14 sonuçtan 1 ile 14 arası

Konu: Frenlerdeki kazınma sesi???

Aydın Erden
    Painkiller - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Rock Siyah
    Plaka
    06AE003
    Edilen teşekkür: 21

Standart Frenlerdeki kazınma sesi???

Arkadaşlar merhaba!
    Son birkaç gündür aracımda frene bastığımda arka kampanalardan hışırtı ve kazınma sesi geliyor. Önceleri çamur falandır dedim ve aldırış etmedim ama yıkandıktan sonra da bu durum devam etti. Böyle bir sorunla karşılaşan yahut frenlerle ilgili farklı bir sorun yaşan varsa tecrübelerini yazabilir mi?

Haluk Korkmaz
    Halook!!! - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 249

Valla aklıma gelen ilk şey balataların bittiği.Serviste bir kontrol ettirin derim...
    Fiat Grande Punto StarJet Emotion 1.4 16V 95Bg

A. Can Şahin
    95+ HP Punto_Can - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    06DA1234
    Edilen teşekkür: 779

El freni kullanarak dönme derim Aydın

Can M. İmregün
    Moderatör SteinGP - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 1776

kampanalardaki pislik sadece,serviste veya lastikçide açtırıp temizlettirirseniz sorun çözülür,çözmüş biri olarak söyleyebilirim..
    İmkansız bir gerçeklik değil, bir görüştür. İmkansız bir iddia değil, meydan okumaktır. İmkansız potansiyeldir. Geçicidir. İmkansız yoktur.
    Muhammad Ali Clay

SEAT LEON 1.4 TSI FR + FULL LED + SUNROOF + 18"

çağlar mavuk
    grandecaglar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Bolero Kırmızı
    Plaka
    06 ZEH 81
    Edilen teşekkür: 116

benimde dönerken manevra yaptığım zaman frene basınca sağ ön lastikten frenden ses geliyo kışın meydana geldi bu olay devam ediyo çok ses çıkartıyo frene basınca ilginç

Aydın Erden
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Rock Siyah
    Plaka
    06AE003

Arkadaşlar herkese cvpları için teşekkür ederim. En kısa zamanda kampanaları bi temizlettireyim.
    Bu arada buna benzer bir sorunu yaşayan birine fiat forum da karşılaşitım fakat benzer sesi ön disklerden duyan birisi yazmış. Servise gittiğinde balataların bittiğini sölemişler lakin 15000 km deki bir araç. Bilemiyorum 15000 km balataların işinin bitmesi için erken midir deil midir?
    Ayrıca benin sorunum arka frenlerle ilgili kampanalardan gelen ses. Aşınma oluğunu sanımıorum zira araba 6000 km de. biraz erken olsa gerek bilmiorum. pek anlamam ama en kısa zamnda tozunu aldıracağım...

Aydın Erden
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Rock Siyah
    Plaka
    06AE003

Alıntı Yalnız Kurt Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Aydın bey, kimi şoför vardır, aracını dengeli kullanır; kimisininde bir ayağı sürekli fren pedalindedir...
    Hele bir de şehir içi trafiği dur kalklarla ilerliyorsa bir ihtimal 15000 de belki bitebilir diyorum...

Saygılar...
    Doğrudur. Tşkkr.

Ziyaretçi047
    Ziyaretçi Ziyaretçi047 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

balata bitmesi değil korkma. 15000 de bitmez balata. sadece pislik. veya pas da olabilir. geçer geçer. hatta birkaç frene sağlam bassan da atma ihtimali var

_ _
    Muhendis06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 215

Sesin tam olarak neye benzedigine daha iyi karar vermek icin yol boyunca kenarinda tek veya cift tarafli duvar olan bir yerden camlar acik gecin. Bu esnada fren yaparak sesi duyun. Tarif ettiginiz sesin arkadan geldigine emin olmak icin el frenini yavas giderken koldaki butonu basili tutarak hafifce cekip birakin. Bu esnada ses geliyormu diye bakin. Belki de bunlara bakarken sesin onlerden geldigine kanaat getireceksiniz? Ancak benzer durumu yasamis biri olarak, sesin 10 ila 15 00 km icinde kendiliginden kayboldugunu soyleyebilirim. Balatanin belirli katmanlarinda muhtemelen imalattan kaynaklanan sertlik dagiliminin farklilik arz etmesi bu soruna yol aciyor olabilir. Kimse net olarak sebebini soyleyemez. Arka kampana temizligine gelince, eger aracinizla kilometrelerce uzunlugunda bir rampadan inerken el frenini cekili birakmadiysaniz, bos yere kampana actirmaniza gerek yok. Gider actirirsaniz da, icine biraz hava basip, iki sprey basip sizi gondereceklerdir. Cunku daha fazla yapacak birsey yok. Iyi surusler..
    1.3 MJ Act 75 HP, 5 lt/100km

10. Bu mesajı için 5 kişi Muhendis06'ye teşekkür etti:

Aydın Erden
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Rock Siyah
    Plaka
    06AE003

