9 sonuçtan 1 ile 9 arası

Konu: Direksiyon Sistemi Arızası ve Direksiyon Ses Tuşları (Yardım)

Mehmet Onaran
    MuteMonarch - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Konya
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 0

Araştırma İnceleme Direksiyon Sistemi Arızası ve Direksiyon Ses Tuşları (Yardım)

Merhabalar,

Forumda yeniyim geçen hafta 2011 grande punto aldım.

Yalnız acemiliktenmidir ilk araç heyecanımıdır bilmiyorum ama alırken fark etmemişim sonradan fark ettim malesef.

Aracı çalıştırınca direksiyon sistemi arızası olduğunu öğrendiğim ikaz ışığı devamlı yanıyor arada sönüyor fakat birkaç konuda gördüğüm gibi direksiyon sertleşmesi falan olmadı çok şükür aksine city direksiyon gibi oldukça yumuşak gerçi city direksiyonu açtığımda fark olmadığı için bilmiyorum ama. Aldığım arkadaşa söyledim o da ben 3 yıl bindim o kadar uzun yola gittim hiç birşey olmadı ben aldığımda da yanıyordu dedi. Bu konuda ne yapmam gerekiyor ücreti tahmini ne olur?

İkinci bir konu ise direksiyon tuşlarından sol tarafta bulunan tuşlar ilk gün bi çalıştı sonrasında çalışmaz oldu acaba bi ayarını falan mı değiştirdim anlamadım. Ve orjinal teybin ses açma kapatma tuşu biraz hor kullanıldığı için lastik kısmı baya bir deforme olmuş teybi kapatıp açmak baya bi işkence bu yüzden. Sadece o tuşu değiştirme imkaınımız var mı?

Bu konularla ilgili daha önce açılmış bi konu varsa bulamadığım için konuyu açmak zorunda kaldım.

Cevaplar için şimdiden teşekkür ederim.

Naklov Deniz
    PUNTOCU volkan1065 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bartın
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 1081

Standart Cevap: Direksiyon Sistemi Arızası ve Direksiyon Ses Tuşları (Yardım)

Sinyal Kol üniteniz arızalı. Direksiyon ışığı bu nedenle yanabilir. Ama net olarak anlamak için bilgisayar ile kodlara bakmak lazım. Korna ve sinyallerdede sorun çıkarsa ilk olarak Sinyal kol unitesi değişimi yapılmalı. Sonrasında city konusuna bakılır. Ama aldığınız kişinin beyanına güvenmeyin ve temkinli kullanın. Belkide satma nedeni city arızası olabilir. Çünkü maliyeti yüksek bir arıza ve bu şekilde kullanılması çok riskli.

Sinyal kol ünitesi 350-500 arası değişiyor. Cruz control yok ise aracınızda cruz controllü kol alıp cruz controlude ilave etmiş olursunuz araca.

3. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Cemil Şen
    fotobelit - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 859

Direksiyon tuşları çok çabuk sıkıtntı çıkarıyor..Bazı arkadaşlar o parçayı söküp kontak spreyi ile temizleyip sorunu çözmüşlerdi..Diğer bir konu, teybin üzerindeki o plastik parça sanırım tek olarak satılıyordur servis veya teyp tamircilerine bir bakın derim...City biraz sınıtılı bir parça..Yani daha önce akü bitmiş o uyarıyı vermiş ve o uyarı silinmemiş olabilir..Veya city başlangıcıda olabilir...Servis veya bir ustasına baktırmak gerek...

5. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Mehmet Onaran
    Nereden
    Konya
    Rengi
    Yok

Alıntı volkan1065 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sinyal Kol üniteniz arızalı. Direksiyon ışığı bu nedenle yanabilir. Ama net olarak anlamak için bilgisayar ile kodlara bakmak lazım. Korna ve sinyallerdede sorun çıkarsa ilk olarak Sinyal kol unitesi değişimi yapılmalı. Sonrasında city konusuna bakılır. Ama aldığınız kişinin beyanına güvenmeyin ve temkinli kullanın. Belkide satma nedeni city arızası olabilir. Çünkü maliyeti yüksek bir arıza ve bu şekilde kullanılması çok riskli.

