15 sonuçtan 1 ile 15 arası

Konu: Aracı Sıkıştırdığımda Yanan Motor Arıza Lambası

Sercan Kayık
    Cast37 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Plaka
    34gy9612
    Edilen teşekkür: 3

Standart Aracı Sıkıştırdığımda Yanan Motor Arıza Lambası

Arkadaşlar herkese merhaba,
    Benim aracımda bir arıza var desteğinizi isteyeceğim.

Aracı dip gaz yapıp sıkıştırdığım zaman veya rampa çıkarken gaza yüklenince araç bi kez tekleme yapıyor ve sarı motor arıza lambası yanıyor.

Tamircim bilgisayara bağladığında turbo basınç sensörü dedi

Map sensörünü söküp balata spreyi ile temizledim fakat arıza yine devam ediyor. Bu gün arkadaşımın grande puntosunun sensörünü takıp denedik yine olmadı.

Sizce sorun nedir, bu duruma rastlayan varmı. Araç 2011 1.3 multijet grande punto.

Teşekkür ederim.

Ali Erkan
    alierkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Antalya
    Rengi
    Derin Mavi
    Edilen teşekkür: 14

Standart Cevap: Aracı Sıkıştırdığımda Yanan Motor Arıza Lambası

Benim araçta birkaç defa yaşadığım bir durum, uzun yolda yokuş çıkarken motor ışığı yanıp araç 3bin devirde kalıyor. Kenara çekip kontağı kapatıp açınca uyarı devam etse de araç eski performansıyla devam ediyor, uyarı bir iki gün sonra kendiliğinden gidiyor.

Gösterdiğim yerlerde kesin bir cevap alamadım, şunu bunu değiştirip deneyelim dediler elletmedim, zaten en fazla yılda 1-2 defa oluyordu. Geçen kış enjektör keçesinden kaçırma yaptığından enjektör keçe pul değişimi yapıldı, o günden sonra hiç yaşamadım bu durumu.

Aynı dönemlerde yakıtı da Shell Nitro olarak değiştirmiştim, soğuk çalıştırma sesi ve performansı daha iyi buldum.

Yani enjektörlere bakım yaptırın, keçe pul değiştirin (ucuzdur), yakıtı da değiştirip deneyin. ( Ayrıca uzun yolda özellikle yokuşa gelirken ve çıkarken 3bin altına düşürmeyin devri. )

3. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Çağın Uludamar
    culudamar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    34 EC 4829
    Edilen teşekkür: 16

Aynı sorun bende de var. Işık yandığı anda çekiş düşüyor, ama sonra kendiliğinden düzeliyor. Ustaya ışığı yakıp götürdüm turbo arızası dedi. Yolda bırakmaz, tekrar edince turbo valfi değişebilir dedi. Birkaç aydır olmuyor. Çok devirsiz kullanıyordum biraz daha devirli kullanıyorum artık. Araç 2006 model ve ilk sahibiyim. Son birkaç yıldır olmaya başladı.

Sercan Kayık
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Plaka
    34gy9612

Alıntı alierkan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Benim araçta birkaç defa yaşadığım bir durum, uzun yolda yokuş çıkarken motor ışığı yanıp araç 3bin devirde kalıyor. Kenara çekip kontağı kapatıp açınca uyarı devam etse de araç eski performansıyla devam ediyor, uyarı bir iki gün sonra kendiliğinden gidiyor.

Gösterdiğim yerlerde kesin bir cevap alamadım, şunu bunu değiştirip deneyelim dediler elletmedim, zaten en fazla yılda 1-2 defa oluyordu. Geçen kış enjektör keçesinden kaçırma yaptığından enjektör keçe pul değişimi yapıldı, o günden sonra hiç yaşamadım bu durumu.

Aynı dönemlerde yakıtı da Shell Nitro olarak değiştirmiştim, soğuk çalıştırma sesi ve performansı daha iyi buldum.

Yani enjektörlere bakım yaptırın, keçe pul değiştirin (ucuzdur), yakıtı da değiştirip deneyin. ( Ayrıca uzun yolda özellikle yokuşa gelirken ve çıkarken 3bin altına düşürmeyin devri. )
    Çok teşekkür ederim, söyledikleriniz çok mantıklı geldi bana. İlk işim enjektör keçe pulu değişimi yaptırıp buradan sonucu paylaşmak olacak.

Sercan Kayık
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Plaka
    34gy9612

Merhabalar, aracın hiçbir parçasını değiştirmeden sorun çözüldü. bir süredir aracı yüksek devirde kullanmaya başladım. Ortalama 3200 devirde vites attırdım, aracın çekici arttı ve artık sıkıştırsamda arıza lambası yanmıyor. Aynı sorunu hala yaşayan varsa denemesini tavsiye ederim. Uzun süre aracı düşük devirde kullanmaktan böyle bir sorunla karşılaştık diye düşünüyorum.

Çağın Uludamar
    culudamar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    34 EC 4829
    Edilen teşekkür: 16

Dediğiniz gibi ben de aracı düşük devirde kullanıyorum. 1500-2000 arası. Ne kadar süre yüksek devirde kullandınız? Uyarı lambası yanmadı mı bu süre boyunca?