Alıntı Muhendis06 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sesin tam olarak neye benzedigine daha iyi karar vermek icin yol boyunca kenarinda tek veya cift tarafli duvar olan bir yerden camlar acik gecin. Bu esnada fren yaparak sesi duyun. Tarif ettiginiz sesin arkadan geldigine emin olmak icin el frenini yavas giderken koldaki butonu basili tutarak hafifce cekip birakin. Bu esnada ses geliyormu diye bakin. Belki de bunlara bakarken sesin onlerden geldigine kanaat getireceksiniz? Ancak benzer durumu yasamis biri olarak, sesin 10 ila 15 00 km icinde kendiliginden kayboldugunu soyleyebilirim. Balatanin belirli katmanlarinda muhtemelen imalattan kaynaklanan sertlik dagiliminin farklilik arz etmesi bu soruna yol aciyor olabilir. Kimse net olarak sebebini soyleyemez. Arka kampana temizligine gelince, eger aracinizla kilometrelerce uzunlugunda bir rampadan inerken el frenini cekili birakmadiysaniz, bos yere kampana actirmaniza gerek yok. Gider actirirsaniz da, icine biraz hava basip, iki sprey basip sizi gondereceklerdir. Cunku daha fazla yapacak birsey yok. Iyi surusler..
    Cok tskkrler. Bir daha aynı sesi duyarsam dediğinizi yaparım zira ses kesildi...

ercan günay
    secretdream - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Orleans Mavi
    Plaka
    34 UH 0123
    Edilen teşekkür: 1

merhaba arkadaşım. Nazar değmesin puntomdan çok memnunum. Servisimde İst. Bakırköyde Haliç oto oradan da çok memnununm daha önceki 2 tipom ve şimdi puntomla 13 yıldır aynı servisle çalışıyorum.Orasıde iyi bir yer tavsiye ederim istanbuldaki arkadaşlara. Fren seslerine gelince. Benim aracım sizinki gibi değil ama 90-100 yani yüksek hızlarda arabada ister tek kişi olsun isterse daha fazla fark etmiyor.Biliyorsun frenlerimiz çok hassas frene bastınızmı heme kasıyor o yüzden ilk zamanlarda buna alışmaklta zorlandım. Ama derdiğim gibi yüksek hızda giderken bazen düşük hızda da oluyor fren pedalına hafifçe dokunuyorum yavaşlatmak amacı ile öyle kazık ve acil fren dahi yapmıyorum ama frenlerimden özellikle de ön frenlerimden ötme sesi tiz bir ısklık şeklinde bir ÇIĞLIk gibi bir ses geliyor. Servise 5000 de gittim sağolsunlar hiç ikiletmeden ağlatmadan hemen değiştirildi ve sıfır fren balataları takıldı. ancak 2000 kmde y,ne aynı sesi çıkartmaya başladı. bundan sonra 2 kez daha aynı şikayettel ghittim gidermeleri içn arkadaşlar lifte çektiler,temizlediler hava sıkltılar tozları temizlediler,pas giderici sıktılar vel hasıl ayar çektiler teste çıktık geçmişti ama vbir süre sonra gene yapıyor. Ben artık balataların hatalı üretim olduğunu düşünüyorum. servis elişnden geleni yaptı orjinal ve yeni parça bile taksa değiştirse kontrol etse dahi ses tekrar tekrar çıkyor. Sinir bozucu bir ses. Kullanıjm konforunu etkilkemiyor performansı etkilemiyor ama sinir etmiyoe değil. Aynı problem değil ama başka yaşayan varsa benimle paylaşırsa sevinirim arlakdaşlar

13. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Aydın Erden
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Rock Siyah
    Plaka
    06AE003

Arkadaşlar arka frenlerle ilgili sorunumun bir benzerine yabancı bir forum sitesinde de rastladım. Paylaşmak isterim;
    Şikayet sahibi zat benimkiyle yaklaşık aynı sorunla servise başvurmuş. Aracı 11000 küsür milde ve sorun hakkında servis aracın fren garantisinin sınıra yanaştığını söylemiş.(sınır 12000 mil imiş.) Bu parça 11000 mil ömrülü ve değişmesi gerekiyor! (aktarmaya çalıştım hatalarım olabilir.)
    Yine birisi yukarıdaki arkadaşımızın (secretdream-ercan günay) yaşadığı sorunu yaşamış ve aynı şekilde parça değişmiş yeni balatalar takılmış ve evet ses devam ediyor.
    Nihai sonuc Ercan Bey'in tespitine katılıyorum. Hatalı üretim olabilir.
    Bu arada Ercan Bey, ön disklerde aynı ıslık sesi bende de başladı.
    Bunaldım iyice... Gitmiyorum servise.

15. Bu mesaj için teşekkür edenler:

_ _
    Muhendis06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 215

Arkadaslar, frenlerden duydugunuz ötme, hisirti, kazima vb vb... seslerinin cozumu (belki bazilariniz inanmak istemeyecek ama) hakikaten de hemen hemen imkansiz gibi bir konudur. Fren komponentlerinin dizayn parametreleri o kadar fazla ki, imalat proseslerinden tutun, daha teorik asamalara kadar gidin, isin icinde cok fazla parametre var. Hemen tak diye cozulebilecek / cozebileceginiz bir hadise degil.

Belki komple set degistirirsiniz, disk+balata vb vb... bakarsiniz birkaç bin km sessiz surdunuz, ama bir an bir bakarsiniz cayir cayir otmeye baslamis.... eger olayi kökten cozebilecek olan varsa helal olsun... ben artik muzigin sesini aciyorum, aci ama gercek
    1.3 MJ Act 75 HP, 5 lt/100km

17. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Nafiz UYBAT
    SONAX ALSANCAK 4216059 Nafiz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 247

Arkadaşlar Arabayı yıkattıktan sonra benim frenlerde balans yapıyor.frene bastığım zaman sanki abs nin yavaş versiyonu gibi bi tutuyo bi tutmuyo delirdim gecen gün artık.balatalar hakkatten arızalı galiba.bu kadar şişme yapması normalmi arkadaşlar