Sayfa 2/2 İlkİlk 12
37 sonuçtan 21 ile 37 arası

Konu: Yağ eksilme

Erkut ATAMAN
    scooby555 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Kar Beyaz
    Edilen teşekkür: 41

Standart Cevap: Yağ eksilme

Yasin bey, birçok Fiat servisi gibi Arma yıda iyi tanırım. Arma nın neden shell kullandığını bir cümleyle anlatmak gerekirse, Arma merkezi güneydoğuda olan büyük bir şirket. Ve yine güneydoğuda biüyük bir bölgenin Shell madeni yağ distribütörlüğü onlara ait. Sanırım yeterli olmuştur. Shell konusuna gelince Armanın tercih ettiği yağ Ultra helix 5w-30 avl. Specleri bizim eu5 lere uygun son derece kaliteli bir yağ. Fakat konu hep aynı yere geliyo Fiat onayı olmayan bir yağ. Opar konusuna gelince durum biraz değişik. Fiatın Selenia ile devam eden anlaşması var. Ancak Tofaş farklı bir firma, onlarında kendi bünyelerinde bir petrol firmaları olduğu için satış sonrasında Tofaş onaylı opar yağ satmaktalar. Bu işin biraz ticari tarafı böyle açık mecrada benim yorum yapmam çok doğru olmaz. Bana bulunduğunuz bölgeyi bildirirseniz size bir çok orjinal yağ kullanan yetkili servis önerebilirim. Anadolu yakası için örneğin: Kırmak, Talip Oto, Karden Alper Oto vs... elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.

2. Bu mesaj için teşekkür edenler:

ALI ORS
    ORS15 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 257

arkadaşlar, ben yetkili servisle konuştum, artık yağ konusunda Fiat'ın, yetkili servislere yağ konusunda şart koşmuyormuş.. Artık çoğunlukla servislerde opar yağ olduğunu bunun Tofaş tarafından temin edildiği için sorun olmadığını söyledi. şimdi bu yağ Fiat tarafından onaylı değilmiş, o zaman istediğimiz yağı kullana biliriz. ben ilk defa mobil 1 eps 5w30 dpf ye geçtim bakalım farklar görürsem artık devam ederim. mobil 1 eps'nin , de selenia veya opar dan üstün olduğu düşüyorum.

Mert VURAL
    mertvural90 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 13

Alıntı scooby555 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yasin bey, birçok Fiat servisi gibi Arma yıda iyi tanırım. Arma nın neden shell kullandığını bir cümleyle anlatmak gerekirse, Arma merkezi güneydoğuda olan büyük bir şirket. Ve yine güneydoğuda biüyük bir bölgenin Shell madeni yağ distribütörlüğü onlara ait. Sanırım yeterli olmuştur. Shell konusuna gelince Armanın tercih ettiği yağ Ultra helix 5w-30 avl. Specleri bizim eu5 lere uygun son derece kaliteli bir yağ. Fakat konu hep aynı yere geliyo Fiat onayı olmayan bir yağ. Opar konusuna gelince durum biraz değişik. Fiatın Selenia ile devam eden anlaşması var. Ancak Tofaş farklı bir firma, onlarında kendi bünyelerinde bir petrol firmaları olduğu için satış sonrasında Tofaş onaylı opar yağ satmaktalar. Bu işin biraz ticari tarafı böyle açık mecrada benim yorum yapmam çok doğru olmaz. Bana bulunduğunuz bölgeyi bildirirseniz size bir çok orjinal yağ kullanan yetkili servis önerebilirim. Anadolu yakası için örneğin: Kırmak, Talip Oto, Karden Alper Oto vs... elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.
    erkut bey merhaba;

Benzinli(lpg yok) fire active 1.4 araca en iyi hangi yağ gider.

Cemal Uzun
    merghat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Granit Gri
    Edilen teşekkür: 8

Ben bir önceki bakımda 1.4 fire lpg araca mobil 5w30 koymuştum. Çok sıkıştırmamızdan olacak ki baya eksiltmiş 8000kmde kritik seviyeye inmiş. Bu sefer Mobil Süper 3000 X1 5W-40 aldım onu koyacağım.

Bizim 1.4'lerin fabrikasyon yağı ne hikmetse piyasada yok ama 1.3 dizellerin var.

Erkut ATAMAN
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Kar Beyaz

Alıntı mertvural90 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    erkut bey merhaba;

Benzinli(lpg yok) fire active 1.4 araca en iyi hangi yağ gider.
    Mert bey merhaba,

Aracınıza üretilirken Fiat ın doldurduğu ve sonrasında önerdiği yağ; Selenia K Puer Enrgy 5w-40. Farklı markalarda da Fiat onayı olmasada, aynı speclerde yağ bulabilirsiniz. Bakmanız gereken basit özellikler
    ( SAE 5W-40, ACEA C3, API SM/CF, FIAT 9.55535-S2 SÖZLEŞMELİ TEKNİK REFERANS N°F603.C07 ) Fiat kelimesinden sonra yazan kısma takılmayın o diğer markalarda yazmaz. Ama öncesi genel bir sınıflandırma. Kaliteli olan diğer markalarda göreceksiniz.

