14 sonuçtan 1 ile 14 arası

Konu: Araçtan Gelen Vuruntu Sesi & Birkaç Eksiğim Hakkında ?

xx xx
    Ranay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Evo Siyah
    Edilen teşekkür: 8

Standart Araçtan Gelen Vuruntu Sesi & Birkaç Eksiğim Hakkında ?

Merhaba , 2007 model 1.4 fiat punto grande dynamic kullanıyorum & aracım atiker sıralı lpg sistemine sahip.

Araca yaklaşık 200 kilometre önce bakım yapıldığını belirten belgeler var ve yapan ustaylada görüştüm. Birçok şeyi yaptığını söylemesine rağmen tahmin ettiğim gibi hiçbir şey yapılmamış
    Şimdi büyük sorunum olarak araçta yeni hareket ettiğim an vites 15-30 hız aralğında '' TAK '' diye bir ses geliyor ve araba ileri giderken sarsılıp kendini geriye vurup ileri atarmış gibi oluyor. Anlatması yazarak zor ama sanki bir şey ters kuvvet uygulayıp geri iktiriyor ve bir daha ileri gitmeye çalışıyorum gibi. İlk gösterdiğim usta motor kulağı kopmuş dedi ve 3 motor kulağının değişmesi gerektiğini işçilik 80 lira civarında kulaklarında piyasada 70-90 tl aralığında olduğunu söyledi.

Daha önce uzun süreli arac ihtiyacım yoktu lazım olduğunda kiralıyordum ve motosiklet kullancısıydım. Haliyle otomobiller hakkında bilgim çok zayıf.

2 gün önce aldım ve alır almaz debriyaj yolda bıraktı. Baskı balata için işçilik+parça+70 tl çekici olmak üzeri 470 ödedim.

Motor yağ yoktu hafif ekletme yaptım. Şimdi komple bakıma sokmayı düşünüyorum ve muhtemelen yapılacaklar :

Şanzıman yağı
    Hava filtresi
    Polen filtresi
    Motor yağı
    Rot ayarı

Bunların dışında ekspertiz raporuma göre eksikliklerim :

Sol cam otomatiği çalışmıyor ( oysa hiç sorun yok )
    Sol ön kapı gergileri bozuk
    Sibop kapak contası sızıntı ( yeni conta taktırmalı veya contayı sıktırmalı )
    Motorda önemsiz denecek kadar yağ kaçakları kısmı yerde var ( bir ustaya baktırdım problem yok dedi , ama her ustayım denene güvenmemek gerekiyor gibi )
    Eksantirik keçesinden yağ sızıntısı

Arıza kodları : Ekspertiz raporuna göre hiç arıza kodu yok. Fakat aracın ekranında Airbag Failure yazıyor ( hava yastığı başarısız demek sanırım )

Gösterge cihaz bilgilerinde ise :

Haberleşme hava yastığı yok
    Aralıklı

Bu 2 cümle yazıyor. Tam anlamını çözemedim.

Motor performans testi %75

Süspansiyon test sonuçları

Sağ arka hariç problem yok. Sağ arka %72 performans kaybı. ( gıcırdama yaparsa değiştirme vakti gelmiştir dediler )

Şimdi işin özeti herşeyden önce bu bölüm uygun gibi geldiği için bu bölüme konu açtım. Yanlışsa affınıza sığınarak Aracın durumu yazdığım gibiyken komple bakımdan Kaç TL ye çıkarız.

