17 sonuçtan 1 ile 17 arası

Konu: Turbo arızası ve fren arızası

murat aras
    arass8319 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Akdeniz Mavi
    Edilen teşekkür: 1

Araştırma İnceleme Turbo arızası ve fren arızası

Merhaba arkadaslar.Ben yaklasık 1,5 aylık punto kullanıcısıyım.Aracım grande punto 1.3 m.jet 75 hp 2006 model 170.000 km de.Aracı alırken expertiz yaptırdım ve aldım.Motor gücü yuzde 95 çıktı ve bütün testlerden geçti fren testide dahil.Ancak aracım 2 gün önce giderken bir anda çekişten düştü ve motordan ıslık sesi gelmeye basladı.Ben tabi eski dize kullanıcısı olarak turboyu yediğini anladım.Çekici ile çektirdk ve tahmin ettiğim gibi turbo mefta olmuş.Merak edenler için bugun serviste turbo fiyatı 1985 tl dir.Bende tabi çoğu gibi dışarıda yaptırma yoluna giderek lancıe turboyu 1200 e aldım.yağlar fitreler turbo parçaları derken yaklaşık 1620 tl işçilik dahil cepten gitti.Dedim arabadır arıza yapar olsun dedim hemen yaptırdık.Aracı ustadan aldım ve çıktım giderken şehir içinde bir anda fren boşaldı.Dibe kadar bastım ama nafile pedal boş.Tabi doğal olarak ışıklar olunca öndekine tosladım ama şukur hasar meydana gelmedi iki taraftada.Daha sonra tekrar çekici tabi .Çekiciyi beklerken Frene 10-15 defa bastım.Fren bir boşaldı bir kaya gibi oldu.Daha sonra eski haline döndü.Ben yinede çekici ile çektiridim.Usta hiç bir sorun yok dedi.Hidarolik tam hidrolik kaçağı yok herşeyine baktım uzun süre test ettim dedi.Yaptıysa fren merkezindendir dedi değiştir diyosan değiştireyim dedi.Değiştir dedim bende onun fiyatınada 215 tl dedi.turboyu çok önemsemedim ama bu fren olayı beni çok rahatsız etti açıkcası.Foruma baktım puntolarda böyle bir sorun yaşayanda görmedim.Böyle bir sorun fren boşalması yaşayan varmı puntoda acaba sorun neden onu çok merak ediyorum.İnsanı rahatsız eden sorunun bulunamaması ve acaba tekrarlarmı.Tek çare fren merkezini ve hidroliği değiştirmek ustanın tabiri ile bende öyle yaptım.Tamirciden çıkar çıkmaz olması nedeni ile Ustaya suç bulacaktım ama turbo takılması ve fren boşalması arasında bağ da yok bildiğim kadarıyla.Demem o ki araçlar boşa expertiz parası veriyoruz galiba. daha 1,5 ayda 2000 tl yi yedi araba.Çokta memnun kalmıştım ama nazar ettim kendime galiba.1,5 ayda sevgiden soğumaya geçmek böyle bir duygu olsa gerek.

Zafer Han
    Ezeldenberi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Adana
    Rengi
    Evo Granit Gri
    Plaka
    Evo 1.3 ss 75bg
    Edilen teşekkür: 617

Standart Cevap: TURBO ARIZASI VE FREN ARIZASI

Öncelikle geçmiş olsun. Belirli km ve yaştan sonra büyük bakım ve eskiyen motor parçaları değişimi ve bakımı kaçınılmaz. Ama bunda en büyük pay yazılım , yanlış kullanım , yanlış yağ ve yedek parça kullanımı sonucu ortaya çıkıyor. Son yapılan işlem fren merkezi değişimi, fren sorununu çözdü mü?

3. Bu mesaj için teşekkür edenler:

gok ten
    timbaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Yurtdışı
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 503

Fren merkezi icindeki contalardan bir veya bir kaci kacirir se kendi icinde basinc kaybi olusur.. bu neden olabilir...
    Bu gibi durunlarda kacak eksilme vs olmaz da..

Ve
    https://forum.grandepuntotr.com/gene...apiyordum.html
    Konu timbaz tarafından (11/06/2017 Saat 23:33 ) değiştirilmiştir.

