10 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: punto klima acık durumdayken gelen horultu.

ALI ORS
    ORS15 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 257

Standart punto klima acık durumdayken gelen horultu.

arkadaşlar dün bir durum fark ettim, aracım punto Euro 5 , 1,3 multijet 55 kw klima acık iken 1. viteste kalkış yapınca araçtan bir zorlanma hissi ve ardından da bir horultu geliyor. Aynı şekilde, rölanti de klima acık iken 4 veya 5 defa gaz verip bırakınca tekrar gaz verince 6'cı da araç biraz aptallaşıyor ve horultu sesi gelmeye başlıyor. Sanki kompresör kilitleniyor da araç onu zorla çalışıyormuş gibi. Tabiri caizse kayış kaçırma sesinin daha sert ve kalın hali bu ses klimayı kapatınca gelmiyor ve araç sanki roket takmış gibi oluyor.
    bu durumu iki servise sordum normal dedi, şans eseri başka bir servise girdim, bu servis normalde değil ama anormalde değil dedi. Ancak kontrol etmeden kesin bir şey diyemem dedi. Aracı haftaya getirin gazını ve kompresörü bir kontrol edelim gaz seviyesinden de yapa bilir dedi, ben de tamam dedim. Bunun yanında sanki bana araçta bir parça devreye girince kompresörde güç kaybından dolayı ses yapıyormuş gibi geliyor. Mesela büyük radyatör fanı gibi bir şey devreye girince motordan güç alıyor ve bundan oluyormuş gibi.. Kafam karıştı biraz, sizlerin düşünceleri nedir acaba?

ALI ORS
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Beyaz

Standart Cevap: punto klima acık durumdayken gelen horultu.

arkadaşlar , fan ikinci kademede çalışmaya başlayınca bu durumun olma ihtimali var mı acaba?
    Konu ORS15 tarafından (20/04/2016 Saat 10:55 ) değiştirilmiştir.

filfiloko şeytanoko
    filfiloko - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Van
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 2

aynı sorun bende de var. klima gazı bitmişti. bosch car servisinde gaz doldurttum. klimayı çalıştırınca çok rahatsız edici bir uğultu geliyor. hatta araç titriyor. çekişi çok düşüyor.
    aynı zamanda soğutması çok da iyi değil. yani bir anormallik var ama servis normal diyor. şu an klimayı kullanmıyorum. sanayiye bulaşmak da istemiyorum. servis de sorun yok diyor.
    ne yapmam gerek bilemedim.
    kaputu açınca motorun ön kısmındaki radyatör fanından geldiğini farkettim. ara ara devreye giriyor. çok gürültü yapıyor.
    bu klima gazını 550 gr yada 650 gr bastı sanırım. normal değerini bilen var mıdır?
    fazla ise kendim biraz boşaltabilir miyim?

Mesut .
    ecuadorm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 50

Alıntı filfiloko Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    aynı sorun bende de var. klima gazı bitmişti. bosch car servisinde gaz doldurttum. klimayı çalıştırınca çok rahatsız edici bir uğultu geliyor. hatta araç titriyor. çekişi çok düşüyor.
    aynı zamanda soğutması çok da iyi değil. yani bir anormallik var ama servis normal diyor. şu an klimayı kullanmıyorum. sanayiye bulaşmak da istemiyorum. servis de sorun yok diyor.
    ne yapmam gerek bilemedim.
    kaputu açınca motorun ön kısmındaki radyatör fanından geldiğini farkettim. ara ara devreye giriyor. çok gürültü yapıyor.
    bu klima gazını 550 gr yada 650 gr bastı sanırım. normal değerini bilen var mıdır?
    fazla ise kendim biraz boşaltabilir miyim?
    Servis dogru söylemiş size. Butun puntolarda olan bir durum bu maalesef. O sesten yalnızca kasnak bilyasini degistirerek kurtulabilirsiniz. Servis kompresoru komple degisiyor ama ses bir müddet sonra yeniden basliyor. Fan klimaya bagli olarak ara ara devreye girer, girmek zorunda. Eve klima taktirdiginizda dış unitenin fani nasil durmuyorsa aracta da o işi o fan yapiyor. Kasnak bilyasi degisimi konusunda ise o işi de yapacak iyi bir usta lazim. Bunun harici bahsettiginiz tüm sorunlar iyi sogutmama haric normal.