Alırken bunları bilerek aldım. Baskı balata yolda bırakmaz diye düşünmüştüm , yıpranık olduğunu biliyordum ama bıraktı

tayfun aydın
    tayfux - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 2123

Standart Cevap: Araçtan Gelen Vuruntu Sesi & Birkaç Eksiğim Hakkında ?

aracınız hayırlı olsun. ilk başta yazdığınız duruma ben de katılıyorum motor kulağı olabilir. araba düşük viteste giderken gazı bırakıp tekrar yüklenin eğer tak tak sesler geliyorsa motor kulakları gitmiş olabilir. sizin yerinizde olsam ben de komple bakıma sokarım ne olduğunu bilirim. fiat ın benzinli araçlarında bu tip yağ kaçakları olabilir ustalar da normal der ama o kaçağın nereden ve ne miktarda olduğu önemlidir. sonuçta bir arabaya boşuna yağ konmaz. hava yastığı konusuna da baktırmak lazım ufak bir kablo ezilmesi de olabilir sıkıntılı bir durum da olabilir.. iyi bir ustanın bakması lazım.. sitemizde İstanbul'da usta isimleri dolaşıyor isterseniz onlara bir uğrayın..

3. Bu mesaj için teşekkür edenler:

xx xx
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Evo Siyah

Alıntı tayfux Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    aracınız hayırlı olsun. ilk başta yazdığınız duruma ben de katılıyorum motor kulağı olabilir. araba düşük viteste giderken gazı bırakıp tekrar yüklenin eğer tak tak sesler geliyorsa motor kulakları gitmiş olabilir. sizin yerinizde olsam ben de komple bakıma sokarım ne olduğunu bilirim. fiat ın benzinli araçlarında bu tip yağ kaçakları olabilir ustalar da normal der ama o kaçağın nereden ve ne miktarda olduğu önemlidir. sonuçta bir arabaya boşuna yağ konmaz. hava yastığı konusuna da baktırmak lazım ufak bir kablo ezilmesi de olabilir sıkıntılı bir durum da olabilir.. iyi bir ustanın bakması lazım.. sitemizde İstanbul'da usta isimleri dolaşıyor isterseniz onlara bir uğrayın..
    Hocam arabayı kaldırmadan yarı debriyaj hafif gaz verip tam gidicekken bırakarak aracı zorlar gibi yaptı ustanın çırağı biz ustayla motora baktık aşırı sallanıyordu. Dediğnizi yine de deneyim ben.

Peki daha önce otomobil için komple bakıma girmedim. Ekskikliklerimi , ekspertiz raporumu belirttim. Ayrıca birinci vitese araç gereğinden zor geçiyor gibi hissediyorum. Tabi punto vites geçişleri biraz kemikli ve sert sanırım ( belki bana öyle geliyordur )

Mesala bir puntonun komple bakıma aldırılıp yukarıda belirttiğim zorunlu ve aciliyeti olan sorunlarını gidermek ne kadar tutar ?

Ayrıca bu değerli cevabınız için cok teşekkür ediyorum.

HALİL h@lil
    halilimo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 310

Arac kac binde vede kaca aldiniz.

xx xx
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Evo Siyah

Alıntı halilimo Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arac kac binde vede kaca aldiniz.
    2007model 180 binde 17bin

HALİL h@lil
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Beyaz

Motosiklet parasina almissiniz valla 2 bin de masraf yapsaniz roket olur.

8. Bu mesaj için teşekkür edenler:

xx xx
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Evo Siyah

Motosiklet parasina almissiniz valla 2 bin de masraf yapsaniz roket olur.
    Çamurluk hariç değişensiz lokal boyalı aciliyetten böyle oldu. Masraf yapmayı göze aldım ama aklımda 750/1000 yer düşüncesi vardı. 2000 bin gider mi

Naklov Deniz
    PUNTOCU volkan1065 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bartın
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 1081

17 bintl ye alınan araç beni biraz düşündürdü. Aırbag sargısı arızalı değilse aırbag işi beni biraz kıllandırdı açık söylemek gerekirse. Eğer onda sorun yoksa bedavaya araç almışsınız şu gunlerde. 3000 TL masrafta etsenız yinede çok kardasınız.

xx xx
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Evo Siyah

Alıntı volkan1065 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    17 bintl ye alınan araç beni biraz düşündürdü. Aırbag sargısı arızalı değilse aırbag işi beni biraz kıllandırdı açık söylemek gerekirse. Eğer onda sorun yoksa bedavaya araç almışsınız şu gunlerde. 3000 TL masrafta etsenız yinede çok kardasınız.
    Normalde 22 diyordu aracı takasla elde etmiş sofi bir abimiz birazda sıkışmış, azıcık ikram , azıcık ısrar ile indi sağ olsun.