Sinyal kol ünitesi 350-500 arası değişiyor. Cruz control yok ise aracınızda cruz controllü kol alıp cruz controlude ilave etmiş olursunuz araca.
    Sinyallerde veya korna kısmında şuana kadar bir hata almadım ama dediğim gibi bazen o ışık sönüyor ve tekrar çalıştırıncaya kadar yanmıyor. City arızası olması beni biraz tedirgin etti. Çünkü city seçeneğini aktif edince direksiyonda herhangi bir değişiklik olmaması tuhaf geldi. Sanırım dediğiniz gibi bilgisayara bağlattırıp hata kodlarına göre çözüm bulmak lazım.

Cruz kontrol bilmiyordum benim aracımda yok, öneriniz ile biraz araştırdım kullanım konusunda oldukça işimi görebilecek bir ilave olabilir. Eğer sizin dediğiniz gibi sinyal kol ünitesinde arıza varsa bununla birlekte değiştirebilirim. Teşekkür ederim ilgi ve cevabınız için.

Alıntı fotobelit Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Direksiyon tuşları çok çabuk sıkıtntı çıkarıyor..Bazı arkadaşlar o parçayı söküp kontak spreyi ile temizleyip sorunu çözmüşlerdi..Diğer bir konu, teybin üzerindeki o plastik parça sanırım tek olarak satılıyordur servis veya teyp tamircilerine bir bakın derim...City biraz sınıtılı bir parça..Yani daha önce akü bitmiş o uyarıyı vermiş ve o uyarı silinmemiş olabilir..Veya city başlangıcıda olabilir...Servis veya bir ustasına baktırmak gerek...
    Bazı konularda kontak spreyi ile temizleme ile çözümlenebildiğini gördüm, arada bir çalışma belirtisi falan gösterse bende bir açmayı deneyeceğim fakat çalışmayı yapmadığı için açsam da sorun çözülmeyecekmiş gibi geliyor.
    Teyp için teyp tamircilerine götürmek mantıklı olabilir diye düşünüyorum şuan çünkü lastik kısmından ziyade alt kısımlarında sıkıntı çıkar gibi geldi.
    Akü bitince o hatayı vermesi muhtemelse aracı aldığımda sadece çalıştırabilecek güçte bir akü olduğu görüp değiştirmek zorunda kaldım. Ama 3 yıl boyunca bu şekilde binmesi akü den olmadığı kanaatindeyim. Gerçi adam satacam diye sanırım aküyü küçültmüş bunu mu düşünür.

İlgi ve cevabınız için teşekkür ederim.

Servis ile herhangi bir usta arasında illaki fiyat farkı olacaktır ama herhangi bir ustanın city konusunu çözümleyebildiğine güvenebilir miyiz?

Cemil Şen
    fotobelit - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 859

City problemi var ise;Serviste ücretsiz değişim yaptıranlar oldu..Sizin aracın modeli çokta düşük değil..Bence burdaki örnek temsil edecek mahkeme evraklarını inceleyin..Ona göre hareket edin..Belki sizden önceki sahibi serviste yaptırmıştır bakım vs.leri..Oda sizin işiniz kolaylaştırır..

8. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Naklov Deniz
    PUNTOCU volkan1065 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bartın
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 1081

Direksiyondaki tuşların aniden çalışmaması sinyal kol unitesindeki sargının tellerinin kopmasında kaynaklanır cok yüksek ihtimalle ama yinede ufak yanılma payı olsun. Sargıdaki kopuk kablolar nedeni ile city ışığı aırbag ışığı yanabiliyor. 3 yıl lafına ben kesinlikle inanamıyorum. Aracı satmak için söylenen bir şey. Bundan 6 ay öncesine kadar city sorunu bakım geçmişi bakılmaksınız ücretsiz değişiyordu. Yani anlayacağınız kesinlikle yalan olduğunu düşünüyorum.

