Sayfa 1/2 12 SonSon
28 sonuçtan 1 ile 20 arası

Konu: Direksiyon, ASR, ESP, Hill Holder Arızası ?

Faruk KARAHAN
    justwolf - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 1

Karizmatik Direksiyon, ASR, ESP, Hill Holder Arızası ?

Merhabalar İsmim Faruk Kartalda oturuyorum. Yaklaşık 1 yıldır 2010 1.4 Grande Punto Dualogic sahibiyim.

Uzun zamandır ASR ESP ve Hill Holder ışıkları yanıyordu ama seyrek. Pek umursamadım biraz ilerleyince kontağı kapatıp açınca düzeliyordu. Artık devamlı veriyor ve canımı iyice sıkmaya başladı.

Aracım LPG li olduğundan hiçbir yetkili servis bakmak istemiyor. İstanbul da 2 tane bakan servis buldum biri Şişli diğeri de Kozyatağı. LPG li araçlara servisler virüslü muamelesi yapıyor. Bu konuda devamlı çelişkili cevaplar veriyorlar.

Kozyatağı Talip Otomotive götürdüm. Pc ye bağladılar söyledikleri alarmları hatırlamıyorum ancak direksiyon ünitesi değişecek 3000 tl dediler. Daha öncede bu serviste ağzım yandığından arkama bakmadan oradan çıktım.

Servisler arızaya göre komple üniteyi değiştiriyor. Belki ufacık bir sorun var içinde, örneğin açı sensörü demişti başka bir servis ama onlar içerisinde açı sensörünün olduğu komple üniteyi değiştirmek istiyor.

Sorun: İlk kontağı açtığımda Direksiyon ışığı ASR, ESP ve hill holder arızası veriyor bu teknolojiler devre dışı kalıyor ancak direksiyonda bir sertleşme yada garip birşey yok. Zaten direksiyonu çevirince direksiyon arıza ışığı sönüyor. O halde birkaç metre ilerleyince tekrar kontağı kapatıp açınca genelde arıza ışıkları sönüyor.

Kartal sanayide bir özel servise götürdüm dün. Direk Şanzıman arızalarına baktılar. Bir tane alarm vardı tam hatırlamıyorum adını ancak direksiyonla ilgisi olmadığını yüksek ihtimalle elektronik bir sorun kablolar oksitlenmiş yada kopmuş olabilir. ABS sensörlerinde sorun olabilir. Sigorta kutusu su almış yada nemlenmiş olabilir. Elektronikçiyi çağırıp komple incelemek gerekiyor dediler.
    Fren müşürü olabilirmi dedim öle olsa otomatik vites olduğundan viteste de sorun olur vitese yansımıyor dedi usta.

Sonuç: Elektrik Teknikeriyim teknik kafaya ve bilgiye sahibim az çok bu işten anlamasam da mantık yürütebilirim. Bir arıza olsa örneğin direksiyon ünitesi. Kontağı kapatıp açınca neden düzeliyor. Kablolarda yada başka sabit bir arıza olsa neden kontağı kapatıp açınca düzelebiliyor. Direksiyonda hiçbir arıza hissetmiyorum. Fren sistemi ve Hill Holder kapanıyor. Gerçekten tüm bunları direksiyon arızası yapabilirmi.

Tecrübelerinize dayanarak yardım ve yorumlarınıza ihtiyacım var.
    Konu justwolf tarafından (24/07/2016 Saat 17:38 ) değiştirilmiştir.

Zafer Han
    Ezeldenberi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Adana
    Rengi
    Evo Granit Gri
    Plaka
    Evo 1.3 ss 75bg
    Edilen teşekkür: 617

Standart Cevap: Direksiyon, ASR, ESP, Hill Holder Arızası ?

Faruk bey, formda bu tür arızalar için arkadaşlarımız öncelikle eski aküden kaynaklandığını belirtmişler. Bu güne kadar eğer akü değişimi yapılmamış ise değiştirmeniz de fayda var. Gerçekten servisler bazen saçma sapan tespitlerde bulunuyor, o konuda haklısınız. İstanbul'da özel servizler içinde Rese oto'yu özellikle otomatik Punto'lar için çokça öneriyorlar.
    https://forum.grandepuntotr.com/tekn...r-arizasi.html

Yukarıdaki konuyu incelemizi tavsiye ederim.
    Konu Ezeldenberi tarafından (24/07/2016 Saat 19:58 ) değiştirilmiştir.