Sisteminizde gaz kacagi olabilir. Sogutma performansindan çokta birşey beklemeyin ama istanbulda gayet yeterli, antalyada ise 10 dk önceden aracin calismasi lazim icerisinin sogumasi icin. Benim tespitlerim bunlar. Sizdeki durum daha farkli ise klima sisteminizde problem var demektir.
    Konu ecuadorm tarafından (29/05/2016 Saat 08:40 ) değiştirilmiştir.

ALI ORS
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Beyaz

Ben şunu merak ettim,bu durumu başka konularda da duydum, klima kompresörü değişince, klima kasnak bilyası da degişiyor ama daha sonra ses tekrar başlıyor ama daha sonra sadece klima kasnak bilyasını değiştirince ses nasıl gidiyor onu anlamadım.yada kasnak bilyasını degiştirsen kısa bir zaman sonra o ses tekrar gelmesi gerekir .eger ses tekrar gelmiyorsa, sanayide takılan bilyenin müthiş bir kaliteli bir bilye kullanıyor olmalı ki ses bir daha gelmesin.başka şekilde mantıksız oluyor. yada fabrika cook kötü kalitede bilye kullanıyor olmalı ki bilye hemen bozuluyor ve ses yapıyor. Daha sonra Sanayide normal bir kalitede bilye takılsın ve sorun cözülüyor. Yada bu sorun klima kompresörünün yapılışından kaynaklanıyor bu ses ne yapsan devam ediyor.
    Konu ORS15 tarafından (29/05/2016 Saat 09:25 ) değiştirilmiştir.

Naklov Deniz
    PUNTOCU volkan1065 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bartın
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 1081

bizim araçlarda ki klima sesi nerdeyse motordan daha gürültülüdür. kasnak bilyası dağıldığında zaten sürtünme ve sıyırma sesi gelir. Öndeki soğutma fanları da full en yüksek devirde calışır. Klimada gücünü direk motordan aldığı için siz gaza bastığınızda motordan yuksek ve normal çalışmasından farklı sesi gelmeside bu araçlar için normal. Elektirik destekli motorlarda bu gibi sesler yada çekiş düşüklüğü yaşanmıyor. Buna benzer durumlar hegun kullanmış olduğum ford ve tourneo croreour da aynı.

Mesut .
    ecuadorm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 50

Kasnagin bilya kalitesi kesinlikle yetersiz ama kasnak bilyasi degistitenlerin yorumunuda almak lazim tabi. Onlardan gelecek geri dönüşe göre kaliteli ya da degil seklinde yorum yapabiliriz.

Evren İskent
    evren iskent - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Tekno Gri
    Edilen teşekkür: 43

Ses ve titresim artisi oluyor. Cekisten dusme yasamadim ya da sogutmada aksaklik. Saha onceki araclarimda yasamadigim bir homurtuyu ilk duydugumda endiselenmistim. Aracin tum bakimlari serviste yapildigindan garantilik bir durum olabilir diye belirtmistim, onlar da sesin puntolarda geldigini belirttiler. Ben de acikcasi sadece park halinde duydugum sesi onemsemedim. 2 sene sorunsuz kullandim. Klima sogutmasi da gayet tatminkardi.

Saygilarimla.

Sinan Yıl
    snan1919 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 9

Bu horultu bende de var, genellik ustalar kompresör değişecek dediler, kasnakla çözülüyor mu bu durum

ALI ORS
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Beyaz

Anladığım kadarıyla kesin bir çözüm yok.bence kesin çözüm bulunana kadar , elletmeyin klima kompresörünü. Eğer soğutmasında sıkıntı yoksa.