City arızasında mutlaka direksiyonda ağırlaşma saga sola çekme olur. İlk olarak sinyal kol unitesinin sorunu giderilmeli tuşlar çalışıtırlmalı sonra city sorununa geçilmeli.

10. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Mehmet Onaran
    Nereden
    Konya
    Rengi
    Yok

Alıntı fotobelit Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    City problemi var ise;Serviste ücretsiz değişim yaptıranlar oldu..Sizin aracın modeli çokta düşük değil..Bence burdaki örnek temsil edecek mahkeme evraklarını inceleyin..Ona göre hareket edin..Belki sizden önceki sahibi serviste yaptırmıştır bakım vs.leri..Oda sizin işiniz kolaylaştırır..
    City arızasında da aynı ışık mı yanıyor acaba ?

Alıntı volkan1065 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Direksiyondaki tuşların aniden çalışmaması sinyal kol unitesindeki sargının tellerinin kopmasında kaynaklanır cok yüksek ihtimalle ama yinede ufak yanılma payı olsun. Sargıdaki kopuk kablolar nedeni ile city ışığı aırbag ışığı yanabiliyor. 3 yıl lafına ben kesinlikle inanamıyorum. Aracı satmak için söylenen bir şey. Bundan 6 ay öncesine kadar city sorunu bakım geçmişi bakılmaksınız ücretsiz değişiyordu. Yani anlayacağınız kesinlikle yalan olduğunu düşünüyorum.

City arızasında mutlaka direksiyonda ağırlaşma saga sola çekme olur. İlk olarak sinyal kol unitesinin sorunu giderilmeli tuşlar çalışıtırlmalı sonra city sorununa geçilmeli.
    Şöyle aktarayım size;
    Ben Konya'da ikamet ediyorum. Kayınpederim İstanbul'dan aldı aracı buraya getirdi. Satış yapıldıktan sonra fark edip sormuş ama tabi iş işten geçti. Dürüst olduğunu bende düşünmüyorum ama bi ihtimal dedim sadece.

Tuşlar ile ilgili ben ilk bindiğimde çalıştı sonrasında çalışmadığını gördüm, kayınpeder çalışmıyordu dedi. Önce çalışmaması 1 kereye mahsus çalışması ve sonrasında tekrar çalışmaması garibime gitti açıkçası. Sizin dediğiniz gibi kopuk kablolar sebebiyet verebilir bu da iyi bi ihtimal az masraf ile çıkarız. Yalnız sadece kablolardan kaynaklı bir sorun ise satıcının bu şekilde bir sorunu görmezden gelip binmeye devam etmesi abes. Gerçi inancım da yok belki o arıza sebebi ile satışa sundu. Dürüst olmak lazım ama nerdeee..

City arızası gerçekten beni korkuttu ki büyük meblalar dönüyor ortada ücretsiz değiştirme konusunda baya direniş gösteren kişiler olmuş ki tebrik etmek lazım o yollara uğraşacak vakit ne yazıkki sabah işe akşam eve giden birisi olarak bende yok. İnşallah sizin dediğiniz gibi sorun küçüktür ve az maliyet ile kurtulabilirim.

sinan turgut
    SinanTR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 421

yetkili serviste makineye bağlanırsa size eps sisteminde arıza olduğu yada olmadığı net söylenir
    G.Punto 2008 1,3 m.jet dynamic

Mehmet Onaran
    Nereden
    Konya
    Rengi
    Yok

Alıntı SinanTR Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    yetkili serviste makineye bağlanırsa size eps sisteminde arıza olduğu yada olmadığı net söylenir
    Cevap için teşekkür ederim hocam. Artık ilk fırsatta götürcez sanırım.