Sayfa 1/3 123 SonSon
47 sonuçtan 1 ile 20 arası

Konu: Klimadan gelen ses ve kompresör kasnak bilyası

Sinan Yıl
    snan1919 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 9

Karizmatik Klimadan gelen ses ve kompresör kasnak bilyası

Aracım 2007 grande punto 1,3 multijet

Klimadan bir süredir rahatsız edici bir ses geliyor.
    Surtunme sesi gibi homurdanma sesi,

Genelde ustalar kompresör dedi ama forumda araştırdığım kadarıyla kompresör kasnak bilyası değişimiyle bu sorunun çözülebileceği yazılmış bu konuda bilgisi tecrübesi olan var mıdır?

Kasnak bilyası değiştiren var mı? Eski konulardaki fotoğraf lar silinmiş göremedim hangi bilya olduğunu

Yardımlarınızı bekliyorum. teşekkürler

hasan ertaş
    RD333 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Manisa
    Rengi
    Evo Beyaz
    Edilen teşekkür: 0

Standart Cevap: Klimadan gelen ses ve kompresör kasnak bilyası

AYNI SORUN BENİM ARACINDA BAŞLADI, SOĞUTMASI SÜPER AMA FANI KISINCA DAHA ÇOK BELLİ OLUYOR KLİMAYI DEVREYE SOKAR SOKMAZ UGULTU BAŞLIYOR DÜN KLİMACIYA GÖTÜRDÜM BİRİSİ KOMPRESÖR BU GİTTİĞİ YERE KADAR KULLAN SONRA DEĞİŞİR DEDİ, DİĞERİ İÇİNDEKİ GAZI VE YAĞI ÇEKİP YENİDEN TAMAMLAYARAK BASTI HATTA YAĞI BİRAZ FAZLA KOYMUŞ AZALDI GİBİYDİ AMA HALA DEVAM EDİYOR , FOTO FALAN VARSA BİZDE TARİF EDELİM USTAYA ,BEN BU UĞULTUYU HİÇ SEVMEDİM HAVALARDA ISINDI KESMEM LAZIM BU SESİ.
    BU KASNAK NASIL BİR ŞEY O DEĞİŞİYORMUŞ GALİBA HANGİ MARKA ALALIM OPAR ÜRETİYORMU ?

Sinan Yıl
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok

Aynı şekilde 1nci kademede daha çok duyuluyor.

Bu şekilde kullanmak tehlikeli dediler bana,
    Kompresör de sıkıntı varsa kullanmaya devam ederseniz çapakların sisteme girme ihtimali oluyormuş. Sonrasında temizlik çok zor olur kullanma dediler, yeni kompresör taksakta sorun yasariz o zaman denildi.

Kasnak bilyası sökülüp üzerindeki kodla bilyacidan alınacak. Ben sorunun çözüleceğini bilsem deneyecegim ama emin olamiyorum.

Daha önce bu işlemi yaptıran var mı?

hasan ertaş
    RD333 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Manisa
    Rengi
    Evo Beyaz
    Edilen teşekkür: 0

Mecbur deneyeceğiz ,yapanlar var ses yok olmuş kompresör almaktan iyidir 1000 tl yenisi

Sinan Yıl
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok

Bir kac klimacıyı gezdim şimdi,
    Bende ki ses klimayi açınca geliyor bu yüzden kasnak bilyası olmayacağını söylediler.
    Şarj dinamosu kasnağı veya kompresör deniyor. Şarj dinamosunu kontrol edicez bakalım

Yasin GÖKDOĞAN
    occupyist - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kocaeli
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 55

Alıntı snan1919 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bir kac klimacıyı gezdim şimdi,
    Bende ki ses klimayi açınca geliyor bu yüzden kasnak bilyası olmayacağını söylediler.
    Şarj dinamosu kasnağı veya kompresör deniyor. Şarj dinamosunu kontrol edicez bakalım
    Sinan Bey, son durumu paylaşırsanız sevinirim. Bende de o şekilde bir ses mevcut ve kompresör ise sorun sanırım pahalı bir parça ve "yeniden ses olma olasılığı da var" deniliyor.

