18 sonuçtan 1 ile 18 arası

Konu: direksiyon ve ön takım sesleri

Tuncay YAVUZ
    Tuncay03Afyon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Afyonkarahisar
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 2

Standart direksiyon ve ön takım sesleri

.Merhaba arkadaslar. Bir sorunu düzeltiyoruz diğerine başlıyoruz Direksiyonumu saga ve sola hareket anında veya hareketsiz cevirirken sanki rot mili biryere takılmısta kurtulmus gibi tok sesi cikartiyor. ikinci bir problemim de sanirim aracın sag ön tarafından alt takımdan normal asfalt yol haricinde tahli yol veya tabiri caizse toprak yolda ve ya bozuk yolda lokurtu sesi var. Buda genelde direksiyonu sag ve sol yaparken sesi daha cok çikiyor. Benim nasıl bir yol izlemem lazım yardımcı olurmusunuz? Duble yolda 160 yapsamda direksiyonda ne titreme nede sarsinti hicbirsey yok. Direksiyonum ise tekerler düz oldugu halde direksiyonum yaklasık 30 derece sola kayık bir sekilde duruyor. Buda beni fazlası ile yoruyor. Aracımda saga dogru asırı bir sekilde çekme var.
    Konu Tuncay03Afyon tarafından (25/06/2016 Saat 03:51 ) değiştirilmiştir.

Zafer Han
    Ezeldenberi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Adana
    Rengi
    Evo Granit Gri
    Plaka
    Evo 1.3 ss 75bg
    Edilen teşekkür: 617

Standart Cevap: direksiyon ve ön takım sesleri

Tuncay bey,kesinlikle servise giderek arıza tespiti yaptırınız. Aracınızın 2006 model olduğunu gördüm hiç vakit kaybetmeden city arıza tespiti yaptırınız.
    Sağ taraftan gelen lokurtu sesi büyük ihtimalle amortisör üst takozu bu parçayı kesinlikle orjinal fiat parçacıdan alınız çok hassas ve birkaç revizyondan geçmiş yani geliştirilmiş bir parça. Dışarıdan bulamazsınız fiat ana servisinden temin edebilirsiniz. Fiat servisler dışarıya yedek parça satışı yapıyorlar. Veya servistede değişim yaptırabilirsiniz. Bana kalırsa serviste bir bakım yaptırınız. Olası bir city arızasının değişimi için aracın servis bakımlı gözükmesi gerekiyormuş.
    En önemlisi ise aracınızda Punto' ların meşhur City direksiyon arızası olma ihtimali bunun için kesinlikle yetkili servise gidip arıza tespiti yaptırarak ücretsiz değişim talebinde bulunmanız. Bu city arızası ve değişimi hakkinda formda istediğiniz kadar konu ve çözümleri mevcut. Eğer servis kesin tespitte city arızası teşhisi koyarsa inşallah ücretsiz değiştirirsiniz.
    Konu Ezeldenberi tarafından (25/06/2016 Saat 04:26 ) değiştirilmiştir.

Tuncay YAVUZ
    Nereden
    Afyonkarahisar
    Rengi
    Titanyum Gri

Merhaba Zafer bey. Öncelikle tekrar tesekkur ederim. Bende city arizasi gostermedi henuz. Ayrica direksiyonumda sertlesme olmadi bu normalmi.

Zafer Han
    Nereden
    Adana
    Rengi
    Evo Granit Gri
    Plaka
    Evo 1.3 ss 75bg

Bu sorun "Direksiyonum ise tekerler düz oldugu halde direksiyonum yaklasık 30 derece sola kayık bir sekilde duruyor" büyük ihtimalle yine formdaki paylaşımlardan öğrendiğim kadarıyla açı sensörü arızası ve bu parça tek başına değişim olmuyor vede ayrıca satılmıyor Muş! Dikkatinize birde aşağıdaki linkteki konuyu mutlaka okuyun.
    Siz yinede serviste bir arıza tespiti yaptırın. Formda city arızasını farklı direksiyon sorunlarından dolayı değişim yaptıran arkadaşlar vardı. Aracınızın yaşı itibariyle ücretsiz değişim talebi için son zamanları.

https://forum.grandepuntotr.com/gene...i-gercegi.html

rifat erenler
    fluminense - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Muğla
    Rengi
    Işıltılı Siyah
    Edilen teşekkür: 53

servis bu parçayı kaç liraya değiştiriyor bilen var mı acaba?

