Sayfa 2/2 İlkİlk 12
27 sonuçtan 21 ile 27 arası

Konu: Yağ basıncı düşük

Zafer Han
    Ezeldenberi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Adana
    Rengi
    Evo Granit Gri
    Plaka
    Evo 1.3 ss 75bg
    Edilen teşekkür: 617

Standart Cevap: Yağ basıncı düşük

Fiat linea siitesinden alıntıdır;

Fiat Linealar da ekranda çokca boy gösteren , yol boyunca uyarı veren,ayrıca ilgili servis veya yetkili servisler tarafından ısrarla değişmesi istenen,"yağ pompası, müşürü , filtre ve yağı" değiştirmeden önce sayfayı ziyaret etme şansınız oldu ise ,lütfen iletişime geçin.Tek kelime ile özetlemek gerekirse ; Konusunun uzmanı hiç bir usta olağan üstü bir durum olmadıkça yağ pompasına elini bile sürmez,değiştirmeye gerek duymaz,değiştirenleri ise kınar."Yağ basıncı düşük ,motoru durdurun " yazısını ekranda belirmesinin asıl sebebi ,; Ya Kartelin vurulması , Ya da ve çoğunluk ile servislerde veya yetkili servislerde aracınızı bakıma götürdüğünüzde lifti direkt kartelin altına takoz desteği vererek kaldırmalarından ileri gelir. Zaten karteli dikkatli incelerseniz, eğer daha evvel servise bakıma götürdü iseniz,acemi eller ve düşünceler ile kartelin altındaki takoz izini rahatça görebilirsiniz.Ve bu takoz ,zaten bayağı hassas olan karteli ister istemez bir miktar içeri göçürür.Çoğunlukla servislerde bu hafif göçmeyi kaale almazlar.Yalnız orjinali ile de karşılaştırmayı "usta oldukları için ! " bir türlü yapmazlar. Bu kartel belirgin şekilde dışa doğru oval gelir.Sizin kartel biraz olsun düzelmiş ,hafif de olsa düz halde ise ,bu kartelin dışa doğru basitçe orjinaline göre bombe verilerek düzeltilmesi gerekir.Yoksa yağ pompası zorlanır düzgün çalışmaz.Sonuç zırt pırt ekranda "motoru durdur" yazısı.Bütün konu bu... Ben bu tecrübeyi," 60,000 km de ki aracın yağ pompası değişmez aslında , Ama mecburuz " diyen bir yetkili servis elemanının beyanı üzerine değiştirmekten vazgeçip inatla araştırdım.ve bu arada üç tane Tofaş yetkili servisi de ısrarla "pompa değişecek" + işçilik 850 TL fiyat dediler. Bunlar Bursa ve Samsundaki yetkili servisler.Nihayetinde bu sorunumu Samsun Çarşamba da iki kardeşin sahibi olduğu oto tamircisinde çözüme kavuşturdum."Yağın da yeni abi ,aynısını kullanırız,üerine de biraz ekleriz o da bizden olsun" dediler.Ayrıca filtrenin değişmesi gerktiğini ,ve filtrenin de mutlaka orijinal olarak "Lancia " marka olması gerektiğini arabadan çıkan ve maalesef yetkili servisin değiştirdiği, kullandığı "opar" markanın yetersiz kaldığını ikisi arasındaki belirgin farkı bana göstererek anlattılar. "lKendilerine minnettarım.Ücret mi ? 150 TL. Sonuç ; Bir daha asla yetkili servise gitmeyeceğim.Bu pompayı değişseler dahi arabam düzelmeyecekti.Sonra da muhtemelen komple değişeceğiz diyeceklerdi

2. Bu mesajı için 2 kişi Ezeldenberi'ye teşekkür etti:

PUNTO MANİA
    flexflex - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Vişne Kırmızı
    Edilen teşekkür: 2

bendede yapar oldu bu 2 oldu sabah arabaya biniyorum motoru çalıştırıyorum . motor yağ baısncı düşük motoru durdurup yeniden başlatın diye yazıyor motoru durdurup başlatınca sorun kalmıyor..
    arabam daha 20 bin km lerde.. 1.3 motor 75 hp

benim tahminim servise dediğim halde castrol kullanmadı gitti petrol ofisi kullandı kafasının dikine.
    önceden castrol kullanmıştık onda öyle bir sorun sıkıntı yaşamadım hiç .

birde mobil çok tavsiye ediliyor .1.3 mjet için hangisi daha uygun olur ..

son sorum da yağ kontrolü yapınca yağ çubugundan böyle yeşilimsi siyahımsı bir rengi var bu normal midir yağ için ?

