15 sonuçtan 1 ile 15 arası

Konu: Radyatör Suyu zamanla eksilirmi ?

ÖMER YALÇIN
    punto1414 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 165

Standart Radyatör Suyu zamanla eksilirmi ?

arkadaşlar merhaba,
    aracımı alalı 1 sene oldu her hafta yağına suyuna bakarım..dün radyatör suyuna baktım max çizgisinin 1 cm altına düşmüş(araç tamamen soğuktu baktığımda)Aldığımdan beri hiç anfriz veya su eklemesi yapmadım. bugün tamamlayıp kontrollerime devam edeceğim..Sizce bi yerde kaçak olabilirmi,yoksa 1 senede suyun buharlaşması gibi bi durum olabilirmi?

eski puntocu yeni lineacı
    halils2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Tekirdağ
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 1276

Standart Cevap: Radyatör Suyu zamanla eksilirmi ?

Kaçak olmadığı sürece kapalı çevrim sistemlerde eksilme olmaz. Kaçağınız yoksa eğimden kaynaklı yanılmış olabilirsiniz.

3. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Naklov Deniz
    PUNTOCU volkan1065 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bartın
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 1081

Alıntı punto1414 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    arkadaşlar merhaba,
    aracımı alalı 1 sene oldu her hafta yağına suyuna bakarım..dün radyatör suyuna baktım max çizgisinin 1 cm altına düşmüş(araç tamamen soğuktu baktığımda)Aldığımdan beri hiç anfriz veya su eklemesi yapmadım. bugün tamamlayıp kontrollerime devam edeceğim..Sizce bi yerde kaçak olabilirmi,yoksa 1 senede suyun buharlaşması gibi bi durum olabilirmi?
    Peki aldığınızda MAX çizgisindemiydi. Ortasında olması ideali .Azalma çok değil illaki buharlaşma olacaktır çünkü aracın motorunu soğutuyor. Aylık oalrak 1 bardaktan fazla eksiltiyor ise bir yerde kaçak var demektir.

5. Bu mesaj için teşekkür edenler:

ÖMER YALÇIN
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Beyaz

Alıntı halils2 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kaçak olmadığı sürece kapalı çevrim sistemlerde eksilme olmaz. Kaçağınız yoksa eğimden kaynaklı yanılmış olabilirsiniz.
    baktığım zemin düzdü.bugün yine bakacağım.kaçak varsa dahada aşağıda olması gerek heralde mantık olarak.

ÖMER YALÇIN
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Beyaz

Alıntı volkan1065 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Peki aldığınızda MAX çizgisindemiydi. Ortasında olması ideali .Azalma çok değil illaki buharlaşma olacaktır çünkü aracın motorunu soğutuyor. Aylık oalrak 1 bardaktan fazla eksiltiyor ise bir yerde kaçak var demektir.
    evet aldığımdan beri her hafta bakarım hep max çizgisindeydi..dün baktım 1 cm aşağıda.1 senede bence 0.25 litre eksiltmesi bana anormal gelmedi ama su,yağ işi ihmale gelmez.

Zafer Han
    Ezeldenberi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Adana
    Rengi
    Evo Granit Gri
    Plaka
    Evo 1.3 ss 75bg
    Edilen teşekkür: 617

Benim aracın beş sende bir defa antifriz değişimi yapıldı. Ve bu süre boyunca hiç eksiltme olduğunu görmedim.
    Ayrıca kullanıcı kılavuzunda ayda bir bardak su eksiltme normaldir diye bir açıklama okuyan var mı?

9. Bu mesaj için teşekkür edenler:

ÖMER YALÇIN
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Beyaz

Alıntı Ezeldenberi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Benim aracın beş sende bir defa antifriz değişimi yapıldı. Ve bu süre boyunca hiç eksiltme olduğunu görmedim.
    Ayrıca kullanıcı kılavuzunda ayda bir bardak su eksiltme normaldir diye bir açıklama okuyan var mı?
    Yani 5 senedir hiç ekleme yapmadınız seviye hep aynı yerdeyse benim araçta bi sıkıntı var demekki.Ne biliyim kalorifer,klima yüksek devirde kullanım falan etki etmiyorsa radyatör suyuna bi yerde mutlaka kaçak var.

Nereden
    Tekirdağ
    Rengi
    Titanyum Gri

Alıntı punto1414 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    baktığım zemin düzdü.bugün yine bakacağım.kaçak varsa dahada aşağıda olması gerek heralde mantık olarak.
    Evet daha aşağılarda olma ihtimali yüksek. Düz zeminde bir süre kontrolünüzü devam ettirin, eksilme olduğundan emin olduğunuzda sorun aramaya başlarsınız.ama kontrollerde şartların eşit olması şart. Motor sıcakken yaptığınız kontrolle soğukken yaptığınız farklı olur. Isınan su genleştiğinden motor sıcakken kaptaki seviye fazla iken soğuk motorda seviye daha aşağolarda olacaktır.

