası (Arıza lambası sönmüyor)

Göktürk Osmanoğlu
    Gokturk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Adana
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 2

Standart EGR valf arızası (Arıza lambası sönmüyor)

Arkadaşlar iyi günler. Grande punto dizel 1.3 multijet aracım var. Birkaç aydır forumları karıştırıyorum ancak sorunumun çözümünü bulamadım. EGR valf arızası ile ilgili birçok arkadaş bazı şeyler yazmış. Benim sıkıntım onlardan bir miktar farklı, geçmişini anlatayım:
    Motor lambası ilk yandığında ustaya gittim ve egr valf arızası olduğunu söyleyip lambayı söndürdü ve devam et dedi. Doğal olarak motor arıza lambası tekrar yandı ve bende tekrar gittim. Bir daha söndürdü sonra yine yandı. Anladım ki bu usta ile bu iş olmayacak başka bir ustaya gittim. Forumlarda birçok arkadaşın bahsettiği kurum toplama olayını anlattı ve temizledi. Arıza lambası söndü ben arabaya bindim gittim. Bir süre sonra geri arıza lambası yandı bir daha gittim ve EGR'yi değiştirttim. Yaklaşık 400 km sonra motor arıza lambası tekrar yandı, bir 400 km daha gittim sonra söndü, bir 400 km daha gittim sonra geri yandı. Bundan sonra yanıp sönme aralıkları azalarak devam etti ve arıza kambası çoğunlukla yanık durumda kaldı. Bu defa farklı bir ustaya gittim. Usta benim anlayamadığım bir dilden konuştu ya da ne olduğunu o da anlatamıyor orasını tam bilmiyorum (bir sibop ya da ona benzer bir şeyden bahsediyor, o kapanınca açılmıyor, açılınca da kapanmıyor o yüzden aralıklı olarak yanıyor diyor). Çözüm ne dedim EGR yi değiştirmek dedi. İlk EGR'yi değiştirdiğim tarihten buyana iki yıl geçti, tüm süreç boyunca motorun çalışmasında hiçbir sıkıntı olmadığı belirteyim. Daha önce değiştirdiğim EGR'den sonra çözüm tam olarak olmadı. Şimdi sizlerin değerli bilgilerine sorum şu; EGR'yi değiştirmek kesin çözüm olur mu, eğer çözüm bu değilse nedir?

Zafer Han
    Ezeldenberi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Adana
    Rengi
    Evo Granit Gri
    Plaka
    Evo 1.3 ss 75bg
    Edilen teşekkür: 617

Standart Cevap: EGR valf arızası (Arıza lambası sönmüyor)

Göktürk bey, öncelikle hoşgeldiniz egr ile ilgili pek bilgim yok, ancak formda ki paylaşımlar dan anladığım kadarıyla egr ile ilgili yapılması gerekenlerin hepsini yapmışsınız. Benim kafama takılan tek soru değiştirdiginiz egr orjinal mi? Egr 'yi kaça aldınız? Fiyatından belli olacaktır, formda arkadaşlar egr 'yi 400 tl ye aldıklarını belirtmişler.
    Birde şuan araç arıza kodunu kesin olarak egr mı veriyor?
    En önemli sorunlar;
    Aracınızın bakımlarını kaliteli yağlarla ve orjinal parça kullanarak yapınız, yakıt olarakta kaliteli yakıt kullanmaya gayret ediniz.
    Konu Ezeldenberi tarafından (18/06/2016 Saat 18:05 ) değiştirilmiştir.

Yasin GÖKDOĞAN
    occupyist - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kocaeli
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 55

Ezeldenberi'ye katılıyorum. Rese Otomotiv var Bostancı Sanayi'de. Forumdaki tavsiyeler üzerine bir kez oraya gitmiştim. Amortisör takozlarını değiştirttim. Recai Usta o işlem sonrası "EGR'yi hiç temizlettin mi?" dedi. Ben de temizletmediğimi, aracın çekişinde herhangi bir sorun olmadığını ve bundan kaynaklı arıza ışığı falan yanmadığını belirtmiştim. O da "yine de temizletsen iyi olur" demişti.

