Sayfa 1/2 12 SonSon
24 sonuçtan 1 ile 20 arası

Konu: Sol Ön Teker Sağ Ön Tekere Göre İçte Duruyor

Tolga Şahin
    xxdeo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 2

Bilgilendirme Konusu Sol Ön Teker Sağ Ön Tekere Göre İçte Duruyor

Arkadaşlar merhaba, 2009 Grande Punto aracımın sol tekeri sağ ön tekere göre bir miktar içte duruyor. Normalde herkes durumun normal olduğunu kaportadan dolayı göze böyle görünebileceğini söylüyor fakat ben virajlara girerken bu durumu hissediyorum. Dışa çıkık taraftan viraja girdiğimde resmen passat performansı verirken içe girmiş sol kısım üstünden viraja girdiğimde sanki araç sola yatıyor. Rotçu araba normal sen takıntılısın diyor. Başına böyle bir şey gelen biri var mı arkadaşlar. Aracın ön düzeni ya da direksiyon aksamı çok temiz olmasa tekerden büyük bir darbe almış diyeceğim ancak direksiyon ve ön takım inanılmaz stabil çalıştığı için onu da düşünmüyorum pek. Saolun şimdiden.
    Konu xxdeo tarafından (06/04/2017 Saat 15:57 ) değiştirilmiştir.

kadir s
    Kadyr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Tekno Gri
    Edilen teşekkür: 85

Standart Cevap: Sol Ön Teker Sağ Ön Tekere Göre İçte Duruyor

Rotcu ne diyorsa o. O sekilde bir durum olursa cihaza baglaninca yamukluk belli olurdu

3. Bu mesaj için teşekkür edenler:

mustafa çelik
    aslam0740 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Burdur
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 185

Bende senin gibiyim benim arabada şöför tarafından hafif vurmuşlar ama öyle büyük bir kaza değil rotcu herşey iyi diyor ama ben sola viraja girdim mi güzel sağa viraja girdim sanki savrulacağım gibi geliyor ben bi ara kanala çekip alttan şaheseri gelenleri ölçeceğim

5. Bu mesaj için teşekkür edenler:

gok ten
    timbaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Yurtdışı
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 503

Servise gidip degerlerine gore kontrol ettirebilirsiniz de...
    Distan ip cekenler de var, orta aks belirleyip saga sola mesafe kontrolu yapan da, on teker aks araligi normal degerinde cikabilir ama geometrisinin dogrulugu da onemli..
    Rot balansci nasil.kontrol etti bilmiyorum ama yanilma ihtimali de olabilir belki..
    (Bunari ornek olarak paylastim sadece )
    Konu timbaz tarafından (06/04/2017 Saat 16:42 ) değiştirilmiştir.

7. Bu mesajı için 2 kişi timbaz'ye teşekkür etti:

Zafer Han
    Ezeldenberi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Adana
    Rengi
    Evo Granit Gri
    Plaka
    Evo 1.3 ss 75bg
    Edilen teşekkür: 617

Alıntı aslam0740 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bende senin gibiyim benim arabada şöför tarafından hafif vurmuşlar ama öyle büyük bir kaza değil rotcu herşey iyi diyor ama ben sola viraja girdim mi güzel sağa viraja girdim sanki savrulacağım gibi geliyor ben bi ara kanala çekip alttan şaheseri gelenleri ölçeceğim
    Sadece tahmin, acaba amortisörlerde sorun olabilir mi? Baktirmanizda fayda var.

9. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Tolga Şahin
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Titanyum Gri

Alıntı timbaz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Servise gidip degerlerine gore kontrol ettirebilirsiniz de...
    Distan ip cekenler de var, orta aks belirleyip saga sola mesafe kontrolu yapan da, on teker aks araligi normal degerinde cikabilir ama geometrisinin dogrulugu da onemli..
    Rot balansci nasil.kontrol etti bilmiyorum ama yanilma ihtimali de olabilir belki..
    (Bunari ornek olarak paylastim sadece )
    Hocam bu görüntüler nasıl görülebiliyor. çok detaylı bir analiz gibi. aracın tasarım sürecindeki hesaplamalar mı acaba

Tolga Şahin
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Titanyum Gri

baktırmıştım hocam amortisörlerde herhangi bir sorun yok dendi.

gok ten
    Nereden
    Yurtdışı
    Rengi
    Yok

Elearn deki kontrol icin aracin verilerilerinden bir kisim sadece.. amortisor kulelerinin ustu esit olsa bile, (ve orta aksa gore de simetrik)

Yere inisleri sag sol olarak simetrik degil ise, tekerleklerin kamberi ayni olsa da, iz mesafesi olmasi gereken degerde olsa da orta aksa gore belki fark vardir..
    Rot ustasi nasil kontrol etti ? Bilginiz var mi?

13. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Tolga Şahin
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Titanyum Gri

Elearn deki kontrol icin aracin verilerilerinden bir kisim sadece.. amortisor kulelerinin ustu esit olsa bile, (ve orta aksa gore de simetrik)

Yere inisleri sag sol olarak simetrik degil ise, tekerleklerin kamberi ayni olsa da, iz mesafesi olmasi gereken degerde olsa da orta aksa gore belki fark vardir..
    Rot ustasi nasil kontrol etti ? Bilginiz var mi?
    baya üstünkörü bakmıştı sanırım. Başka da bir yere götürmedim. Önce sorun var diyip çekiçle girmişti sonra da oldu dedi ama durumda değişiklik yoktu

ferhat sasmaz
    turboferhat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 56

Ayni sorun bende de bar konuyu kim actiysa tebrik!! Onlarca servis usta gorustum ama netice yok. Sola virajda sag merkez kac cok stabil ve guven verici.. ama saga virajda soldaki yay sanki cokuyo , kafa soldan basiliyo ve burundan kayma egilimi gosteriyo. Zaten soldaki yatmadan hissediyosunuz.. kac kisiye gosterdim bisi yok dendi. Arac son hiza kadar cok stabil. Cekme titreme gibi seyler yok. Ayrica frene bastigimda saga sola kafa atmada yok! Ayriyetten ben sorunu bulucam diye 2 takim yay , komple amortisor degistirm takim olarak! Yine netice yok! Bizim burdaki ustalar ezberci oldugu icin ya amortisordur ya helezondur diyo! Laf anlatmaktan yoruldum! Ben sorunun on takimda salincak ve ekipmanlarindan dolayi oldugunu dusunuyorum. Cunki tek degismeyen salincak, rot kolu , rot basi!! Bu arada aracin hic kazasi yok!!
    Lutfen basligi guncel tutalim ve su sorunu cozume kavusturalim
    Konu turboferhat tarafından (06/04/2017 Saat 21:27 ) değiştirilmiştir.

Naklov Deniz
    PUNTOCU volkan1065 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bartın
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 1081

Alıntı turboferhat Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ayni sorun bende de bar konuyu kim actiysa tebrik!! Onlarca servis usta gorustum ama netice yok. Sola virajda sag merkez kac cok stabil ve guven verici.. ama saga virajda soldaki yay sanki cokuyo , kafa soldan basiliyo ve burundan kayma egilimi gosteriyo. Zaten soldaki yatmadan hissediyosunuz.. kac kisiye gosterdim bisi yok dendi. Arac son hiza kadar cok stabil. Cekme titreme gibi seyler yok. Ayrica frene bastigimda saga sola kafa atmada yok! Ayriyetten ben sorunu bulucam diye 2 takim yay , komple amortisor degistirm takim olarak! Yine netice yok! Bizim burdaki ustalar ezberci oldugu icin ya amortisordur ya helezondur diyo! Laf anlatmaktan yoruldum! Ben sorunun on takimda salincak ve ekipmanlarindan dolayi oldugunu dusunuyorum. Cunki tek degismeyen salincak, rot kolu , rot basi!! Bu arada aracin hic kazasi yok!!
    Ön yaylarımı değiştirdiniz yoksa arka yayalarımı.

