Sayfa 1/2 12 SonSon
37 sonuçtan 1 ile 20 arası

Konu: Yağ eksilme

Mert VURAL
    mertvural90 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 13

Standart Yağ eksilme

Merhaba,

Benzinli 1.4 fire active aracıma 3.000 km önce castrol 5w-30 yağ yağ değişimi yapıldı. Dün triger değiştirirken usta ile aracın yağına baktık ve araçta çok garip hiç yağ kalmamış.(3000 km önce 5w30 yağ koyulmuştu.)
    Şans eseri bakmışız yağa çünkü hiç yağ kalmamış. Motoru yakabilirmişim.

Hemen aklımıza yağ kaçağı geldi ama her tarafına baktık ama kaçak da bulamadık. Sonra usta yağdan kaynaklı olabileceğini ve Elf 10w-40 yağ koyarsak sorunun halledileceğini söyledi.
    Yağın modeli biraz kafamı karıştırdıysa da yağ değişimi yapıldı. Şimdi kitapçığa baktım ki bizim araçlarda 5w40 yağ tavsiye ediliyormuş. 5w30 u tutamayan bir araç 5w40 ı nasıl taşıyacak onu da anlamadım. 5w40 daha ince bir yağ oluyor benim bildiğim.

Şimdi asıl sorum benim bu 10w40 yağı kullanmak bir sıkıntı yaratır mı?

teşekkürler.

tayfun aydın
    tayfux - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 2123

Standart Cevap: Yağ eksilme

kullandığınız yağ ağırlıklı olarak dizel araçlarda kullanılan bir yağdır ve benzinli araçlara ince gelir. yağın viskozitesin iyi ayarlamak lazım yoksa sizinki gibi yağ yakma meydana gelebilir. bence de ülkemizde benzinli normal seviye bir aracın kullanacağı en iyi seçeneklerden birisi 10-40 dır. şimdi size düşen göre her 1000 km de bir yağ çubuğunuzu kontrol edip bu viskozite de de yağ eksilmesi mevcut mu bakmak..

3. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Hür General
    feyzullah - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 653

Aracınız Lpgli be yüksek km ise 10w40 yaygın olarak tercih ediliyor. Benim aracım Lpgli 75.000k'de ben castrol edge 5w40 kullanıyorum. Tavsiye ederim.

Zafer Han
    Ezeldenberi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Adana
    Rengi
    Evo Granit Gri
    Plaka
    Evo 1.3 ss 75bg
    Edilen teşekkür: 617

Mert bey hiç egzozdan kontrol ettiniz mi?Araç yağ yakıyor mu diye?

eski puntocu yeni lineacı
    halils2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Tekirdağ
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 1276

5 30 daha ince bir yağdır 5 40 a göre, 5 40 kullanırken bende de eksilme oluyordu ama 10k da 1 lt civarında.

7. Bu mesaj için teşekkür edenler:

EVO fire 1.4 8V LPG
    ethemyigit - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 76

araçla veya lpg var ise sistemi ile alakalı olabilir belki
    bende castrol 5w-30 edge yağ kullanıyorum 20.000 de bır yag degıstırıyorum su an değiştireli 16.000 km oldu ve degısımde max da olan cızgı
    şu an mın maz cızgısınde 4/5 sevıyesınde yag var
    ama 10-40 kullanırsanız sorun olmaz

Mert VURAL
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah

Alıntı Ezeldenberi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Mert bey hiç egzozdan kontrol ettiniz mi?Araç yağ yakıyor mu diye?
    Egzoza sık sık bakarım ama hiç bir duman çıkmamakta.

Mert VURAL
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah

Alıntı halils2 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    5 30 daha ince bir yağdır 5 40 a göre, 5 40 kullanırken bende de eksilme oluyordu ama 10k da 1 lt civarında.
    Bende 5 40 ın daha ince olduğu aklımda kalmış. Teşekkürler.

Mert VURAL
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah

Alıntı ethemyigit Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    araçla veya lpg var ise sistemi ile alakalı olabilir belki
    bende castrol 5w-30 edge yağ kullanıyorum 20.000 de bır yag degıstırıyorum su an değiştireli 16.000 km oldu ve degısımde max da olan cızgı
    şu an mın maz cızgısınde 4/5 sevıyesınde yag var
    ama 10-40 kullanırsanız sorun olmaz
    lpg yok araçta sadece benzinle kullanıyorum. 20.000 demişiniz ben 3000 olmadan motoru yakıyor muşum az kalsın.

Mert VURAL
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah

Alıntı tayfux Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    kullandığınız yağ ağırlıklı olarak dizel araçlarda kullanılan bir yağdır ve benzinli araçlara ince gelir. yağın viskozitesin iyi ayarlamak lazım yoksa sizinki gibi yağ yakma meydana gelebilir. bence de ülkemizde benzinli normal seviye bir aracın kullanacağı en iyi seçeneklerden birisi 10-40 dır. şimdi size düşen göre her 1000 km de bir yağ çubuğunuzu kontrol edip bu viskozite de de yağ eksilmesi mevcut mu bakmak..
    Vallahi artık dediğiniz gibi 1000km de bir bakacağım.