Ekspertizde airbagler temiz dedi,şase,şanzıman,motor , direklerde işlem oynama kusur , eğrilik büküklük , kaynak yokmuş. Genel olarak bende memnununum işte ama şu '' tak '' sesi ve sarsıntı durumu rahatsız ediyor ( kulak problemi ). Birde vitesin normal hali mi bilemedim ama biraz fazla set geçiyor.

Alınan malın fiyatı hakkında düşünmek olmaz artık , benim merak ettiğim ne masraf çıkar o Her usta farklı fiyat verince bende işin ehli puntoculara sormak istedim.

HALİL h@lil
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Beyaz

Dedigim gibi 1000 2000 arasi harcasaniz adam olur. Vites icin vites telleri halatlari yaglatin birde vites korugunu sokup ordanda yag damlatin faydasi olur. Tak seside sanziman kulagini falan kontrol edilsin eksos borusu kontrol edilsin egrilik varsa kasinca temas olabilir. Duzgun bir ustayi gitmelisiniz. Vuruntuya gelince lpg kaynakli olabilir siboblar falan bakima ihtiyaci olabilir belkide gaz ayari istiyorda alabilir bakilmadan bilinmez

xx xx
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Evo Siyah

Dedigim gibi 1000 2000 arasi harcasaniz adam olur. Vites icin vites telleri halatlari yaglatin birde vites korugunu sokup ordanda yag damlatin faydasi olur. Tak seside sanziman kulagini falan kontrol edilsin eksos borusu kontrol edilsin egrilik varsa kasinca temas olabilir. Duzgun bir ustayi gitmelisiniz. Vuruntuya gelince lpg kaynakli olabilir siboblar falan bakima ihtiyaci olabilir belkide gaz ayari istiyorda alabilir bakilmadan bilinmez
    çok teşekür ediyorum cevabınız için. O halde A'dan Z'ye komple bakıma gitmek şart

xx xx
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Evo Siyah

birde punto 1.3 dizeller nasıl onu merak ediyorum, yokuşlarda güçsüzlük olur mu

tayfun aydın
    tayfux - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 2123

hocam bu dediklerinizin masrafı tamamen ustaya bağlı. mesela airbag olayı ufak bir kablo da olabilir airbag sargısı da olabilir beyin de olabilir.. airbag sargısı ise bir süre sonra direksiyon tuşları ve korna da çalışmayacaktır. Kulakların işçiliği var yoksa kulak çok pahalı değil. yerinizde olsa parçaları orijinal alırım ustadan sadece işçilik isterim. contalarda da değiştirmek isterseniz değişebilir. arkadaşlara katılıyorum gayet uygun fiyata almışsınız 1-2 bin masraf da etseniz zararınız olmaz. tabi araç experin dediği gibiyse..

xx xx
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Evo Siyah

Alıntı tayfux Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    hocam bu dediklerinizin masrafı tamamen ustaya bağlı. mesela airbag olayı ufak bir kablo da olabilir airbag sargısı da olabilir beyin de olabilir.. airbag sargısı ise bir süre sonra direksiyon tuşları ve korna da çalışmayacaktır. Kulakların işçiliği var yoksa kulak çok pahalı değil. yerinizde olsa parçaları orijinal alırım ustadan sadece işçilik isterim. contalarda da değiştirmek isterseniz değişebilir. arkadaşlara katılıyorum gayet uygun fiyata almışsınız 1-2 bin masraf da etseniz zararınız olmaz. tabi araç experin dediği gibiyse..
    Umarım eksperin dediği gibidir Çok teşekkür ediyorum verdiğiniz bilgiler için.
    Biraz kesenin ağzını açalım o halde ^^