EVO fire 1.4 8V LPG
    ethemyigit - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 76

sadece senın bakman ile yamuk anlaşılmaz bursada bi rot balans cihazına girmiştim sinema salonu gibi ekran dan sadece araç marka modelini seçip lazerleri odaklıyordular
    kaliteli bi rot balans a git aracım tüm açılarını ölçerler ona göre karar ver benim gittiğimde yaklasık 55 ınc ekranı vardı hunter marka bi lazerlı rot cihazıydı galıba
    asagıdakı fotonun daha büyük ekranlısı hepsi sensörlü sistem

https://www.google.com.tr/imgres?img...act=mrc&uact=8

gok ten
    Nereden
    Yurtdışı
    Rengi
    Yok

Rot ayari yaptirdiktan sonra mutlaka bir ciktisini almanizi tavsiye ederim.. zamanla olusan sapmalari takip edebilmeniz icin..
    Aslinda rot ayari sadece toe in toe out acisi icindir.. planda lastiklerin ice disa bakma acisi...
    Kamber ise karsidan bakinca acisi.. bunun esit olmamasi o basesilen bosluk mesafesini etkiler..
    Bahsedilen rot ayarini genel bir tanim olarak dusunursek bu kamber ayarini kapsiyor mu o da var...
    Makinede aracin bu bilgileri mevcut, varsa kamberdeki uyumsuzlugu da gosterir ama ayar sadece rot ayari olarak yapiliyor ise yanlis kamber yanlis olarak kalir...
    Rot ayari ile kamber ayarini ayri tutmak gerekir...

19. Bu mesajı için 2 kişi timbaz'ye teşekkür etti:

gok ten
    Nereden
    Yurtdışı
    Rengi
    Yok

Alıntı turboferhat Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Keske once salincaktan baslasaydiniz...
    Eger kamberden ise, on duzende kamber ayari yapilamiyor..
    Kamber de salincak veya arac govdesinden dolayi bozulur, cihaz kamber degerlerini olmasi gereken degerlerden farkli gosteriyor ise govde veya alt salincaklardamdir.., aracta kaza da yok demissiniz, bu durumda salincak kaliyor...

İlk serviste ayar oncesi ve sonrasi bazi uyumsuzluklar vardi.. o zaman ogrendim ben de.. bir sikayetin yok ise bir sonraki bakima kadar da olumsuz ilerleme olmaz ise birak boyle kalsin demisti, 2. Bakimda da yakin degerlerdi, en son 80binde kontrol edildi, fark ayni ama bir sikayetim de olmadigindan salincaklar hala ayni...

21. Bu mesaj için teşekkür edenler:

ferhat sasmaz
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok

Alıntı volkan1065 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ön yaylarımı değiştirdiniz yoksa arka yayalarımı.
    Takim olarak komple hocam

ferhat sasmaz
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok

Keske once salincaktan baslasaydiniz...
    Eger kamberden ise, on duzende kamber ayari yapilamiyor..
    Kamber de salincak veya arac govdesinden dolayi bozulur, cihaz kamber degerlerini olmasi gereken degerlerden farkli gosteriyor ise govde veya alt salincaklardamdir.., aracta kaza da yok demissiniz, bu durumda salincak kaliyor...

İlk serviste ayar oncesi ve sonrasi bazi uyumsuzluklar vardi.. o zaman ogrendim ben de.. bir sikayetin yok ise bir sonraki bakima kadar da olumsuz ilerleme olmaz ise birak boyle kalsin demisti, 2. Bakimda da yakin degerlerdi, en son 80binde kontrol edildi, fark ayni ama bir sikayetim de olmadigindan salincaklar hala ayni...
    Ben defalarca rot balansa girdim araba ok gibi.. lazerle aracin tum olculerine bakildi.. ama nihayetinde on takim parcalari kaucuk ekipmanlarla bagli. Yani arac dururken problem yok ama yuke bindiginde gerekli performansi veremiyo olabilir. Tipki bizim uatalarin levye ile salincak kontrolu yaptigi gibi. O aracin yerw bastiginda karsiladigi yukle senin kullandigin levye bir mi ustam dediginde bilmis muamelesi yapiyolar.. salincak cok bozuldugu durumlarda ewet levye yeterli gelebilir ama onun haricinde bence sagliksiz bi yontem! Hem sonuc acisindan hem de o araci yapan muhendise saygisizlik bence bu! Adam gerekli gormuski alt takimdaki parcalari pasa karsi korumak icin boyamis. Ne anliyolar kanirtip canina okumayl anlamiyorum, hele lift!! Servislerde ayni! Ozellerde! Uzeri kaucuk olmasi gereken paletler civatalanmis birde bunu aracin sacina vurunca hayirlis olsun! Yine muhendis arkadas dusunmus jack point noktalari koymus!! Nerdeee bizde isini kaliteli ve temiz yapan usta.. velhasil uzattim ! Bu kafadan yatma olayiyla alakali aklima gelen bir baska mantikli yorum ise sanziman.. sol tarafta oldugu icin bu etki olusuyo olabilir. Cunki bunu tumseklerde de denedim .. on lastikleri ayni anda tunsege aomthgumda sol taraf daha bi basilip duzeliyo! Sol faza egiliyo. Birde benim aracim fun. Orjinalde apor yay mevcut bu halde bu sorunlari yasiyorum.. bir kac punto denedim bazisinda bu sorun cok belirgin degildi.. ama azda olsa aracin solunda bi hata var .. bence on helezon takimi kuvvetleri farkli uretilseydi bu slrun cozulebilirdi cunki 30 -40 kg luk bi baski bile yayin dengesiz calismasin sebep olabilir diye dusunuyorum.