sinan turgut
    SinanTR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 421

geçmiş olsun

her marka aracın yetkili servislerinin çalışma prensibi parçayı tamir etmek değil değiştirmektir buna yapacak bişey maalesef yok

ayrıca zafer hocamında dediği gibi önce aküyle alakalı bi baktırın derim bende aküde bi sorun varsa zaten otomatikmen direksiyon sistemi fren sistemi ve şanzıman sistemini akü duruma göre etkilenebiliyor çünkü direksiyon fren ve diğer destek sistemlerinde bazı kısımları elektrikle çalışıyor bildiğiniz üzere aküyü değiştirince ışıklar yanmaz diye bi garantide yok bunuda belirteyim gerçekten bi arıza varsa zaten mantık olarak yine yanar ama bir ihtimalde olsa tüm ışıkları aynı anda yanması zayıf akü olmasını kuvvetlendiriyor.

canbus sistemi araç her stop edilip yeniden çalıştırıldığında yanlış bilmiyorsam kendini sıfırlıyor ve kontak açıldığında tüm sistemi sırasıyla denetliyor o an bi arıza yakalayamazsa anlık olarak arıza ışığı yakmaz

sonuç olarak akünüzü ölçtürdükten bu durum devam ederse sizi lpg ile kabul edebilecek iyi bi yetkili servis bulmanızı öneririm piyasada işten anlamayan ve kendisini nasa çalışanı sanan takoz usta bolluğu var belli belirsiz bi arıza için resmen soyuyorlar insanları
    G.Punto 2008 1,3 m.jet dynamic

Faruk KARAHAN
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok

Cevaplarınız için teşekkür ederim. Forumu çok okudum ancak pek kimseden kesin ve net bir cevap okuyamadım o yüzden konu açma gereği duydum.

Akü orjinal aküsü hiç değişmemiş bende aküden kaynaklanabileceğini düşünüyorum. Özel servise onuda sordum ancak kesin bir dille olmaz öle şey dedi. Ama zaten oda bahsettiğiniz takoz ustalardan.

Bir usta zaten kesin bir sonuca varsa örneğin akü olabilir dese hemen değiştirecem ama bu arabadan anlayan biri yok çok yer gezdim. Herkes kalsın bir gün inceleyelim diyor.

Yarın sabah ilk işim aküyü değiştirmek. Olmazsa Rese Oto ya gideceğim.

Zafer Han
    Nereden
    Adana
    Rengi
    Evo Granit Gri
    Plaka
    Evo 1.3 ss 75bg

Şuan için akü değişimi yaparak zaten zarar etmesiniz. Aksine araç her yönüyle rahatlar(ilk ateşlemedir, klimadır.....). Akü değişimi sonrası gelişmeleri tekrardan bizimle paylaşabilirmisiniz.

Ahsen Okyay
    Ahsen34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kocaeli
    Rengi
    Rock Siyah
    Plaka
    16 F 6215
    Edilen teşekkür: 30

Direksiyon arizasi haric Ayni ariza bildirimleri bende de veriyor. Sonrasinda da motor ariza isigi yaniyor sari renkli. Kontak acio kapatinca degilde bir sure boyle devam ediyor. Sonra parkedip yarim saat vs gecince hersey nornale donmus oluyor. Yanliz hata verdikten sonra sistemler devre disi kalmiyor bende hepsi calisiyor.

Bu durumun kontrolu icin bostanci re se otoya goturdum gecen hafta tum ikaz gecmisini kontrol etti ve bu ikazida kontrol etti. Akuyu aku kutuplarini abs kablolarini vs hersryine bakti hataya neden olacak bisey bulamadi. Herhangi bir sikinti gozukmuyor dedi. Hatalari sildi. Bende genelde 150 km uzeri yaptigimda ikaz vermeye basliyor. 2500 kmdir aracim bende 2008 model gecmisi hakkinda bilgim yok. Ben artik o ikazlara alistim. Umarim duzelir durumun. Siddetle takip ediyorum gecmis olsun bu arada

sinan turgut
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Titanyum Gri

direk akü değişimi yapmayın ölçtürün hatta bikaç elektrikçiye ölçtürün ve akü değişirsenizde elektrikli direksiyon sistemi olduğundan varta bosch yada energizel gibi markalı akü almanızı öneririm

Zafer Han
    Nereden
    Adana
    Rengi
    Evo Granit Gri
    Plaka
    Evo 1.3 ss 75bg

Alıntı Ahsen34 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Direksiyon arizasi haric Ayni ariza bildirimleri bende de veriyor. Sonrasinda da motor ariza isigi yaniyor sari renkli. Kontak acio kapatinca degilde bir sure boyle devam ediyor. Sonra parkedip yarim saat vs gecince hersey nornale donmus oluyor. Yanliz hata verdikten sonra sistemler devre disi kalmiyor bende hepsi calisiyor.