5. Bu mesaj için teşekkür edenler:

murat aras
    Rengi
    Akdeniz Mavi

Tskler arkadaslar.Aracı daha almadım yarın alacam daha deneme fırsatım olmadı.Bende internette yaptıgım araştırma neticesinde contalar yerine merkezi komple değiştireyim dedim bakalım düzelir inşallah.Turboyla birlikte motor yağı bütün fitrelerde değişti bakalım.Trigier dedim ses gelmezse gerek yok dedi usta.Baskada baktırmam gereken baska bir husus varmı motorla ilgili bilmiyorum.Ustaya motorda baska sıkıntı görünüyormu diye özellikle sordum yok dedi.

Zafer Han
    Ezeldenberi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Adana
    Rengi
    Evo Granit Gri
    Plaka
    Evo 1.3 ss 75bg
    Edilen teşekkür: 617

Standart Cevap: Turbo arızası ve fren arızası

Murat bey, triger değişimini sormadık ama, aracınızın yaşı ve kmsi gereği triger değişimini yaptırmanız olası kötü sonuçlarla karşılaşmanızın önüne geçecektir.

8. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Naklov Deniz
    PUNTOCU volkan1065 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bartın
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 1081

Exper tizde boya ve kaporta kontrolü birde araç km pc kontrolü doğru çıkıyor. Onun dışında yapılan amortisör fren motor testi sonuçları anlık olduğu için çok bisi ifade etmiyor. Araç alıp satanlar da artık küçük boya kontrol cihazları var bende almayı düşünüyorum

10. Bu mesaj için teşekkür edenler:

ÖMER YALÇIN
    punto1414 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 165

geçmiş olsun vardır herşeyde bir hayır..ALLAH beterinden korusun

12. Bu mesaj için teşekkür edenler:

murat aras
    Rengi
    Akdeniz Mavi

Tşkler arkadaslar.Aracı teslim aldım bugun.Yaklaşık bir 50 km kadar sürdüm fren güzel duruyor.Orjinali ile değiştirdim dedi usta fren merkezini ve yeni hidrolik yağı koydum dedi.Şimdilik bir sorun görünmüyor.Ama formlardan edindiğimiz bilgiler neticesinde acaba fren tutmazsa diye motor freni kullanarak yavaslamalar denedim )).Ama motor freni acil durumlarda işe yarayacak bişey olmadıgını anlamadım ).Trigier kayışına gelince ustaya trigier kayışını değişelimmi dedim.Bunların trigier zincirli dedi ses gelmedikten sonra gerek yok dedi ama ben yinede ilk fırsatta değiştireyim diyorum bakalım.

14. Bu mesaj için teşekkür edenler:

murat aras
    Rengi
    Akdeniz Mavi

Bu arada volkan1065 km de kontrolünün aslında basit bir yöntemi varmış.Bilmiyorum belki bilmeyenler vardır hemde arkadasa bilgilendirme olur.Banada bir arkadas tavsiye etmişti.Serviste ekpertiz yapmadıktan sonra km kontrolünüde bilemiyoruz tabi.Fıat yol arkadasım mobil uygulamasına aracı kayıt yapınca(şase ve motor numarası istiyor) aracın trafiğe araç profilim--bakım servis menüsünde aracın trafiğe çıkış tarihinden en son servise girdiği tarihe kadar km bilgileri yazıyor.Bende aracı satın aldıktan sonra km sinin orjinal oldugunu bu yolla öğrendim

süleyman Ş
    General edll - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Evo Gri
    Plaka
    TR
    Edilen teşekkür: 834

Alıntı arass8319 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bu arada volkan1065 km de kontrolünün aslında basit bir yöntemi varmış.Bilmiyorum belki bilmeyenler vardır hemde arkadasa bilgilendirme olur.Banada bir arkadas tavsiye etmişti.Serviste ekpertiz yapmadıktan sonra km kontrolünüde bilemiyoruz tabi.Fıat yol arkadasım mobil uygulamasına aracı kayıt yapınca(şase ve motor numarası istiyor) aracın trafiğe araç profilim--bakım servis menüsünde aracın trafiğe çıkış tarihinden en son servise girdiği tarihe kadar km bilgileri yazıyor.Bende aracı satın aldıktan sonra km sinin orjinal oldugunu bu yolla öğrendim
    servis bakımlı değilse ki benim araç servis yüzü görmedi, bu durumda olan arkadaşlar ne yapmalı.

