Sayfa 1/3 123 SonSon
59 sonuçtan 1 ile 20 arası

Konu: Dizel motorda optimum kullanım

Çağlar Barış Karaman
    CAGLARKA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 4

Standart Dizel motorda optimum kullanım

arkadaşlar bu yaşıma kadar yani gp alana hep benzinli kullandım ve dizel motorlu bir araç ilk defa kullanıyorum. herkes bişey söylüyor dizel kullanımı konusunda. özellikle en çok duyduğum dizel motorlu devirli kullanmak gerektiği.
    gp'yi maksimum süre ile sorunsuz kullanmak için nasıl kullanmak gerekir.bu konuda bilgisi olan arkadaşlar görüşlerini paylaşırlarsa sevinirim...

Kerem GÜLTEKİN
    padawantr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 49

Dizel motorun devirli kullanma gerekliliği düşük devirlerde turbonun devreye girememesinden dolayı akıcı bir sürüş yakalayamamaktır. zorunluluk değildir. demek istediğim 1750 devir üzerinden turbo devreye girer. bu yüzden bu devirden aşşağıda motor oldukça cansızdır. devirli kullanma olayı da buradan gelmektedir. keyifli sürüşler ve akıcılık istenir ise 1750 ve üzerinde tutmak gereklidir.
    Kerem GÜLTEKİN (Padawan-tr) / kerem@grandepuntotr.com - padawantr@yahoo.com

mehmet akif aydın
    Ryu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    06 RYU 92
    Edilen teşekkür: 19

devirli derken heralde 1750- 3500 arası demişlerdir. dizel motor devirli kullanımda haybeye ses çıkarır gitmezki. 3500 den sonra kuru gürültü
    photoshop soranlar oluyor.....

Mehmet Taner Kadak
    mTk's Grande mTk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Rock Siyah
    Plaka
    34AU0915
    Edilen teşekkür: 12

Şehir içi gereksizce max torkun üstüne çıkılmayacak (2500), ve 1500ün altına düşülmeyecek. Düşük devirlerde (1500 gibi) tam gaz verilip kurumlanmaya sebep olunmayacak. Uzun yolda zaten 1500 altına pek düşülmez sollamalarda falan 3500-4000e kadar gerekliyse çıkılabilir. Bunun haricinde birşeye gerenk yok

5. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Çağlar Barış Karaman
    Rengi
    Egzotik Kırmızı

şöyle de bir durum var. örneğin 4.viteste 2000 devir civarında giderken gaza bastığım zaman, gaza bastığım oranda araba hızlanmıyor ve hemen vites düşürüyorum. benzinlide de hemen hızlanmazdı ama gazı yiyodu sanki benim araba gazı yemiyomuş gibi geliyo

Çağlar Barış Karaman
    Rengi
    Egzotik Kırmızı

yoksa bu durum dizel motorun benzinliden farklı tepki vermesinden mi kaynaklanıyor da gaz yemiyormuş gibi geliryo bana

8. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Mehmet Taner Kadak
    Rengi
    Rock Siyah
    Plaka
    34AU0915

Motor küçük çağlar bey. 4. viteste büyük bir vites ve o sırada hızınızen az 60km/h. İllaki ani hızlanma için vites küçültmeniz lazım ama ben böyle bir durumda küçültüğümü hiç hatırlamıyorum. 1,2 saniye içinde kendini toparlıyor benim arabam.

Kurallara uymadığı için forumdan uzaklaştırılmıştır. Mısafır - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 11

surus esnasında aracı nasıl kullandıgından cok ...

cok soguk havalarda aracı calıstırıp hemen haraket etmeyın.
    aracı devırlı kullandıysanız veya uzun bır yoldan getırdıysenız mutlaka turbonun kendını yaglaması ıcın rolantıde 1 2 dakıka calıstırıp oyle kapatın.
    arac ısınmadan kesınlıkle yuklenmeyın
    bakımlarını atlamayın.