12. Bu mesaj için teşekkür edenler:

ÖMER YALÇIN
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Beyaz

Alıntı halils2 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Evet daha aşağılarda olma ihtimali yüksek. Düz zeminde bir süre kontrolünüzü devam ettirin, eksilme olduğundan emin olduğunuzda sorun aramaya başlarsınız.ama kontrollerde şartların eşit olması şart. Motor sıcakken yaptığınız kontrolle soğukken yaptığınız farklı olur. Isınan su genleştiğinden motor sıcakken kaptaki seviye fazla iken soğuk motorda seviye daha aşağolarda olacaktır.
    baktığım yer hep aynı yer..sabah otoparka bırakıyorum akşam çalıştırmadan önce kontrol ediyorum..tek değişen doğadaki hava sıcaklığı.

YUNUS KAYA
    ykaya1983 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Gaziantep
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 719

Arkadaşlar 1.3 multijet puntomda sürekli bir su eksiltme durumu var.Daha iki gün önce su ekledim ama yedek su deposunda hemen iki parmak eksiltme yapmış gene.Sürekli böyle 2-3 günde bir su ekliyorum.Araç çalışırken kanalda altına bakıyorum ama radyatörde,hortumlarda herhangi bir kaçak falan yok.Devirdaimin olduğu yere baktım orda da kaçak sızıntı yok.Araç egsozsunda beyaz duman atma da yok.Dikkatimi çeken şey ise aracı yedek su deposu kapağını ne zaman açsam paff diye kapaktan hava atıyor.
    Millet düğün salonunda kızlara bakarken ben dışarıda arabalara bakarım.

süleyman Ş
    General edll - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Evo Gri
    Plaka
    TR
    Edilen teşekkür: 834

Alıntı ykaya1983 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar 1.3 multijet puntomda sürekli bir su eksiltme durumu var.Daha iki gün önce su ekledim ama yedek su deposunda hemen iki parmak eksiltme yapmış gene.Sürekli böyle 2-3 günde bir su ekliyorum.Araç çalışırken kanalda altına bakıyorum ama radyatörde,hortumlarda herhangi bir kaçak falan yok.Devirdaimin olduğu yere baktım orda da kaçak sızıntı yok.Araç egsozsunda beyaz duman atma da yok.Dikkatimi çeken şey ise aracı yedek su deposu kapağını ne zaman açsam paff diye kapaktan hava atıyor.
    hayırlı bayramlar yunus kardeşim. durduğu yerde atmıyorsa belki hareket halindeyken basınçtan dolayı atacak kadar küçük bir çatlak olabilir. eski arabalardan olsa karabiber gibi çatlak tıkayıcı birşey at diyecem ama bizimkiler karabiber sevmezler malum geçmiş olsun.

16. Bu mesaj için teşekkür edenler:

HALİL h@lil
    halilimo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 310

flash da basima gelmisti hortum cok az catlamis usttun arac haraket halindeyken basincla atiyormus biri gazi koklesin siz borulari kontrol edin. Suyu doldurdugunuzda motor tam isindiginda suda kaynama oluyor mu onuda kontrol edin

18. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Nereden
    Tekirdağ
    Rengi
    Titanyum Gri

Radyatörü de kontrol edin, böyle ufak kaçaklar genelde radyatörden çıkıyor

Serkan Tultak
    serkan1065 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Kar Beyaz
    Edilen teşekkür: 40

Su sürekli eksilmez; makul seviyede bir eksilme illaki olacaktır; malum sıcak havanın etkisi veya aracınız lpg'li ise daha çok soğutmaya suyuna ihtiyacı bu sonucu doğurabilir. Ancak buna rağmen illa eksilecek diye bir şey yok. Birde su seviyesini çalışırken ve motor kapalı iken farklı olur. Kontrollerinizi araç rolantideyken yapın. Aracın altına eğilip kontrol edin. Çatlak varsa bunu fark edebilirsiniz. Tabi, dikkatiniz sadece su haznesinde olmasın, genelde gözden kaçırdığımız radyatörden de sızmalar olabilir. Bunların dışında kendi aracımda 2 haftada 5 bin km yol yaptım, eksildiğini görmedim. Kazasız belasız sürüşler.

21. Bu mesajı için 2 kişi serkan1065'ye teşekkür etti:

YUNUS KAYA
    ykaya1983 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Gaziantep
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 719

Arkadaşlar su kaçağı olan yeri buldum.Bugün aracın akü ve akü tablasını söküp araç kabininden gelen gidiş dönüş hortumunu motora doğru takip ettiğimde mazot pompası altında kaçaklar gördüm.Birisi kabinden gelip devirdaime giden metal boruda diğeri de kabinden gelip egr valfine giden metal borudan kaynaklı.İşin kötü tarafı metal boruya bağlanan plastik hortumun kelepçe kısımlarında kaçak yok.Metal borulardan kaçak var.Bu işi biraz zorlaştırıyor.Plastik hortumu değiştirmek kolay ama metal borunun birisi devirdaime kadar gidiyor.Bir de bu metal borudan neden kaçak olmuş olabilir sizce arkadaşlar?Aslında egr yi falan komple söküp hortumları değiştireyim diyorum ama iş biraz teferruatlı duruyor.
    Millet düğün salonunda kızlara bakarken ben dışarıda arabalara bakarım.