Bu noktada anlatmak istediğim şu ki EGR temizlendikten bir süre sonra tekrar arıza ışığı yakabiliyor veya forumda orijinali ile değiştiren bir arkadaşımız vardı bir süre sonra o da aynı durumu yaşamıştı. Önemli olan ekonomi yapacağım diye katkısız dizel almak, aracı 2000 devir altında sürekli kullanmak da bu sorunlara yol açabilir. 3000 devir üzerinde de sürekli gitmek evet turbo açısından zararlı olduğu için (75 HP için söylüyorum) aracı 2500-2800 devir aralığında ve V-Power Nitro + diesel, ultra force diesel, excellium diesel gibi yakıtlarla kullanmak EGR için daha sağlıklı olabilir.

SM-A500F cihazımdan gönderildi

HALİL h@lil
    halilimo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 310

Geriye egr iptali kaliyor. Yada tekrar degistirceksiniz İsi bilen bir ustada

Zafer Han
    Ezeldenberi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Adana
    Rengi
    Evo Granit Gri
    Plaka
    Evo 1.3 ss 75bg
    Edilen teşekkür: 617

Bir paylaşım daha aktarmak istiyorum. HB'da ki Würth 'ün dizel enjektör temizleyici yorumlarında kullanıcının biri egr arıza ışığını söndürdüğünden bahsetmişti. Bir denemenizin faydası olur kanaatindeyim. Şuan fullediğim depoya bende iki gün önce kattım bakalım inşallah faydası olur.

agah çakır
    AGAH - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Sinop
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 12

yakıtı oldum olası opet fullforce eurodiesel kullanıyorum ve şehir içi de dahil olmak üzere 3000 devirden aşağı vites değiştirmiyorum , uzun yolda genellikle 2500-3000 devir arası seyrediyorum ekonomi yapmak gibi bir kaygım yok çünkü 1.3 mjet zaten ekonomik , kışın en sert uzun yol kullanımımda dahi 5.2 litre ortalamadan fazla yakıt tüketmedim size tavsiyem emme manifold ve karbon temizliği yaptırın ,aracınızı şehir içi de olsa devirli kullanın,10bin km de bir uzun yola çıkmadan önce würth enjektör temizleyici kullanın ve kullandığınız motor yağı ACEA C-2 özellikli olsun.

Mert Astan
    Software engineering Mert34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 84

Aynı durumu yaşadım hocam arıza ışığıyla gittim egr temizlettim 1 gün sonra tekrar yandı. Bir süre gezdikten sonra mafifoldu temizlettik söndü. EGR yolu ve manifold temizlendikten sonra arıza ışığı için bir neden kalmıyor. Karbon temizliği yüksek kilometrede daha önce hiç yapılmadıysa önerilmiyormuş ama test ettirmek lazım ben korktum yaptırmadım

Yasin GÖKDOĞAN
    Nereden
    Kocaeli
    Rengi
    Rock Siyah

Şu carbon clean olayı konusunda fikir almak istiyorum ben de. Benden önceki sahibi aracı 40.000 km. bakımında carbon clean işlemine tabii tutmuş. Ve daha sonra bu işlem uygulanmamış. Ben aracı 90.000 km.'de satın aldım ve araç 99500 km.'de. 100.000 km. bakımında bu işlemi yaptırsam enjektörler için bir zararı olur mu sizce? Yoksa bunun yerine sadece emme manifoldu temizliği mi yaptırmalıyım? Araçta würth vb. yakıt ile karıştırılan katkılar kullanılmadı. Yetkili servisler de bu gibi katkıları önermiyor.

Naklov Deniz
    PUNTOCU volkan1065 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bartın
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 1081

normalde 40000 km bir yapılır ve fıat servisleri bu işlemi sadece araca 3 defa yapıyor. 40000-80000-120000 km. Eğer düzenli olarak yapılmadıysa zaten yapmıyorlar. Bence siz 2000 km geçmişsiniz hiç dokundurmayın. Bunun yerine egr-manifolt temziliği yaptırın. 120000 km de araın duman atmasına göre enjektörleri söktürüp tekrardan kalibrasyon yapılabilir. Würth dizel katkısını uzun yola cıkarsanız kullanın bunun dışında şehir içinde pek faydasını göremezsiniz.