Alper dağdemiR
    Auto engineeR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Rock Siyah
    Plaka
    06AD9158
    Edilen teşekkür: 504

2000de asıldığımda gaz yemiyor demişsin, turbonun dolma süresi war, yaklaşı 2 saniye diyim. o süre boyunca sabırla beklenmelidir.
    wadinin dedikleri de çok önemli, özellikle perdormanslı bi kullanımdan sonra motoru yarım dakika ciwarında rölantide bekletip öyle stop edilmelidir ; turbonun yağlanmayı tamamlaması için.
    motor hararet ibresi kıpırdamadan da dip gaz yapılıp motor dewri çok artırılmamalıdır( 3000-3500 ü geçmemek lazım) motor sağlığı için.

enis dilek
    jeoenis - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Akdeniz Mavi
    Edilen teşekkür: 46

valla benim arabada yeni ama korktuğumdan dolayı devirli kullanmadım (ilerleyen zamanlarda otobana çıkıp motoru açmak için basmayı düşünüyorumda şimdi bunu yaparsam motor arıza çıkartır diye korkuyorum.)

Mehmet Taner Kadak
    Rengi
    Rock Siyah
    Plaka
    34AU0915

Ben arabayı aldığımın 2. haftası 195 yaptım.
    Korkacak birşey yok.

enis dilek
    jeoenis - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Akdeniz Mavi
    Edilen teşekkür: 46

Alıntı mTk Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ben arabayı aldığımın 2. haftası 195 yaptım.
    Korkacak birşey yok.
    hadi ya ben genelde ilk kilometrelerde arabayı fazla devirli kullanırsan arabaya zarar verirsin diye biliyordum. iyi iyi o zaman biraz hızlı kullanayımda motor açılsın biraz.

Çağlar Barış Karaman
    Rengi
    Egzotik Kırmızı

Alıntı jeoenis Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    hadi ya ben genelde ilk kilometrelerde arabayı fazla devirli kullanırsan arabaya zarar verirsin diye biliyordum. iyi iyi o zaman biraz hızlı kullanayımda motor açılsın biraz.
    benim araba da 1500 km de olduğu için nasıl kullanayım da sorun çıkarmasın diye sormuştum. çünkü ilk defa dizel araba kullanıyorum. bilgi veren arkadaşlara teşekkürler. jeoenis benim bildiğim açılma için uzun yol yapman lazım. yani uzun süre örneğin yarım saat bir saat yüksek hızlarda kullanırsan motor daha iyi açılıyor. yüksek devirlerde kullanmakla şehir içinde bence açmak olmaz gibi geliyor. bundan önceki arabamı 80.000 kmde almıştım. 110.000 de sattım. ilk aldığım zamana göre sattığım zaman motor daha iyi durumdaydı daha iyi gaz yiyordu ama şehir içinde zorlamadım. şehirlerarası yolda 120-130 dan aşağı düşmedim sanırım bu yaradı. tabi bu kanıtlanmamış bir bilgidir

Mehmet Taner Kadak
    Rengi
    Rock Siyah
    Plaka
    34AU0915

Alıntı jeoenis Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Aslında motor açılması terimi çok eskide kalan bir terim. Öyle birşey yok aslında. Sadece şu var arabayı nasıl kullanırsanız kullanın araba tam verimini ancak 15bin km de veriyor. Bunu kendi arabama, babamın ve arkdaşlarımın dizel arabalarına dayanarak söylüyorum.

Alper dağdemiR
    Auto engineeR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Rock Siyah
    Plaka
    06AD9158
    Edilen teşekkür: 504

Alıntı mTk Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Aslında motor açılması terimi çok eskide kalan bir terim. Öyle birşey yok aslında. Sadece şu var arabayı nasıl kullanırsanız kullanın araba tam verimini ancak 15bin km de veriyor. Bunu kendi arabama, babamın ve arkdaşlarımın dizel arabalarına dayanarak söylüyorum.
    motor açılma terimi eskide kalan bişi deil. eskiye nazaran daha iyi şu anda ama hala war. ilk yağ değişiminde yağda bol miktarda metal tozları bulunmasının nedeni budur. parçalar birbirine alışır. eskiden üretim daha ilkel olduğu için motor açma konusu daha hassastı tabii ama hala war.