Zafer Han
    Nereden
    Adana
    Rengi
    Evo Granit Gri
    Plaka
    Evo 1.3 ss 75bg

Parça fiyatı burda mevcut buna artı servis işçiliği;

KİRAZCİOĞLU OTOMOTİV (ONLİNE YEDEK PARÇA SİTESİ)

7. Bu mesaj için teşekkür edenler:

rifat erenler
    fluminense - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Muğla
    Rengi
    Işıltılı Siyah
    Edilen teşekkür: 53

Alıntı Ezeldenberi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Parça fiyatı burda mevcut buna artı servis işçiliği;

KİRAZCİOĞLU OTOMOTİV (ONLİNE YEDEK PARÇA SİTESİ)
    sağolun zafer bey.bu parça city motoru diye tabir edilen parça olsa gerek değil mi?aynı zamanda direksiyonun yüksek-alçak ayarının yapıldığı ünite de bu olsa gerek? Benim araçta da 2-3 günde bir direksiyonu kontrol ettirin uyarısı çıkıyor.Aracım servis bakımlı değil,ben servise başvurup eğer kabul ettirebilirsem ücretsiz değişim talep edeceğim.(geçen sene ön göğsü ücretsiz değiştirmiştim) eğer ücretsiz olmazsa %50 yada %25 gibi rakamlara evet deyip güvenlik zafiyeti oluşturan bu sıkıntıyı gidermek istiyorum..Daha sonra da araştırdığım kadarıyla hakem heyetine şikayet edip ücreti fiattan talep edeceğim.

9. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Tuncay YAVUZ
    Nereden
    Afyonkarahisar
    Rengi
    Titanyum Gri

Zafer bey biraz önce yetkili servisi aradim. Ariza tespit randevusu almak icin. Durumu izah ettim. Bana denilen aynen şu. Eger city arizasi var ise yaklasik 3000 lira fiyat cikar onu soyliyeyim dedi. Bende bunun kronik bir ariza oldugunu ve ucretsiz degistirilmesi gerektigini vurguladim. Tofaş bayine bildiririz servise ne SIKLIKLA geldiginiz goz onunde tutulur ona gore indirim alabilirsiniz denildi. Biraz oncede biri geldi onunda ayni sorunuydu ama bayi indirim yapmadi dedi. Simdi benim ariza tespit yaptirip tam olarak gercekten city arizasi varsa o sekildemi hakem heyetine basvurmam gerekiyor. Mantiken evet. Birde ben bunu alirken bu araci bana satan sahis bu direksiyon acisi konusunda yalan soyledi.rotla alakli sadece 25 liralik bir islem oldugunu ve herzamanki gittigi tamircisinin bir ara gelip yapalim dedigini belirtti. Sorunun bu derece buyuk oldugunu bilmiyordum. Aracimida daha alali yaklasik 2 ay oldu. Suan ne yapmaliyim ?

Hür General
    feyzullah - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 653

Amartisör takozlarına ve z rotlarına baktırın bence cityle daha sonra ilgilenirsiniz. Z rotlar bozulduysa önden lok lok ses gelir sanki tüm ön düzen dağılmış gibi.

12. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Zafer Han
    Nereden
    Adana
    Rengi
    Evo Granit Gri
    Plaka
    Evo 1.3 ss 75bg

Rıfat bey, öncelikle " (geçen sene ön göğsü ücretsiz değiştirmiştim)" yaptirabilmeniz büyük ihtimalle city icicnde değişim kararı çıkacaktır çünkü kararı fiat genel merkezleri veriyor.

14. Bu mesajı için 2 kişi Ezeldenberi'ye teşekkür etti:

Hakan Ünal
    khanunl - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 174

Alıntı Tuncay03Afyon Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    .Merhaba arkadaslar. Bir sorunu düzeltiyoruz diğerine başlıyoruz Direksiyonumu saga ve sola hareket anında veya hareketsiz cevirirken sanki rot mili biryere takılmısta kurtulmus gibi tok sesi cikartiyor. ikinci bir problemim de sanirim aracın sag ön tarafından alt takımdan normal asfalt yol haricinde tahli yol veya tabiri caizse toprak yolda ve ya bozuk yolda lokurtu sesi var. Buda genelde direksiyonu sag ve sol yaparken sesi daha cok çikiyor. Benim nasıl bir yol izlemem lazım yardımcı olurmusunuz? Duble yolda 160 yapsamda direksiyonda ne titreme nede sarsinti hicbirsey yok. Direksiyonum ise tekerler düz oldugu halde direksiyonum yaklasık 30 derece sola kayık bir sekilde duruyor. Buda beni fazlası ile yoruyor. Aracımda saga dogru asırı bir sekilde çekme var.