Sinan Yıl
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok

Son durum, klima kompresörü kasnağı elle çevirince ses var, ilk aşamada bilyayi deneyecegiz, ustanın elinde iş olduğu için başlayamadık. Bende yarın kısa bir tatile çıkacağım dönünce deneyecegiz bakalım.

Bu işlemi daha önce yapanlardan bilgi istiyorum

Ziya ziya
    arenas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Tekno Gri
    Edilen teşekkür: 346

Alıntı snan1919 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Son durum, klima kompresörü kasnağı elle çevirince ses var, ilk aşamada bilyayi deneyecegiz, ustanın elinde iş olduğu için başlayamadık. Bende yarın kısa bir tatile çıkacağım dönünce deneyecegiz bakalım.

Bu işlemi daha önce yapanlardan bilgi istiyorum
    Aynı dertten muzdaribim.2-3 klimacı,servis gezdim şimdiye kadar,hiçbiri kasnakla,bilyayla uğraşmak istemedi.servis sıfır kompresör,sanayi ustaları da çıkma kompresör kaptırmanın peşinde.siz şanslısınız uğraşacak ustayı bulabilmişsiniz.takipteym,inşallah hallolur.

Sent from my iPhone using

Sinan Yıl
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok

Merhabalar,

Bugün aracın rutin bakımını yaparken klima kompresörünude söktük,
    Bahsedildiği gibi kasnaktaki bilyayı değiştirmekdi amacımız.
    Açıkçası kasnağın içindeki vidayi açıp hallederiz diye düşündük ama maalesef olmadı. Vd40 sıkıp yumusatmamiza rağmen acilmadi,sonrasinda da vida yalama oldu.
    Acaba farklı bir şekilde mi açılıyor diye düşünürken forumdan coşkun beyin yazılarını gordum, ve bir şekilde coşkun beyin telefon numarasını buldum. Sağolsun hemen ilgilendi bizi bilgilendirdi fakat bizim vida maalesef yine açılmadı.
    Şaşmazda büyük bir klimacıyı goturdum kompresörü ilk başta bilyayı değiştirebiliriz dediler sonrasında onlarda acamadi ve kasnağı kırıp yapabileceklerini bunun içinde 200tl alacaklarını söylediler. Bende yaptirmadim. Çünkü bilya degisip kesin sonuç alacağım belli değil.
    Biraz araştırma ile bir kaç kişi ile konuştuk, çıkma kompresörler icin 400-600tl arası fiyat veriyorlar, bir tanıdık vasıtasıyla seypar Fiat parcacisindan bir kaç kompresör buldum. Ama ellerindeki punto kompresörleri benim aractakiyle farklı çıktı. Kompresör arayipda almak isteyenler içinde bilgi olsun sıfır kompresörler 500tl den veriyorlar.
    Bakalım şuan geri taktik kompresörü, bendeki kompresörden bulup takicaz artık

Bu arada anladığım kadarıyla 3 çeşit kompresör çıkıyor bizim araçlarda , parcacida diğer çeşitlerden 2ser 3 er tane var ama bendeki kompresörden maalesef yok.

Bendeki kompresörun fotoğrafınıda ekliyorum, bir yerlerde gören duyan olursa haberlerinizi beklerim

Bendeki kompresörun parça numarası 55702161
    Gelişme oldukça da buradan yazarım

-y43zyl.jpg

-r92ob7.jpg
    Konu snan1919 tarafından (15/06/2016 Saat 21:59 ) değiştirilmiştir.

10. Bu mesajı için 3 kişi snan1919'ye teşekkür etti:

Zafer Han
    Ezeldenberi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Adana
    Rengi
    Evo Granit Gri
    Plaka
    Evo 1.3 ss 75bg
    Edilen teşekkür: 617

Sinan bey, sizin klimanın markası denso mu? Şöyle bir linkte görünüyor; Ayrıca Ankara gibi yerde çıkmacılardan nasıl bulunmuyor. Adana da olsanız benim komşu klima ustası öyle böyle değil yeniden imal eder. Otogar karşısında Nihat klima işçiliği harbiden mükemmeldir.

