8 sonuçtan 1 ile 8 arası

Konu: Zırıltı , Hırıltı, Pulların çarpışması,Egsoz hırıltısı vs ..

oğuzhan daler
    haykouz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 1

Standart Zırıltı , Hırıltı, Pulların çarpışması,Egsoz hırıltısı vs ..

Arkadaşlar,

Aracım 2009 1.3 multijet punto ;
    10 gün kadar önce bakım yaptırdım yaptırdıgıma pısman oldum 12-15 bin km ye yakın ne tıkırtı ne ses hiçbir şikayetim olmadan bindim aracıma ne varki bakım yaptırdık herşey ondan sonra başladı bakımda yağ bakımı filtreler değişti birde ön balataları değiştirdim birde 1 tüp würth enjektör temizleyici katkı depodan attım hemen hemen yarım depo ya yakın mazot alıp butun hepsi bu fakat bu işlemlerden sonra bir ses olayı çıktı ön takımdan gelen frene basınca kesilen ses bu sesi bulana kadar gergi kayışı gergi bilyası ve şarj dinamosu kasnağı değişti (gergi kütüğü değişmedi) ama ses kesilmedi belkide boşa masraf ettim bilemiyorum başka bir ustaya goturdum değişim yapılan balatalar (opar) sorunlu yada cok sert oldugu ıcın disklerin fatura denilen kısmına alt ve ust tabakalarının surtmesı balatayı bıcakla kesersiniz ya o ses yapıyormuş degıstırdık yumusak balata alıp taktık usta freze de altını ustunu torpuledı ki surtmesın diske dıye ne guzel sevınıyordum ses kesıldı dıye ne varki bu sırada bırsey farkettık aracıma 3.2 lt yağ yerıne 4 lt yağ konuldu usta kararsız kaldı aldırsan ıyı olur dedı foruma başlık açtım sıze danışarak, neyse gittik benzınlıkte 1 lt kadar aldırdık yıne tam sevınecektım ki bu seferde arabamda gaza basıp devirlenmeye başlayınca 2000 devirden sonra 3000-3500 e kadar bir hırıltı desem değil zırıltı desem degıl alt taraftan egsoz sesı gıbı bir ses geliyor (arabanın altındaki enlemesine geçen koruma demiri yok benim arabada sımdı altını vurduysanız ona bak demeyın istedim) ama cok ufak ayırt etmesi zor bir ses hani ustaya gotursem teste cıksak kesinlikle bana diyecekki kuruntu yapıyorsun ses falan yok bu arabada ama ben duyuyorum işin tuhafı araba rolantide calısırken ses falan yok gaza basınca boyle devri yukseltince durdugu yerde yada hareket halinde farketmiyor alttan ince hafif bir zırıltı hırıltı iki pulun birbirine carpması gibi ses geliyor bu ses neden yapar yada benmi çok pimpirikliyim daha once bakımdan oncede vardı bu ses ben arabanın rezonansından dolayı yada sureklı radyo acık surdugum ıcın dıkkatmı etmedım sımdı sagından solundan deli gibi ses dınlemeye basladım huzurum kaçtı bu kadar uzattım hikayeyi baştan anlatayımda atlamadan istedim
    Konu haykouz tarafından (19/10/2017 Saat 23:20 ) değiştirilmiştir.

FATİH YİĞİT
    fatihba - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 4

Standart Cevap: Zırıltı , Hırıltı, Pulların çarpışması,Egsoz hırıltısı vs ..

bahsettiğiniz ses egzoz sistemiyle alakalıymış gibi geldi bana ama tabi ki yine de tam emin değilim. bir de belki şanzumandan olabilir. bunu da araba bi boştayken gaz verip sesi dinleyin, bir de debriyaja basılı sesi dinleyin fark edecek mi bir bakın.

tabi bunların hepsi benim tahminim, benim başıma böyle bir şey gelmiş olsa bunları düşünürdüm, yoksa çok uzman değilim bu konularda. forumda yine bilgi sahibi arkadaşlar yardımcı olurlar mutlaka.

EDİT: yazını tekrardan dikkatlice okudum, bende daha önce hyundai accent vardı aynı bahsettiğin ses onda da oluyordu egzoz ile alakalıydı. egzoz değiştirdikten sonra ortaya çıktıydı. sen en iyisi bi egzoz ustasına götür bi baksın arabaya.
    Konu fatihba tarafından (20/10/2017 Saat 00:18 ) değiştirilmiştir.

mustafa çelik
    aslam0740 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Burdur
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 185

bi kanal bulabilersen altın ayat eksozu elinle salla varsa eger burdan nerden geldiğini bulabilirsin. akisleri elinle salla, disklerin sacları olur onlar belkicsürtebilir motor takozları eskidiyse onlardanda zırıltı yapar nasıl yapar eskidiği için sen gaz verdikçe motor sarsılır o da karasörü sallar salladığı için zırıltı yapar

Naklov Deniz
    PUNTOCU volkan1065 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bartın
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 1081

Siz doğru Kavaklıdere FIAT yetkili servisine kadar gidin. Bu gidişle aracınız iş bilmez ustaların elinde harap olcak. Cebinizden çıkacak paraların da haddi hesabı olmayacak. Servis müdürü Müslüm abi ile birebir görüşüp forum aracılığı ile geldiğinizi belirtirseniz ücret kısmındada size yardımcı olacaktır.

oğuzhan daler
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok

Alıntı volkan1065 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Siz doğru Kavaklıdere FIAT yetkili servisine kadar gidin. Bu gidişle aracınız iş bilmez ustaların elinde harap olcak. Cebinizden çıkacak paraların da haddi hesabı olmayacak. Servis müdürü Müslüm abi ile birebir görüşüp forum aracılığı ile geldiğinizi belirtirseniz ücret kısmındada size yardımcı olacaktır.

Aybasi oyle yapmayi dusunuyorum bende servise gidip adam gibi derdimi.anlaticam baska care kalmadi ins muslum bey bulur yardimci olur

Naklov Deniz
    PUNTOCU volkan1065 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bartın
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 1081

Gidin birebir kendisi ile görüşün. bazı arkadaşlar telefon ile arayıp oradaki müşteri temsilcisi bayanlar ile mahatap olup standart müşteri fiyaları alıyorlar tabiki oda pahalı. Müslüm abinin yanına gidip bir çayını içip karşılıklı iyi niyet diyalog ve forum aracılığı ile geldiğinizi belirtip selamımıda söyleyin. Ücret illaki belki dışarıdan fazla olur ama en azından işi bilen ustaların ellerinde olur. Ayrıca serviste olsa aracınızın her zaman balşında olun son kontrolleri kendiniz yapıp eksik gördüğünüz noktaları belirtin. Mutlaka serviste olsa eksik gözden kaçırdığı noktalar olabiliyor iş yoğunluğu nedeni ile.

erdem alkan
    erdem7506 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    06 BD 7506
    Edilen teşekkür: 20

benim arabanın altında da koruma yok ama altını bir kere sürtmüştüm bir yere gaza basınca zınlama sesi geliyordu bir yer egzoza değiyormuş levye ile kastırınca düzelmişti inşallah sizinki de böyle basit bir şeydir.

oğuzhan daler
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok

Alıntı erdem7506 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    benim arabanın altında da koruma yok ama altını bir kere sürtmüştüm bir yere gaza basınca zınlama sesi geliyordu bir yer egzoza değiyormuş levye ile kastırınca düzelmişti inşallah sizinki de böyle basit bir şeydir.

Insallah