Yasin GÖKDOĞAN
    occupyist - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kocaeli
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 55

Erkut Bey, detaylı bilgilendirmeniz için teşekkür ediyorum. O takdirde Mobil 1 5w30 ESP Formula marka yağ ile Selenia 5w30 arasında bir kıyas yapar isek Mobil 1 5w30 ESP Formula marka motor yağının 2009 model Grande Punto 1.3 multijet (75HP) aracıma daha üstüne performans ve sessiz bir motor kazandırdığını söyleyebilir miyiz?

Erkut ATAMAN
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Kar Beyaz

Alıntı occupyist Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Erkut Bey, detaylı bilgilendirmeniz için teşekkür ediyorum. O takdirde Mobil 1 5w30 ESP Formula marka yağ ile Selenia 5w30 arasında bir kıyas yapar isek Mobil 1 5w30 ESP Formula marka motor yağının 2009 model Grande Punto 1.3 multijet (75HP) aracıma daha üstüne performans ve sessiz bir motor kazandırdığını söyleyebilir miyiz?
    Yasin bey, malesef söyleyemeyiz. Bu tür bir yorum yapabilmek için aynı yaş aynı km de ve aynı koşullarda kullanılan iki aracı her iki yağ ile kullanıp belli Teknik testlere tabi tutmak ve akredite olmuş labaratuvarlara göndermek gerekir. Şu anda söyleyebileceğimiz Fiat Selenia 5w-30 u yükte ve yüksüz olarak Multijet II motorun gelişim sürecin de 1 milyon km test etti. Ama Mobille herhemgi bir test yapılmadı. Sonuç olarak şu anda ses vs. gibi azalmalara bakarak yaptığımız yorumlar. Bireysel kullanıcı yorumlarımızın ötesine geçmez malesef.

Yasin GÖKDOĞAN
    Nereden
    Kocaeli
    Rengi
    Rock Siyah

Yasin bey, malesef söyleyemeyiz. Bu tür bir yorum yapabilmek için aynı yaş aynı km de ve aynı koşullarda kullanılan iki aracı her iki yağ ile kullanıp belli Teknik testlere tabi tutmak ve akredite olmuş labaratuvarlara göndermek gerekir. Şu anda söyleyebileceğimiz Fiat Selenia 5w-30 u yükte ve yüksüz olarak Multijet II motorun gelişim sürecin de 1 milyon km test etti. Ama Mobille herhemgi bir test yapılmadı. Sonuç olarak şu anda ses vs. gibi azalmalara bakarak yaptığımız yorumlar. Bireysel kullanıcı yorumlarımızın ötesine geçmez malesef.
    Anlıyorum Erkut Bey. Ben, yağ değişimi yapmadan önce kısa bir araştırma yapmıştım forumda. Evet, Selenia multijet motorlar için orijinal yağ. Kullanıcılar Selenia'dan OPAR'a göre memnun kaldıklarını yazmış ancak Mobil 1 5w30 ESP Formula'dan ise daha çok memnuniyet var. Hoş, 4 Lt. Mobil 1 5w30 ESP Formula marka motor yağının ücreti 120 TL. Selenia 5w30 ise (3.2 Lt.-yetkili serviste) yanlış hatırlamıyorsam 75 TL. civarında idi. Bu kez Mobil 1'i tercih ettim. Dediğim gibi motor sesinde azalma, performans artışı gibi etkenlerden dolayı memnunum ben de tabi yakıtı etkilemedi. Zaten motor yağının yakıt artışı/azalışı ile çok fazla ilgili olduğunu sanmıyorum.

ALI ORS
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Beyaz

3 gün önce iki servise sorudum opar yağ var dediler. bir tanesi opar yağ için 150 TL + KDV dedi, diğer bir servis 125 TL + KDV dedi. selenia yok dedi ama daha da pahalı dedi. bende mobil 1 eps 5w30'u tercih ederek 4 lt'yi 93 TL ye aldım.

Zafer Han
    Ezeldenberi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Adana
    Rengi
    Evo Granit Gri
    Plaka
    Evo 1.3 ss 75bg
    Edilen teşekkür: 617

Ali bey yağ değişimini yaptınız mı?Motorda yağ değişimi sonrası farklılık hissettiniz mi?