Bu durumun kontrolu icin bostanci re se otoya goturdum gecen hafta tum ikaz gecmisini kontrol etti ve bu ikazida kontrol etti. Akuyu aku kutuplarini abs kablolarini vs hersryine bakti hataya neden olacak bisey bulamadi. Herhangi bir sikinti gozukmuyor dedi. Hatalari sildi. Bende genelde 150 km uzeri yaptigimda ikaz vermeye basliyor. 2500 kmdir aracim bende 2008 model gecmisi hakkinda bilgim yok. Ben artik o ikazlara alistim. Umarim duzelir durumun. Siddetle takip ediyorum gecmis olsun bu arada
    Ahsen bey, eğer aracınızın aküsü hiç değişmedi ise, ilk işiniz aküyü değiştirmek olsun. Özellikle dizelde akü çok daha önemli.

Faruk KARAHAN
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok

İlerleme kaydettiğimde buradan paylaşırım. Bende önce aküyü ölçtürmeyi düşünüyorum. Aküyüde Varta düşünüyordum Bosch un aküsü olduğunu bilmiyordum.

Direksiyon arızası direksiyonu sağa sola az da oynatsam sönüyor bazen tekrar geri geliyor. Ama diğer arızalar kontak kapamadan düzelmiyor.

Bir kaç hafta önce araba çalışmamıştı turuncu motor arıza yanmıştı sonra düzeldi.

Fiatı zaten sevmiyordum eşimin zoruyla almıştım ama artık tamamen soğudum. Arabanın her tarafı elektronik ama ucuz olunca böyle oluyor maalesef.

Zafer Han
    Nereden
    Adana
    Rengi
    Evo Granit Gri
    Plaka
    Evo 1.3 ss 75bg

Ayrıca City arızası için, formdan arkadaşların memnun kaldığı Kavaklıdere fiat servise giderek arza tespiti yaptırınız, sonrasında zaten genel merkezden ücretsiz olarak değişim kararı çıkar, çıkmaz ise formda ki tecrübeli arkadaşlardan City arızası mahkeme evraklarını rica ederek mahkemeye baş vurursunuz.

"Kozyatağı Talip Otomotive götürdüm. Pc ye bağladılar söyledikleri alarmları hatırlamıyorum ancak direksiyon ünitesi değişecek 3000 tl dediler. Daha öncede bu serviste ağzım yandığından arkama bakmadan oradan çıktım" Tam bir soygun girişimi diyorum.

Faruk KARAHAN
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok

Akü ile ilgili bir sıkıntı yok. 3 farklı yere ölçtürdüm birde biraz tartıştım birinle çok bilmiş bir ustayla. Son olarak sanayideki ustamla beraber güvenilir bir yere gittik volt ve amper olarak iyi durumda akü.

Makineye bağladık aşağıda resimde de görebilirsiniz. Fren sisteminde Dönüş Çapı Sensörü arızası var. Diğer bir değişle açı sensörü arızası.
    Eklenti 33668

Tamirinin mümkün olmadığını Direksiyon Ünitesi halinde değiştirildiğini motoru vs nin o ünitenin içinde bulunduğunu belirttiler.

Çıkmasını 1000 tl gibi bir fiyata bulabilirsin işçilik 250 tl alırız dediler. Servis 3000 tl fiyat istemişti. Şuanda tekrar araştırıyorum. Çıkma bulmak bana pek mantıklı gelmedi zaten bozulan bir parça. Tanıdık olan bir servisten fiyat alıcam.

Sizlere asıl sormak istediğim konu fiatın ücretsiz değiştirdiği parça ünitemi. Bu sorunu ücretsiz çözebilirmiyim.

Faruk KARAHAN
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok

Servis müdüründen aldığım bilgiye göre işlemleri başlattım tamirin ücretsiz yapılması için başvuruda bulundum.

Onarımı yaptırdığım servisten Tofaşa iyi niyet başvurusu bulunulması gerekiyormuş. Araç eski değilse genelde karşılar denildi. Çarşamba günü için Alper Oto dan randevu aldım LPG li araçlara bakıyorlarmış uzak olduğu için Kozyatağına gitmek istemedim.

