Sayfa 1/2 12 SonSon
24 sonuçtan 1 ile 20 arası

Konu: Grande Punto Takırtılar

Rain Day
    RainDay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 6

Mutlu Grande Punto Takırtılar

Öncelikle S.A.

Aracım 2009 Grande Punto. Araç çukur veya çakıllı yol olsun çok hafif bozuk yol bile olsa takır tukur patır kütür sesler geliyor. Göğüs filan düşecek diye korkuyorum bazen o derece.

Ön düzen komple yapıldı, ses azalmadı. Baktım kendim ses yapacak ne var diye aküyü filan iyice sabitledim ama fayda yok. Arabadan soğutacak resmen bu sesler beni. Güzel asfaltta tavaya atılmış tereyağı gibi kayıp gidiyor ama en ufak çakıl taşına patır kütür. Amortisörler kontrol edildi ön düzen yapılırken, sağ amortisör az sıkıntılı ama değiştirmeye gerek yok henüz demişti sanırım.

İnternetten az araştırdım amortisör takozları filan olabilir diyorlar. Arabamın görüntüsünü filan çok beğeniyorum ama bu sesler soğutuyor her geçen gün. 4 amortisörü komple değiştirsem 1.000 TL yi geçiyor maliyet olarak. Şuan maddi olarak sıkıştırır bu para beni. Değiştirdikten sonra hâlâ sesler gitmemiş olursa çok koyar, hem maddi sıkışığa girdiğim için hemde bi sonuca varamadığım için.

Bu sesler nereden gelebilir, nasıl kontrol edebilirim. Yardımlarınızı bekliyorum.

HAKKI BASMACI
    hakki154 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Manisa
    Rengi
    Orleans Mavi
    Plaka
    45 ZC 6544
    Edilen teşekkür: 1

Standart Cevap: Grande Punto Takırtılar

Aynı sorun bende de var Tok sesler geliyor çukurlarda falan ve lakalardan geçerken araba yere indikten sonra tekrar bi sallantı yapıyor. Aracınızda spor yay mevcut mu?

3. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Rain Day
    Rengi
    Yok

Yok hocam spor yay. Orjinal yaylar var tahminim. Sallantı filan pek olmuyor da bildiğin at arabasında gider gibi ses geliyor arabanın içine.

Sırf sessiz olsun diye benzinli almıştım. Motor sesi yok ama takır tukur maşallah.

doğukan değermenci
    tunceldgknbilgin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Vals Mavi
    Plaka
    33 R 5627
    Edilen teşekkür: 5

amortisör takozlarını sanzıman takozlarını bir kontrol ettirir misiniz sorununuz bu nedenlerden dolayı kaynaklanıyor olabilir.

6. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Rain Day
    Rengi
    Yok

Alıntı tunceldgknbilgin Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    amortisör takozlarını sanzıman takozlarını bir kontrol ettirir misiniz sorununuz bu nedenlerden dolayı kaynaklanıyor olabilir.
    Hocam kendim kontrol etme şansım yok mu?

İş yerinden izin alamamam sebebiyle sanayiye gitmek pek kolay olmuyor ne yazık ki. Kendi imkanlarımda kontrol etme durumum olursa çok daha memnun olurum. Eğer tam olarak oradan kaynaklı ise tamir için gitmeyi düşünüyorum.

doğukan değermenci
    tunceldgknbilgin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Vals Mavi
    Plaka
    33 R 5627
    Edilen teşekkür: 5

Alıntı RainDay Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hocam kendim kontrol etme şansım yok mu?

İş yerinden izin alamamam sebebiyle sanayiye gitmek pek kolay olmuyor ne yazık ki. Kendi imkanlarımda kontrol etme durumum olursa çok daha memnun olurum. Eğer tam olarak oradan kaynaklı ise tamir için gitmeyi düşünüyorum.
    malesef aracın lif te kalkması gerekiyor ancak o şekilde anlaşılabilir ama aracınız % 70 problemi bunlardan kaynaklanıyor olabilir size şöyle bir tavsiye de bulunayım

sanayiye gitmeden önce kendi imkanlarınızla kontrol edebileceğiniz yerleri yazıyorum

1- motor kaputunu açınız motor kapağını kontrol ediniz ayakları kırılmış olabilir

2- far ayaklarını kontrol ediniz far ayakları kırılmış olabilir

3- aracınızın her iki çamurluğuna bakınız amortisör de yağlanma var mı yağlanma varsa patlakdır

4- aracınızın altına yatınız alt motor muhafazayı kontrol ediniz tırnaklarından çıkmış sallanıyor ve ses yapıyor olabilir.

bunlarda eğer ki sıkıntı yoksa büyük bir ihtimalle dediğim kısımda bir problem vardır akşam da olsa sanayide bir ustaya baktırın istanbul da avrupa yakasında oturuyorsanız tavsiye edeceğim yerler olabilir.

9. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Rain Day
    Rengi
    Yok

Akşam dediğiniz yerlere bakayım bi hocam. Konya'dayım.

Zafer Han
    Ezeldenberi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Adana
    Rengi
    Evo Granit Gri
    Plaka
    Evo 1.3 ss 75bg
    Edilen teşekkür: 617

A.S Yağmurlugün biraz Kızılderili lerin hitabı gibi oldu
    Aracınızın kmsi kaç binde? Sizinde belirttiğiniz gibi amortisör değişimi gerekebilir.
    Bizim araçların zaten çok sert olan süspansiyonu lastikleriniz eski vede kalitesiz sert yapıda ise en başta yumuşak hamurlu şuan kullandığım Crossclimate leri veya farklı bir lastikle değiştirmenizdir.
    Yine belirttiğiniz gibi amortisör üst takozları özellikle önler eğer hiç değişmemiş ise değiştiriniz.
    Şimdilik kolay gelsin. Tekrardan paylaşım ve çözümlerinizi bekliyoruz.

12. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Rain Day
    Rengi
    Yok

Şimdi öyle deyince kullanıcı adını bi değiştiresim geldi.

Araba 185.000'de. 181.000'de aldım. Önlerde kar lastiği vardı, 2 tane yumuşak lastik aldım ses yapmasın diye.

Arabayı aldığım kişi de yakın zamanda almış. Ne sorduysam bilmiyorum cevabını aldım. O sebepten dolayı değişmiş mi değişmemiş mi bilmiyorum.

Zafer Han
    Nereden
    Adana
    Rengi
    Evo Granit Gri
    Plaka
    Evo 1.3 ss 75bg

Syn Yağmurlugün kullanıcı adınız güzel, eğer sorun değilse sadece isminizi prodilinize yazmanız yeterli.
    Km'nize bağlı olarak amortisörleri kesinlikle değiştiriniz. Alttakımlara bakım yapıldı demişsiniz ancak bu km'ye gelmiş aracınızın tüm EKLEM yerlerinin değişimini yaptırmanız gerekir.
    Konu Ezeldenberi tarafından (09/08/2016 Saat 17:13 ) değiştirilmiştir.

15. Bu mesaj için teşekkür edenler:

sinan turgut
    SinanTR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 421

tıkırtı burcu z rot a bi baktırın derim bende
    G.Punto 2008 1,3 m.jet dynamic

17. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Hür General
    feyzullah - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 653

Alıntı SinanTR Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bence de buradan başlayabilirsiniz ilk olarak. Tıkırtı burcu puntoların kronik sorunu olmalı forumda bununla ilgili konular var okuduğumu hatırlıyorum. Ben de aracımı 2 yıl önce aldım. O zamandan beri bozuk yollarda tıkırtı burcundan kaynaklandığını tahmin ettiğim sesler var. Forumda bir zararı olmadığını, tamir edilse dahi yine aynı problemin çok geçmeden tekrar edeceğini okuduğum için burçtan kaynaklanan sesi hiiiiç umursamıyorum. Punto veya sınıfındaki araçlara sahipseniz ufak tefek sesler üzerinde çok fazla vakit ve nakit harcamamanızı naçizane öneririm.

19. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Rain Day
    Rengi
    Yok

Rotlar, rotiller, rot başları, z rotlar filan komple değişti hocam. Usta eline almışken değişsin aklımda soru işareti kalmasın diye yeniledim tamamen.

Rain Day
    Rengi
    Yok

Alıntı feyzullah Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bence de buradan başlayabilirsiniz ilk olarak. Tıkırtı burcu puntoların kronik sorunu olmalı forumda bununla ilgili konular var okuduğumu hatırlıyorum. Ben de aracımı 2 yıl önce aldım. O zamandan beri bozuk yollarda tıkırtı burcundan kaynaklandığını tahmin ettiğim sesler var. Forumda bir zararı olmadığını, tamir edilse dahi yine aynı problemin çok geçmeden tekrar edeceğini okuduğum için burçtan kaynaklanan sesi hiiiiç umursamıyorum. Punto veya sınıfındaki araçlara sahipseniz ufak tefek sesler üzerinde çok fazla vakit ve nakit harcamamanızı naçizane öneririm.
    Tıkırtı burcu dediğiniz şeyi tam olarak bilmiyorum. Nedir ve tam olarak nerede bulunur.