Yiğit TÜRK
    yigitturk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Orleans Mavi
    Edilen teşekkür: 12

Alıntı xxdeo Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar merhaba, 2009 Grande Punto aracımın sol tekeri sağ ön tekere göre bir miktar içte duruyor. Normalde herkes durumun normal olduğunu kaportadan dolayı göze böyle görünebileceğini söylüyor fakat ben virajlara girerken bu durumu hissediyorum. Dışa çıkık taraftan viraja girdiğimde resmen passat performansı verirken içe girmiş sol kısım üstünden viraja girdiğimde sanki araç sola yatıyor. Rotçu araba normal sen takıntılısın diyor. Başına böyle bir şey gelen biri var mı arkadaşlar. Aracın ön düzeni ya da direksiyon aksamı çok temiz olmasa tekerden büyük bir darbe almış diyeceğim ancak direksiyon ve ön takım inanılmaz stabil çalıştığı için onu da düşünmüyorum pek. Saolun şimdiden.

Benzer bi durumla karşılaştım. Fakat sizin kadar sorun etmemiştim. aracın ön takım ve direksiyon kutusu yenilediğim dönemde 2 gün içinde 2 farklı rotçuda rot ayarı yaptırdım. dediğiniz durumu ben de hissediyordum. son gittiğim rotçu " abi senin sol ön teker sağdan 5mm geride ister yaptır gel öyle rot yapalım dedi. " iş yerinden izin alıp kısıtlı zamanımda gittiğim için hala yaptırmadım ama önce ki gün gittiğim rotçuda böyle bi bilgi vermemişti.

devrim kara
    kara devrim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Muğla
    Rengi
    Yok
    Plaka
    06 AZ 7913
    Edilen teşekkür: 35

şase eğik olabilir

Hakan Ünal
    khanunl - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 174

Alıntı xxdeo Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Rot servisi sizin klavuzunuz olmalı.Bilgisayarlı makinalar teknik ölçüleri döküman halinde size verir.Rot yapan servis belli ölçüler içerisinde ayarınızı yaparak size teslim eder.Bu kabul edilebilir değerlerdir.Aracınızın rot ayarının toleranslar içerisinde yapılmasına rağmen istenilen ayara gelmiyorsa,Problemin nedeni ön takım ekipmanları,arka dingil darbe ve yıpranmaları yada şase ayarsızlığı kaynaklıdır.Aracınızla düz yolda hızlı giderken asfalt döküm hatası sebebiyle çukur kasislere yada tümsek kasislere girdiğinizde aracınız kafa sallayarak kontrolden çıkma eğilimi göstermiyorsa virajlara kabul edilebilir hızla girdiğinde aracınız dış açıya doğru sizin normal kullanım kontrolünüzü kaybettirecek ölçüde çekme eğilimi göstermiyorsa aracınızın rot ayarı normaldir.Bahsettiğim sıkıntılar var ise öncesinde bir rot servisine giderek dökümü alın değişmesi gereken ekipmanları değiştirmek üzere mekanik tamirciye,şasede sıkıntı var ise şaseciye gitmeniz en doğru olandır.

27. Bu mesajı için 2 kişi khanunl'ye teşekkür etti:

mustafa çelik
    aslam0740 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Burdur
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 185

Bugün aracı kanala çektim ölçüm hem çapraz hemde teker göbeklerinden 2cm sol teker geride o yüzden yaptığını anladım ya şaseden ya da travezten salıncaklar yeni değiştim baktıracağım bakalım

29. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Sayfa 1/2 12 SonSon