Yasin GÖKDOĞAN
    Nereden
    Kocaeli
    Rengi
    Rock Siyah

Volkan Bey, merhaba. Uzun süredir forumda yorumlarınızı göremiyordum doğrusu yeniden karşılaştığıma sevindim 😊 EGR temizliği hakkında kararsızım. Çünkü yukarıda da yazdığım gibi EGR'den bir hata almadım. Yakıt tüketimi değerleri de şehiriçi/şehirdışı karma tüketim 4.7 ile 5.2 lt. arası değişiyor. Forumda okuduğum kadarıyla da EGR temizliği yaptıran arkadaşlar bir süre sonra yine EGR'den hata mesajı alıyorlar. Bu kez ya EGR'yi yeniliyorlar ya da yeniden temizlik yaptırıyorlar. Carbon clean konusunda araç 80.000 km.'de iken bende olsaydı kesin yaptırırdım. Ancak tabi 2. tur bu işlem atlandığı için 100.000 km. bakımda yaptırmak riskli olabilir dediğiniz gibi. EGR'ye dokunmadan emme manifoldu temizliği yaptırsam sadece yeterli olmaz mı peki sizce?

ALI ORS
    ORS15 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 257

Arkadaşlar, 40.000 km de, 80.000 km de ve 120,000 km de carbon cealen yaptırın. Bazı arkadaşlar bir faydası olmuyor diyorlar ama yaptıranlar km artıkça egr ve manifold tıkanmasını engellemiş olurlar. Burada amaç tıkalı noktayı açmak değil o yerlerin tıkanmasını engellemek.
    Göktürk beyin sorununa gelince , bence egr orijinal değil. Orijinal egr ile değişim yaparsanız sorun kalmaz diye düşünüyorum ama şunu da yapabilirsiniz manifold ve egr temizliği yaptırın sorun hala geçmezse, direk servisten orijinal egr ile değişim veya son nokta iptali.

Naklov Deniz
    Nereden
    Bartın
    Rengi
    Egzotik Kırmızı

Alıntı occupyist Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Volkan Bey, merhaba. Uzun süredir forumda yorumlarınızı göremiyordum doğrusu yeniden karşılaştığıma sevindim 😊 EGR temizliği hakkında kararsızım. Çünkü yukarıda da yazdığım gibi EGR'den bir hata almadım. Yakıt tüketimi değerleri de şehiriçi/şehirdışı karma tüketim 4.7 ile 5.2 lt. arası değişiyor. Forumda okuduğum kadarıyla da EGR temizliği yaptıran arkadaşlar bir süre sonra yine EGR'den hata mesajı alıyorlar. Bu kez ya EGR'yi yeniliyorlar ya da yeniden temizlik yaptırıyorlar. Carbon clean konusunda araç 80.000 km.'de iken bende olsaydı kesin yaptırırdım. Ancak tabi 2. tur bu işlem atlandığı için 100.000 km. bakımda yaptırmak riskli olabilir dediğiniz gibi. EGR'ye dokunmadan emme manifoldu temizliği yaptırsam sadece yeterli olmaz mı peki sizce?

EGR zaten srounluysa illaki o arızayı verir. Benserviste Carbon Cleanır ile aynı anda EGR temizliğide yaptırdım. şu an için bir sorun yok. Ayrıca benım araç yazılımlı. yanı Normal araca göre EGR daha cabuk tıkanıyor. Ben sürekli 10000 bakımlarında EGR temızlığının yapılması taraftırıyım. Ama şu var bazen şans EGR temızlenır sonrasında arızalanır bu da artık kader diyelim. Maniflot temziliği bence dizel için çok gerekli . Aracın motorunu çok rahatlıyor. Deneyen arkadaşların yorumları olumlu.

Şehir içi yakıt değerleriniz normal bence. BEn şehir içi 6,4 ortalama ama ben çok sert kullandığpım için ve trafik lambaları çok bize 10 km içinde 8 tane trafik ışığı var.

Yasin GÖKDOĞAN
    Nereden
    Kocaeli
    Rengi
    Rock Siyah

Klima da tabi yakıtı etkiliyor bu aylarda o da var. Emme manifoldu temizliği işlemini o takdirde ben de yaptırayım Volkan Bey bu bakımda. EGR dediğiniz gibi tam kader. Durduk yere arıza yokken temizletip sonra arıza ile karşı karşıya kalmak istemem.
    Alıntı volkan1065 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    EGR zaten srounluysa illaki o arızayı verir. Benserviste Carbon Cleanır ile aynı anda EGR temizliğide yaptırdım. şu an için bir sorun yok. Ayrıca benım araç yazılımlı. yanı Normal araca göre EGR daha cabuk tıkanıyor. Ben sürekli 10000 bakımlarında EGR temızlığının yapılması taraftırıyım. Ama şu var bazen şans EGR temızlenır sonrasında arızalanır bu da artık kader diyelim. Maniflot temziliği bence dizel için çok gerekli . Aracın motorunu çok rahatlıyor. Deneyen arkadaşların yorumları olumlu.