55702161 OEM NO: 55702161 KOMPRES?R ASTRA H - 750.00 TL + KDV
    Konu Ezeldenberi tarafından (15/06/2016 Saat 23:39 ) değiştirilmiştir.

Sinan Yıl
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok

Kompresör bulunmuyor değil var yıldızda ki hurdacılarda veya sıfır olarak parçacılarda

Ama açıkçası ben sifirina 1000 1100tl , çıkmasına 500 600tl vermek istemiyorum. o yüzden daha uygun rakamları araştırıyorum şuan

Yasin GÖKDOĞAN
    occupyist - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kocaeli
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 55

Sinan Bey, yani "müdahale ettiğime edeceğime pişman oldum" diyorsunuz. Haklısınız da. Ben de kompresör için böyle bir düşüncem vardı fakat düzgün ama biraz gürültülü çalışan bir parçayı bozulmadan hiç dokunmamak lazımmış hakikaten gerek yok.

Naklov Deniz
    PUNTOCU volkan1065 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bartın
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 1081

Hocam o yalama olan yerin fotografını atarmısınız nasıl sökülmüyor yada sökülemıyecek yerdemı. Bu gibi durumlarda tornacılardan yardım almanız lazım. Yüksek ihtimal o kırıpta sökeriz diyen vatandaşta 50 tl ye tornacıya actırır 150 tl yide cebe atar.

bu tür paslanmış civatalarda WD 40 tarzı pas sökücüler işe yaramıyorsa en iyi yöntem ısıtmaktır. Metal ısındığı zaman setleşme oranı azalacağı için csamun civatalar hemen acılır. Çok fazlada ısıtmanız gerek kalmıyor. Eski boru ustaları tornacılar tren rayı döşeyenler çok iyi bilir.
    Konu volkan1065 tarafından (16/06/2016 Saat 12:05 ) değiştirilmiştir.

Sinan Yıl
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok

Müdahale ettigime pişman olmadım, evet klimam çalışıyordu ama o sesler gelirken kullanım tehlikeliydi, bende kullanmiyordum, ki şuan da eskisi gibi çalışıyor. Ek bir şey yapmadık.
    Vidanın fotoğrafı üstteki mesajında mevcut, bir şekilde açılacak daha geniş bir zamanda ugrasicaz ama bakalım uygun fiyatlı kompresör bulursam kompresör de alabilirim, biraz arastiracagim

Sinan Yıl
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok

Evet bugün degistirdim kompresörü,

Klimacilar bilyadan değil kompresörden diye teşhis koydular, ilk önce benim kompresörü revize ettik ama ses yine vardı, sonrasında çıkma bir kompresör taktık, şuan o rahatsız edici ses yok ama bir uğultu mevcut, takip edeceğim bakalım ses artarsa yeniden bakacağız

Ayrıca şarj dinamosunun kasnaginida değiştirdik , bakalım sorun çözüldü gibi takip edeceğim

Bu arada şaşmaz volkar elektrik den aldım kompresörü 250tl ye
    Bende ki kompresörü sıfır olarak en ucuz 800tl ye buldum şaşmazda murat Fiat yedek parça dan

Ayrıca şarj dinamosu kasnağını orijinal olarak 70tl ye aldim seypar Fiat yedek parçadan

Fiyatları da yazıyorum ki yaptıracaklara bilgi olsun diye
    Ucuz yollu olanı tercih ettik ama bekleyip göreceğiz
    Konu snan1919 tarafından (21/06/2016 Saat 22:06 ) değiştirilmiştir.