Servis başvurusunu beklemeden 444 lü çağrı merkezini arayarak başvuruda bulundum. Alışmışlar ki ben daha istekte bulunmadan ne istediğimi anlayıp işlemi başlattılar. Genel müdürlük dönüş yapıp bilgi vereceklermiş. İnşallah sorun çıkmaz.

sinan turgut
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Titanyum Gri

sanmam sorun çıkacağını ücretin bi bölümünü size yıkmaya çalışabilirler sakın kabul etmeyin

herkes mercedese bmw ye binmek ister kim istemezki bu fiyata bu kadar dolu donanım alabileceğiniz en iyi araba fiattır parçası ucuz ustası bol piyasası olan araçlardır.bu paraya bu kadar oluyo ben aşırı şekilde memnunum aracımdan mesela

Faruk KARAHAN
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok

Bugün Pendik Alper Oto ya gittim. Genel müdürlükten bilgi verilmiş. Onlar tekrar kontrol ettiler. Garanti kapsamında Direksiyon Ünitesinin değişeceğini ancak Akünün de değişmesi gerektiğini belirttiler. Akü fiyatı olan 185 TL vereceğim sadece. Sipariş geçtiler 2 gün sonra değişim için tekrar gideceğim. Cevap verenlere çok teşekkür ederim.

Ahsen Okyay
    Nereden
    Kocaeli
    Rengi
    Rock Siyah
    Plaka
    16 F 6215

Gecmis olsun hayirli olsun. Peki.bisey soracagim. hatalari yani asr esp hill hilder hatalarini verme nedeni bu degisen parca miymis? Yoksa siz direksiyonu saga sola cevirince duzeldigi icinmi acaba degisen parcayla alakali oldugunu soylediler. Cunki bende de direksiyon arizasi haric diger arizalar oluyor. Ama direksiyon ikaz vs yanmiyir. Normal yolda giderkrn ozelliklede 100 km uzeri surdugum zmnlarda oluyor. Ve 1 saat sonra filan geciyor. Bunun yaninda devreden cikan bir sistemimde olmuyor. Uyari ikaz isiklari yaniyor fakat hersey devrede. Acaba bendeki durumda direksiyon kutusundanmi anlamadim bu isi. Ustalar bakiyor bisey yok diyor simdi bu konu boyle olunca dusundurdu beni.
    Konu Ahsen34 tarafından (28/07/2016 Saat 07:40 ) değiştirilmiştir.

Faruk KARAHAN
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok

Işıkları yanıyor ancak ASR ESP ve HillHolder devredemi kalıyor. Öyleyse biraz garip. Benim hepsi devre dışı kalıyor. Ani fren sıkarak anlaşılıyor ne kadar işe yaradığını görebiliyorum ASR ve ESP nin. Hill holder de çalışmıyor. Direksiyon ışığı ilk başta yanıyor sabit durur haldeyken sağa sola çevirince sönüyor tekrar geliyor. Yoldayken gelmiyor. Zaten direksiyondaki bir arıza belli olmuyor sertlik vs. Direksiyon sistemin arızalanınca fren sistemini bozması zaten başlı başına bir saçmalık.

ASR ESP ve Hill Holder in sebebi Direksiyon Ünitesi olduğunu söylüyorlar. Açı sensörü arızası var bu sensörler de o kutunun içerisinde.

Hillholder in diğer sebebininde rot ayarının bozuk olmasına bağladılar rot ayarı yapmışlar.

Aynı zamanda akü değişmemiz lazım demeleri bana ilginç geldi sorular sorulara kesin ve net bir cevap vermiyorlar kendilerini Einstein sanıyorlar ona gıcık oluyorum.

Sen ne anlarsın anlatsam nolcak modundalar. Tüm servisler böyle. Bazı çalışan insanlar haricinde.

Akü bitmek üzere, Direksiyon Ünitesi arızalı ve Rot ayarı bozuk. Şuana kadar söylenen bunlar.

