14 sonuçtan 1 ile 14 arası

Konu: Siyah Duman Atma Sorunu

mehmet bayram
    Nightarrow - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Orleans Mavi
    Edilen teşekkür: 6

Standart Siyah Duman Atma Sorunu

Aracimda biraz gaza yuklendigimde duman atma problemi var. Aynadan baktigimda rahatsiz edici sekilde duman cikiyor
    Dizel araclarda makul oranda siyah duman olmasi normal.ama bunun sorunu ve cozumu ne olabilir

Kaan TAŞ
    KaanTs - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Antalya
    Rengi
    Evo Granit Gri
    Edilen teşekkür: 32

Standart Cevap: Siyah Duman Atma Sorunu

Siyah duman atması ben yağ yakması veya motor ile alakalı bir problem dolayı olduğunu bir kaç kişiden duymuştum . Beyaz duman da soğuk havalarda oluyor mesela hava çok soğuk olduğu zaman benim aracımda beyaz dumanı çok atıyor motor ısınınca kesiliyor

SERCAN SARIGÜL
    srcn34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 1

genelde chip yapılmış araçlarda oluyor gaza yüklendiğinde siyah duman atma

Naklov Deniz
    PUNTOCU volkan1065 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bartın
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 1081

EGR temizliği yaptırın kesilmezse MAP sensörü ile enkjektör kontrolü gerekir.

mehmet bayram
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Orleans Mavi

EGR Temizlik ucreti ne kadar tutar bilginiz varmi.

Emrey Zorunlu
    Emre9110 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 9

Sarı motor arıza ışığı yanıyordu bende. Bilgisayara bağlayınca EGR hatası olduğunu gösteriyordu. Kartal Otosanayide nevzat usta var bayram oto. 30 TL ye halletti benim egr temizlik işini. Şimdilik sarı ışık söndü. İnş tekrar yanmaz.

Emrey Zorunlu
    Emre9110 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 9

Alıntı Emre9110 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sarı motor arıza ışığı yanıyordu bende. Bilgisayara bağlayınca EGR hatası olduğunu gösteriyordu. Kartal Otosanayide nevzat usta var bayram oto. 30 TL ye halletti benim egr temizlik işini. Şimdilik sarı ışık söndü. İnş tekrar yanmaz.
    Malesef sabah tekrar yandı. Sanırım şuan tek çözüm EGR iptali

Kaan TAŞ
    KaanTs - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Antalya
    Rengi
    Evo Granit Gri
    Edilen teşekkür: 32

hocam arkadaşımda eski kasa fiesta var dizel . EGR yi iptal etti sıkıntıları oldu motor ile ilgili . bilginiz olsun

ali kemal metin
    dejavu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Orleans Mavi
    Plaka
    06 BD 2134
    Edilen teşekkür: 282

ilk soru duman atma olarak gelmiş daha sonra egr iptali ve temizliğine dönmüş. duman atma problemi konusunda bende kendi deneyimimi yazacağım. egr konusu ise eğer egr ile yada kurum gibi şikayetler var ise motor performansı bayağı düşmüştür. buda eğr valfinin temizlenmesiyle giderilir diye düşünüyorum. yani duman atma olayının egr ile alakalı olacağını pek düşünmüyorum. eğr nin tıkanması bence kalitesiz yakıtlardan kaynaklanıyor. kaliteli yakıtlar kullanmak hem duman atma hemde egr sıkıntılarını ortadan kaldıracaktır. 2006 da ilk puntoyu aldığımda shel kullandım 5/6 ay kadar daha sonra opet garanti kapsamı sürecinde opet kullanmaya başladım. motor sesinde düzensizlikler ve vuruntulu şekilde motor sesinden sonra petrol ofisine geçiş yaptım. po da uzun süre kaldım 2014 yılına kadar. 2008 lerde po nun euro diesel de bayağı iddialıydı. güzel kaliteli yakıtlar yapıyordu. ama akaryakıtta tavan fiyat uygulaması başladı başlayalı po yakıtları eski performansı ve tadı vermez oldu. sol yan aynadan baktığım zamanlarda duman görüntüsü gözüme hep çarpar oldu. arayışlar içersinde tekrar ilk deneyimim olan shell e tekrar dönüş yaptım. değişik yazılarda veya internet paylaşımlarda yada ağızlarda yakıt aracı temizlemez gibi deyimler sözler genelde vardı. gerçekten yakıt motoru temizlermi yada shell in sayfasında bahsettiği motorunuzu temizler kelimesi yalan dolandan ibaret mi hep kafamı kurcaladı. 2014 yılında shelle döndüğümde (bu tarihi yanlış hatırlamıyorsam) gtl diye bir yakıtı vardı. yani diesel gtl diye bir yakıt. o yakıtı ancak 5/6 depo kullanabildim. keşke dedim opet ve po ya gitmeseymişim de bundan hep devam etseymişim. gtl hala yurdışında üretimi ve satışı devam ediyor. bilmiyorum ama tavan fiyat uygulaması yüzünden ülkemizde satılamıyor yada satılması mantıklı değil konu hakkında bilgim yok. son bir kaç yıldır hatta bu süre biraz daha fazla olabilir shell diesel nitro kullanıyorum. sol aynadan baktığımda duman artık görmediğimden en son duman için sol aynadan baktığımı hatırlamıyorum. duman atıyor diyen o arkadaş keşke aracında shell diesel gtl yakıtı kullansa da motorunun hırıltısını ve yol bilgisayarında ki en az 1 lt lik yakıt ekonomisini ve arkadan gram duman atmadığını görse. bide o yakıtın peformansını görse. motorun hırıltısı sesini saat gibi çalışmasını görse. (yanlız burada motorun burada sağlıklı temiz bir motor olduğunu var sayarak söylüyorum) ama ne yazık ki böyle bir yakıt ülkemizde yok. ama tavsiye edebileceğim shell diesel nitro var. motoru temizlediğini söylüyor. yazılı kaynaklar yada bilen diye tabir edilen ağızlar yakıt motoru temizlemez. kişisel sahsi fikrim temizler ve temizde tutar. motor sıkıntılı ve ayarı yok ise bir şey diyemem ama normal şartlarda tr de kaliteli yakıt bulmak zor kötünün en iyisi shell diesel nitro yani. ilk depoda duman atmayı gideremezsiniz ama 4/5 depodan sonra duman atmadığını görebilirsiniz diye düşünüyorum.
    GP active 5 k. mj 75 hp new orleans mavi

10. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Zafer Han
    Ezeldenberi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Adana
    Rengi
    Evo Granit Gri
    Plaka
    Evo 1.3 ss 75bg
    Edilen teşekkür: 617

Devamlı olarak güvendiğim için mazotu Opet'ten dolduruyorum.Üç gün önce biten depoya 25 litre kadar shell nitro aldım motor sesinde azalma var.Aslında daha önceden de iki üç depo full kullanmıştım.Bu sıralar araç bir ayda bir veya iki defa dpf filtre temizleme sistemini devreye almaya başladı(acaba opet'in yakıtın dan olurmu).Bundan sonra shell den devam edeyim bakalım aracın motoru doğruyu söylecektir.
    Birde bu duman olayı için;linea sitesinden alıntıdır;

Daha sonra iki defa farklı özel servislerde bilgisayara bağlattığım aracımda hiç bir sorun görünmüyordu.

Hatta, artık benim bu duman hassasiyetim nedeniyle "Abi,bu kadar duman tüm dizel araçlarda var,çok normal,araban zil gibi çalışıyor rahat rahat kullan" diyenler de oldu.Son olarak, dün ustama aracın enjektörlerini söktürdüm.Bosch Car Service' e götürdüm.Testlerini yaptırdığımda,üç tanesinin kötü değerlere sahip olduğu,bir tanesinin ise diğerlerinden daha kötü durumda olduğu anlaşıldı.Bizim enjektörler neyse ki tamir kitleri sayesinde onarılabiliyormuş.3 tanesini kolayca hallettiler,çok kötü dedikleri enjektörde "şapka" dedikleri parça değişti.Kalibrasyonlarını yaptılar.Toplamda 320 TL ödedim.40 TL de ustama sökme takma ücreti verdim.

Ve sonunda, gaza her yüklenişimde huzursuzca dikiz aynasına bakmama neden olan ve sürekli gördüğüm "Siyah Duman" artık yok ;D Üstelik,sabahları rölantide çalışırken ve sürüş sonrasında parkedip araçtan çıktığımda beni hep rahatsız eden "çiğ yakıt" kokusu da kayboldu.

Böyle bir problemi olan varsa,yardımı olur düşüncesiyle paylaştım.Herkese kazasız,belâsız günler diliyorum.
    Konu Ezeldenberi tarafından (09/04/2016 Saat 00:55 ) değiştirilmiştir.

ÖMER YALÇIN
    punto1414 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 165

bende opet kullanıcısıyım.Shell i çok övüyorlar.denemek istiyorum ama her seferinde vazgeçiyorum

Sedat YILMAZ
    Sedat1963 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Granit Gri
    Plaka
    09EY438
    Edilen teşekkür: 0

opet çok bozuk bence bide shellden aldığım yakıt 1000 km yaparken opetten aldığım yakıtla 800 zor yapıyorum ben arabayı alalı 6 ay oldu duman atıyordu alırken şuan kesti shell her zaman shell

mehmet bayram
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Orleans Mavi

Sorunum gözle görülür derecede azaldı.
    Yakıtımı opetten alıyordum. Yakıtımın azaldığında otobanda yüksek devirde yüklendim arabaya. Devir yükseldiğinde kendimi kara tren kullanıyor sandım. Aynadan baktıgımda arkada kesintisiz devam eden siyah duman vardı. Yakıt seviyem oldukça düştükten sonra Shellden yakıt aldım ve almaya devam ediyorum. Shell Nitro. Şuan neredeyse yok denebilicek kadar az duman sorunum var.

Zafer Han
    Ezeldenberi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Adana
    Rengi
    Evo Granit Gri
    Plaka
    Evo 1.3 ss 75bg
    Edilen teşekkür: 617

Arkadaşlar son aldığım 100 tl lik Shell'in mazot(trip B sıfırlanarak ölçüm) ile sakin kullanımda 2000 devri geçmeden,ilk kez kendimi bu kadar kasarak 70-80-90km hız limitlerinde artı Adana'dan Mersin'e gittim geldim.Ve sonuç ortada ortalama tüketim 4,5lt 600km yol yaptım.Daha önceden devirli kullanıyordum (2500-3000).Dün tekrar depoyu Shell'den fulledim tripA sıfırlandı bakalım elde edeceğim sonuç ne olacak.