murat aras
    Rengi
    Akdeniz Mavi

illa servise girmişliği vardır değilmi en azından garanti süresi içerisinde benim çok fazla servise girmiş mesela.2015 yılında girdiği km ile baktıgım zaman su anki uyusuyor en son girdiği km den yaklaşık sonuc bulunabilir belki

gok ten
    Nereden
    Yurtdışı
    Rengi
    Yok

Bakim servis menusu ama mesela garantiden dolayi her hangi bir parca degisimi icin olan kayitlari da ayni listede gosteriyor..

murat aras
    Rengi
    Akdeniz Mavi

Alıntı timbaz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bakim servis menusu ama mesela garantiden dolayi her hangi bir parca degisimi icin olan kayitlari da ayni listede gosteriyor..
    Ben parça değişimlerini göremiyorum öyle bişey varsa.km,ıkk no ve tarih var sadece.

gok ten
    Nereden
    Yurtdışı
    Rengi
    Yok

Alıntı arass8319 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ben parça değişimlerini göremiyorum öyle bişey varsa.km,ıkk no ve tarih var sadece.
    Mesela bu
    1. Bakim... Bakimda klima fanindan ses geliyor demistim,.duymadik dediler, teslim aldiktan sonra koseyi dondum, otmeye baslasi, geri.dondum .. 2. Kayit o.. klima motoru
    Sonra korna bozuldu, bence bozan servis idi ama garantiden fiata isledi
    3. Kayit da o...
    1 ve 2 ayni gun 2 kere
    Veya 27gun 110 km sonraki 3. kayit da garanti den dolayi kayit
    1 bakim+2 garantiden dolayi ama 3 kayit

Ve km oynama, ecude 1veya 1den fazla yenilenen kayit sayisi var ise oynama vardir..

Konu timbaz tarafından (12/06/2017 Saat 23:59 ) değiştirilmiştir.

murat aras
    Rengi
    Akdeniz Mavi

Alıntı timbaz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Mesela bu
    1. Bakim... Bakimda klima fanindan ses geliyor demistim,.duymadik dediler, teslim aldiktan sonra koseyi dondum, otmeye baslasi, geri.dondum .. 2. Kayit o.. klima motoru
    Sonra korna bozuldu, bence bozan servis idi ama garantiden fiata isledi
    3. Kayit da o...
    1 ve 2 ayni gun 2 kere
    Veya 27gun 110 km sonraki 3. kayit da garanti den dolayi kayit
    1 bakim+2 garantiden dolayi ama 3 kayit

Ve km oynama, ecude 1veya 1den fazla yenilenen kayit sayisi var ise oynama vardir..

Sonuç itibari ile servis kayıtlarınıda göstermesi güzel bişey.Zaten burda amatör amaç km bilgisini görmek dimi senin arabanı ben 2015 yılında alsam idi bu arabada 61 bin km olsaydı kayıt yapınca bu kayıtların hepsini görecektim ve km nin orjinal oldugunu anlayacaktım

süleyman Ş
    General edll - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Evo Gri
    Plaka
    TR
    Edilen teşekkür: 834

2011 benim araç. 2014 te ben aldığımda 81000 km idi. gösterge değiştirdim km 65000 idi sanırım. şimdi km 87000 de. 2 yıl sonra 110000 civarı olur.
    ben bunu demek istedim.

murat aras
    Rengi
    Akdeniz Mavi

Alıntı edll Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    2011 benim araç. 2014 te ben aldığımda 81000 km idi. gösterge değiştirdim km 65000 idi sanırım. şimdi km 87000 de. 2 yıl sonra 110000 civarı olur.
    ben bunu demek istedim.
    senin iş te bayağı karışıkmış hemserim yani gösterge falan değişmesi olan arac felan olursa okadarıda şansa artık mesajımdada dediğim gibi amatörce öğrenme yöntemi sadece yüzde yüz değil tabiki