Sercan Kayık
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Plaka
    34gy9612

Alıntı culudamar Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Dediğiniz gibi ben de aracı düşük devirde kullanıyorum. 1500-2000 arası. Ne kadar süre yüksek devirde kullandınız? Uyarı lambası yanmadı mı bu süre boyunca?
    Neredeyse 2 aydır bu şekilde yüksek devirde kullanıyorum aracı bu süreçte uyarı lambası hiç yanmadı. Hatta ara ara sıkıştırıyorum çekişi çok iyi ve uyarı lambası yanmıyor.

Sercan Kayık
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Plaka
    34gy9612

Dün uzun yola çıktım hafif rampa çıkarken biraz gaza yüklendim, tekrar motor arıza lambası yaktı. Yüksek devirde kullanmakta işe yaramadı galiba

engin can
    kuzey3737 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Plaka
    35BUC10
    Edilen teşekkür: 0

arkadaşlar mevzu yüksek devirde kullanmak değilki siz pisliği halının altına süpürüyosunuz bence yanlış bu sorun çoğalmaya başladı son zamanlarda puntolarda aynı durum bendede var belli turboyla alakalı bi durum ve sıkıştırdığımda aracın turbosu kendini korumaya alıyo gaz kesiyo bunun çaresini bulmalı bence yüksek devir tabiki çare ama geçici

erkan donmez
    erkan1907 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Antalya
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 15

Turbo basinc valfinin ince hortumlari var onlarda delik veya catlak olabilir bendeki erimişti.

CASPER_VIA_M1 cihazımdan gönderildi

Ziya ziya
    arenas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Tekno Gri
    Edilen teşekkür: 346

Forumdan bir arkadaşımızın 2011 evosunda da buna benzer şikayeti vardı.Aracı haftasonları kullanırdı sadece.Bilgisayarda EGR sensörü arızası yazıyordu.Egr temizlendi olmadı,değişti yine olmadı.Sonra sürekli gittiğimiz ustamız ,çok yatan araçlarda oluyor böyle dedi,turboyu söküp temizledi.Bir daha da sorun çıkarmadı.

kullanarak iPad aracılığıyla gönderildi

Tercan İs
    Tercan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Sakarya
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 5

ahırs
    TERCAN İŞ
    Sal 16.10.2018, 12:45
    arkadaşlar daha önceden konu açıp yazmıştım. bendede şöyle bir problem olmuştu. aracı 2000 devirde kullanırken (genelde hep 2000 devirde yapıyordu) motor arıza lambası yakıp araç kendini korumaya alıyor ve 2000 deviri geçmiyordu. stop edip çalıştırınca ve yüksek devirlerde yapmıyordu 2000 devirde kullanınca tekrar yapıyordu. bilgisayara bağladılar egr den dediler değiştirdik yine devam etti. sonra sakaryada bir pompacıya yönlendirdiler beni. usta baktı ki emme manifoldu aracın dolmuş nefes alacak yeri kalmamıştı. benim araç gibi başka araclarda vardı emme manifoldu dolan. sonradan ustanın yanına gittim yine vardı emme manifoldu dolan araç. bahsettiğim problemi hep euro 5 araçlarda gördüm ama euro 4 araçlarda hiç görmedim. her oraya gittiğimde ustanın bir aracın manifoldunu söktüğünü gördüm. en son rastladığım euro 5 doblo idi araç arıza lambası yakmamış fakat sabah çalıştığında vuruntulu çalışıyormuştu onunda manifoldu tıkanırcasına dolmuştu. euro 5 motorlarda kronik problem bence bu olay. Boyle sorunları olanlar önce manifolda baktirsinlar boğaz kelebeğini sokunce herşey gözüküyor zaten

engin can
    kuzey3737 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Plaka
    35BUC10

seninki sorun çözümü değil ancak yanlış anlama pisliği halını altına süpürmek gibi birşey bence o şekilde kendimizi kandırırız arkadaşlar sorun zaten sıkıştırdığımızda arabayı 2000-3000 devir arası turbo çalışmaya başlarken yapıyo ama ben sorunun kesin çözümünü buldum ve aracımı satılığa çıkarttım güzel ekonomi bir yere kadar arkadaş araçta krnik sorunlarla uğraşmak bezdirdi beni bu demek oluyorki puntodan uzak durmamız gerekiyormuş.

UGUR POTUK
    upotuks - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Yok

Sorun Düzeldimi

UGUR POTUK
    upotuks - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Yok

Alıntı Cast37 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar herkese merhaba,
    Benim aracımda bir arıza var desteğinizi isteyeceğim.

Aracı dip gaz yapıp sıkıştırdığım zaman veya rampa çıkarken gaza yüklenince araç bi kez tekleme yapıyor ve sarı motor arıza lambası yanıyor.

Tamircim bilgisayara bağladığında turbo basınç sensörü dedi

Map sensörünü söküp balata spreyi ile temizledim fakat arıza yine devam ediyor. Bu gün arkadaşımın grande puntosunun sensörünü takıp denedik yine olmadı.

Sizce sorun nedir, bu duruma rastlayan varmı. Araç 2011 1.3 multijet grande punto.

Teşekkür ederim.
    Sorun düzeldi mi