ÖMER YALÇIN
    punto1414 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 165

Her hafta sonu düzenli olarak kaputu açarım.Yağına suyuna bakarım.Aracı çalıştırıp motor sesini dinlerim10 dk mı almıyor.

ALI ORS
    ORS15 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 257

arkadaşlar bugün 1,3 dizel aracımın yağı ve filtresi değişti 5w30 mobil 1 eps yağ koyduk ancak servis 3 litre veya 3,1 koymuş galiba . yağ 4 litreydi, kalan yağın kutusunu yere koyuyorum ,1 litre kalmış gösteriyor. ben mi yanlış bakıyorum acaba. veya nasıl kontrol ederim en garantili şekilde. Değişimde 3,0 litre yeterli galiba, internette videolarda öyle gösteriyor.
    Konu ORS15 tarafından (23/03/2016 Saat 12:41 ) değiştirilmiştir.

ÖMER YALÇIN
    punto1414 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 165

benim bildiğim 3,2 litre koyulması gerekiyor..Gerçi 3 koyulsada sıkıntı olmuyormuş forumdan okuduğum kadarıyla..Yağ çubuğunu çekiyorsunuz yağ seviyesi çentiğin üst kısmına yakın olması gerekiyor.Tam üste olsa da sıkıntı yok biraz aşağıda olsada sıkıntı yok.Yeterki orta seviyeden yukarıda olsun.Yanlış biliyorsam kusura bakmayın.

16. Bu mesaj için teşekkür edenler:

ALI ORS
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Beyaz

Ömer bey teşekkürler, bu durum tam bir hurafe oldu valla. bazı yerlerde 3,0 yeterli, bazılarına göre 3,2 , bazıları 3,0 ile 3,2 arası ideal diyor. Ben şunu anladım yağ çubuğunda iki çizgi var biri max çizgisi , diğeri min çizgisi, önemli olan max çizgisine yakın olmalı. ama max çizgisini geçmemesi gerek. bu durumda 3,0 ile 3,2 arasında bir değer normal oluyor. bu da benim çözümlemem

ALI ORS
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Beyaz

bir ustaya aradım sordum dizellerde eksik olsun ama fazla olmasın dedi.

Naklov Deniz
    PUNTOCU volkan1065 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bartın
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 1081

3 litre koyan usta doğru yapmış Maxsimum 3.2 konuyor. 3 litre tam ideali. Fazlası turbo falan için sıkıntı oluyor.

Erkut ATAMAN
    scooby555 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Kar Beyaz
    Edilen teşekkür: 41

2003 yılından beri madeni yağ sektöründe, son 8 yıldırda Petronas yani Selenia da çalışmakta ve dolayısıyla FCA ile içli dışlı olmak zorundayım. Otomotiv sektöründe yağ işi kadar yanlış bilinen doğru görmedim.
    Birazcık okusak araştırsak hepsi çözülecek aslında..

21. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Yasin GÖKDOĞAN
    occupyist - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kocaeli
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 55

Alıntı scooby555 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    2003 yılından beri madeni yağ sektöründe, son 8 yıldırda Petronas yani Selenia da çalışmakta ve dolayısıyla FCA ile içli dışlı olmak zorundayım. Otomotiv sektöründe yağ işi kadar yanlış bilinen doğru görmedim.
    Birazcık okusak araştırsak hepsi çözülecek aslında..
    Erkut Bey, siz bu sektörde faaliyet gösteriyorsunuz diye sormak istiyorum; Mobil 1-ESP Formula 5w30 adlı madeni yağ ile Selenia veya OPAR marka madeni yağ arasında ne fark vardır ki Mobil 1 markasına sahip motor yağı aracı konulup motor çalıştığı anda aracın motor sesinde dahi bariz bir azalma hissedilir? Yani bu yağın içerisindeki hangi katkılar bunu sağlıyor? Selenia ve OPAR'da böyle bir durum söz konusu da değil.

Erkut ATAMAN
    scooby555 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Kar Beyaz
    Edilen teşekkür: 41