Aracınız sabitken direksiyon çevirme ile gelen ses amortisör takoz ve içinde bulunan rulmanın su almaya bağlı bozulmasından kaynaklanan sestir.Takım halinde değiştirmeniz gerekir.Bozuk yolda gelen sesin sebebi z rot arızasıdır,takım olarak değiştirmelisiniz.Lastikler düz dururken direksiyon merkezden kaçık duruyorsa açı sensörü arızası olabilir.Bunun için öncelikle rot ayar servisine gidin rotta sıkıntı var ise ayarlandığında direksiyon normale dönecektir.City arıza işiğı yanma uyarısı vermediği yada direksiyonu kontrol ettirin yazısı çıkmadığı haller durumunda city arızasından söz edilemez !

16. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Tuncay YAVUZ
    Nereden
    Afyonkarahisar
    Rengi
    Titanyum Gri

Tesekkur ederim Hakan bey. Moralim düzeldi yaa...

Zafer Han
    Nereden
    Adana
    Rengi
    Evo Granit Gri
    Plaka
    Evo 1.3 ss 75bg

Alıntı Tuncay03Afyon Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Zafer bey biraz önce yetkili servisi aradim. Ariza tespit randevusu almak icin. Durumu izah ettim. Bana denilen aynen şu. Eger city arizasi var ise yaklasik 3000 lira fiyat cikar onu soyliyeyim dedi. Bende bunun kronik bir ariza oldugunu ve ucretsiz degistirilmesi gerektigini vurguladim. Tofaş bayine bildiririz servise ne SIKLIKLA geldiginiz goz onunde tutulur ona gore indirim alabilirsiniz denildi. Biraz oncede biri geldi onunda ayni sorunuydu ama bayi indirim yapmadi dedi. Simdi benim ariza tespit yaptirip tam olarak gercekten city arizasi varsa o sekildemi hakem heyetine basvurmam gerekiyor. Mantiken evet. Birde ben bunu alirken bu araci bana satan sahis bu direksiyon acisi konusunda yalan soyledi.rotla alakli sadece 25 liralik bir islem oldugunu ve herzamanki gittigi tamircisinin bir ara gelip yapalim dedigini belirtti. Sorunun bu derece buyuk oldugunu bilmiyordum. Aracimida daha alali yaklasik 2 ay oldu. Suan ne yapmaliyim ?
    Aldığınız şahısla ilgili yapabileceğiniz herhengi bir yaptırım olabileceğini pek zannetmiyorum. Ama yinede buradan arkadaşların önerisinde bekleyin veya bir avukata baş vurabilirsiniz.
    City arızası için sizinde söylediğiniz gibi servisten ve genel merkezden gelecek kararı yazılı olarak tüketici hakem heyetine sunarsınız, bu konuda tam bilgili değilim arkadaşlar yardımcı olacaktır. Değişimi ücretlide olsa yapıldıktan sonra yaptığınız masrafları bildiriyor olabilirsiniz.
    Sağdan gelen sesi yukarıda söylediğim gibi gidin serviste amortisör üst takozu ve alt takımların bakımını serviste yaptırın ki kaydınız olsun.

ALI ORS
    ORS15 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 257

Tuncay bey, bence önce amortisör üst takozlarını değiştirin birde z rotunu sonra tekrar bir deyin derim.

20. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Tuncay YAVUZ
    Nereden
    Afyonkarahisar
    Rengi
    Titanyum Gri

Tesekkurler Ali bey. Salincaklar, salincak ic-dis burclari Rot baslari Rot mili ZRot Takozlar hepsini yeniliyorum. Birde o sekilde bakicam insaallah.

Naklov Deniz
    PUNTOCU volkan1065 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bartın
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 1081

Sorununuz iki parçadana kaynaklanıyor . İlk olarak Amortisör takozlar ikinciside Z rotlar. Salıncaklar bozulduğunda direksiyonda hafifi boşluk esneme oluşuyor. Tabı kaucuklarında eskimesiyle seste yapıyor. Salıncak değişiminde mutlaka rot başlarınıda değiştirilmedir. Bence yaptığınız mantıklı ön takım sök tak laçka oluyor bir defaa hepsinin yapılması en mantıklı. Bu arada amortisörler kötü ise opar pahalı gelirse monreo ıolarak yinde değiştirin.

Ahmet Taşkın
    Jet17 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Çanakkale
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 1

Sorunun çözümünü bulabildiniz mi ? Benmde hafif çukurlarda sağ önden lok luk ses geliyor takozlar değişti ama hala geliyor Z rotlarına baktırıyorum sorun gözükmüyor diyorlar değiştirmedim ama bikaç ustaya gösterdim öyle dedi rotçuya gittim oda ilk Z rot sesi sonra oda değil dedi biraz gezince takoz olabilir dedi 4 gün önce değiştirdim dedim oda bişey diyemedi bidaha kontrol ettir dedi

Naklov Deniz
    PUNTOCU volkan1065 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bartın
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 1081

Aldığiniz takoz markası nedir. Amortisör lerin durumu nedir z rotlari asılınca belli olur boşluğu.