Sayfa 3/3 İlkİlk 123
52 sonuçtan 41 ile 52 arası

Konu: 1.4 fire 124bin km'de rektefiye olur mu?

eski puntocu yeni lineacı
    halils2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Tekirdağ
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 1276

Standart Cevap: 1.4 fire 124bin km'de rektefiye olur mu?

Lpgli olarak 43k yol yaptığım fire puntom 5 40 yağ ile 10k kmde yaklaşık 1 lt yağ eksiltiyordu. Normal şartlarda 100 120k daki bir araç rektefe istemez fakat aracın kullanım durumu, conga yakıp yakmaması veya sekmandaki hasarlardan dolayı yağ eksilme yapıyorsa rektefe isteyebilir. Bu durum motor açılıp sekmanlar incelenmeden net olarak tespit edilemez. Eğer aracınızda yağ kaçağı yoksa sıcakken egsozdan mavi duman atıyorsa yağ yakıyordur ve rektefe isteyebilir. Yağınızı castrol edge veya mobil 1 esp 5 40 ile değiştirip deneyin eksilme varsa 10 40 la deneyin daha kalın yağdır ve eksilmeyi bir miktar azaltır. 10 bin kmde 1 ltfen fazla yağ yakıyorsa takip edip kaç kmde ne kadar yağ eksilttiğini kontrol edin. Zaten 1000 kmde 1 ltye yakın yağ yakmaya başladıysa rektefe gerektirir. Bu takip yağtığınız kmye göre zaman alır ama aracı yağsız bırakmadığınız sürece sorun olmaz.

2. Bu mesaj için teşekkür edenler:

mehmet birdahamehmet
    mehmetheleloy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Evo Beyaz
    Edilen teşekkür: 28

Alıntı Kapti Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ustanin bilgilerini alabilir miyim?
    Ustanın bilgilerini paylaştım, gerekirse diye yedek parça, yağ vs için uygun fiyata hallet diye yedek parçacı bilgisi de paylaştım.
    Hayırlısı olur inş

4. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Radovan Karevic
    Kapti - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 1

Alıntı halils2 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Lpgli olarak 43k yol yaptığım fire puntom 5 40 yağ ile 10k kmde yaklaşık 1 lt yağ eksiltiyordu. Normal şartlarda 100 120k daki bir araç rektefe istemez fakat aracın kullanım durumu, conga yakıp yakmaması veya sekmandaki hasarlardan dolayı yağ eksilme yapıyorsa rektefe isteyebilir. Bu durum motor açılıp sekmanlar incelenmeden net olarak tespit edilemez. Eğer aracınızda yağ kaçağı yoksa sıcakken egsozdan mavi duman atıyorsa yağ yakıyordur ve rektefe isteyebilir. Yağınızı castrol edge veya mobil 1 esp 5 40 ile değiştirip deneyin eksilme varsa 10 40 la deneyin daha kalın yağdır ve eksilmeyi bir miktar azaltır. 10 bin kmde 1 ltfen fazla yağ yakıyorsa takip edip kaç kmde ne kadar yağ eksilttiğini kontrol edin. Zaten 1000 kmde 1 ltye yakın yağ yakmaya başladıysa rektefe gerektirir. Bu takip yağtığınız kmye göre zaman alır ama aracı yağsız bırakmadığınız sürece sorun olmaz.
    Fırat otonun internette çok olumsuz yorum var. Bunun üzerine bugün akpınar otoyu arayıp durumu anlattım. Aslında amacım randevu almaktı ancak telefondaki Furkan Bey çok ilgili davrandı. Hatta neredeyse servise gelmenize gerek yok diyecekti. Problemi anlattığımda " 1.4 fire motorlarda bu durumun kronik bir durum olduğunu biliyorsunuz değil mi ?" dedi ve bu bile beni rahatlattı. Her ihtimale karşı yarın servise davet etti. Servisten de benzer yorumlar alacağım gibi görünüyor. Bu cumartesi de castrol edge ile değişime gideceğim inşallah.

Problemimi ve çözümünü buradan sürekli paylaşmaya çalışacağım.