Yasin bey, Mobil 1 ESP gerçekten çok kaliteli bir yağ. Ancak madeni yağ sektöründe yağların performansları, sınıfları ve araç üreticilerinden aldıkları onaylarla ölçülür. Fiat grubu için konuşursam, Fiat grubunun dünya üzerinde Selenia dan başka hiçbir motor yağında onayı yoktur. Bu konudaki manüplasyonu firmalar şu şekilde yapıyorlar. Yağ üreticileri ''onayını karşılar'' ya da ''Performance seviyesi'' diye bir kelime oyunu yapıyorlar. Bu şu demek: Ben bir yağ ürettim ve bana göre bu yağ o aracın onayını karşılar. Bunun aslı belli testler ve ücret karşılığı ürettiğiniz yağınızı motor yada araç üreticisine onaylatıp karşılığında ıslak imzalı onay mektupu almaktır. Bu mektuplar genelde 3 - 5 yıl sürelidir.(İsteyene mail atabilirim) Tekrar başa dönersek bu üç yağ ve aklınıza gelecek tüm yağlar arasında Fiat onaylarına ve onay mektuplarına sahip tek marka Seleniadır. ESP nin onayı yokmu? Var, örneğin önemli bir onay olan VW 507.00 onayına sahiptir. Bu şu demek örneğin 2013 model VW golf dizel aracınıza gönül rahatlığıyla koyabilirsiniz. Peki fiata olmazmı bu yağ olur, Ama fiat Multijet motounda bu yağı denememiş. Bu artık kullanıcı insiyatifine kalmış bir konu. Başka bir örnek şu konusu çok geçen Egea nın Eu6 motorunda şuanda sadece Selenia kullanılabiliyor. Çünkü yine 9.55535-DS1 ve referans numarası olan C.T.R. NF842.F13 onayı sadece Selenia da var. Ürününün ismi WR Forward 0w-30. Konu çok uzun kimseyide sıkmak istemem. İstediğiniz zaman telefon ya da maille ulaşırsanız çok daha detaylı bilgiler verebilirim.

İyi forumlar..

24. Bu mesajı için 2 kişi scooby555'ye teşekkür etti:

Yasin GÖKDOĞAN
    occupyist - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kocaeli
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 55

Alıntı scooby555 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yasin bey, Mobil 1 ESP gerçekten çok kaliteli bir yağ. Ancak madeni yağ sektöründe yağların performansları, sınıfları ve araç üreticilerinden aldıkları onaylarla ölçülür. Fiat grubu için konuşursam, Fiat grubunun dünya üzerinde Selenia dan başka hiçbir motor yağında onayı yoktur. Bu konudaki manüplasyonu firmalar şu şekilde yapıyorlar. Yağ üreticileri ''onayını karşılar'' ya da ''Performance seviyesi'' diye bir kelime oyunu yapıyorlar. Bu şu demek: Ben bir yağ ürettim ve bana göre bu yağ o aracın onayını karşılar. Bunun aslı belli testler ve ücret karşılığı ürettiğiniz yağınızı motor yada araç üreticisine onaylatıp karşılığında ıslak imzalı onay mektupu almaktır. Bu mektuplar genelde 3 - 5 yıl sürelidir.(İsteyene mail atabilirim) Tekrar başa dönersek bu üç yağ ve aklınıza gelecek tüm yağlar arasında Fiat onaylarına ve onay mektuplarına sahip tek marka Seleniadır. ESP nin onayı yokmu? Var, örneğin önemli bir onay olan VW 507.00 onayına sahiptir. Bu şu demek örneğin 2013 model VW golf dizel aracınıza gönül rahatlığıyla koyabilirsiniz. Peki fiata olmazmı bu yağ olur, Ama fiat Multijet motounda bu yağı denememiş. Bu artık kullanıcı insiyatifine kalmış bir konu. Başka bir örnek şu konusu çok geçen Egea nın Eu6 motorunda şuanda sadece Selenia kullanılabiliyor. Çünkü yine 9.55535-DS1 ve referans numarası olan C.T.R. NF842.F13 onayı sadece Selenia da var. Ürününün ismi WR Forward 0w-30. Konu çok uzun kimseyide sıkmak istemem. İstediğiniz zaman telefon ya da maille ulaşırsanız çok daha detaylı bilgiler verebilirim.

İyi forumlar..
    Erkut Bey, sektördeki tecrübeniz ve ürünler hakkındaki bilgileriniz hakikaten takdire şayan. Bu sebeple bizleri aydınlattığınız için teşekkürler. Evet, benden önceki sahibi aracın tüm bakımlarını yetkili serviste yaptırdığı için motor yağı da servis aracılığı ile konulmuş. Normalde tüm yetkili servisler Selenia ve OPAR marka TOFAŞ'ın onayladığı motor yağı koyarken, bu yetkili servis (Fiat-Arma Otomotiv) nasıl oluyorsa artık Shell Helix serisinden 5w30 motor yağı kullanmış. Bu yağ kötü bir yağ mı? Yani aracı ben satın aldığımdan itibaren özellikle motor sesi konusunda biraz şikayetim oldu. Sonraki süreçte de henüz yağ değişim periyodu gelmeden motor yağı+yağ filtresi+polen filtresini değiştirdim.

Tabi yağ filtresini ve polen filtresini yetkili servisten tedarik ettim. Mobil 1 ESP 5w30 marka motor yağını da Mobil 1 yetkili bayiinden satın aldım. Dediğim gibi Mobil 1 5w30 ESP motor yağı Shell Helix serisine göre bariz üstün. Bu arada artık yetkili servisler Selenia marka motor yağını kullanmamaya onun yerine OPAR marka motor yağını kullanmaya başladı. Bu da düşündürücü doğrusu.

İşin özü; yetkili servisin OPAR marka motor yağını tercih edeceğime biraz daha maddi kaynakla Mobil 1 ESP 5w30'u alıp kullanmayı tercih ederim.

Sayfa 1/2 12 SonSon

Yer imleri

Yer imleri