Zafer Han
    Nereden
    Adana
    Rengi
    Evo Granit Gri
    Plaka
    Evo 1.3 ss 75bg

Serkan bey, paylaştığınız diğer konu başlıklarınada baktım öncelikle gittiginiz servisi değiştiriniz.
    En son yağ değişimi kac km oldu.
    Tabiki kullanılan yağ ve filtreleri cok önemli.
    Yağ, seviye olarak çubuğununun tam neresinde.Yag eksik veya fayla olabilir mi.
    Bu sorun aracı eğimli yerde park edildiğinde de oluşuyormuş.
    Yağın rengini ve yedek su deposunun rengini ayrıca suyu elle inceleyin yağlı bir tabaka varmı tekrardan kontrol ediniz.

Zafer Han
    Nereden
    Adana
    Rengi
    Evo Granit Gri
    Plaka
    Evo 1.3 ss 75bg

Serkan bey, çok önemli yağ çubuğundan mazot kokusu gelip gelmediğini kontrol ediniz. Birde aracınızı ilk çalıştırınca şöyle bir 3.5-4 bin devirde çalıştırın aynı anda egzozdan siyah duman varmı kontrol edin. Tahminimce sizin enjektörlerden biri kaçırma yapıyor olabilir.
    Servise gittiğinizde enjektörlerin değerlerini kontrol ettiriniz.

Zafer Han
    Nereden
    Adana
    Rengi
    Evo Granit Gri
    Plaka
    Evo 1.3 ss 75bg

Artı sizin diğer sorununuzun sarsıntılı marş problemimin sebebininde enjektör kaçırması olduğunu düşünüyorum.

murat pasa
    muratpasa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Sivas
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 3

geçenlerde bir arkadaşım aracın altını taşa vurmuş ve karteri eğmiş ama ufak yağ sızıntısı yapmaya başlamış.sonra bunlar köyden arabayla sivas merkeze gelmeden ilçeden biraz yag koydurmuşlar petrolde (bu sırada yağ uyarı ikaz felan birşey yok).
    sivasa sanayiye karteri değiştirdikten sonra yağ ve filtreleri değiştirmişler. tabi bu sırada sanayide karteri değiştirene kadar uyarı ikaz yok. neyse arabayı çalıştırıyorlar yağ uyarı sinyali yanıyor sönüyor biryandan düşük yağ basıncı uyarısı çıkıyor sürekli. yok usta geliyor yok başka motorcu çağırıyorlar felan (tabi bu arada ustaları gözüm tutmadı). neymiş yakıt pompasından diye hemen teşhis kodular. (aklımdan :yakıt pompasındn olsaydı sanayiye kadar uyarı zaten verirdi)
    birkaç kere stop et çalıştır, uyarı vermesi azaldı derken hala aracın sahibi doğal olarak aklı ne olacak düzelecek mi?
    akşam oldu nerdeyse. arkadaşıma dedimki gel seni kendi ustama götüreyim. aldım götürdüm. yeni usta yağ filtresini çıkardı ve dedi ki : filtreyi ters takmışlar ve dandik bir marka kullanmışlar. hemen orjinal ile değiştirip çalıştırdık ve uyarı birkaç marştan sonra yağlamayı yaptıkça azaldı ve sonra temelli gitti.
    ÖNERİ: araçta sıkıntı yaşarsanız sanayiye götürmeden önce formda gerekli bilgileri okuyun ve fikir edinin.çok faydasını görürsünüz. eğer ben yakıt filtresini okumasaydım yağ pompası değişecekti durduk yere ve masraf.

omer ozenir
    omer ozenir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Karabük
    Rengi
    Yok
    Plaka
    78sc544
    Edilen teşekkür: 4

Slm arkadaslar bu yuzden yazdim daha once yag ponpasini degistim iki sefer yag 3 sefer filtra degistim ama yok musurde degistim gene ayni arabayi sert kullanimlarda durunca yag basinci dusuk uyarisi gene veriyor yag basincini olcturdum normal elektriksel hata var diyor usta en son start stop castrol 5 30 koyduk 4000 km oldu oyle kullanip gidiyorun napayim gecen bi tabloda gordum punto evolarin motor yagi 5 40 yazio du degisimde ondan koycam bakalim ins duzelir ustanin biri basinc sibobundan yapar dedi biride saatle olctu normal elektriksel dedi hayirlisi bakalim

9. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Sayfa 2/2 İlkİlk 12