Ahsen Okyay
    Nereden
    Kocaeli
    Rengi
    Rock Siyah
    Plaka
    16 F 6215

Tesekkur ederim bilgiler icin. Cok garip yemin ediyoru. Her usta farkli seyler soyluyor. Sanki bisey bilmeyen yada bu ikazlardan korkan birilerini bulmusuzda yolalim yolacagimiz kadar diye dusunuyor gibiler. Bu yuzdende kimseye guvenipte yaptirasim yada baktirasim gelmiyor. Adam diyorki bak sundan sundan dolayidir masrafin 1500 2000 tutar ama garanti vermiyorum duzelecegine dair bastan soyleyeyim diyorlar. Sanki az para soyledikleride duzelmezse kizma demek istiyor. 200 300 dese tamamda yuksek tutarlar deniyor. Birde en kotusu deneme yanilma yaparak bupmaya calismalari. Bu beni bunaltiyor. Cunki masraf katlaniyorda katlaniyor. Acikcasi ben takmiyorum artik.

Ariza isiklari yaniyor ama evet hersey calisiyor. Ekranda hillholder arizasi diyor. Yokusta bizzat denedim hillholder calisiyor. Abs yi denedim calisir. Esp yi deneme algilama yapamiyorum cunki anlamiyorum ama muhtemel o da calisiyodur.

Aracimi 1 ay oldu alali evveliyatinda duyduguma gore elekrik elektronik olarak bikac islem yapilmis muhtemelen bundan dolayi yapiyor olabilir hic bilmiyorum. Ama bu sekilde surmeye devam edecegim. Umarim beni zorda birakmaz.

Sizinde eger soyledikleri seyler degistiginde duzelirse en azindan problemin neden kaynaklandigini cozmus oluruz.

Hayirlisi takipteyiz

Faruk KARAHAN
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok

Arabamı seviyorum her ne kadar eşimin zoruyla alsamda. Daha sonrasında sevdim az yakıyor gidişi ve hızlanması da yeterince iyi. Yokuş çıkarken devri almazsa biraz zorlanıyor sadece. Konfor ve yol tutuşu gayet yeterli parasına göre. Bu zamana kadar 2003-2010 arası opel hyundai kia renault birçok araba kullandım.

Ancak bu arabanın bu kadar elektronik olması ve herşeyin birbirine bağlantılı olması beni bezdirdi. Elektronik olması güzel birşey ama ucuz olunca böyle oluyor sanırım.

Benim sıkıntım LPG li olmasından kaynaklandı. Hiçbir servis bakmıyor gerekçede gösteremiyorlar. Daha sonrasında buldum bakan servis ama daha doğru düzgün bakmadan ezberlemişler demek ki direk 3000 tl dediler. Bakışlarımdan küfürü anlamışlardır herhalde. Kartal sanayide birçok yere gösterdim. Çoğuda dediğiniz gibi bilmedikleri halde bilmiyorum demiyor arızayı bulmaya çalışıyorlar. Son gittiğim komple elektrik tesisatını söküp bakacaktı düşünün. Adamlar su almıştır oksitlenmiştir vs diyorlar.

Ben elektrik teknikeriyim diyorum hepsine. Sonra tartışma başlıyor hiçbiri ustalığına laf da söyletmiyor.

Akü yü ölçtürmek için bir elektrikçiye girdim. Adam avometre ile akünün voltajını ölçtü 12V u gördü akünde birşey yok dedi. Amperi ölçün Volt zaten azalmaz azalsa araba çalışmaz zaten verebileceği akımı ölçün deyince tartışma başladı. Yok öyle birşey ben hep böyle ölçüyorum dedi. Usta amperin ne olduğunu bilmiyor orada elektrikçi ustası akü ölçüyor.

Kısacası şunu anladım bu arabada ben servise muhtacım.

19. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Faruk KARAHAN
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok

Arabayı bugün teslim aldım. 255 tl Akü ve Rot ayarı ücreti verdim sadece. Faturada gözüken toplam miktar 3000 tl gerisini tofaş verdi.

Hiçbir arıza kalmadı. Yeni takılan direksiyon ünitesinin kronik arızalı olmayan düzenlenmiş yeni versiyonu olduğunun bilgisini aldım.

Hür General
    feyzullah - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 653

Alıntı justwolf Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arabayı bugün teslim aldım. 255 tl Akü ve Rot ayarı ücreti verdim sadece. Faturada gözüken toplam miktar 3000 tl gerisini tofaş verdi.

Hiçbir arıza kalmadı. Yeni takılan direksiyon ünitesinin kronik arızalı olmayan düzenlenmiş yeni versiyonu olduğunun bilgisini aldım.
    Hayırlı olsun geçmiş olsun. Güzel günlerde keyifle kullanmanız dileğiyle

Sayfa 1/2 12 SonSon