6. Bu mesaj için teşekkür edenler:

YUNUS KAYA
    ykaya1983 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Gaziantep
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 719

Fire motorlarda arkadaşların dediği gibi bir miktar yağ eksiltme rutin oluyor.Hatta araç zorlandığında ve bir de lpg varsa bu eksiltme biraz daha fazla oluyor.Bir fire motor iki tane multijet punto kullandım.Fire de eksiltme oluyordu ama kullandığım iki multijet motor da milim eksiltmiyordu.Multijetler sanırım bu konuda iyi.
    Millet düğün salonunda kızlara bakarken ben dışarıda arabalara bakarım.

8. Bu mesaj için teşekkür edenler:

rifat erenler
    fluminense - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Muğla
    Rengi
    Işıltılı Siyah
    Edilen teşekkür: 53

Alıntı Kapti Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Fırat otonun internette çok olumsuz yorum var. Bunun üzerine bugün akpınar otoyu arayıp durumu anlattım. Aslında amacım randevu almaktı ancak telefondaki Furkan Bey çok ilgili davrandı. Hatta neredeyse servise gelmenize gerek yok diyecekti. Problemi anlattığımda " 1.4 fire motorlarda bu durumun kronik bir durum olduğunu biliyorsunuz değil mi ?" dedi ve bu bile beni rahatlattı. Her ihtimale karşı yarın servise davet etti. Servisten de benzer yorumlar alacağım gibi görünüyor. Bu cumartesi de castrol edge ile değişime gideceğim inşallah.

Problemimi ve çözümünü buradan sürekli paylaşmaya çalışacağım.
    Kronik sorun olduğuna inanmıyorum ben,açıklayamadıkları her konuya kronik sorun demeye başladılar.Kronik sorun falan değil kardeşim,benim fire punto lpg li ve 20.000 km de bir yağ değişiyorum bu şekilde bile yağ çubuğu 1-2cm eksilmiş oluyor.

10. Bu mesaj için teşekkür edenler:

sinan turgut
    SinanTR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 421

Alıntı ykaya1983 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Fire motorlarda arkadaşların dediği gibi bir miktar yağ eksiltme rutin oluyor.Hatta araç zorlandığında ve bir de lpg varsa bu eksiltme biraz daha fazla oluyor.Bir fire motor iki tane multijet punto kullandım.Fire de eksiltme oluyordu ama kullandığım iki multijet motor da milim eksiltmiyordu.Multijetler sanırım bu konuda iyi.
    kesinlikle katılıyorum
    G.Punto 2008 1,3 m.jet dynamic

12. Bu mesaj için teşekkür edenler:

EVO fire 1.4 8V LPG
    ethemyigit - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 76

daha oncesınde conta yakma vs tarzı bır sorunundan yag bıraz fazla yakıyor olabılır cok farklı sebebi olabilir araştırılması lazım
    1.4 fire punto 2.8 litre cıvarı yag alıyor fıltre dahil
    o araç bende olacak rektefiye etmeden 500.000 km bıle gorurum ben onla fıre motor da yag su eksıltme hararet yaptırma 500 bın rahat gidiyor..

14. Bu mesaj için teşekkür edenler:

EVO fire 1.4 8V LPG
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Titanyum Gri

bu arada bendeki araç ta 1.4 fire 20 bınde bır yag degıstırıyorum normalde 20 bınde 0.2 litre anca eksiltirdi son 10 bın km haftıcı vs ıse gıtgele de kullandık aracı kısa mesafe
    bıraz fazla kullanıldı 20 bınde 0.6 litre yag eksılttı arac lpg li ama uzun yol kullanımı artınca yag eksıltme azalıyor yanı dur kalk ılk calıstırma fazla olursa yag eksıltme fazla oluyor ayrıca cok dandık bır yag kullanırsanız oda hemen eksıltır ben 5-30 castrol edge kullanıyorum bıraz gereksız bu araca ama merak işte

16. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Hür General
    feyzullah - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 653

Alıntı ethemyigit Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    daha oncesınde conta yakma vs tarzı bır sorunundan yag bıraz fazla yakıyor olabılır cok farklı sebebi olabilir araştırılması lazım
    1.4 fire punto 2.8 litre cıvarı yag alıyor fıltre dahil
    o araç bende olacak rektefiye etmeden 500.000 km bıle gorurum ben onla fıre motor da yag su eksıltme hararet yaptırma 500 bın rahat gidiyor..
    LPG ile 500.000 gören var mı acaba? Benzinle düzgün kullanım ve zamanında bakımla 500.000'i çok rahat görür fire motor taş gibi sağlam maşallah. 5w30 nasıl memnunmusunuz yağ olarak.
    Konu feyzullah tarafından (12/04/2016 Saat 21:57 ) değiştirilmiştir.

18. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Radovan Karevic
    Kapti - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 1

Arkadaşlar tekrar Merhaba,

Bugün Fiat akpınar yetkili servisine gittim ve derdimi anlattım. Furkan bey çok ilgili insan, hemen Halil ustayi çağırdı ve ilk kontrollerde yağ kaçağı yok dedi. Yağ çubuğuna baktı, rengi normal, motor sesi normal dedi. Yağ çubuğu yarının biraz üzerindeydi baktığında, bunun için de " Çubuğun yarısı 1 litre, geri kalan yarısı yaklaşık 2 litreye tekavul eder. Yani yaklaşık, 0.7 litre yağ eksiltmis. 1200km için problem değil. Yerinde olsam takviye yapar devam ederim. Eğer motoru aç, sekman , sibop kontrolü yap dersen sadece kontrol bile 500-600 tutar, bence hiç gerek yok. Kötü yağ kullanmış olma ihtimalleri var , bence yağı selenia ile degiselim. Sen 1000km kontrollü kullan, muhtemelen problemin çözülür. Çözülmezse yine gel bakarız. Ama ben olsam koyarim bagaja 1 litre yağ, devam ederim." dedi.
    Randevusuz gitmeme rağmen oldukça vakit ayırdılar ve beni gerçekten rahatlattilar. Ayrıca 125 lira gibi bir fiyata yağ ve filtre değişimini yetkili serviste yaptırma imkanım olduğunu öğrendim. Çıkışta da beni metroya kadar araçla bıraktılar.
    Gerçekten çok ilgililer, kesinlikle tavsiye ederim.

EVO fire 1.4 8V LPG
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Titanyum Gri

5-30 dan fazlası ıle memnunum kısın soguk motor vs hem saglıklı hem daha az yaktırır çekişte daha iyi olur tek dezavantajı yag eksıltme varsa aracta 5-30 da daha fazla olur benım ıcın daha ıyı aslında yag eklerım ıcerısıne hem tazelenır fire motor icin palioda 400.000 giden bildiğim var punto ıcın bı 5 sene bekleyın bende gormeyı dusunuyorum o km lerı

Hür General
    feyzullah - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 653

Alıntı ethemyigit Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    5-30 dan fazlası ıle memnunum kısın soguk motor vs hem saglıklı hem daha az yaktırır çekişte daha iyi olur tek dezavantajı yag eksıltme varsa aracta 5-30 da daha fazla olur benım ıcın daha ıyı aslında yag eklerım ıcerısıne hem tazelenır fire motor icin palioda 400.000 giden bildiğim var punto ıcın bı 5 sene bekleyın bende gormeyı dusunuyorum o km lerı
    Albea-Linea taksiler 600-700.000'i görüyor deniliyor. Ama takside çalışan araçla işe git-gel ve yılda bir iki defa tatil yolculuğu yapan araçları aynı kategoride değerlendirmek ne kadar doğru olur. Taksiler gün boyu çalışıyor ve motoru sıcak kalıyor. Oysa bizim gibi aracını gündelik kullananlar kısa mesafe gidiyor belki de motor tam ısınmadan gideceği yere ulaşıyor. Bundan dolayı soğuk motorun çalışması ile sıcak motorun çalışması ve bu ölçekte yıpranması eşdeğer kabul edilemez. Gündelik kısa mesafe kullanımda motor ömrünün kısa olması oldukça doğal. Ancak bu süre 600-700.000'den ne kadar aşağı düşüyor onun için biraz daha beklemek gerekecek. 400.000'de oldukça iyi bir değer. Bu arada benim punto ufak tefek sıkıntılar çıkararak o kadar gitse yakıttan kafadan 30.000 tl kârım olur lpg ile

Sayfa 3/3 İlkİlk 123