Hocam arabaya binseniz öyle ufak tefek sesler değil. Rahatsız ediyorlar baya.

DÜZENLEME:

https://forum.grandepuntotr.com/tekn...-hakkinda.html

Buradaki konuyu okudum. Biri 2006 modelde olduğunu, sonrası modellerde olmadığını söylemiş. İnternetten fotoğraflarına baktım. Plastik bir parça galiba. O kadar ses yapar mı diye düşünüyorum da ses yapan parçalardan biri olabilir. Not aldım bunu da.
    Konu RainDay tarafından (09/08/2016 Saat 17:52 ) değiştirilmiştir.

Zafer Han
    Nereden
    Adana
    Rengi
    Evo Granit Gri
    Plaka
    Evo 1.3 ss 75bg

Salıncaklar ve motor takozları , şanzıman takozu da var. Öncelik amortisörler gözüküyor.

23. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Rain Day
    Rengi
    Yok

Alıntı Ezeldenberi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Syn Yağmurlugün kullanıcı adınız güzel, eğer sorun değilse sadece isminizi prodilinize yazmanız yeterli.
    Km'nize bağlı olarak amortisörleri kesinlikle değiştiriniz. Alttakımlara bakım yapıldı demişsiniz ancak bu km'ye gelmiş aracınızın tüm EKLEM yerlerinin değişimini yaptırmanız gerekir.
    Tüm eklem yerleri nereler mesela. Şuan kontrol edeceğim/ettireceğim aklımdaki yerler;

@tunceldgknbilgin'in maddeler halinde yazdıkları.
    Amortisörler ve takozları,
    Tıkırtı burcu.

EKLEME:

Salıncaklar ve Motor takozları (Motor takozu dediğiniz şey motor kulakları ise 2 tanesini değiştirdim 1 tanesi eski),Şanzıman takozunu da kontrol edelim.

Fakat bunlardan kendi kontrol edebilme ihtimalim olanlar, ve nasıl kontrol edebileceğim hakkında bilgi verebilir misiniz.
    Konu RainDay tarafından (09/08/2016 Saat 18:12 ) değiştirilmiştir.

sinan turgut
    SinanTR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 421

hocam yanlış anlamayın ama ustanız bu arabaya binip o kadar büyük bi sesi bulamıyorsa o ustaylada pek muhatap olmamak gerekiyor bence mademçıktınız bi yola hacadınız o kadar para bari güvenilir bi yetkili servise sokun aracı onlar neyi var neyi yok baksınlar
    G.Punto 2008 1,3 m.jet dynamic

Rain Day
    Rengi
    Yok

hocam yanlış anlamayın ama ustanız bu arabaya binip o kadar büyük bi sesi bulamıyorsa o ustaylada pek muhatap olmamak gerekiyor bence mademçıktınız bi yola hacadınız o kadar para bari güvenilir bi yetkili servise sokun aracı onlar neyi var neyi yok baksınlar
    Ben bu araca motor filan da yaptırdım hocam. Adam akıllı usta bulmak çok zor. Adamlar müşteriye doymuş. Ucundan turarak iş yapıyorlar. Sen yaptırmazsan başkası gelir kafasındalar, kapılarının önünde araba dolu zaten.

Serviste aracı komple bakıma soksaysım en az 6-7 bin hesap çıkardı sanırım. Uğraşarak birşeyleri çözmeye çalışıyorum ama oda pek mümkün değil gibi.

Ya seslere aldırmadan devam edecem, yada maddi olarak biraz toparlayınca atacam servise yapsınlar.

Burak B.
    Burakbyc - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Tekno Gri
    Edilen teşekkür: 15

Bende de 2007 grande var arabanın her yeri oynuyor. Hiç bir problem yok hocam. Parça düşürene kadar devam. Sorun falan yok kalite bu kadar malesef. Ön cam havalandırma ızgarası örneğin odaklandıkça gülüyorum takır takır oynuyor
    Konu Burakbyc tarafından (21/08/2016 Saat 21:04 ) değiştirilmiştir.

28. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Çağın Uludamar
    culudamar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    34 EC 4829
    Edilen teşekkür: 16

2006 model punto da uzun zamandır vardı, geçenlerde sanayide z rot değiştirince düzeldi. Rot lar 20 x2 tl. İşçilik 30 tl. Yarım saatte halloldu.

Sayfa 1/2 12 SonSon