Yasin GÖKDOĞAN
    Nereden
    Kocaeli
    Rengi
    Rock Siyah

Alıntı ORS15 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    3 gün önce iki servise sorudum opar yağ var dediler. bir tanesi opar yağ için 150 TL + KDV dedi, diğer bir servis 125 TL + KDV dedi. selenia yok dedi ama daha da pahalı dedi. bende mobil 1 eps 5w30'u tercih ederek 4 lt'yi 93 TL ye aldım.
    Mobil 1 5w30 ESP Formula'yı (4lt.) 93 TL.'ye iyi almışsınız Ali Bey İnternetten mi satın aldınız? Ben 120 TL.'ye Mobil 1 yetkili bayiinden almıştım. İnternet üzerinden alım olduğunda "yağ tarihi her ne kadar önemli değil" denilse de önem arz ettiği için.

ALI ORS
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Beyaz

Alıntı occupyist Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Mobil 1 5w30 ESP Formula'yı (4lt.) 93 TL.'ye iyi almışsınız Ali Bey İnternetten mi satın aldınız? Ben 120 TL.'ye Mobil 1 yetkili bayiinden almıştım. İnternet üzerinden alım olduğunda "yağ tarihi her ne kadar önemli değil" denilse de önem arz ettiği için.
    evet internetten aldım ama bilindik bir siteden ve bilindik bir otomotivden aldım. üretim tarihi, 16.02.2016 idi. gelen yağın üstünde de kutu açılmadığı sürece, 5 yıl içinde kullanılmalı yazıyordu. zaten benim 2016 tarihliydi.

sinan turgut
    SinanTR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 421

yetkili servisin istediği yağı kullanma özgürlüğü olduğunu bi arkadaş yanılmıyorsam bu forumda yazmıştı istediklerini koyuyolar genel merkeze konu iletildiğinde biz sadece selenia kullanımını tavsiye ediyoruz denmişti.
    G.Punto 2008 1,3 m.jet dynamic

ALI ORS
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Beyaz

Alıntı Ezeldenberi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ali bey yağ değişimini yaptınız mı?Motorda yağ değişimi sonrası farklılık hissettiniz mi?
    sesin azaldığını düşünüyorum ama hafta sonu, bir kontrol edicem, düşüncelerimi buradan yazarım.

ALI ORS
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Beyaz

bu arda mobil 1 eps 5w30 yağın, opar yağdan daha üstün olduğunu düşünüyorum. motora selenia yağ konulunca opardan daha sesiz çalışıyor. opar yağ konulunca daha gürültülü çalışıyor.Sonuçta Fiat tarafından opar yağda test edilmedi. ama en sessizi mobil.

HALİL h@lil
    halilimo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 310

Alıntı Ezeldenberi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    https://forum.grandepuntotr.com/gene...il-1-5w40.html

Ayrintili bir test yapilmisti. Bahsi gecen yaglar bence opar ve selenia dan daha iyi. Selenia yagi ile 7 bin km kullandim. İlk calistirmada vuruntulu calisma bariz kendini belli ediyordu. Motor isinincada ses seviyesi yine yuksekti mobil 1 esp 5*30 a gore. 7 bin km sonra yag su gibi olmustu. Yarim litreden fazlada eksikti. Mobil1 ile degistirdikten sonra ilk calismadaki vuruntulu calisma sesi azalmisti. Motor isindiktan sonraki sestede bir nebze azalma vardi. Son olarak suan 6 bin km yapmisim yag ile hic azalma yok.

Hür General
    feyzullah - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 653

Alıntı halilimo Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    https://forum.grandepuntotr.com/gene...il-1-5w40.html

Ayrintili bir test yapilmisti. Bahsi gecen yaglar bence opar ve selenia dan daha iyi. Selenia yagi ile 7 bin km kullandim. İlk calistirmada vuruntulu calisma bariz kendini belli ediyordu. Motor isinincada ses seviyesi yine yuksekti mobil 1 esp 5*30 a gore. 7 bin km sonra yag su gibi olmustu. Yarim litreden fazlada eksikti. Mobil1 ile degistirdikten sonra ilk calismadaki vuruntulu calisma sesi azalmisti. Motor isindiktan sonraki sestede bir nebze azalma vardi. Son olarak suan 6 bin km yapmisim yag ile hic azalma yok.
    Benzin/Lpg 1.4 fire'da da en uygun yağ Castrol Edge 5w 40. Bu başlık altında o zaman konuşmuştuk. Selenia 5w40 ve Castrol Edge 5w40 arasında bariz fark var. Her ikisini de 10.000 km. civarı değiştirdim selenia su gibi olmuştu rengi siyahtı. Ama Castrol Edge 5w40 çok daha iyi durumdaydı. Eksiltme yapabilir 5.000 km.'de bir az ilave yapılır sorun olmaz. Zaten 4 litre olarak satılıyor Castrol Edge 5w40. 1.4 fire motor için Castrol edge 5w40 şu an yapılacak en isabetli seçimdir.

19. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Sayfa 2/2 İlkİlk 12

Yer imleri

Yer imleri