Arda BULUT
    ABNEW - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 4298

-Motor soğukken, özellikle kışın 2500d/d geçmeyin 5-10km arası
    -Turbonun uzun süre ve yüksek devirde çalıştığını düşünüyorsanız motoru durdurmadan 1dk kadar rolantide çalıştırın
    -Yakıt tüketimini arttırmamak için ani ve uzun süreli hızlanmalardan kaçının
    -Sürekli 1750d/d nın altında ya da sürekli max devirde kullanmamaya çalışın.Özellikle kurumlanmanın az miktarda olması için sürekli düşük devirde kullanmayın
    -Aracınızı özellikle kışın, sürekli kısa mesafelerde kullanıyorsanız ya da fazla km yapmıyorsanız 10000km beklemeden yağ ve yağ filtresini değiştirin
    -Yakıt tüketimi açısından, belirli bir hıza gelinceye kadar seri bir şekilde hızlanıp daha sonra sabit hızda ilerlemek olumlu sonuç verir.(Özellikle benzinlilerde)
    -Aracı motor ısınsın diye rolantide bekletmeyin.Motoru çalıştırdıktan sonra kemerinizi bağlayın radyonuzu açıp yola koyulun(Yaz-kış)
    -Dizeli devirli kullanmaktan kasıt yüksek devir ise bu kesinlikle yanlış bir kanı.Dizellerin soluğu 4000d/d da bitiyor zaten.Ekonomik olarak 1500-2500d/d yeterli ve her koşulda da 1500-3500d/d yeterli bence.Aramızda dizelle sürekli devir kesiciye giren arkadaşlarımız var kızmasınlar

19. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Ali İLHAN
    microab - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Nevşehir
    Rengi
    Titanyum Gri
    Plaka
    50 A* 4*4
    Edilen teşekkür: 690

Alıntı ABNEW Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    -Turbonun uzun süre ve yüksek devirde çalıştığını düşünüyorsanız motoru durdurmadan 1dk kadar rolantide çalıştırın
    1dk uzun bir süre.20-30 sn yeterli bence.Turbo yağlaması için...
    GRANDE PUNTO 1.3 90 HP MJ DYNAMİC 5K TİTANYUM GRİ 50/06

İnsanları yücelten iki büyük meziyet vardır: Erkeğin cesur kadının namuslu olması. Bu iki meziyetin yanında hem erkeği, hem kadını şereflendiren bir meziyet daha vardır. İcabında tereddütsüz canını feda edebilecek kadar vatanına bağlı olmak. İşte Türkler bu meziyetlere ve fazilete sahip kahramanlardır. Bundan dolayıdır ki Türkler öldürülebilir, lâkin mağlup edilemezler” Napoleon Bonaparte - Fransa İmparatoru

Arda BULUT
    ABNEW - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 4298

Alıntı microab Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    1dk uzun bir süre.20-30 sn yeterli bence.Turbo yağlaması için...
    1dk kadar yazdığım için 30sn de olabilir tabi.Yalnız motorun da normalden fazla ısındığını ya da yorulduğunu düşünüyorsanız -özellikle uzun yolculuklar sonucunda- aracı 1-2dk rolantide çalıştırmak da gerekebilir.Tabi bunlar ince ayrıntılar.Böyle yapmazsanız motoru kısa sürede bitirirsiniz de denmez

Ziyaretçi047
    Ziyaretçi Ziyaretçi047 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

dizel grande 75hp 4.vites 1500 devir sabit hız tavsiye ederim.

Emir Dal
    Too Slow.Too Sleepy.ZzZzZ Gajiin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 3

arkadaşlar yazılanlara aynen katılıyor ve uyguluyorum ama şunu da unutmamak lazım acaba hangimiz arabamızı 100 bin ve üstünde kullanıcaz ?
    otomobil seven ve otomobilini sadece ulaşım aracı olarak görmeyen bizler için aynı arabayı (ne kadar seversek sevelim) 100 bin km boyunca kullanmak pek olanaklı gözükmüyo. ille şeytan dürtecek 30-40 binde falan ilk fırsatta değiştiricez
    o yüzden çok da hassas olmaya gerek yok . sonuçta yeni nesil teknoloji motorlar özensiz kullanımlarda bile fazlasıyla dayanıyor.

Sayfa 1/3 123 SonSon