Şehir içi yakıt değerleriniz normal bence. BEn şehir içi 6,4 ortalama ama ben çok sert kullandığpım için ve trafik lambaları çok bize 10 km içinde 8 tane trafik ışığı var.

Göktürk Osmanoğlu
    Nereden
    Adana
    Rengi
    Yok

Alıntı ORS15 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar, 40.000 km de, 80.000 km de ve 120,000 km de carbon cealen yaptırın. Bazı arkadaşlar bir faydası olmuyor diyorlar ama yaptıranlar km artıkça egr ve manifold tıkanmasını engellemiş olurlar. Burada amaç tıkalı noktayı açmak değil o yerlerin tıkanmasını engellemek.
    Göktürk beyin sorununa gelince , bence egr orijinal değil. Orijinal egr ile değişim yaparsanız sorun kalmaz diye düşünüyorum ama şunu da yapabilirsiniz manifold ve egr temizliği yaptırın sorun hala geçmezse, direk servisten orijinal egr ile değişim veya son nokta iptali.
    Yorumlarınız için teşekkürederim arkadaşlar. Araba üzerinde kullandığım tüm parçalar orijinal. EGR'yi yedek parça satan kuzenimden aldım ve fiyatı da ucuz değildi. Birkez de EGR'yi ve manifoldu temizleteceğim. Sonucu yine buraya yazarım bilgilendirmek maksatlı.
    Yakıt konusuna gelince Opet ve PO'dan alıyorum. Ancak petrolden petrole yakıt kalitesinin değiştiğini söyleyenler var. Maalesef yakıt kalitesi konusunda bende şüpheleniyorum.

Göktürk Osmanoğlu
    Nereden
    Adana
    Rengi
    Yok

Arıza kodu aralıklı olarak EGR valf arızası olarak gösteriyor Zafer bey.

Göktürk Osmanoğlu
    Nereden
    Adana
    Rengi
    Yok

Belirttiğiniz yoruma bakacağım. Sizde deneyimlerinizi aktarabilşrseniz mutlu olurum.

Naklov Deniz
    Nereden
    Bartın
    Rengi
    Egzotik Kırmızı

Alıntı Gokturk Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yorumlarınız için teşekkürederim arkadaşlar. Araba üzerinde kullandığım tüm parçalar orijinal. EGR'yi yedek parça satan kuzenimden aldım ve fiyatı da ucuz değildi. Birkez de EGR'yi ve manifoldu temizleteceğim. Sonucu yine buraya yazarım bilgilendirmek maksatlı.
    Yakıt konusuna gelince Opet ve PO'dan alıyorum. Ancak petrolden petrole yakıt kalitesinin değiştiğini söyleyenler var. Maalesef yakıt kalitesi konusunda bende şüpheleniyorum.
    Yakıtını TOTAL Ecellıum yada Shell olarak değiştirin. Sürekli aynı yakıtı kullanın . Özellikle total alırsanız memnun kalacaksınız.

Yasin GÖKDOĞAN
    Nereden
    Kocaeli
    Rengi
    Rock Siyah

Yakıtını TOTAL Ecellıum yada Shell olarak değiştirin. Sürekli aynı yakıtı kullanın . Özellikle total alırsanız memnun kalacaksınız.
    Total Turkey Pazarlama A.Ş.'nin yakıtı konusunda yürekten size katılıyorum Volkan Bey.

Göktürk Osmanoğlu
    Nereden
    Adana
    Rengi
    Yok

Teşekkür ederim. Totele gideceğim artık

Yasin GÖKDOĞAN
    Nereden
    Kocaeli
    Rengi
    Rock Siyah

Alıntı Gokturk Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Teşekkür ederim. Totele gideceğim artık
    Önemli olan Total'in herhangi bir istasyonuna gitmek değil Göktürk Bey. Total Turkey Pazarlama A.Ş.'nin kendi işlettiği istasyonlara giderseniz hem akaryakıtınızı iskontolu alırsınız hem de akaryakıt kalitesinden şüphe duymazsınız. Total'in herhangi bir bayiisinden akaryakıt alırsanız ise TEB Total kartınız varsa akaryakıt fiyatında %5 iskonto uygulanır sadece ve şahsın işlettiği bir istasyon olduğu için akaryakıt kalitesi hakkında bir "acaba?" deme olasılığınız olabilir.

Sayfa 1/2 12 SonSon