17. Bu mesajı için 2 kişi snan1919'ye teşekkür etti:

sinan turgut
    SinanTR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 421

bende geçen gün genel bakımla birlikte klimayada baktırdım soğutması geçen yıla göre iyi değildi

gaz basıncı yüksek çıktı sebebi ise radyatörün oradaki fanı ayarlayan parça kömür olmuş klimayı her açtığımda hem araba aşırı şekilde sıkışıyodu hemde klima her devreye girişte fan son hız devreye giriyodu buda gaz basıncını artırmış basınç baya yüksekti yeni gaz basılıp o parçayı değiştik şuan en keskin öğlen sıcaklarında bile baya güzel soğutuyor

parçanın tam adını bilmiyorum ama ciddi derecede öneme sahip bi parça olduğu söylendi bence klima bakımda o parçayıda kontrol ettirin zaten tek bi vida tutuyor sökmek kolay
    G.Punto 2008 1,3 m.jet dynamic

Zafer Han
    Nereden
    Adana
    Rengi
    Evo Granit Gri
    Plaka
    Evo 1.3 ss 75bg

Alıntı SinanTR Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bende geçen gün genel bakımla birlikte klimayada baktırdım soğutması geçen yıla göre iyi değildi

gaz basıncı yüksek çıktı sebebi ise radyatörün oradaki fanı ayarlayan parça kömür olmuş klimayı her açtığımda hem araba aşırı şekilde sıkışıyodu hemde klima her devreye girişte fan son hız devreye giriyodu buda gaz basıncını artırmış basınç baya yüksekti yeni gaz basılıp o parçayı değiştik şuan en keskin öğlen sıcaklarında bile baya güzel soğutuyor

parçanın tam adını bilmiyorum ama ciddi derecede öneme sahip bi parça olduğu söylendi bence klima bakımda o parçayıda kontrol ettirin zaten tek bi vida tutuyor sökmek kolay
    Sinan bey, benim klimanın soğutması çok iyi, fakat söylediğiniz diğer sorunlar birebir benim araçda yapıyor. Klimayı açar açmaz rolantide fan bir iki saniye sonra yüksek kademeye geçiyor tekrar iki üç saniye sonra tekrar fan devri düşüyor tekrar yükseliyor yani fan düzensiz. Acaba şu belirttiğiniz parçanın ( radyatörün oradaki fanı ayarlayan parça) tam nerede ve isminin ne olduğunu öğrenme şansımız var mı? Parçanın nerede ve nasıl bir şey olduğunu motor kaputunu açınca görebiliyormuyuz bir foto atarsınız çok yardımcı olacak. Teşekkürler.
    Konu Ezeldenberi tarafından (22/06/2016 Saat 16:41 ) değiştirilmiştir.

sinan turgut
    SinanTR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 421

üstad resim eklemeyi daha önce çokca denedim bi türlü beceremedim onun yerine biraz araştırıp benzerinin linkini paylaşıyorum

Fiat Fan Rezistansı Klimalı 51736774 » Oto Erdem

yalnız bu linkte 35 lira yazmışlar ama biz orjinalini bulabildik 100 küsür liradan verdiler artık kazıkmı yedik bilmiyorum şasinumarası ile alabildik bikaç çeşidi varmış sanırım
    G.Punto 2008 1,3 m.jet dynamic

21. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Mehmet gokhan Aba
    Mehmet gokhan aba - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kocaeli
    Rengi
    Titanyum Gri
    Plaka
    34TM8057
    Edilen teşekkür: 7

arkadaşlar bende geçenlerde aracımın ön panelinde çatlak vardı rahatsız oldum değiştirdim.saat gibi çalışan klimam vardı panel değişiminden sonra klima fanın dan korkutucu bir ses gelmeye başladı ve klimayı açınca kompresör devreye girip geri çıkıyor bu işlem 1 saniye aralıklarla sürekli devam ediyor.bunun sebebi ne olabilir fan zaten bana kaldı usta kabul etmedi fakat kompresör neden böyle çalışır?

Zafer Han
    Nereden
    Adana
    Rengi
    Evo Granit Gri
    Plaka
    Evo 1.3 ss 75bg

Benim komşu klima ustası baktırır parça arızalı ise artık değiştiririz.
    Birde bu parçanın değişimi sonrası aracınızın fan devri düzeldi mi?
    Cevabınız ve ilginiz için teşekkürler

Sayfa 1/3 123 SonSon