5 sonuçtan 1 ile 5 arası

Konu: İlk Çalıştırdığımda beyaz duman

Kerim Demirkan
    kerimdemirkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Plaka
    34UJ8261
    Edilen teşekkür: 0

Soru İlk Çalıştırdığımda beyaz duman

Merhaba Arkadaşlar Aracımı İlk çalıştırdığımda garip bir titreme ve ve egzozdan anormal bir şekilde beyaz duman atıyor tuhaf bir koku geliyor sonra duman kesiliyor bir motor ustasına gosterdim turbodan yada enjeksiyonlardandır dedi ve masrafının en az 500 tl tutacağını soledi arkadaşlar bu sorunla karşılaşan varmı ve çözümü neyde buldu birde geçen gün bir benzin pompacısı enjeksiyonlar için yakıt katkısı olduğunu ve bunun işime yarayabileceğini söyledi birde sanki aracım fazla yakıt tüketmeye başladı bunun nedeni o dumandan olabilirmi sizlerin görüşleri nelerdir arkadaşlar.

Zafer Han
    Ezeldenberi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Adana
    Rengi
    Evo Granit Gri
    Plaka
    Evo 1.3 ss 75bg
    Edilen teşekkür: 617

Standart Cevap: İlk Çalıştırdığımda beyaz duman

Kerim bey, öncelikle foruma hoşgeldiniz. İlk çalıştırmada ki beyaz duman sorunu araştırdığım kadarıyla yanmamış mazot olarak( kötü koku) düşünülüyor. Donanımh. de güzel bir paylaşım var. Isıtma bujilerini değiştirdikten sonra sorunları çözülmüş. Bujilerinde bir ömrü olduğunu unutmayalım. Aracınızın km si kaçta. Bujileri değiştirmenizi tavsiye ederim. Bir de akü eski ise yenilemeniz faydalı olur.

https://mobile.donanimhaber.com/show...48374#66748374

" Benim de aynı sorunum vardı. İlk çalışmada 2-3 saniye sarsıntılı çalışıp yaklaşık 1- 1.5 dakika yoğun beyaz duman atıyordu , buna pis bir mazot kokusu eşlik ediyordu. Sanayide tanıdık bir ustaya danıştım motor sübap lastiklerinden veya enjektörden dedi ama kendilerinden emin değillerdi. Zira ufak bir problemde hemen üst kapak sökmeyi akıl eden ustaları sevmiyorum.

Hyundai forumunda bir arkadaşın verdiği bilgi ışığında Sorunu çözdüm bilgi amaçlı yazıyorum , umarım arama motorunda aratıp mesajımı görenlere bir faydası olur. (Diğer sitelerdeki "deza" nickli yazılar da bana aittir.)

Çözüm: Sadece ve sadece ısıtma (kızdırma) bujileri ! 4 tanesinin 3 tanesi tamamen bozuk çıktı. 1 tanesi de çok geç ısındığını tespit ettik. 4 tane alıp taktık ve sabah soğukta denedim beyaz dumandan eser kalmadı

Detaylar : Aracınızda yağ eksiltme su eksiltme veya herhangi göze çarpan bir sorun yoksa hiç uğraşmayın hemen kızdırma bujisini kontrol edip değiştirin. Birçok usta bundan anlamaz , ısıtma bujisinden olabilir mi deyince alakası yok derler.
    Motoru sökmeye , enjektörü pompacıya göndermeye , elli takla atmaya hiç gerek yok. Sorun çok basit ve ucuz.

Not: Orjinal hyundai getz ısıtma bujisi NGK Marka dır. Benim aracın daha önce değişmemiş , ustanın ısrarla dediği gibi üzerinden NGK çıktı. İstanbuldaki 4 tane hyundai servisinden fiyat almıştık , tüm servisler tanesi için 121 lira para istiyorlar , takımı 484 lira çok fazla geldi bana. Sanayide bir yerde NGK buldum takımına (4 adet) 150 lira fiyat aldım ama ellerinde yoktu beklemedim. Başka yerlerde Konya yerli üretim dedikleri ısıtma bujiler için 12 lira fiyat verdiler. Tüm parçacıları gezdim ve ufak bir internet araştırması ile BERU marka ısıtma bujilerini takım olarak 100 liraya aldım. Almışken kaliteli olsun istedim.

İkitelli de Güngören Bağcılar sanayi sitesinde Dörtler otomotiv var. Sadece Hyundai ve Kia marka araçlara bakıyor. Başka araçlara bakmıyor. Cengiz ustanın kendisi de Getz kullanıyor ve çok seviyor , arabanın tüm detaylarına hakim. Başka sormak istediğiniz birşey varsa sorun yardımcı olayım. "
    Konu Ezeldenberi tarafından (24/09/2016 Saat 21:42 ) değiştirilmiştir.

Kerim Demirkan
    kerimdemirkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Plaka
    34UJ8261
    Edilen teşekkür: 0

hoşbulduk zafer bey , Zafer bey zaten ısıtma bujisinin birinde sorun var gosterge panalinde ilk çalıştırmamda aşağıdaki simge 15 20 saniye boyunca yanıp sönüyor dumanın nedeni bu olabilirmi .Eklenti 34014

Zafer Han
    Ezeldenberi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Adana
    Rengi
    Evo Granit Gri
    Plaka
    Evo 1.3 ss 75bg
    Edilen teşekkür: 617

Aynen nokta atışı gibi oldu. Kesinlikle tavsiye ısıtma bujilerini takım halinde değiştirmelisiniz. Bence yetkili servise götürüp takım halinde değişim yaptırınız. Buji değişiminde kırılma ihtimali var onun için uzman ellere bırakın. Aküyü de unutmayınız !
    Birde o 500 tutar diyen ustanın önünden bile geçmeyin!
    Konu Ezeldenberi tarafından (24/09/2016 Saat 23:15 ) değiştirilmiştir.

Ziya ziya
    arenas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Tekno Gri
    Edilen teşekkür: 346

Enjektörlerin biri arıza yaktığında dördünü ben de değiştirtmiştim ancak o yanmamış çiğ mazot kokusu hala devam ediyor.ustam enjektör işemesinden kaynaklanıyor,enjektörler ya değişmeli ya da tamir edilmeli demişti.benim beyaz duman gibi bi sorunum yok.

Sent from my iPad using